NOSCE TE IPSUM

vincent:
KAKO UPOZNATI SEBE I KAKO TO ISKORISTITI?

Nisam videla kad si postavio temu, ali me bas cudi da niko nije nista napisao...
"Upoznati sebe"... Mislim da je to dosta tezak put. Malo ko ima realnu sliku o sebi; ljudi sebe nazalost ili precenjuju ili potcenjuju. Treba biti iskren prema samom sebi, suociti se sa svojim strahovima, spoznati sve svoje zelje. Ima tu gomila stvari. Sto se tice drugog pitanja; kako to iskoristiti, nisam sigurna da sam te najbolje razumela.
 
MUDRICA:
vincent:
KAKO UPOZNATI SEBE I KAKO TO ISKORISTITI?

Nisam videla kad si postavio temu, ali me bas cudi da niko nije nista napisao...
"Upoznati sebe"... Mislim da je to dosta tezak put. Malo ko ima realnu sliku o sebi; ljudi sebe nazalost ili precenjuju ili potcenjuju. Treba biti iskren prema samom sebi, suociti se sa svojim strahovima, spoznati sve svoje zelje. Ima tu gomila stvari. Sto se tice drugog pitanja; kako to iskoristiti, nisam sigurna da sam te najbolje razumela.

Draga mudrice,
najpre da ti se zahvalim na odgovoru. Ja sam forum 'upoznao' tek pre neki dan i ovo je moje prvo obracanje. Meni je ovo pitanje veoma bitno i pokuacu malo da ga pojasnim. Slazem se da je upoznati sebe dosta tesko. Treba tu preskociti mnogo vlastitih blokada i tabua. Ja sam se odlucio krenuti tim putem mada nisam siguran koje posledice mogu biti. Sta ako rezultat tog upoznavanja da rezultat koji ce biti ispod ocekivanja koja koja smo imali? Sta ako uvidimo da smo ziveli u zabludi i da smo u sustini jako mali u odnosu na svet oko nas? Sta kad uvidimo da bi svet postojao i bez nas? Ili je ipak svest o tome da smo upoznali 'pravog sebe' dovoljna satisfakcija zbog koje necemo mrzeti sebe i svoje snove iz proslosti? Moze li covek kad upozna sebe bolje raditi na sebi i zadrzati svoje snove koliko god bili nerealni? Ili mu oni vise nece biti potrebni?
 
MUDRICA:
vincent:
KAKO UPOZNATI SEBE I KAKO TO ISKORISTITI?

Da bi covek upoznao sebe samog, potrebno je da eliminise sujetu koliko je god to moguce. Ona je ta koja kochi samospoznaju u najvecoj meri. Kada covek uspe da uradi tako nesto onda je u stanju da napravi presek svoje licnosti i da uvidi svoje nedostatke, i prednosti. E sad, tu se javlja jedan problem, a to je sto mi smatramu da su nase prednosti a sta nedostaci... mozda nije los savet i sa strane..
Rezultat ce skoro uvek biti losiji tj ispod tvojih ocekivanja jer svi mi mislimo da smo bolji nego sto jesmo..
Da, mi jesmo u zabludi... i svet je veci nego sto mislimo... Bolje je biti svestan svoje zablude, i ziveti u realnosti, u okviru svojih mogucnosti.. nego u bajkama..
Svet moze da postoji bez nas, naravno.. i to nebi ni osetio... samo sto mi mislimo da se stvari vrte oko nasih glava. Cak i oni najblizi bi nas zaboravili za par godina... a kamoli oni koji nikada nisu ni culi za nas..
Snovi su OK. ali mislim da ih covek treba koristiti kao vodilju - cilj, a ne kao fikciju koja ce nam davati laznu predstavu o zivotu i u kojoj cemo zivet, jer se onda vracamo opet na pricu o tome da ne poznajemo dovoljno sebe.

U svakom slucaju, bolja je i najgora istina nego najlepsa laz...
 
Može jedan praktičan savet?
Pair i olovku u ruke i za početak bar dve kolone:
moji kvaliteti/moje mane. Pa to dopisivati i studirati bar par dana. Može i šta volim/šta ne volim kod sebe? Šta volim/šta ne volim kod drugih?Zašto? itd.
Ali ne brini, s godinama će ti mnoge stvari biti jasnije. Tvoje pitanje me je podsetilo na zaboravljenu izreku: Upoznaj sebe da bi spoznao svet oko tebe. :wink:
 
Evo sta mislim:
vincent:
Draga mudrice,
najpre da ti se zahvalim na odgovoru. Ja sam forum 'upoznao' tek pre neki dan i ovo je moje prvo obracanje. Meni je ovo pitanje veoma bitno i pokuacu malo da ga pojasnim. Slazem se da je upoznati sebe dosta tesko. Treba tu preskociti mnogo vlastitih blokada i tabua. Ja sam se odlucio krenuti tim putem mada nisam siguran koje posledice mogu biti.

Svi bi trebalo da krenu tim putem, jer ce tek onda moci da shvate druge ljude i sve oko sebe.

vincent:
Sta ako rezultat tog upoznavanja da rezultat koji ce biti ispod ocekivanja koja koja smo imali?

Desava se. Onda je sledece pitanje koje covek treba da postavi sebi: "Sta mogu da uradim da to promenim?"

vincent:
Sta ako uvidimo da smo ziveli u zabludi i da smo u sustini jako mali u odnosu na svet oko nas?

Mi jesmo i jako mali u odnosu na taj svet, a opet i beskrajno veliki. Zato je zivot predivan, svi imamo mogucnost izbora. Odluci se kako ces da razmisljas o sebi. Da li si jako mali i ono sto zelis zavisi od bezbroj okolnost i puno ljudi? ili si veliki i mozes da cinis cuda? Mozes da ucinis sve sto zelis? ili bar mozes da pokusas, pa i ako ne uspes, znaces da si ucinio sve i mozda ce te ispuniti upravo ta hrabrost i trud koju si ulozio?

vincent:
Sta kad uvidimo da bi svet postojao i bez nas?

Postojao je i postojace i bez nas. Mozemo li nesto da ucinimo za to vreme dok postojimo paralelno sa njim?

vincent:
Ili je ipak svest o tome da smo upoznali 'pravog sebe' dovoljna satisfakcija zbog koje necemo mrzeti sebe i svoje snove iz proslosti?

Mislim da jeste.

vincent:
Moze li covek kad upozna sebe bolje raditi na sebi i zadrzati svoje snove koliko god bili nerealni?

Zavisi od coveka. Ali verujem da taj covek koji je u stanju da shvati i spozna pravog sebe, dovoljno sposoban i da se menja, ako je potebno.

vincent:
Ili mu oni vise nece biti potrebni?

Snovi su, bar meni, uvek potebni. Ali trudim se da ih ispunim... cesto i uspeva. :wink:
 
MUDRICA:
Evo sta mislim:
vincent:
Draga mudrice,
najpre da ti se zahvalim na odgovoru. Ja sam forum 'upoznao' tek pre neki dan i ovo je moje prvo obracanje. Meni je ovo pitanje veoma bitno i pokuacu malo da ga pojasnim. Slazem se da je upoznati sebe dosta tesko. Treba tu preskociti mnogo vlastitih blokada i tabua. Ja sam se odlucio krenuti tim putem mada nisam siguran koje posledice mogu biti.

Svi bi trebalo da krenu tim putem, jer ce tek onda moci da shvate druge ljude i sve oko sebe.

vincent:
Sta ako rezultat tog upoznavanja da rezultat koji ce biti ispod ocekivanja koja koja smo imali?

Desava se. Onda je sledece pitanje koje covek treba da postavi sebi: "Sta mogu da uradim da to promenim?"

vincent:
Sta ako uvidimo da smo ziveli u zabludi i da smo u sustini jako mali u odnosu na svet oko nas?

Mi jesmo i jako mali u odnosu na taj svet, a opet i beskrajno veliki. Zato je zivot predivan, svi imamo mogucnost izbora. Odluci se kako ces da razmisljas o sebi. Da li si jako mali i ono sto zelis zavisi od bezbroj okolnost i puno ljudi? ili si veliki i mozes da cinis cuda? Mozes da ucinis sve sto zelis? ili bar mozes da pokusas, pa i ako ne uspes, znaces da si ucinio sve i mozda ce te ispuniti upravo ta hrabrost i trud koju si ulozio?

vincent:
Sta kad uvidimo da bi svet postojao i bez nas?

