Macevanje
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Macevanje

Početnik
    Učlanjen
    30.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Macevanje

Otvorio bih novu temu radi nalazenja ljudi koje interesuje tzv Istorijsko macevanje. U svetu postoji tradicija ovakvih klubova koji odrzavaju kontinuitet i formu borbenog macevanja chija je svrha bila ostati ziv i nepovredjen, za razliku od protivnika, dok je sportskim izmenama tehnika neshto dobila ,a neshto izgubila, pa moderna forma bash i ne lichi na borbu. Nedavno sam radio sechenje mete za Batodo (vari) peshadijskom sabljom umesto katanom. Veoma interesantno iskustvo za nekoga ko ima 15 -20tak god sportskog machevanja iza sebe; osetjaj kada zamahujesh sa kilo chelika nije bash isti kao kada to chinish sa savitljivih 600gr.
    Pre sam imao prilike samo da vezbam prilichno teshkom konjichkom sabljom, ali samo radi izdrzljivosti i snage ( naravno ne na ljudima) i to sportsku tehniku (komentar: ne ide tako lako da vitlash kilo i po iz zgloba, ali shto se uradi podlaktica i rame....).

Aktivan član
    Učlanjen
    15.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Podrazumevano Re: Macevanje

Probaj kozačku šašku, kao topuz je. Za razmrdavanje i jačanje zglobova vitlanjem majka :-)

Početnik
    Učlanjen
    30.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Cool Re: Macevanje

Heh...pomalo si promasio temu odgovora, al ajd' nema veze...da ne cepidlachim ...bar je neko primetio tekst...[Totalni sam telac za ovaj vid komunikacije. Trebalo mi je 10 minuta da nadjem ovaj blog kad sam se ulogovo] ...a chisto da znash Shashka nije nishta teza od mnogih modela konjichkih sablji (generalno...- ima i ' vakih i 'nakih...) Fora je da je drshka uglavnom neuobichajeno kratka i bez garde pa odaje utisak da je "grdna"....barem onih par shto sam ja imao prilike da vidim nisu bile posebno impresivne...mada davno beshe.
    Ono shto pokushavam je da nadjem nekog domatjeg entuzijastu zainteresovanog za istorijsko/ duelno macevanje sabljom, ko je mozda negde "napolju" to trenirao - to je sve. Oruzje nije problem a i zashtitna oprema se da naruchiti bez problema ako znash od koga i imash kesh...nije nista skuplje od sportske macevalacke opreme...

Aktivan član
    Učlanjen
    15.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Citat Original postavio jasteva Pogledaj poruku
    ...a chisto da znash Shashka nije nishta teza od mnogih modela konjichkih sablji (generalno...- ima i ' vakih i 'nakih...)
    Da znam. Ali je balansirana kao čekić :-)

Citat Original postavio jasteva Pogledaj poruku
    Ono shto pokushavam je da nadjem nekog domatjeg entuzijastu zainteresovanog za istorijsko/ duelno macevanje sabljom, ko je mozda negde "napolju" to trenirao - to je sve.
    Dejan Damjanovic? Ali pošto kažeš da si radio sečenje pešadijskom sabljom pretpostavljam da ga znaš.

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    449
    Reputaciona moć
    396

...macevanje je u sklopu Zen-budizma , ritual sjedinjenja maca i maconose a sa ceremonijom caja , haiku-poezijom i kaligrafijom i ikebanom , cine cjelinu poimanja jedne filozofije zivljenja i zaokruzenosti . Samo macevanje kao vid vjestine srednjovjekovnih vitezova mene ne ispunja vise nego npr hodanje , plivanje ili voznja biciklom...

Domaćin
    Učlanjen
    28.02.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Gledao sam skoro neku emisiju o istorijskom macevanju u Nemackoj . Imaju i takmicenja i to izgleda jako dobro ,i zbog opreme i zbog pokazane tehnike . Podrzavam napore da ova disciplina zazivi i kod nas

Aktivan član AleksBGD (avatar)
    Učlanjen
    07.09.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    47

€ $ £ ¥

Iskusan Battlecat (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    123

Čitao sam u jednoj knjizi da je u srednjem veku jedna od najboljih evropskih škola mačevanja bila u Leskovcu i da su tu dolazili mnogo plemići sa zapada da uče. Tako da nisu samo istočnjaci mačevaoci i naši razbijaju. Voleo bih da se ta veština vrati na svoje mesto.

Slične teme

1. Macevanje
    Autor macevalka u forumu Ostali sportovi
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 11.09.2011., 14:10
  2. KENDO ILI MACEVANJE?-u NS
    Autor karate94 u forumu Borilačke veštine i sportovi
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.06.2010., 20:21
  3. Mačevanje
    Autor Marko Skoric u forumu Borilačke veštine i sportovi
    Odgovora: 1