Sličnost

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Da li vam se dešava da je vaš novi partner sličan prijašnjem?
Da li vam se češće dešava da je sličan po fizičkim osobinama ili kao ličnost, po mentalnim, psihičkim osobinama?
I zbog čega mislite da se to dešava?
Zašto biramo slične partnere..a zbog čega mijenjamo stav, po pitanju, šta nam je ipak najvažnije?
 
Da li vam se dešava da je vaš novi partner sličan prijašnjem?
Da li vam se češće dešava da je sličan po fizičkim osobinama ili kao ličnost, po mentalnim, psihičkim osobinama?
I zbog čega mislite da se to dešava?
Zašto biramo slične partnere..a zbog čega mijenjamo stav, po pitanju, šta nam je ipak najvažnije?

Ne bih mogla da kažem da su bili isti:think: čak šta više, svi su bili različiti i fizički i psihički....msm ne volim da se ponavljam ni u čemu- pa ni u momcima.;)
 
Da li vam se dešava da je vaš novi partner sličan prijašnjem?
Da li vam se češće dešava da je sličan po fizičkim osobinama ili kao ličnost, po mentalnim, psihičkim osobinama?
I zbog čega mislite da se to dešava?
Zašto biramo slične partnere..a zbog čega mijenjamo stav, po pitanju, šta nam je ipak najvažnije?

Koliko mi biramo partnere, toliko i oni biraju nas. Tako se moze desiti da "nailazimo" na slicne, jer svi oni biraju manje-vise istu osobu. Takodje, neke osobe su prihvatljive kao partneri za sirok dijapazon razlicitih tipova licnosti, pa samim tim imaju mogucnost izbora izmedju veoma udaljenih opcija, dok neki drugi nemaju toliku slobodu izbora.
 
Koliko mi biramo partnere, toliko i oni biraju nas. Tako se moze desiti da "nailazimo" na slicne, jer svi oni biraju manje-vise istu osobu. Takodje, neke osobe su prihvatljive kao partneri za sirok dijapazon razlicitih tipova licnosti, pa samim tim imaju mogucnost izbora izmedju veoma udaljenih opcija, dok neki drugi nemaju toliku slobodu izbora.

Kako svi biraju istu osobu?
Zar ne postoje "tipovi", tip djevojke ili momka koji nam se sviđa ..bilo fizički ..momci vole obično ili mršavije ili punije (da tako pojednostavim) ..bilo psihički..neki vole da "vode" a neki da "ih se vodi" ...?
 
Postoji li onda "tip" momka ili djevojke koji se nekom sviđa?
Da ćemo nakon raskida zanemariti ono što nam je smetalo ?
...ili da li je moguće da ćemo birajući jednu osobinu bez koje ne bi nekog prihvatili odjednom se naći u sličnoj, gotovo istoj poziciji samo što će smetajući faktor sada biti nešto drugo, dok će prioritetni faktor ostati isti ..?
 
Nova veza i stara priča


Počinje kao i uvek. Slatko i zanimljivo. Nagoveštaj nečega novog. Razvoj događaja obećava, a nova veza počinje da poprima funkcionalni oblik. I sve deluje savršeno.

Međutim, paralelno sa dešavanjima u realnoj dimenziji, odvijaju se i dešavanja u privatnoj režiji naše psihopatologije. Počinje lagano, uz samo povremeno pomaljanje duhova prošlosti. Postepeno, kako naša zainteresovanost biva izraženija, tako su i češći izleti u poznato. Odgovor na sms je suviše štur, predugo čekamo na njega ili se završava bez jasnog dogovora. Mhm...ne voli me, planira da izbegne naše viđanje, dosadno je...naravno da je dosadno, zašto bi nekome bilo zanimljivo sa nama?

I tako, neprimetno vraćamo se našim implicitnim hipotezama. Poneko od nas ume da prepozna izlet u poznato, i da se na neko vreme zadrži u "sada i ovde". To zahteva dobru osvešćenost naših unutrašnjih procesa i prorađivanje odnosa koji je u osnovi naše percepcije svih naknadnih veza. Fascinantno je to kako se lako vraćamo u taj odnos sa svakom novom osobom. Onog trenutka kada skliznemo nazad, postaju potpuno nebitni svi objektivni pokazatelji koji se dešavaju u realnoj dimenziji.

