Elektronska konfiguracija O2
Prikazujem rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Elektronska konfiguracija O2

Početnik
    Učlanjen
    02.07.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Elektronska konfiguracija O2

Da li bi neko mogao da mi objasni elektronsku konfiguraciju molekulskog kiseonika? Učim toksične oblike kiseonika pa su me zbunile su me sigma i pi veze...

Hvala unapred, ovo će mi biti od velike pomoći!

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Podrazumevano Re: Elektronska konfiguracija O2

Elektronska konfiguracija atoma kiseonika je sledeca:

16O: 1s22s22p63s23p4
    Na osnovu cega zakljucujemo da se kiseonik nalazi u 6. grupi i 2. periodi . Molekul kiseonika je dvoatomski dakle docice do "interakcije" nesparenih elektrona iz 3py i 3pz orbitale jednog atoma, sa drugim . Na koji nacin ?

E sad problem nastaje kada pogledamo konfiguraciju . Gde nastaje sigma veza ? Kako bi se dva atoma elementa O spojila u molekul, moraju reagovati oba nesparena elektrona . Da bi nastala dvostruka veza potrebno je da nastanu obe, sigma i pi veza . Kod atoma kiseonika, zahvaljujuci njegovom malom radijusu, mozemo ocekivati stvaranje obeju ovih veza . I eto je dvostruka veza . E sad ti pitaj sta te konkretno buni kod molekula kiseonika . Ako mogu da pomognem .
    Poslednji put ažurirao/la Baraba na kvadrat : 02.07.2010. u 19:37

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Aham, ukapirao sam . Ovo je malko visa hemija Mislim da moze da ti pomogne sledeci link dosta :

http://redox.site50.net/online%20kursevi/antioxidanti%20online/toksicni_oblici_kiseonika.php

Primećen član umbra* (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Ovo je elektronska konfiguracija O2 po teoriji molekulskih orbitala:

O2 [KK(sigma 2s)2(sigma* 2s)2(sigma 2p)2(pix2p)2(piy 2p)2 (pix* 2p)1(piy* 2p)1 ]
    Nema grckih slova na forumu, pa sam morala da improvizujem! Objasnjenje je relativno slozeno, kazi jer si na ovo mislila, da ne kuckam dzabe.

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Citat Original postavio acibub Pogledaj poruku
    Ovo je elektronska konfiguracija O2 po teoriji molekulskih orbitala:

O2 [KK(sigma 2s)2(sigma* 2s)2(sigma 2p)2(pix2p)2(piy 2p)2 (pix* 2p)1(piy* 2p)1 ]
    Nema grckih slova na forumu, pa sam morala da improvizujem! Objasnjenje je relativno slozeno, kazi jer si na ovo mislila, da ne kuckam dzabe.
    Jeste to je .

Sad iskuckaj obrazlozenje , mene zanima

Učlanjen
    29.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio Stevee Pogledaj poruku
    Jeste to je .

Sad iskuckaj obrazlozenje , mene zanima
    Je l' ti vidis koliko je sati? A obrazlozenje je na jedno 12 gusto kucanih stranica. Idi begaj!
    Nek se prvo izjasni postavljac pitanja.

Početnik
    Učlanjen
    02.07.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Da, da, baš to me zanima.... bila bih ti više bego zahvalna da mi to pojasniš, možes samo suštinu da bih mogla shvatiti... nije mi jasno kada se stvara sigma a kada pi veza i šta znači sigma*.
    Puno, puno hvala

Početnik
    Učlanjen
    02.07.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Da, da, baš sam na to mislila... Nije mi jasno kada se formira sigmaa kada pi veza, ni šta znači sigma*...

Hvala puno na pomoći

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Sigma veza je veza koja nastaje ceonim preklapanjem valentnih orbitala recimo 1s orbitale vodonika i 1s orbitale nekog drugog atoma vodonika . Te dve orbitale preklope se "ceono" i njihovim preklapanjem nastaje tzv σ-veza . Evo slike mozda bude jasnije:

Dok osim "ceonog" postoji i bocno preklapanje kod koga se onda javlja π-veza .

Ε sad, moj savet ti je da procitas par puta Poglavlje o hemijskim vezama i teoriju molekulsih orbitala (ali i teoriju valentne veze) iz udzbenika Stanimira Arsenijevica (Opsta i neorganska hemija) ili jos bolje, ako mozes navabiti udzbenik od Lipanovica "Opsta i anorganska kemija" koji je takodje jako dobar i moze ti sigurno jako pomoci . Mi ovde mozemo da objasnimo neke stvari , ali ne ide da ti prekucavamo ono sto mozes naci i u udzbeniku . Procitaj malo, objasni sebi neke stvari, ipak je ovo nesto sto bi svaki hemicar trebao da zna .