Postojao je i postojace i bez nas. Mozemo li nesto da ucinimo za to vreme dok postojimo paralelno sa njim?

vincent:
Ili je ipak svest o tome da smo upoznali 'pravog sebe' dovoljna satisfakcija zbog koje necemo mrzeti sebe i svoje snove iz proslosti?

Mislim da jeste.

vincent:
Moze li covek kad upozna sebe bolje raditi na sebi i zadrzati svoje snove koliko god bili nerealni?

Zavisi od coveka. Ali verujem da taj covek koji je u stanju da shvati i spozna pravog sebe, dovoljno sposoban i da se menja, ako je potebno.

vincent:
Ili mu oni vise nece biti potrebni?

Snovi su, bar meni, uvek potebni. Ali trudim se da ih ispunim... cesto i uspeva. :wink:
JAKO LEPO.. BRAVO...
 
vincent:
KAKO UPOZNATI SEBE I KAKO TO ISKORISTITI?
Put ka samome sebi nije ostavljen bez svedocanstva. Ali traganje za istinom o svom pravom Ja je u direktnoj srazmeri sa nasom spiritualnom zreloscu. U suprotnom nijedan unutrasnji put I nijedno traganje ne mogu da prevedu u stvarnost misterije sa kojima se susrece svako ko je u potrazi za samim sobom.Neko je ovde rekao “Mislim,da je upoznati sebe tezak put”. Ja bih samo dodao da sve zavisi sa koje tacke gledista se polazi od jedne takve konstatacije.Svaki covek je predodredjen da dodje do svoje samospoznaje. I zato nije stvar u tome da li je put ka sebi lak ili tezak, vec da li je covek,tj, u kolikoj je meri covek svestan svoje dvostruke prirode/materijalne I duhovne/. Duhovni razvoj coveka odnosno kosmicka evolucija njegovog spiritualnog bica ne zavisi od njegovih religioznih verovanja i osecanja. Svako od nas svojim rodjenjem dobio je mogucnost samospoznaje. Svest ,taj tajnoviti instrument upoznavanja samoga sebe, strpljivo ceka da bude pokrenuta,inicirana, u pravcu proboja na svoje vise nivoe. Medjutim, iz razloga o kojima bi ovde bilo suvisno da se u njih upustamo, vecinski deo covecanstva svoju svesnost i,inteligenciju iskljucivo upravlja I koristi za ispunjenje svog spoljasnjeg zivota. Za one druge mnogo dublje razloge zbog kojih postojimo, malo ko se istinski interesuje. Da li je to iz neznanja, nepronicljivosti,nedostatka u razumevanju ili neceg treceg nije bitno.Ono sto zelim reci na osnovu svog iskustva, jeste, da mogu sa sigurnoscu potvrditi da cak I kod onih kod kojih sam imao prilike da osetim da je zelja za samospoznajom probudjena, vecina njih ima problem prihvatanja drugacijeg dozivljaja sebe jer vaspitavanje razuma I rastvaranje Ega je za mnoge veliki problem.
Samo od od unutrasnjeg zara nase zelje za mudroscu zavisi kako ce se nas put ka samosponaji odvijati, odnosno koliko cemo ubrzati svoju kosmicko spiritualnu evoluciju.

NOSCE TE IPSUM je bila u drevnim vremenima sveta rec ispisana iznad vrata starih inicijacijskih hramova, jer u ovim recima lezi kljuc svih Misterija za onoga kome je bilo dopusteno da “vidi sunce u ponoc”….i ko sto pesnik Browning to predivno ispeva:

“U nama je istina.U spoljasnjim stvarima,
Ma to I verovali,ne radja se nikada.
Duboko u dubini nas samih je srediste.
Gde otpociva ona u punoci; I znanje se
Pre u pronalazenju one staze nahodi
Kojom utamniceno videlo ce umaci,
Nego u zbrinjavanju ulazenja svetlosti
Za koju se uzima da je u spoljasnjosti


ps.
Sto se tice kako iskoristiti "spoznaju samog sebe" to pitanje je zaista nepotrebno,jer u samospoznaji leze svi odgovori pa i ovaj!
 
