Konstantin VII Porfirogenit- potrebna literatura

aleks1:
Na zalost ne postoje prevodi dela Velikog Cara na srpski jezik!
S moje strane gledano, uzasno je zalosno to sto ne postoje prevodi na srpskom jeziku, a takodje i na bugarskom. Ovde, na Sofijskom univerzitetu, to je jedna od najvaznijih knjiga, ali dzabe, kad sve manje ljudi cita srucnu literaturu na ruskom jeziku. Meni je tesko da citam i strucni engleski, a engleski sam ucila, a kamoli ruski, koji pojma nemam...
 
ancika:
Gde mogu da nadjem njegovu knjigu "O vladavini imperije"? Da li bar neki deo nje postoji na netu? Ovde, u Sofiji, sam je nasla u istorijskoj biblioteci, ali na ruskom jeziku. Da li mogu nekako da je nadjem na srpskom?

DAI nije preveden na srpski !!!

Srbi ga nikada nijesu preveli !!!

Ovo je samo na prvi pogled čudna i nevjerovatna činjenica !!!

Međutim, DAI ("O vladavini imperije") nije preveden naravno,
jer ruši Garašaninovu školu prevarantske istoriografije, koja je izbacila bataljone srpskih istoričara koji su potpuno isfalsifikovali istoriju Balkana !!!

Tako Ljušić i ostali tumače DAI, ali DAI nije nikada preveden kod Srba ?!?!

Jer ruši lažne konstrukcije srpske "istoriografske škole".

To što DAI Srbi nijesu htjeli nikada da prevedu, je ključni dokaz da je čitava ZVANIČNA istorija Srba u stvari - LAŽ !!!
 
Slušaj igracina, prevod De Administrando nije urađen ni za engleski jezik (ne u potpunosti, mada je projekat u toku) pa ako bi mogao da prestaneš sa svojim tumačenjima, smaraš. I da ga jesu preveli ti bi našao povoda da tvrdiš da je u pitanju falsifikat. Inače po tom delu se Dukljani smatraju Srbima, a već sam imao priliku da vidim kako Hrvati daju svoje objašnjenje za to, tako da me neće iznenaditi šta god da napišeš.
 
DisMisaL:
Slušaj igracina, prevod De Administrando nije urađen ni za engleski jezik (ne u potpunosti, mada je projekat u toku) pa ako bi mogao da prestaneš sa svojim tumačenjima, smaraš. I da ga jesu preveli ti bi našao povoda da tvrdiš da je u pitanju falsifikat. Inače po tom delu se Dukljani smatraju Srbima, a već sam imao priliku da vidim kako Hrvati daju svoje objašnjenje za to, tako da me neće iznenaditi šta god da napišeš.

Postoje odlomci iz DAI koji su prevedeni.

Možeš li navesti i citirati kako se to u DAI Dukljani smatraju Srbima ?

Je li ti to iz druge, Ljušićeve ruke govoriš ?
 
Moram priznati da govorim iz druge ruke, jer ne umem da je čitam u originalu, i da se ne svađamo više, ajd neka ti je, u pravu si, ajd ne gnjavi više i idi na drugo mesto da širiš mudrolije, kako si nas ubedio ne bi imalo smisla da se više ovde zadržavaš.
Samo da se ispravim, postoje engleski prevodi, ali su komentari uz te prevode raznoliki.
 
igracina:
DisMisaL:
Slušaj igracina, prevod De Administrando nije urađen ni za engleski jezik (ne u potpunosti, mada je projekat u toku) pa ako bi mogao da prestaneš sa svojim tumačenjima, smaraš. I da ga jesu preveli ti bi našao povoda da tvrdiš da je u pitanju falsifikat. Inače po tom delu se Dukljani smatraju Srbima, a već sam imao priliku da vidim kako Hrvati daju svoje objašnjenje za to, tako da me neće iznenaditi šta god da napišeš.

Postoje odlomci iz DAI koji su prevedeni.

Možeš li navesti i citirati kako se to u DAI Dukljani smatraju Srbima ?

Je li ti to iz druge, Ljušićeve ruke govoriš ?
Citala sam nesto bugarskog prevoda- ono sto nam je profesorka prevela sa ruskog. I tamo se tvrdi da su dukljani srbi...
 
ancika:
Gde mogu da nadjem njegovu knjigu "O vladavini imperije"? Da li bar neki deo nje postoji na netu? Ovde, u Sofiji, sam je nasla u istorijskoj biblioteci, ali na ruskom jeziku. Da li mogu nekako da je nadjem na srpskom?