Ono što mi možemo da učinimo jeste da se trudimo da budemo u "sada i ovde" što češće, da ne puštamo svojim fantazmima da "odrade" celu priču, a da osobu preko puta nas ni ne uključimo u odnos. Dobro bi bilo da ne pretpostavljamo, jer dok god ne verbalizujemo svoje sumnje, pitanja i potrebe malo je izvesno da će osoba preko puta nas znati šta se dešava u našoj glavi. Svako od nas nosi svoj "prtljag" sa sobom u svaku novu vezu, bez obzira da li je u pitanju prijateljska ili emotivna i samo deljenjem tih sadržaja otkrivamo da li zaista to možemo zajedno nositi ili gubimo vreme i punimo ranac novim povredama.

Naš je izbor hoćemo li se prepustiti i uspešno stići na poznato mesto na kome se dobro osećamo, jer znamo kako je na njemu biti ili ćemo "rizikovati " promenu, sa svešću da postoji mogućnost bitisanja i na nekom drugom, nama nepoznatom mestu na kom možemo biti nahranjeni, ovog puta nekim zdravim i zaista hranjivim sadržajima.

Neke prošle priče zaista moraju mnogo puta iznova da se pređu da bi završile na pravom mestu
.
https://www.facebook.com/notes/psihologija-svakodnevnog-zivota/nova-veza-i-stara-prica/405336248596
 
Kako svi biraju istu osobu?
Zar ne postoje "tipovi", tip djevojke ili momka koji nam se sviđa ..bilo fizički ..momci vole obično ili mršavije ili punije (da tako pojednostavim) ..bilo psihički..neki vole da "vode" a neki da "ih se vodi" ...?

Da, mislim da se ljudi mogu svrstati u psiholoske tipove. Ono sto sam hteo da kazem je da, na primer, ako ti "nailazis" uvek na isti tip muskarca, to moze biti zapravo zato sto muskarci koji pripadaju datom tipu vole zene kakva si ti, odnosno svi ti muskarci koji su medjusobno slicni, biraju istu osobu - tebe.

Smatram takodje da nasi bivsi partneri mogu izgledati psiholoski i fizicki veoma razlicito, a da zapravo u pozadini stoje neke vazne zajednicke karakteristike, koje nisu na prvi pogled vidljive cak ni nama.

Po medjusobnoj fizickoj slicnosti svojih bracnih partnera cuven je bio pokojni americki reziser John Derek cije su sve zene, inace poznate glumice, veoma licile jedna na drugu. I licno sam imao priliku da poznajem ljude koji su birali partenere medjusobno fizicki veoma slicne. Iskreno, prema takvima osecam prezir, jer po meni to znaci da osobe za ozbiljnu vezu biraju na osnovu vrlo konkretnih fizickih detalja.
 
Da li vam se dešava da je vaš novi partner sličan prijašnjem?
Da li vam se češće dešava da je sličan po fizičkim osobinama ili kao ličnost, po mentalnim, psihičkim osobinama?
I zbog čega mislite da se to dešava?
Zašto biramo slične partnere..a zbog čega mijenjamo stav, po pitanju, šta nam je ipak najvažnije?

jedino zajedničko što je bilo svim mojim partnerima je to da su bili muškarci:zcepanje:
ozbiljno, sada kad vratim film, nidje veze:eek:
nemam pojma šta bih rekla kada bih trebala da izdefinišem svoj tip muškarca, ako tako gledamo, svaki tip je moj. Ko će ga znati u šta se zaljubljujemo i kako nam ta hemija udari u glavu pa nam lepo i ono što smo mislili da nam se nesvidja.
 
Da li vam se dešava da je vaš novi partner sličan prijašnjem?
Da li vam se češće dešava da je sličan po fizičkim osobinama ili kao ličnost, po mentalnim, psihičkim osobinama?
I zbog čega mislite da se to dešava?
Zašto biramo slične partnere..a zbog čega mijenjamo stav, po pitanju, šta nam je ipak najvažnije?

Ma koliko se trudila,teško bih mogla pronaći bilo kakvu sličnost između mojih bivših partnera.Fizički apsolutno nikakvu,ali kao ličnosti sa određenim karakternim osobinama možda bi se moglo pronaći zanemarljiv broj istovjetnih osobina.
Znači,nije bilo sličnosti između njih,ali bilo je sličnosti sa mnom!
(Sličan se sličnom raduje..)..i već je to zamka pitanje..znači da sam mijenjala stav,odnosno sebe.
U svakoj fazi života postoje prioriteti prilikom izbora partnera.U nekim fazama sličan nam je i blizak neko sa kim u nekoj drugoj fazi ne bismo ni kafu popili.TAj evolutivni dio je mudra stvar,ali samo pod pretpostavkom da ne mijenjamo ono najiskonskije koje nas čini,ono po čemu ja jesam.
Svako mora da ima nekakav donji prag,nešto ispod čega se ne može..a sve ostalo je nadogradnja..
Međusobna sličnost po bilo kom osnovu između partnera nebitna je jer je relacija i lupa pod kojom posmatramo stvari upravo ona sličnost koju imam ja i on(i) .
Sve ostalo učini ljubav.
 
Ma koliko se trudila,teško bih mogla pronaći bilo kakvu sličnost između mojih bivših partnera.Fizički apsolutno nikakvu,ali kao ličnosti sa određenim karakternim osobinama možda bi se moglo pronaći zanemarljiv broj istovjetnih osobina.
Znači,nije bilo sličnosti između njih,ali bilo je sličnosti sa mnom!
(Sličan se sličnom raduje..)..i već je to zamka pitanje..znači da sam mijenjala stav,odnosno sebe.
U svakoj fazi života postoje prioriteti prilikom izbora partnera.U nekim fazama sličan nam je i blizak neko sa kim u nekoj drugoj fazi ne bismo ni kafu popili.TAj evolutivni dio je mudra stvar,ali samo pod pretpostavkom da ne mijenjamo ono najiskonskije koje nas čini,ono po čemu ja jesam.
Svako mora da ima nekakav donji prag,nešto ispod čega se ne može..a sve ostalo je nadogradnja..
Međusobna sličnost po bilo kom osnovu između partnera nebitna je jer je relacija i lupa pod kojom posmatramo stvari upravo ona sličnost koju imam ja i on(i) .
Sve ostalo učini ljubav.

Upravo o tipu ličnosti i pričam ..mada ima onih kod kojih i fizička sličnost igra odlučujuću ulogu ...
Mislim kad spoznaš sebe, a istina je da ne možemo mijenjati ono najiskonskije koje nas čini, spoznaš i šta ti odgovara, šta voliš i šta želiš ... to bi bio taj donji prag ..baš evolutivno dođeš do pozicije u kojoj odlučujući faktor pri odabiru postaje isti ... dobro isto ne postoji ..slično ..
Ja čak mislim i da nije potrebno mnogo vremena da bi spoznao ko ti i kakav tip osobe zaista odgovara .. a onda bi se moglo već govoriti i o sudbini ..
Ja jesam jedan čovjek sa konstantnim odgovarajućim osobinama, urođenim i stečenim ..kako mi može odgovarati više različitih tipova ličnosti?
Sad ću izabrati nekog fudbalera, koji dobro izgleda, ali za kojeg znam da neće razumjeti, niti znati dovesti u pitanje moj stav, primjedbu u vezi nekog filma, recimo ..a zatim osobu koja ne mora tako izgledati,ali koja će se nasmijati mojim komentarima, dodati svoj ..i u svemu tome neću slijediti 'ono što mi odgovara' nego ću i dalje birati 'tipa fudbalera' ..mislim ne mora biti baš fudbaler ...?
 
Da li vam se dešava da je vaš novi partner sličan prijašnjem?
Da li vam se češće dešava da je sličan po fizičkim osobinama ili kao ličnost, po mentalnim, psihičkim osobinama?
I zbog čega mislite da se to dešava?
Zašto biramo slične partnere..a zbog čega mijenjamo stav, po pitanju, šta nam je ipak najvažnije?

Neuroza sudbine :mrgreen:

Ne salim se. Odredjeni tip ljudi bira za partnera odredjeni tip ljudi i iz tog zacaranog kruga ne moze da se izvuce. Ne mislim samo na ljubavnike i supruge (cuvena prica da se jedna te ista zena stalno razvodi i udaje za alkoholicara i/ili nasilnika i svi se pitaju zar nije nista iz iskustva naucila), vec i na poslovne partnere, drugove i slicno. Ljudi koji biraju jednostavno ne umeju da funkcionisu ako nisu sa istim tipom izabaranog. Osecaju se nesigurnima na "drugacijem terenu" i stalno pribegavaju poznatom obrazcu ponasanja jer se u okviru njega ne osecaju ugrozenima i znaju kako da igraju.

Iste karakteristike partnera mogu da se odnose na bilo sta - jer podsvest je cudo. Moze da bude u pitanju fizicki izgled, mentalni sklop licnosti, zatim sa istim ili slicnim poslom, cak sa istim ili slicnom tipom roditelja!

To nije nista patolosko (ali moze da bude) i vrlo se cesto desava. Promenom nacina misljenja kod onoga koji bira moze doci i do promene izabranog.
 
