Deljenje HDD-a na particije???
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 30

Tema: Deljenje HDD-a na particije???

Zainteresovan član CINC (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Podrazumevano Deljenje HDD-a na particije???

Kupio sam laptop racunar velicine HDD-a 320GB,nisam jos instalirao operativni sistem,pa me interesuje postupak da isti podelim na dve particije C i D i koji je najjednostavniji i najbolji program za to???
    Unapred zahvaljujem na objasnjenju......P o z d r a v!!!!!

Iskusan Ordinary Player (avatar)
    Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2367

Podrazumevano Re: Deljenje HDD-a na particije???

U postupku instalacije OS-a mozes da napravis particije ,imas ovde i ovde,ili kada instaliras os nekim programom kao sto je paragon partition manager ili bilo kojim drugim, svi rade isti posao. Programi su inace jednostavni ides create new partition ,oznacis da ona bude posle ove na kojoj je windows,da bude extended posto je C sa windowsom primarna,zatim je formatiras u NTFS i to bi bilo to ,ides na Apply,komp se resetuje odradio to pri boot-u i imas novu particiju.

Odavde skini a ovo pogledaj
    connect, respect, protect

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Danas se particionisanje u principu i ne radi, osim u posebnim slučajevim - kada, recimo, želiš da imaš dual boot sistem...

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2367

Citat Original postavio Sizif Pogledaj poruku
    Danas se particionisanje u principu i ne radi, osim u posebnim slučajevim - kada, recimo, želiš da imaš dual boot sistem...
    Odakle ti to,recimo da imas 1 particiju, windows prsne, nema sanse da ga butujes,popravis,znaci reinstal je neizbezan a ostali su ti vazni podaci ( ili nosis hard kod nekog da prekopira podatke,ili dizes linux pa da narezes ili prebacis na usb)
    A kad imas 2 particije ,na jednoj je windows na drugoj podaci,u slucaju otkaza sistema ,formatiras i instaliras windows a podaci na drugoj su sigurni.
    Naravno dual OS podrazumeva 2 particije(kao u mom slucaju) ali imao sam tu priliku da vidim kako je jedna nasa "poznata" firma prodala komp sa hardom od 160GB i napravila 5 particija,i to ne na zahtev korisnika,vec izgleda da tako rade ljudi. Gluplju stvar u zivotu nisam video,svaka cas tim serviserima ili sta god da su

Veoma poznat
    Učlanjen
    10.08.2008.
    Pol
    muški
    43°52′S 18°25′I na 518 met nadmorske visine
    Reputaciona moć
    0

Potpuno netačno i pomalo glupo, mislim na one koji to ne rade...

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Citat Original postavio fox_87 Pogledaj poruku
    Odakle ti to
    Dvadeset pet godina sa računarima, od kojih 12 profesionalno....

,recimo da imas 1 particiju, windows prsne, nema sanse da ga butujes,popravis,znaci reinstal je neizbezan a ostali su ti vazni podaci ( ili nosis hard kod nekog da prekopira podatke,ili dizes linux pa da narezes ili prebacis na usb)
    U takvim situacijama radi se u principu sledeće: podigneš sistem sa nekog live CD-a (preinstalled environment), na tom problematičnom disku obrišeš foldere koji ti ne trebaju (sistem, programe), i instaliraš novi OS. Lični podaci ostaju tamo gde jesu (a sa 7-micom to može biti čitaj library, dakle nevezano za jedan user folder)

Prednost ovog pristupa bez višestrukih particija jeste da ti se nikada neće desiti da se jedna particija napuni pre druge, što je kod multiplih particija praktično neizbežno. Druga prednost je što u modernim fajl sistemima, ako to želiš, možeš folder da mount-uješ kao particiju, i da po svakoj imaš potpuno dinamički quota menadžment, i sl.

Ističe se dujkenujkeme (avatar)
    Učlanjen
    16.08.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    75

ali posle kad dođe neko u kućnu posetu radi oporavke puknutog sistema hvatate se za glavu ako ne može da vam
    izvuče omiljene filmove muziku i drugo ,pod misc.
    релинквиш частица нул-один-нул и подготовьте быть ассимилированным ( lol )

Veoma poznat
    Učlanjen
    10.08.2008.
    Pol
    muški
    43°52′S 18°25′I na 518 met nadmorske visine
    Reputaciona moć
    0

Dvadeset pet godina sa računarima, od kojih 12 profesionalno....
    E, ti si zeznuo i Bilija.....možda ti je čak i patent ukrao...

