Novi krediti samo za općine pod vlašću SNSD-a

Poruka
4.285
Za nepuni mjesec IRB RS podijelila je kredite Prnjavoru, Kalinoviku, Novom Gradu i Tesliću, dok Foča, Pale i Istočno Novo Sarajevo na novac čekaju pola godine

Investiciono-razvojna banka Republike Srpske (IRB RS) nastavlja dijeliti kredite općinama u kojima vlast ima Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), dok lokalne zajednice pod kontrolom opozicije već pola godine čekaju novac za svoje razvojne projekte.

Kreditni odbor Skupštine akcionara IRB-a je 16. juna 2010. godine odobrio kredite općinama Novi Grad, Prnjavor i Kalinovik. Novom Gradu je odobren kredit u iznosu od 730.000 KM, Prnjavoru od 3 miliona KM, a Kalinoviku od 850.000 KM. Dvadesetak dana ranije općini Teslić je odobreno 3 miliona KM. Sve četiri općine kredite su dobile za manje od mjesec. One se nalaze pod vodstvom načelnika iz SNSD.

Općini Kalinovik novac je dodijeljen iz Fonda za razvoj istočnog dijela RS. Iz ovog Fonda novac su ranije zatražile općine Foča, Pale i Istočno Novo Sarajevo u kojima vlada opozicija.

Njihove kreditne zahtjeve nije odobrio Kreditni odbor Skupštine akcionara IRB-a. Ovim odborom rukovodi premijer RS-a i lider SNSD-a Milorad Dodik. Banka je početkom 2010. obavijestila Foču, Pale i Istočno Novo Sarajevo da razmatra alternativne izvore za njihovo kreditiranje, no do danas nije pronašla novac za njih.

Prema podacima do kojih je došao Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva, IRB je u 2009. godini imala 11 miliona KM neiskorištenih u Fondu za razvoj istočnog dijela RS. To je bilo dovoljno za isplatu kredita Foči i Palama, ali i Istočnom Novom Sarajevu, ukoliko bi se višak novaca prenio u narednu godinu.

Dok ove tri općine još uvijek čekaju na prvi kredit, općina Novi Grad troši drugi. Ova općina je krajem 2009. godine dobila kredit IRB od 570 hiljada KM, a 16. juna odobren još jedan od 730 hiljada KM.

Općina Novi Grad je prvi kreditni zahtjev IRB-u dostavila 8. decembra prošle godine, kada je to učinila i općina Foča. Međutim Foča, u kojoj vlada opozicija sa načelnikom Zdravkom Krsmanovićem na čelu, još uvijek čeka na kredit od 2,71 miliona KM-ova.

CIN je početkom juna objavio istraživački tekst pod nazivom "Krediti IRB RS: Dodikovom sinu isti dan, Foči i Palama ni nakon pet mjeseci". Analizirajući rokove u kojima su odobravani krediti, novinari CIN-a su utvrdili da su općine koje se nalaze pod kontrolom SNSD-a i njihovih partnera u vlasti lakše dolazile do kredita IRB-a, nego one u kojima vlast drže opozicione stranke.

http://www.e-novine.com/region/region-bosna/38855-Novi-krediti-samo-opine-pod-vlau-SNSD-.html
 
Ajmo malo da se obrazujemo.:mrgreen:

Po porijeklu, hrišćanstvo je srodno judaizmu, sa kojim ima dosta zajedničkih tekstova. Hebrejska Biblija, je u hrišćanskom kontekstu poznata kao Stari zavjet. Hrišćanstvo se smatra za Avramsku religiju, zajedno sa judaizmom i islamom.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Хришћанство

Е благо теби, када се са викија образујеш, ту сваки приучењак и курсаџија може да окачи текст по мери своје заблуде.

О преклу Хришћанства требао би корен ове речи да ти објасни од Кога је потекло (од Христа Бога). Дакле не од човека Аврама, него од Бога Христа.

То што изворно Хришћанство разни јеретици, секуларисти, атеисти, гностици, незнабожци и ресто неодуховљених људи сматра за људску а не Божанску науку по пореклу, њихов је проблем. Слабо познају стари завет, такође и посланице апостола Јеврејима у Новом.

Што се тиче заједничких текстова и тема са јудејима, они постају дијаметрално супротни (немају ништа заједничко) од појаве и оваплоћења Бога на земљи. Јудаизам који је тог истог Бога одбацио, попљувао и чак убио, наставља свој ''развој'' (тачније извитоперење) у смеру богоборства, атеизма и фарисејштине, чиме негира саме основе на којима почива у духовном смислу.

Оно постаје АНТИХРИШЋАНСКО, антиБожије и антиљудско тако да свако заједништво са изворним Хришћанством данас у реалности не постоји.

Постоје покушају да се пронађе заједништво, али оно је без Бога Христа НЕМОГУЋЕ.
 
Ne treba niko da ima apsolutnu vlast.Dodik vodi dobru politiku ocuvanja srpske i tu treba da ostane,o drugim stvarima bi se dalo pricati.

Ovo me baš nekako iznenadilo. Zašto ne repliciraš onim forumašima (daxt, dragon x, rsmusliman...) koji svršavaju na Dodika i njegovu politiku i koji neće ni da čuju da on ne smije imati apsolutnu vlast?

Ne bi se baš složio da vodi dobru politiku očuvanja Srpske, a što i kako tako mislim, vrijeme će pokazati.
U svakom slučaju, svim srcem za Dodika na izborima u oktobru.:rtfm:
 
Ima istine u ovoj vesti ali...
Znam da i pored toga sto SNSD "bojkotuje" neke opstine ne odobravajuci im kredit, te opstine danas opet zive mnogo bolje nego dok je Srpskom vladao omiljeni im SDS i slicni. Koliko je to zasluga Dodika a koliko Kostunice koji mu je kupovinom Telekom pomogao da izdrzi udarce ekonomske pa i politicke krize druga je prica. Al da cu glasati za SNSD glasacu, zasluzili su.
 
Ovo me baš nekako iznenadilo. Zašto ne repliciraš onim forumašima (daxt, dragon x, rsmusliman...) koji svršavaju na Dodika i njegovu politiku i koji neće ni da čuju da on ne smije imati apsolutnu vlast?

Ne bi se baš složio da vodi dobru politiku očuvanja Srpske, a što i kako tako mislim, vrijeme će pokazati.
U svakom slučaju, svim srcem za Dodika na izborima u oktobru.:rtfm:

Nije Dodik bio moja opcija ali kad vidim koliko ga mrzite i pljujete znaci da dobro radi za Srbe i RS......ja sam na izbore izasao dva puta 1998 sam glaso za Polasena i SRS ...2006 sam glasao za SRS dr Seselj a na sledecim ZNA SE DODIK
 
Ovo me baš nekako iznenadilo. Zašto ne repliciraš onim forumašima (daxt, dragon x, rsmusliman...) koji svršavaju na Dodika i njegovu politiku i koji neće ni da čuju da on ne smije imati apsolutnu vlast?
Ne bi se baš složio da vodi dobru politiku očuvanja Srpske, a što i kako tako mislim, vrijeme će pokazati.
U svakom slučaju, svim srcem za Dodika na izborima u oktobru.:rtfm:



Dodik je premijer RS-a i ja to postujem.Sve dok cuva interese RS-a,to je ok,jer RS je iznad svega.
 

