Elektronska konfiguracija O2

Elektronska konfiguracija atoma kiseonika je sledeca:

[SUB]16[/SUB]O: 1s[SUP]2[/SUP]2s[SUP]2[/SUP]2p[SUP]6[/SUP]3s[SUP]2[/SUP]3p[SUP]4[/SUP]
Na osnovu cega zakljucujemo da se kiseonik nalazi u 6. grupi i 2. periodi . Molekul kiseonika je dvoatomski dakle docice do "interakcije" nesparenih elektrona iz 3p[SUB]y[/SUB] i 3p[SUB]z[/SUB] orbitale jednog atoma, sa drugim . Na koji nacin ?

E sad problem nastaje kada pogledamo konfiguraciju . Gde nastaje sigma veza ? Kako bi se dva atoma elementa O spojila u molekul, moraju reagovati oba nesparena elektrona . Da bi nastala dvostruka veza potrebno je da nastanu obe, sigma i pi veza . Kod atoma kiseonika, zahvaljujuci njegovom malom radijusu, mozemo ocekivati stvaranje obeju ovih veza . I eto je dvostruka veza . E sad ti pitaj sta te konkretno buni kod molekula kiseonika . Ako mogu da pomognem .
 
Poslednja izmena:
Ovo je elektronska konfiguracija O[SUB]2[/SUB] po teoriji molekulskih orbitala:

O[SUB]2[/SUB] [KK(sigma 2s)[SUP]2[/SUP](sigma* 2s)[SUP]2[/SUP](sigma 2p)[SUP]2[/SUP](pi[SUB]x[/SUB]2p)[SUP]2[/SUP](pi[SUB]y [/SUB]2p)[SUP]2 [/SUP](pi[SUB]x[/SUB]* 2p)[SUP]1[/SUP](pi[SUB]y[/SUB]* 2p)[SUP]1[/SUP] ]
Nema grckih slova :evil: na forumu, pa sam morala da improvizujem! Objasnjenje je relativno slozeno, kazi jer si na ovo mislila, da ne kuckam dzabe.
 
Ovo je elektronska konfiguracija O[SUB]2[/SUB] po teoriji molekulskih orbitala:

O[SUB]2[/SUB] [KK(sigma 2s)[SUP]2[/SUP](sigma* 2s)[SUP]2[/SUP](sigma 2p)[SUP]2[/SUP](pi[SUB]x[/SUB]2p)[SUP]2[/SUP](pi[SUB]y [/SUB]2p)[SUP]2 [/SUP](pi[SUB]x[/SUB]* 2p)[SUP]1[/SUP](pi[SUB]y[/SUB]* 2p)[SUP]1[/SUP] ]
Nema grckih slova :evil: na forumu, pa sam morala da improvizujem! Objasnjenje je relativno slozeno, kazi jer si na ovo mislila, da ne kuckam dzabe.

Jeste to je . ;)

Sad iskuckaj obrazlozenje , mene zanima :evil:
 
Sigma veza je veza koja nastaje ceonim preklapanjem valentnih orbitala recimo 1s orbitale vodonika i 1s orbitale nekog drugog atoma vodonika . Te dve orbitale preklope se "ceono" i njihovim preklapanjem nastaje tzv σ-veza . Evo slike mozda bude jasnije:

wavefun.gif


Dok osim "ceonog" postoji i bocno preklapanje kod koga se onda javlja π-veza .


MO_diagram_pi_orbitals.png


Ε sad, moj savet ti je da procitas par puta Poglavlje o hemijskim vezama i teoriju molekulsih orbitala (ali i teoriju valentne veze) iz udzbenika Stanimira Arsenijevica (Opsta i neorganska hemija) ili jos bolje, ako mozes navabiti udzbenik od Lipanovica "Opsta i anorganska kemija" koji je takodje jako dobar i moze ti sigurno jako pomoci . Mi ovde mozemo da objasnimo neke stvari , ali ne ide da ti prekucavamo ono sto mozes naci i u udzbeniku . Procitaj malo, objasni sebi neke stvari, ipak je ovo nesto sto bi svaki hemicar trebao da zna .
 
Na hemijskom fakultetu možeš kupiti knjigu Hemijska veza od prof.Ivana Juranica (mi to polažemo kao ispit iz teorije hemijske veze) ili još bolje Molekulske orbitale u kemiji od Nenada Trinajstića- odlično hrvatsko izdanje.Takođe bih ti preporučio Atkins-ovu fizičku hemiju za početak.Zahteva malo više matematike ali se da shvatiti.Pozdrav
 
Da, da, baš sam na to mislila... Nije mi jasno kada se formira σ kada π veza, ni šta znači σ*...
Kod kiseonika ne dolazi do preklapanja 2s i 2p orbitala. σ molekulske orbitale nastaju preklapanjem s-s i p-p uzduz ose. π molek.orbitale nastaju bocnim preklapanjem p-p. Ako su atomske orbitale koje se preklapaju istog algebarskog predznaka dobijamo vezne mo (σ ili π), ako su suprotnog alg. predznaka dobijamo protivvezne molekulske orbitale (σ* ili π*). Redosled popunjavanja mo:
σ 1s/σ*1s/σ 2s/σ* 2s/σ 2p/π 2p/π*2p/
Simbol KK oznacava popunjenu K-ljusku- (σ 1s)[SUP]2[/SUP] (σ* 1s)[SUP]2[/SUP] .
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kod kiseonika ne dolazi do preklapanja 2s i 2p orbitala. σ molekulske orbitale nastaju preklapanjem s-s i p-p uzduz ose. π molek.orbitale nastaju bocnim preklapanjem p-p. Ako su atomske orbitale koje se preklapaju istog algebarskog predznaka dobijamo vezne mo (σ ili π), ako su suprotnog alg. predznaka dobijamo protivvezne molekulske orbitale (σ* ili π*). Redosled popunjavanja mo:
σ 1s/σ*1s/σ 2s/σ* 2s/σ 2p/π 2p/π*2p/
Simbol KK oznacava popunjenu K-ljusku- (σ 1s)[SUP]2[/SUP] (σ* 1s)[SUP]2[/SUP] .
Slažem se sa Acibub-om:ok:
 
Evo, ja imam shemu molekulske orbitale molekula kiseonika, nasao sam sa nekog testa gde smo to morali da crtamo:)... mozda je lakse razumeti sa skice nego kad se pise o tim preklapanjima i sl.

Nisam siguran kako se kaze to u srpskoj terminologiji, nek mi kolege pomognu, napomenucu da su zvezdicom oznacene nevezujuce (ili kako se vec kaze :lol: ) a sa b vezujuce, vezne... molekulske orbitale.

dscn8343d.jpg
 
Evo, ja imam shemu molekulske orbitale molekula kiseonika, nasao sam sa nekog testa gde smo to morali da crtamo:)... mozda je lakse razumeti sa skice nego kad se pise o tim preklapanjima i sl.

Nisam siguran kako se kaze to u srpskoj terminologiji, nek mi kolege pomognu, napomenucu da su zvezdicom oznacene nevezujuce (ili kako se vec kaze :lol: ) a sa b vezujuce, vezne... molekulske orbitale.

dscn8343d.jpg
Zvezdicom si naznačio antivezivne orbitale.Poz
 

Back
Top