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Citat Original postavio dujkenujkeme Pogledaj poruku
    ali posle kad dođe neko u kućnu posetu radi oporavke puknutog sistema hvatate se za glavu ako ne može da vam
    izvuče omiljene filmove muziku i drugo ,pod misc.
    Kao administrator - ja u takvim situacijama uvek pitam da li su podaci bekapovani. Ako nisu, onda odahnem - to je siguran znak da nisu ni važni...

Citat Original postavio hardal Pogledaj poruku
    E, ti si zeznuo i Bilija.....možda ti je čak i patent ukrao...
    Koji Billy?

DeMikelis nije na forumu
    ... изјавио... "Бољи сам од Контадора"!...
    Ističe se DeMikelis (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

... U takvim situacijama radi se u principu sledeće: podigneš sistem sa nekog live CD-a (preinstalled environment), na tom problematičnom disku obrišeš foldere koji ti ne trebaju (sistem, programe), i instaliraš novi OS. Lični podaci ostaju tamo gde jesu (a sa 7-micom to može biti čitaj library, dakle nevezano za jedan user folder)...
    Податке можеш да сачуваш једино ако не урадиш формат, што по мени није препоручљиво.
    ...Prednost ovog pristupa bez višestrukih particija jeste da ti se nikada neće desiti da se jedna particija napuni pre druge, što je kod multiplih particija praktično neizbežno...
    Кад тад ће ти се и та једна напунити, тако да не видим логику овога.
    ...Druga prednost je što u modernim fajl sistemima, ako to želiš, možeš folder da mount-uješ kao particiju, i da po svakoj imaš potpuno dinamički quota menadžment, i sl.
    Што би то неко уопште радио?
    Brain rules, force timber push!

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Pa pitanje je da li hoćeš da sačuvaš podatke ili nećeš - koja je svrha da formatiraš disk ako želiš da neki podaci koji su već na njemu tu i ostanu?

Što se tiče konstatacije da će se napuniti i samo jedna particija - ona je tačna, ali se neće desiti da jedna bude napunjena pre druge, što je čest slučaj. U praksi često srećem korisnike koji imaju isparticionisan disk na dve particije, od kojih je sistemska obično prepuna (95%+), a ostale zvrje prazne, i računar se vuče jer swapuje prepun sistemski disk.... ljudi često ne vode računa o tome. Kad imaš jednu particiju, koristiš efektivnije ceo HDD.

Zaključak - samom strukturom foldera efektivno menjaš particionisanje, a prednost je što nisi ograničen fiksnom veličinom pojedinačnih particija već samo cele logičke jedinice, bilo da je u pitanju jedan disk ili RAID niz.

Aktivan član falco (avatar)
    Učlanjen
    18.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    81

Kod mene je sledeca struktura memorije:

1. hard disk:
    .................1. particija - windows 7 (40GB)
    .................2. particija - Ubuntu 10.04 system (10 GB)
    .................3. particija - home (30 GB)

2. hard disk: (500 GB)
    .................1. particija za fakultet
    .................2. particija za filmove
    .................3. instalacije
    .................4. razno

Drugi hard disk sam izdelio zbog toga sto sam procitao u jednoj knjizi da je bolje kada su manje particije (valjda je blok u kome se cuvaju podaci manji, a time je i iskoriscenost hard diska bolja). Ako ima potrebe za defregmentacijom, brze ce se izvrsiti ako je manja particija. Isto vazi i za skeniranje antivirusom.

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2367

Sizif ima iskustva,svaka mu cast,ali mislim da je ova "moja" solucija dosta jednostavnija,posto danas skoro svako zna da formatira i instalira OS,dve particije mu dodju najjednostavnije,najlakse i najsigurnije resenje. Ovo za popunjavanje jedne pre druge,sta da kazem ,to je do korisnika,ako na hardu cuva sezone serija,filmove i kojekakve druge stvari koje veoma brzo pojedu i pola terabajta to je njihova stvar.
    Svako prema svojim potrebama treba da odredi velicinu particija,C: windows,programi koje ce instalirati,igre i td. a na D: muzika,filmovi,slike,dokumenti.....
    Dvd-ovi postoje,prosirenje particija je moguce u par klikova,kupovina veceg harda,hostin serveri.......