Kao i obicno nemam sta da dodam,odgovor si dobio.Potpun.Ispricacu Vam Intenzivsku pricicu:
Mladic kopji je jako goreo odluci da postane monah.Zeleo je da spozna sebe.I zamonasi se.Stari monasi su mu davali najteze poslove,radio je u polju cistio...Prolazahu meseci,pa polako i godine...I mladic poce da sumnja...Meditiram sa njima sve radim,slusam,meditiram,a nista...Meni je stari monah malo cudan...I odluci da ceka jos malo.Prolazilo je vrema ali nista...
Jednog jutra,stari monah ga povede u setnju.To,je pomisli mladic.Sada ce me nauciti nest,otkrice mi nesto...Setali su lagano i dosli do reke...Starac zagazi u vodu i pozva mladica...Ah,kako radostan bese ovaj...Sada cu nesto saznati,napokon...Starac ga uhvati i zagnjuri mu glavu u vodu.Mladic je razmisljao o cemu se radi,sad.I polalko poce da mu nestaje vazduh.Pusti mu par klobuha u znak upozorenja ali nista.Starac bese jaki svom snagom ga drzase.Mladic poce da brine.Ma-veli-on je meni uvek bio sumnjiv.Ovaj ce me udaviti...I opet pusti par mehurica...Nista,stari monah ga je cvrsto drzao.I poce da se oprasta sa zivotom...poce da gubi svest...Zadnjim trzajem pokusa da se iscupa...I tog trena starceva ruka popusti.Ahhh..
Kad dodje do daha Starac mu rece: Kada do tog iskustva budes zeleo da dodjes kao malopre do daha-doci ces. :wink:
 
shx:
U svakom slucaju, bolja je i najgora istina nego najlepsa laz...

DA, pa bas zbog toga Bajke nemaju uticaj na psihu i socijalno ponashanje ljudi....
:shock:

Koliko stereotipa ima u modi, snovima, iluzijama koji potichu iz zapadno evropski koncipiranih bajki...
Procitao sam kao mali oko ili preko 200 knjiga bajki iz celog sveta i kroz bajke upoznao zelje , snove i ideale vrednosti raznih naroda, i mozda bi i ostali trebali da se zapitaju koje im bajke najvishe "odgovaraju"...
 
Da li poznajete zle i pakosne ljude ?
Dali svi misle da su zli i pakosni ?

Velika vecina ljudi odustane od otkrivanja sebe kad ustanovi da ih to sputava i ogranicava u napretku u drushtvu. Otkriju koliko im treba i ostalo ostave na hocu,zelim ,neodgovara mi -nivou....
 
Da. Mozda se ovakav sled dogadjaja mogao ocekivati. Ipak na forumu vec postoji tema o tome kako doci do spoznaje samog sebe. Mozda bi temu trebalo skrenuti u pravcu: sta nakon toga? Vec je definisano da je upoznavanje samog sebe samo po sebi dovoljno (tj. jedan od ucesnika je to tako definisao). No, je li doista tako? Moze li to stvarno biti cilj? Ili je pravi cilj ono sto sledi nakon toga? Cini mi se da je ovde pretpostavljeno da svaki covek ima priliku doci do cilja (u daljem tekstu 'spoznaja'). Iz mog ugla 'spoznaja' je nesto sto ne bi trebalo svakom pasti u ruke. Covek koji dodje do 'spoznaje' bi mogao preokrenuti tok civilizacije. Sta ako bi njegove prvobitne ideje o covekoljublju i pravdi bile izvitoperene nakon 'spoznaje'. Nije li to prevelik zalogaj za bilo kog coveka? Moze li se doci do toga bez ikakvih posledica? Cini mi se da bi takvo stanje svesti bilo krajnje nestabilno. Zato bi mozda 'spoznaju' trebalo definisati kao priblizavanje 'spoznaji', nikako kao apsolutnu spoznaju. Jer, priznajmo sebi, niko od nas nije doziveo taj trenutak 'spoznaje' pa samim tim ne moze znati kako bi se ponasao sa takvom moci. Da li mozda ne bi pokusao da glumi boga?
 
Puno pitanja dragi moj,a odogovor ti donosi Iskustvo.Vrati se pa malo bolje procitaj Infernove topice i odgovore,vec sam negde napisao da On nikada nije nedorecen.I nije.Samo tvoj ego je zeljan odgovora.Kada budes dosao do onoga sto mislis da trazis,sve ce ti se samo reci.Nemoj ni razmisljati sta posle.Moli se,meditiraj,posti,radi...Postoje ljudi koji su imali Direktno Iskustvo Istine.Ja ih poznajem.Nikoga nakon takvog Iskustva nisu mucile sumnje,sta dalje.Ali ako zelis mogu ti i odgovoriti.Po Charls Berneru postoji dopmacinski i Monaski put.Na tebi je da odlucis kojim ces.Ako te zanima vise o tome mogu ti proslediti materijale Charlsa Bernera pa ti vidi.Po meni,sve to je nepotrebno,jer kada stupis u kontakt sa svojim Visim Ja nece ti biti poteban drugi vodic i savetnik.Ali o tom potom.Pozdrav.
 
Pa zato sam i postavio temu. U svakom slucaju bio bih zahvalan na svakoj preporuci ili materijalu koji bi mi bilo ko poslao. Ja sam tek na pocetku tog zahtevnog puta i normalno je da imam nedoumice.
 
vincent:
Pa zato sam i postavio temu. U svakom slucaju bio bih zahvalan na svakoj preporuci ili materijalu koji bi mi bilo ko poslao. Ja sam tek na pocetku tog zahtevnog puta i normalno je da imam nedoumice.
Posto si na pocetku moraces mnogo toga da procitas dok ne steknes predstavu o tome sta zapravo zelis da spoznas. A onda jednog dana , kada sazri tvoje vreme za pocetak pravog putovanja odbacices sve sto si do tada saznao i krenuces u suprotnom pravcu od onoga kojim si do tada isao. Sve knjige ovoga sveta imaju samo jednu poruku, sve sto pise u njima nalazi se u tvojim dubinama.

Osnovno pitanje je verovatno ALI ODAKLE/GDE POCETI?

Mozda ti ovo nece biti lako da SADA razumes ali posle godina i godina bavljenja samospoznajom, konacno postaje jasno da je spiritualni razvoj SVE STO RADIS.
Postoji mnogo puteva ka samome sebi i koji ces put odabrati za sebe zavisi samo od tvojih untrasnjih osecanja i licnih potreba. To znaci da ces posle odredjenog neminovnog lutanja kroz razlicite spiritualne sisteme, konacno jednoga dana izabrati ono sto tebi odgovara. Jednostavno prepoznaces se potpuno u nekoj tradiciji ili sistemu.
Naravno, nekada to lutanje moze biti znatno skraceno ako si voljan da cujes sta su drugi otkrili pre tebe. Ne zaboravi i da je slusanje kao i davanje deo jednog te istog posla...jer Svi smo mi na putu.

NAJVAZNIJE OD SVEGA JESTE BITI SPREMAN.
U SUPROTNOM NISTA NECES MOCI DA RAZUMES AKO ZA TO NISI ZREO.
Tvoja samospoznaja je samo u tvojim rukama i koliko ces daleko u tome napredovati zavisi samo od tvojih napora.
 
Margott:
"That is not dead which can eternal lie, And with strange aeons even death may die."
Ono sto je zivo zna za smrt,a ono sto je mrtvo ne moze umreti,jer u duhovnim dubinama zivot nije nista i smrt nije nista. Da, sve vecito zivi, mada ponekad spava i u treptaju vecnosti zaboravlja ko je.
 
vincent:
Hm, ovo sve vise lici na takmicenje u citatima. Ova tema je ipak pokrenuta da bi ljudi koji traze nacin da stignu do 'spoznaje' dobili osnovne smernice i pomoc.

Na ovaj nacin razmisljajuci nikuda ne mozes stici :!:
Upamti da ono za cim tragas niko umesto tebe ne moze da ti podari.
Ako ne vidis ono sto treba ovde, onda potrazi neki drugi putokaz!
 
Margott:
pa ti spoznaju vidish kroz utakmice i vremenske prognoze izgleda....

Ne, ja samo trazim podstrek. Zar je to tako tragicno?

p.s. Ovako ironican komentar ne prilici osobi koja je odmakla na putu spoznaje. Ako neku temu bolje poznajes od drugog to nikako ne moze biti razlog za nipodastavanje i nervozu.
 

Back
Top