Sad bih ja kao trebalo da se zabrinem sto jedan musliman iz FBIHpodrzava moj izbor pa da kazem sebi kako Dodik sigurno nije pravo resenje cim ima podrsku vas iz Federacije pa se onda odlucim za nekog ljigavca poput Cavica i cekam da mi opet uzimaju deo po deo nadleznosti i stvaraju opet osecaj krivice koju je Dodik tako lepo odagnao nazvavsi stvari i ljude pravim imenom npr Esdauna bednikom, Gregoriana lopovom, Sarajevo Teheranom, Harisa ratnim zlocincem, Zlatka jednostavno budalom.
Recnik jeste prost ali izgleda da ste takav jedino razumeli. Ivanic vam je godinama pricao lepo, pristojno, strpljivo i nista. Dodikovu svaku zapamtite i upamtite, jer njegove se reci racunaju.
 
Sad bih ja kao trebalo da se zabrinem sto jedan musliman iz FBIHpodrzava moj izbor pa da kazem sebi kako Dodik sigurno nije pravo resenje cim ima podrsku vas iz Federacije pa se onda odlucim za nekog ljigavca poput Cavica i cekam da mi opet uzimaju deo po deo nadleznosti i stvaraju opet osecaj krivice koju je Dodik tako lepo odagnao nazvavsi stvari i ljude pravim imenom npr Esdauna bednikom, Gregoriana lopovom, Sarajevo Teheranom, Harisa ratnim zlocincem, Zlatka jednostavno budalom.
Recnik jeste prost ali izgleda da ste takav jedino razumeli. Ivanic vam je godinama pricao lepo, pristojno, strpljivo i nista. Dodikovu svaku zapamtite i upamtite, jer njegove se reci racunaju.

Ja se baš ne bih baš ponosio da mi je premijer prost. No, da su prosti nesrpski političari vi bi ih okarakterisali divljacima, ali kada to Dodik radi, nađete neki čudan izgovor.

U svakom slučaju, drago mi je da si za Dodika.:ok:

Kolika je korist za RS da je u sukobu sa svima?
 
Ja se baš ne bih baš ponosio da mi je premijer prost. No, da su prosti nesrpski političari vi bi ih okarakterisali divljacima, ali kada to Dodik radi, nađete neki čudan izgovor.

U svakom slučaju, drago mi je da si za Dodika.:ok:

Kolika je korist za RS da je u sukobu sa svima?

A to svi su? Vi, Gregorijan i izlapeli Mesic. Ne vidim neku stetu.
Jaci nismo nikad bili, sem mozda 92'. a vi nikad slabiji. Meni je to dovoljan pokazatelj da li treba da se ponosim ili ne.
 
A to svi su? Vi, Gregorijan i izlapeli Mesic. Ne vidim neku stetu.
Jaci nismo nikad bili, sem mozda 92'. a vi nikad slabiji. Meni je to dovoljan pokazatelj da li treba da se ponosim ili ne.

Da. Dodik je veoma blizak OHR-u koji je i dan-danas alfa i omega u cijeloj državi. Nenormalno je blizak EU i SAD. Rusija je non-stop u RS. Odnosi sa Srbijom su fantastični, nema šta.

Nego, zašto Dodik se i za sljedeće izbore nije kandidovao za NSRS pa da opet bude premijer. Zna mudrac da će neko drugi morati sjesti na stolicu koja baš neće biti zahvalna u narednom mandatu. Živi bili pa vidjeli...:per:
 
Da. Dodik je veoma blizak OHR-u koji je i dan-danas alfa i omega u cijeloj državi. Nenormalno je blizak EU i SAD. Rusija je non-stop u RS. Odnosi sa Srbijom su fantastični, nema šta.

Nego, zašto Dodik se i za sljedeće izbore nije kandidovao za NSRS pa da opet bude premijer. Zna mudrac da će neko drugi morati sjesti na stolicu koja baš neće biti zahvalna u narednom mandatu. Živi bili pa vidjeli...:per:

Hajd priznaj da ovo iz tebe zavist progovara jer lepse cu se osecati ako pomislim da sam pola sata komunicirala sa zavidnim pa i zlobnim nego sa paglu Hasom.

Koliko je OHR alfa i omega pokazalo se u poslednjem sukobu Dodika i Lajcaka, EU ne namece nista vise i ide linijom manjeg otpora vec dve ili tri godine, Rusija jeste tu gde jeste i koliko vidim namerava jos dugo i biti a za Srbiju nemam reci, to znas i sam.

A na funkciji premijera i ja bih radije videla neke druge ljude. Nije Dodik sam SNSD on ima kadar. Zna sta radi.
 
Hajd priznaj da ovo iz tebe zavist progovara jer lepse cu se osecati ako pomislim da sam pola sata komunicirala sa zavidnim pa i zlobnim nego sa paglu Hasom.

Koliko je OHR alfa i omega pokazalo se u poslednjem sukobu Dodika i Lajcaka, EU ne namece nista vise i ide linijom manjeg otpora vec dve ili tri godine, Rusija jeste tu gde jeste i koliko vidim namerava jos dugo i biti a za Srbiju nemam reci, to znas i sam.

A na funkciji premijera i ja bih radije videla neke druge ljude. Nije Dodik sam SNSD on ima kadar. Zna sta radi.

O Bože. Pa ako taj OHR nije ništa, šta je spriječavalo Dodika i RS da naprave referendum? Što nije napravljen? Na to pitanje niko od simpatizera SNSD-a neće da odgovori.

Pa EU ide linijom manjeg otpora jer im Dodik odgovara. Ko njima ne odgovara, smjene ga. Kod Dodika to baš i nije slučaj. To je odlično.

Na pitanje koliko je Rusija tu ni sami ne možete odgovoriti. Koliko je koristi bilo svih ovih godina od Rusije. Nešto se ne sjećam da je Rusija povukla ijedan potez da je to štetilo državi BiH.

Dodik zna šta čeka narednog premijera, zato se i nije ni kandidovao za tu funkciju nego za funkcija čija je nadležnost dosta ograničenija.
 
O Bože. Pa ako taj OHR nije ništa, šta je spriječavalo Dodika i RS da naprave referendum? Što nije napravljen? Na to pitanje niko od simpatizera SNSD-a neće da odgovori.

Pa EU ide linijom manjeg otpora jer im Dodik odgovara. Ko njima ne odgovara, smjene ga. Kod Dodika to baš i nije slučaj. To je odlično.

Na pitanje koliko je Rusija tu ni sami ne možete odgovoriti. Koliko je koristi bilo svih ovih godina od Rusije. Nešto se ne sjećam da je Rusija povukla ijedan potez da je to štetilo državi BiH.

Dodik zna šta čeka narednog premijera, zato se i nije ni kandidovao za tu funkciju nego za funkcija čija je nadležnost dosta ograničenija.

Vreme za referendum će doći. Strpljenja molim !
 
O Bože. Pa ako taj OHR nije ništa, šta je spriječavalo Dodika i RS da naprave referendum? Što nije napravljen? Na to pitanje niko od simpatizera SNSD-a neće da odgovori.

Pa EU ide linijom manjeg otpora jer im Dodik odgovara. Ko njima ne odgovara, smjene ga. Kod Dodika to baš i nije slučaj. To je odlično.

Na pitanje koliko je Rusija tu ni sami ne možete odgovoriti. Koliko je koristi bilo svih ovih godina od Rusije. Nešto se ne sjećam da je Rusija povukla ijedan potez da je to štetilo državi BiH.

Dodik zna šta čeka narednog premijera, zato se i nije ni kandidovao za tu funkciju nego za funkcija čija je nadležnost dosta ograničenija.

Smjeniti ga ne smiju. Rusija ne cini nista da naudi BIH ali uziva dok gleda kako se BIh sama rusi, to isto radi i Dodik. Zasto bi raspisivao referendum kad nam je dobro i ovako, nema potrebe. Pocnite se ponasati kao pre cetiri-pet godina pa ces vidis sta sme a sta ne.
:bye:
 

Back
Top