@ falco ako zelis da iskoristi s svaki bit particije ne treba je deliti na vise vec stavili alication unit na sto manje npr. 512bitova pri formatiranju particije,po defaultu je negde oko 4094
    Poslednji put ažurirao/la Ordinary Player : 05.07.2010. u 16:57

Učlanjen
    18.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    81

Pa pitanje je da li hoćeš da sačuvaš podatke ili nećeš - koja je svrha da formatiraš disk ako želiš da neki podaci koji su već na njemu tu i ostanu?
    pa preporucuje se da se uvek formatira particija kada se radi reinstalacija sistema.

Što se tiče konstatacije da će se napuniti i samo jedna particija - ona je tačna, ali se neće desiti da jedna bude napunjena pre druge, što je čest slučaj. U praksi često srećem korisnike koji imaju isparticionisan disk na dve particije, od kojih je sistemska obično prepuna (95%+), a ostale zvrje prazne, i računar se vuče jer swapuje prepun sistemski disk.... ljudi često ne vode računa o tome. Kad imaš jednu particiju, koristiš efektivnije ceo HDD.
    Zbog toga treba korisniku objasniti da ne treba sve da trpa na desktop i u My Documents, vec da lepo rasporedi.

Zaključak - samom strukturom foldera efektivno menjaš particionisanje, a prednost je što nisi ograničen fiksnom veličinom pojedinačnih particija već samo cele logičke jedinice, bilo da je u pitanju jedan disk ili RAID niz.
    Ako korisnik ima 500GB (ili nedaj boze 1TB), koliko bi trebalo antivirusu da proceslja svih 1TB ili da se izvrsi defregmentacija, ili nesto slicno? A i gde skloniti sve podatke kada se vrsi reinstalacija sistema ako se vrsi formatiranje (sto se u 90% slucajeva radi)?
    Poslednji put ažurirao/la falco : 05.07.2010. u 17:01

Učlanjen
    18.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    81

Sizif ima iskustva,svaka mu cast,ali mislim da je ova "moja" solucija dosta jednostavnija,posto danas skoro svako zna da formatira i instalira OS,dve particije mu dodju najjednostavnije,najlakse i najsigurnije resenje. Ovo za popunjavanje jedne pre druge,sta da kazem ,to je do korisnika,ako na hardu cuva sezone serija,filmove i kojekakve druge stvari koje veoma brzo pojedu i pola terabajta to je njihova stvar.
    Svako prema svojim potrebama treba da odredi velicinu particija,C: windows,programi koje ce instalirati,igre i td. a na D: muzika,filmovi,slike,dokumenti.....
    Dvd-ovi postoje,prosirenje particija je moguce u par klikova,kupovina veceg harda,hostin serveri.......
    Ja sam se razocarao u diskove, jer i ako sam ih cuvao na suvom mestu (i bez izlaganja suncu), pojedini diskovi su poceli da propadaju.

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2367

Citat Original postavio falco Pogledaj poruku
    Ja sam se razocarao u diskove, jer i ako sam ih cuvao na suvom mestu (i bez izlaganja suncu), pojedini diskovi su poceli da propadaju.
    Mene su izneverili kako koji,neznam da li si citao ovu temu,ja ih kupujem na istom mestu i istog proizvodjaca ,za rezanje OS-a i programa su sasvim zadovoljavajuci.
    Iskren da budem,ja idem i ovom logikom,OS narezem i cuvam,za 8 godina nema sanse da mi se unisti a velika je verovatnoca da ce izaci novi os,kod programa to se desava skoro svakodnevno ,taman poskidam i narezem kad eto ih nove verzije pa aj ispocetka
    Naravno da zelim i da mi neka serija ostane "zauvek" da pustam i svojoj deci ,al internet ce uvek postojati tako da ne brinem,ako nesto bude toliko vazno,ide na najskuplji dvd vakumiran,zasticen od sunca i ogrebotina,na jedan eksterni hard,flesh i u sef

Poznat ForestGreen (avatar)
    Učlanjen
    19.03.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    123

Ako delis na dve particije nikako nemoj staviti da ti obe imaju isto gb.
    Ostavis na C oko 40-80 gb a sve ostalo na D.

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

mislim da je ova "moja" solucija dosta jednostavnija,posto danas skoro svako zna da formatira i instalira OS,dve particije mu dodju najjednostavnije,najlakse i najsigurnije resenje.
    Slažem se, mada ni ovo nije ni malo komplikovano - bootovati pokvareni OS u neki portabilni OS, i reinstalirati novi sistem. Ja recimo u root-u držim uvek samo tri foldera - Program Files, Windows i Users, i ni jedan više. Kad želim da reinstaliram sistem, samo obrišem prva dva foldera iz recovery konzole (svakako je imaš na Windows instalacionom disku), ili iz BartPE, Hirensa, šta god mi padne pod ruku, i instaliraš novi sistem.