Upravo o tipu ličnosti i pričam ..mada ima onih kod kojih i fizička sličnost igra odlučujuću ulogu ...
Mislim kad spoznaš sebe, a istina je da ne možemo mijenjati ono najiskonskije koje nas čini, spoznaš i šta ti odgovara, šta voliš i šta želiš ... to bi bio taj donji prag ..baš evolutivno dođeš do pozicije u kojoj odlučujući faktor pri odabiru postaje isti ... dobro isto ne postoji ..slično ..
Ja čak mislim i da nije potrebno mnogo vremena da bi spoznao ko ti i kakav tip osobe zaista odgovara .. a onda bi se moglo već govoriti i o sudbini ..
Ja jesam jedan čovjek sa konstantnim odgovarajućim osobinama, urođenim i stečenim ..kako mi može odgovarati više različitih tipova ličnosti?
Sad ću izabrati nekog fudbalera, koji dobro izgleda, ali za kojeg znam da neće razumjeti, niti znati dovesti u pitanje moj stav, primjedbu u vezi nekog filma, recimo ..a zatim osobu koja ne mora tako izgledati,ali koja će se nasmijati mojim komentarima, dodati svoj ..i u svemu tome neću slijediti 'ono što mi odgovara' nego ću i dalje birati 'tipa fudbalera' ..mislim ne mora biti baš fudbaler ...?

Nema tipa..tip ličnosti ne postoji,postoje samo određene osobine koje su nam nužne da bismo uopšte obratili pažnju na nekog,odnosno da bi nas taj neko privukao.
Mi se na ulici ne možemo okrenuti za pametnim,nježnim i elokventnim tipom,već za fizičkim izgledom,zar ne?A onda on progovori i tu završava privid koji je bio veseo i kratak.
Ako već koristimo pojam "tip" možda ipak da to bude rečenica "tip kojeg sam osjetila nekako,nekakvu vibraciju,fluid"..
mislim da žene generalno mistifikuju taj pojam pa kažu "Moj tip muškarca mora biti visok " ili "Ne podnosim plave muškarce" jer to su relativne tvrdnje koje se mogu promijeniti kad to najmanje očekujemo.
Jedini tip je "netip"..jer malo koja žena će u cijelom svom ljubavnom iskustvu odustati od onog baznog..ja recimo,ma koliko iskustva imala,nikad nisam/neću pristala na glupog,samoživog,površnog..et c. to je moje bazno..
 
meni se desilo da mi "novi" izgleda kao mladji brat "starog" s kojim sam se razisla par godina pre...i svi su tu slicnost primecivali odmah i na prvi pogled, a ja se pravila luda u pocetku, a posle pocela da poredim i sama: ali, ni po sharma, pameti, dobrote u novom od onog starog...verovatno ga ne bih ni pogledala da mi nije licio na moju veliku ljubav...ne valja to.posle njega sam shvatila da treba da prosirim vidike, da nemam svoj tip tipa
 
Da li vam se dešava da je vaš novi partner sličan prijašnjem?
Da li vam se češće dešava da je sličan po fizičkim osobinama ili kao ličnost, po mentalnim, psihičkim osobinama?
I zbog čega mislite da se to dešava?
Zašto biramo slične partnere..a zbog čega mijenjamo stav, po pitanju, šta nam je ipak najvažnije?

Joj,moji su svi slicni...ma meni se svidja taj neki tip i sve nadjem takve...cak i sa strancima sa kojima sa bila...E,taj odgovor sestro ces naci u sebi,niko ti ne moze pomoci u tome,sta god da drugi kazu kakva god iskustva da cujes...Ja sam svoje odgovore nasla...:D
 
Joj,moji su svi slicni...ma meni se svidja taj neki tip i sve nadjem takve...cak i sa strancima sa kojima sa bila...E,taj odgovor sestro ces naci u sebi,niko ti ne moze pomoci u tome,sta god da drugi kazu kakva god iskustva da cujes...Ja sam svoje odgovore nasla...:D

I ja sam našla svoje :D ..ali zanimalo me kakvi su ostali ..i stvarno me čudi da većina nema svoj tip osobe, partnera..ili da im se ne sviđaju, sad u zrelom dobu, da tako kažem, psihički slični tipovi ..ili kako je neko rekao da mi biramo slične i nas biraju slične osobe...
 
I ja sam našla svoje :D ..ali zanimalo me kakvi su ostali ..i stvarno me čudi da većina nema svoj tip osobe, partnera..ili da im se ne sviđaju, sad u zrelom dobu, da tako kažem, psihički slični tipovi ..ili kako je neko rekao da mi biramo slične i nas biraju slične osobe...

Znas sta mozda vecina nije ni svesna da uvek bira isti tip...mnogo je plitkih,bez obzira na dob...:besna:
 

Back
Top