Превод постоји, али не комплетан. То је други том Византиских извора за историју народа Југославије. Фотокопија се може набавити у фотокопирници "Скрипта" у Београду, у Господар Јовановој.

Када кажем да није комплетан, то значи да су преведени само они делови који се односе на историју јужних словена.

Иначе, Порфирогенит није Константин IV већ Константин VII.

Занимљив податак: Јован Скилица бележи да је 993. цару Василију II дошло изасланство једног српског кнеза који је тражио савез са Византијом против Самуила, који је угрожавао његову државу. А једина српска држава коју Самуило у то време није покорио је Дукља. Према томе...
 
Baron Ungern:
ancika:
Gde mogu da nadjem njegovu knjigu "O vladavini imperije"? Da li bar neki deo nje postoji na netu? Ovde, u Sofiji, sam je nasla u istorijskoj biblioteci, ali na ruskom jeziku. Da li mogu nekako da je nadjem na srpskom?

Превод постоји, али не комплетан. То је други том Византиских извора за историју народа Југославије. Фотокопија се може набавити у фотокопирници "Скрипта" у Београду, у Господар Јовановој.

Када кажем да није комплетан, то значи да су преведени само они делови који се односе на историју јужних словена.

Иначе, Порфирогенит није Константин IV већ Константин VII.

Занимљив податак: Јован Скилица бележи да је 993. цару Василију II дошло изасланство једног српског кнеза који је тражио савез са Византијом против Самуила, који је угрожавао његову државу. А једина српска држава коју Самуило у то време није покорио је Дукља. Према томе...
Izvinjavam se na gresci, evo popravicu je... :oops:
 
Kazanova:
Baron Ungern:
... А једина српска држава коју Самуило у то време није покорио је Дукља. Према томе...eto splacini povoda da tek sada razvija svoje teorije i da dokazuje nesto nevidjeno... sa' cete vi da vidite...


Splacino izvoli, pokazi Baronu ko su Dukljani?!


Kurvanova, znam da vjerujes u mene jer sam tu temu detaljno razradio a ti si je kao moj dobar djak dobro savladao i neka te ne nerviraju gluposti Barona - pseudoistoricara.
Znam da goris od zelje, da mu pokazes sto si naucio, ali ne treba za sada, ja sam tu !
 
igracina:
Kazanova:
Baron Ungern:
... А једина српска држава коју Самуило у то време није покорио је Дукља. Према томе...eto splacini povoda da tek sada razvija svoje teorije i da dokazuje nesto nevidjeno... sa' cete vi da vidite...


Splacino izvoli, pokazi Baronu ko su Dukljani?!


Kurvanova, znam da vjerujes u mene jer sam tu temu detaljno razradio a ti si je kao moj dobar djak dobro savladao i neka te ne nerviraju gluposti Barona - pseudoistoricara.
Znam da goris od zelje, da mu pokazes sto si naucio, ali ne treba za sada, ja sam tu !

Pa dobro, rekoh za svaki slucaj kad te nema da ga vratim na pravi put, posto moze da zaluta kao pseudoistoricar, ali verujem da covek zeli da postane istoricar... Bas mi je drago da si tu, znaci ponovo ces biti dezuran.
 
Pa dobro, rekoh za svaki slucaj kad te nema da ga vratim na pravi put, posto moze da zaluta kao pseudoistoricar, ali verujem da covek zeli da postane istoricar... Bas mi je drago da si tu, znaci ponovo ces biti dezuran.

Gospodo,
Spisi Porfirogenita su cist falsifikat Vatikana. Pisani su krajem 16. ili pocetkom 17. stoleca - da bi se dao znacaj nekakvoj hrvatskoj drzavnosti, na racun srpske istorije i srpske bastine. Pisani su na grckom, a koriscena su grcka slova kojih nije bilo u 10. stolecu - kad je ziveo Porfirogenit. To je uverljiv podatak da je rec o falsifikatu. Drugo, Porfirogenit spominje Tursku, kad te drzave nije bilo. Nasi istoricari iz SANU spasavaju taj navod, pa kazu da je Porfirogenit mislio na Ugarsku - kad je spomenu Tursku. A u vreme Porfirogenita (umro 959) nije bilo ni Ugarske. Osnovana je tek 997. godine, pa nije Porfirogenit mogao predvideti da ce se stvoriti nekakva drzava - 39 godina posle njegove smrti.
Sta jos da se navede? Ne treba nista vise.
U Sankt Peterburgu je bio naucni istorijski skup - od 11. do 14. maja 2008. Ucestvovalo je cetrdesetdvoje istrazivaca anticke i srednjevekovne istorije. Zakljuceno je da Porfirogenitov spis nema istorijsku vrednost i da su Sloveni (Srbi) starosedoeci Balkana i egejskih ostrva - mnogo pre Grka.
Dovidjenja, Jarcevic
 
Jedan od ucesnika navodi da je Duklja jedina srpska država koju Samuilo nije pokorio. Pravilni je da je rekao - Duklja je jedina oblast srpske države koju Samuilo nije pokorio. Da bi se napravila konfuzija u srpskoj istoriografiji, napisano je da su bile države: Raska, Bosna, Duklja - posle Zeta, Neretljanska Oblast, Hum, itd. Ne, to su bile samo oblasti u Srbiji - do smrti Cara Dušana. Kako su nam delili državu u Srednjem veku, tako nam stavaraju danas nacije - zasnovane na oblasnim imenima: Makedonci, Bosnjaci, Crnogorci... i umalo da proglase i naciju Vojvodjana.
Pozdrav, Jarcevic
 
Gospodo,
Spisi Porfirogenita su cist falsifikat Vatikana. Pisani su krajem 16. ili pocetkom 17. stoleca - da bi se dao znacaj nekakvoj hrvatskoj drzavnosti, na racun srpske istorije i srpske bastine. Pisani su na grckom, a koriscena su grcka slova kojih nije bilo u 10. stolecu - kad je ziveo Porfirogenit. To je uverljiv podatak da je rec o falsifikatu.

Prvo, original DAI-ja iz 10. veka nije sačuvan, prvi sačuvan prepis je iz druge polovine 11.veka i bio je vlasništvo Jovana Duke, sva upotrebljena slova koristila su se u vreme kada je Jovan Duka živeo....;)

Drugo, Porfirogenit spominje Tursku, kad te drzave nije bilo. Nasi istoricari iz SANU spasavaju taj navod, pa kazu da je Porfirogenit mislio na Ugarsku - kad je spomenu Tursku. A u vreme Porfirogenita (umro 959) nije bilo ni Ugarske. Osnovana je tek 997. godine, pa nije Porfirogenit mogao predvideti da ce se stvoriti nekakva drzava - 39 godina posle njegove smrti.

:hahaha: Da ste vi zaista pomno proučavali vizantijske izvore, književnost, istorijske i pravne spise, znali bi da je za Romeje karakteristična arhaizacija imena, naročito u doba procvata vizantijskog klasicizma...pa je čest slučaj da i kasniji pisci nazivaju narode starim arhaičnim imenima, a konkretno Madjare - Turcima, Hunima, Peoncima i tako dalje....Termin Turčin u to doba nije bio nepoznat i odnosio se na teritoriju sa koje potiču (Turan) a upotrebljavao se za narode hunsko-bugarsko turskog porekla.

Konkretno K. Porfirogenit kaže za Hrvate da "stanuju s one strane Turske" što se naravno odnosi na Madjare, odnosno teritoriju koju su oni naselili (odatle se uopšte ne vidi da li K. Porfirogenit podrazumeva pod Turskom državu,niti je precizirana definicija države da bi raspravljali o tome...)a podsetiću vas da su se u Panoniju doselili 896. godine, 9 godina pre rodjenja K. Porfirogenita.

Sta jos da se navede? Ne treba nista vise
.
Samo to da nemate blage veze sa vizantijskim izvorima i da kad treba da dokažete neke vaše teze, uhvati vas jedna bolest - selektivni viditis.
U Sankt Peterburgu je bio naucni istorijski skup - od 11. do 14. maja 2008. Ucestvovalo je cetrdesetdvoje istrazivaca anticke i srednjevekovne istorije. Zakljuceno je da Porfirogenitov spis nema istorijsku vrednost i da su Sloveni (Srbi) starosedoeci Balkana i egejskih ostrva - mnogo pre Grka.
Dovidjenja, Jarcevic

a na skupu sve sam mesar, mlekar, lekar, apotekar....:roll:
 
Poslednja izmena:

Back
Top