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

http://rapidshare.com/files/225780933/Op__263_a_i_anorganska_hemija_1._dio_op__263_a_hem ija.pdf

Aktivan član winkler (avatar)
    Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Na hemijskom fakultetu možeš kupiti knjigu Hemijska veza od prof.Ivana Juranica (mi to polažemo kao ispit iz teorije hemijske veze) ili još bolje Molekulske orbitale u kemiji od Nenada Trinajstića- odlično hrvatsko izdanje.Takođe bih ti preporučio Atkins-ovu fizičku hemiju za početak.Zahteva malo više matematike ali se da shvatiti.Pozdrav

Učlanjen
    29.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio Semenka Pogledaj poruku
    Da, da, baš sam na to mislila... Nije mi jasno kada se formira σ kada π veza, ni šta znači σ*...
    Kod kiseonika ne dolazi do preklapanja 2s i 2p orbitala. σ molekulske orbitale nastaju preklapanjem s-s i p-p uzduz ose. π molek.orbitale nastaju bocnim preklapanjem p-p. Ako su atomske orbitale koje se preklapaju istog algebarskog predznaka dobijamo vezne mo (σ ili π), ako su suprotnog alg. predznaka dobijamo protivvezne molekulske orbitale (σ* ili π*). Redosled popunjavanja mo:
    σ 1s/σ*1s/σ 2s/σ* 2s/σ 2p/π 2p/π*2p/
    Simbol KK oznacava popunjenu K-ljusku- (σ 1s)2 (σ* 1s)2 .
    Poslednji put ažurirao/la Baraba na kvadrat : 05.07.2010. u 12:33 Razlog: dodao sam grcka slova :)
    "Smrt nije gašenje svetla; to je gašenje lampe jer je svanula zora".

Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Citat Original postavio acibub Pogledaj poruku
    Kod kiseonika ne dolazi do preklapanja 2s i 2p orbitala. σ molekulske orbitale nastaju preklapanjem s-s i p-p uzduz ose. π molek.orbitale nastaju bocnim preklapanjem p-p. Ako su atomske orbitale koje se preklapaju istog algebarskog predznaka dobijamo vezne mo (σ ili π), ako su suprotnog alg. predznaka dobijamo protivvezne molekulske orbitale (σ* ili π*). Redosled popunjavanja mo:
    σ 1s/σ*1s/σ 2s/σ* 2s/σ 2p/π 2p/π*2p/
    Simbol KK oznacava popunjenu K-ljusku- (σ 1s)2 (σ* 1s)2 .
    Slažem se sa Acibub-om

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

Evo, ja imam shemu molekulske orbitale molekula kiseonika, nasao sam sa nekog testa gde smo to morali da crtamo... mozda je lakse razumeti sa skice nego kad se pise o tim preklapanjima i sl.

Nisam siguran kako se kaze to u srpskoj terminologiji, nek mi kolege pomognu, napomenucu da su zvezdicom oznacene nevezujuce (ili kako se vec kaze ) a sa b vezujuce, vezne... molekulske orbitale.

Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Citat Original postavio deckowie Pogledaj poruku
    Evo, ja imam shemu molekulske orbitale molekula kiseonika, nasao sam sa nekog testa gde smo to morali da crtamo... mozda je lakse razumeti sa skice nego kad se pise o tim preklapanjima i sl.

Nisam siguran kako se kaze to u srpskoj terminologiji, nek mi kolege pomognu, napomenucu da su zvezdicom oznacene nevezujuce (ili kako se vec kaze ) a sa b vezujuce, vezne... molekulske orbitale.

Zvezdicom si naznačio antivezivne orbitale.Poz

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

deck imas lep rukopis, svidja mi se

Zainteresovan član
    Učlanjen
    02.01.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

Citat Original postavio Stevee Pogledaj poruku
    deck imas lep rukopis, svidja mi se
    mani se rukopisa, koncentrisi se na hemiju

Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Mislim da je Semenka dobila i više nego jedan odgovor.Nema tu šta više da se kaže.Iz MO dijagrama može zaključiti i kako nastaju aktivne kiseonične vrste(npr. superoksid radikalski anjon ) i koliki je red veze u tim vrstama.

Slične teme

1. Elektronska glasanja
    Autor BLAJBI u forumu Politika
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 15.11.2009., 12:09

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •