Matematika UPOMOC !
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Matematika UPOMOC !

UCENIK
    Guest

Podrazumevano Matematika UPOMOC !

ustvari imam problema sa racionalnim funkcijama i njihovom integracijom . Naime sve mi je jasno (prava -neprava, podelim polinome , pa posle A , B , C.....i tako dalje) . I sve tako dok ne dodjem do problema koji se zove odredjivanje A , B , C , Dx+E .....znam da bi trebalo da pomnozim sve to sto sam dobio sa imeniocem pa da uporedjum (sa stepenima x ) .To ponekad i nije tako tesko i lako se dodje do resenje .b Ali ponekad mi nije nista jasno . Ustvari radi se se i kompleksnom broju ¨i ¨koji se treba upotrebiti u nekim slucajevima . Da li bi mogli da mi pojasnite malo ?

Hvala

Srednjoskolac
    Guest

Podrazumevano Mozda ovo pomogne...

Ne znam koliko ce ti ovo pomoci ali evo ti vrednosti za i:

i^1=i
    i^2=-1
    i^3=-i
    i^4=1
    i^5=i
    i^6=-1
    i^7=-i
    i^8=1
    i^9=i

dragana139
    Guest

Podrazumevano Re: Matematika UPOMOC !

Citat Original postavio UCENIK
    ustvari imam problema sa racionalnim funkcijama i njihovom integracijom . Naime sve mi je jasno (prava -neprava, podelim polinome , pa posle A , B , C.....i tako dalje) . I sve tako dok ne dodjem do problema koji se zove odredjivanje A , B , C , Dx+E .....znam da bi trebalo da pomnozim sve to sto sam dobio sa imeniocem pa da uporedjum (sa stepenima x ) .To ponekad i nije tako tesko i lako se dodje do resenje .b Ali ponekad mi nije nista jasno . Ustvari radi se se i kompleksnom broju ¨i ¨koji se treba upotrebiti u nekim slucajevima . Da li bi mogli da mi pojasnite malo ?

Hvala
    pa znas kako ako si sve uradio kako treba ne bi trebalo da dobijes komplexan broj, moguce je da nesto nisi dobro rastavio ako bi rekao konkretan primer mozda bih mogla vise da ti pomognem!!!
    ali mozda bi ti pomoglo ovo:
    ako imas polinom cetvrtog stepena koji podseca na kvadrat binoma nemojzamenjivati x na kvadrat sa t vec probaj napraviti rayliku kvadrata.....sumnjam da si ista razumeo ali nema veze

UCENIK
    Guest

Podrazumevano neznalica

dragana hvala sto hoces da mi pomognes . Znam ja to kada punim do razlike kvadrata pa posle radim smenu i tu nema problema . Ali moje pitanje se ne svodi na to . Evo primera :x^4+1/x^3-1 . I sada kada podelim polinome dobijam :

x + A/x-1 + Bx+C/x^2+x+1 = X^4+1 /(x-1)(x^2+x+1)

sada bi trebalo sve to da pomnozim sa (x-1)(x^2+x+1)
    i da posle uporedjivanjem sa x^4+1/x^3-1 (gledajuci stepene pored x ) dodjem do resenja za A , B , C .
    Ali kako ? Kada se to pomnozi dobijam

x(x-1)(x^2+x+1) + A(x^2+x+1) + Bx+C(x-1) = X^4+1

I sta sad ??? Sta da uporedjum ?? Kako doci do resenja za A , B , C ?? Ja imam uradjeni zadatak a u njemau pise ovako :

j^4+1 / j-1= Bj+C = j+1 /j-1 =Bj+C

Odakle mu sada to ? I zasto bas tako ? Ako bi mogao neko da mi pojasni malo , molim vas hitno mi je potrebno . Hvala

UCENIK
    Guest

Podrazumevano

greskom sam postavio sajl umesto X . Znaci primer je

x^4+1/X^3-1

Primećen član
    Učlanjen
    24.11.2003.
    Reputaciona moć
    58

Podrazumevano

Citat Original postavio UCENIK
    greskom sam postavio sajl umesto X . Znaci primer je

x^4+1/X^3-1
    x^4+1/x^3-1=(x(x^3-1)+x+1)/x^3-1=x+(x+1)/x^3-1

onda ovaj drugi deo (tj racionalnu f-ju radis tako kao sto si rekao)
    x+1/((x-1)(x^2+x+1/4)+3/4(x-1))=
    a/x-1+(bx+c)/((x+1/2)^2+3/4)
    .................

Guest

Podrazumevano Re: neznalica

[quote="UCENIK"] dragana hvala sto hoces da mi pomognes . Znam ja to kada punim do razlike kvadrata pa posle radim smenu i tu nema problema . Ali moje pitanje se ne svodi na to . Evo primera :x^4+1/x^3-1 . I sada kada podelim polinome dobijam :

i da posle uporedjivanjem sa x^4+1/x^3-1 (gledajuci stepene pored x ) dodjem do resenja za A , B , C .

I sta sad ??? Sta da uporedjum ?? Kako doci do resenja za A , B , C ?? Ja imam uradjeni zadatak a u njemau pise ovako :

Odakle mu sada to ? I zasto bas tako ? Ako bi mogao neko da mi pojasni malo , molim vas hitno mi je potrebno . Hvala
    e samo sredi lev stranu tj sve izmnozi i izjednaci sa desnom ....dobices sistem jednacina i iz njega resenja za a,b,c itd...iskreno meni nije bas najjasnije sta tebe tu buni...najbolje posalji ceo integral

dragana139
    Guest

Podrazumevano Re: neznalica

[quote="UCENIK"] dragana hvala sto hoces da mi pomognes . Znam ja to kada punim do razlike kvadrata pa posle radim smenu i tu nema problema . Ali moje pitanje se ne svodi na to . Evo primera :x^4+1/x^3-1 . I sada kada podelim polinome dobijam :

e samo sredi lev stranu tj sve izmnozi i izjednaci sa desnom ....dobices sistem jednacina i iz njega resenja za a,b,c itd...iskreno meni nije bas najjasnije sta tebe tu buni...najbolje posalji ceo integral

Slične teme

1. matematika....
    Autor koca chemist u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 15.07.2009., 15:14
  2. Matematika na FPI
    Autor DesktopStefan u forumu Arhiva
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 21.02.2006., 16:33
  3. matematika i C++
    Autor Dirg@ u forumu Programiranje
    Odgovora: 1