@ falco ako zelis da iskoristi s svaki bit particije ne treba je deliti na vise vec stavili alication unit na sto manje npr. 512bitova pri formatiranju particije,po defaultu je negde oko 4094
    To isključivo zavisi od prosečne veličine fajlova koji će biti smešteni na disku.. Danas, većina fajlova koji zauzimaju puno prostora jesu zaista jako veliki. Jedini način da imaš neke prednosti od malog bloka je ako na fajlu imaš milione malih fajlova. Veći klasteri takođe smanjuju fragmentaciju u određenim situacijama.

pa preporucuje se da se uvek formatira particija kada se radi reinstalacija sistema.
    Bat vaj?
    Zbog toga treba korisniku objasniti da ne treba sve da trpa na desktop i u My Documents, vec da lepo rasporedi.
    Tačno... lakša i čistija opcija je "My documents" mapirati na tu drugu particiju, ako već imaš dve particije, i reći mu da sve stavlja u My Documents.

Ako korisnik ima 500GB (ili nedaj boze 1TB), koliko bi trebalo antivirusu da proceslja svih 1TB ili da se izvrsi defregmentacija, ili nesto slicno? A i gde skloniti sve podatke kada se vrsi reinstalacija sistema ako se vrsi formatiranje (sto se u 90% slucajeva radi)?
    Evo baš gledam, moj storage disk ima 9.08TB, od čega je trenutno 4.33TB slobodno. Kada već imaš dosta podataka, moraš se pomiriti s tim da će neke operacije trajati dugo, i deljenje istih na više particija teško može da ubrza stvari, jer je količina podataka i dalje ogromna... (a što bi rekao Sofronije - "dva put ništa je ništa, matematika je jasna...")

Učlanjen
    16.08.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    75

stvarno se i ja pitam , toliko režemo a po marfiju ispadne da duže traje hard disk
    a kad se ne reže onda baš tad za inat odkaže hard disk

da li da se koristi Raid kao alternativa za bekup putem rezanja na CD/DVD/blue ray?

Tačno... lakša i čistija opcija je "My documents" mapirati na tu drugu particiju, ako već imaš dve particije, i reći mu da sve stavlja u My Documents.
    e da to sam i ja hteo da predložim

do nedavno je bila situacija da su kućni korisnici u stvari imali prazan my docs
    a na D: disku imaju foldere 'muzika' i 'filnmovi'
    (u extremnim slučajevima u 'muzika' nema podfoldera i on ima cca 10000 mp3 datoteka )
    i u program files razne igrice ...
    ali sa dolaskom interneta , programi po difoltu snimaju u my documents pa se i on puni

U praksi često srećem korisnike koji imaju isparticionisan disk na dve particije, od kojih je sistemska obično prepuna (95%+), a ostale zvrje prazne, i računar se vuče jer swapuje prepun sistemski disk.... ljudi često ne vode računa o tome. Kad imaš jednu particiju, koristiš efektivnije ceo HDD.
    sa strane gledano kada se dolazi u ispomoć , bolje je da se obuče korisnici da stavljaju na D: ili da se prebaci 'my docs' na D: kao što je gore predloženo
    (ali opet i igrice puno zauzimaju ) ali opet gledano kada se reinstalira
    od nule sa formatiranjem c: korisnije je da D: bude potpuno odvojen , bar mislim

mada ni ja više nisam siguran kako je najbolje ovi veliki diskovi da se podele
    probajte i na neku particiju ext2 da stavite , recimo na externi usb hard disk
    (umesto ntfs)

Original postavio falco Pogledaj poruku
    Bat vaj?
    na primer da bi bili sigurni da smo se oslobodili od štetočina
    (bar da nisu u sistemu , jer u principu oni i na D: mogu da se zadrže )
    Poslednji put ažurirao/la dujkenujkeme : 06.07.2010. u 12:53

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

mada ni ja više nisam siguran kako je najbolje ovi veliki diskovi da se podele
    Pa baš zbog toga je i pomenuta opcija da se uopšte ne dele...

Učlanjen
    16.08.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    75

Pa baš zbog toga je i pomenuta opcija da se uopšte ne dele...
    ali opet pri reinstalaciji je korisnije da budu na dve ili više particija
    tako da zalazimo u začaran krug, šta je u stvari bolje

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

ali opet pri reinstalaciji je korisnije da budu na dve ili više particija
    tako da zalazimo u začaran krug, šta je u stvari bolje
    'Bem li ga, ovde kao da niko ne čita šta se piše na temi.

Pet puta sam napisao da NE MORAJU PRI REINSTALACIJI DA SE BRIŠU SVI PODACI - samo obrišeš Windows i Program Files foldere, i eto ti - sačuvao si šta ti treba a obrisao šta ne treba, i kompjuter je spreman za reinstalaciju.

Buduća legenda
    Učlanjen
    26.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

preporuka
    nikad ne deliti hard na particije
    jedino ako se zeli najbolje je u odnosu jedan prema 4 ili 5 da bi iskoristili maksimalnu brzinu harda s tim da onaj manji deo ne koristimo
    sa particijama su uvek problemi ako po marfiju nesto podje lose
    a uvek podje

Učlanjen
    16.08.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    75

Pet puta sam napisao da NE MORAJU PRI REINSTALACIJI DA SE BRIŠU SVI PODACI
    ok ,kapiram to,ali mislim da ranije nije baš uvek funkcionisao taj pristup na XP

a dali da čovek u originalnom postu recimo stavi 20% od veličine diska za c:
    i 80% za D: ? (npr. za terabajtni disk to bi bilo 200Giga za windows 7 )
    i da se na desni klik na properties od 'my documents' ,prebaci my documents da bude na D: ?

u vezi drugoga da li je stvarno neko probao ext2 na usb hard disku (ne usb flešci
    mada može i to ako je veća , s tim da se nekako ne modifikuje access time .
    u principu valjda i ntfs može da se podesi da ne modifikuje access time )

@marlon†
    jedino ako se zeli najbolje je u odnosu jedan prema 4 ili 5 da bi iskoristili maksimalnu brzinu harda s tim da onaj manji deo ne koristimo
    to bi bila ova 1/5 petina za sam sistem ,to si hteo da kažaš
    Poslednji put ažurirao/la dujkenujkeme : 06.07.2010. u 13:07

Učlanjen
    18.03.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    81

To isključivo zavisi od prosečne veličine fajlova koji će biti smešteni na disku.. Danas, većina fajlova koji zauzimaju puno prostora jesu zaista jako veliki. Jedini način da imaš neke prednosti od malog bloka je ako na fajlu imaš milione malih fajlova. Veći klasteri takođe smanjuju fragmentaciju u određenim situacijama.
    Kada sam uzeo HDD, razmisljao sam sta da radim. I onda ajd da instalacije sistema (a i igrica) u .iso formatu stavim na jendu veliku particiju, a slike, muziku, dokumenta i sl. stavim na manje particije.

Bat vaj?
    Da bi se unistili svi virusi (i ostale stetocine) a i da bi se sistemska particija ocistila od smeca.

To ja radim. I uglavnom me svi poslusaju, tako da sledeci put kada dolazim, nema mnogo posla.

Evo baš gledam, moj storage disk ima 9.08TB, od čega je trenutno 4.33TB slobodno. Kada već imaš dosta podataka, moraš se pomiriti s tim da će neke operacije trajati dugo, i deljenje istih na više particija teško može da ubrza stvari, jer je količina podataka i dalje ogromna...
    Ubrza se tako sto ne moram da cekam da se defregmentacija ili skeniranje zavrsi za recimo 8 sati. Antivirusom skeniram samo kriticne particije (sistemsku i "razno"), a ove ostale skeniram povremeno. Jer uglavnom fajlove (muziku slike filmove,...) skeniram odmah po skidanju. A i nekako mi vise odgovara da skeniranje i defregmentaciju radim par dana, nego da moram da cekam par sati da se sve to odradi.

'Bem li ga, ovde kao da niko ne čita šta se piše na temi.

Pet puta sam napisao da NE MORAJU PRI REINSTALACIJI DA SE BRIŠU SVI PODACI - samo obrišeš Windows i Program Files foldere, i eto ti - sačuvao si šta ti treba a obrisao šta ne treba, i kompjuter je spreman za reinstalaciju.
    Jel se tako 100% uklone virusi (i ostale stetocine)?

Slične teme

1. deljenje particije...
    Autor Bojan Italy u forumu Softver
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 15.11.2005., 04:12

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •