Psihologija i Religija

Vrlo je sve povezano...

Poznajem Bibliju i ako uzmemo u obzir Bozja nacela i posmatramo ih iz psiholoskog ugla, tacna su... i prakticna....

Svidja mi se misao jednog psihologa da je duhovno zdravlje coveka isto sto i psihicko....
 
Ako vec zelis da pricas o Bogu, nemoguce je samo sagledavati jednu "nauku". Jer je sve prozeto kroz Boga, tako da ako cemo da pricamo o Bogu onda je za to bolja religija.

A, iskreno, poceo sam sam da uvidjam da nismo dostojni da pominjeno Boga u ovakom tekstualnom prepucavanju.
 
Najstrašnija činjenica koju smo ikad saznali, je da ćemo umreti.
Ta je činjenica toliko strašna, nekima i neverovatna, da moraju da nauče da se nose sa njom.

Ko ne nauči, taj se ili prosvira il se strmekne sa 9-og sprata ili beži u neki vid laganog samoubijanja, bilo da udiše otrovne dimove, bilo da ždere otrovne hrane ili jednostavno ždere samog sebe.

Neko se ceo život, lagano i sigurno udvara Smrti. Radi sve što smrt voli e da bi prelazak u nju bio skoro neprimetan.

Neki od nje beže trista na sat i zakucaju se u betonski zid - pravo njoj u naručje.

Kako god, niko ne voli da veruje da će On, unikatan i neponovljiv, jednog dana prestati da diše.
Probaj da zadržiš dah duže od minut.
Zamisli da posle tog minuta nema udisaja.
Ni posle 70, ni posle 79, ni posle 200 sekundi. Zamisli da nikad više ne udahneš.

Zamisli da ti se pluća pretvore u kamen, da ti se u očima nastane stonoge i bubašvabe i da dok druguješ sa crvima u ledenoj i mrkloj teskobi, drugi ljudi planiraju gde će na more, sa kim će na piće, šta da obuku..Igraju loto, bacaju frizbi, maze kuče, ljube se sa nekim, daju konobaru bakšiš, kupuju auto, gledaju iz aviona, probaju nove cipele, igraju igre - kako bi živeli. Neko se na dan tvoje sahrane prvi put sam okupao, neko je položio vozački, nekome je prvi put devojka sela u krilo..A tebe više u svemu tome - nema.
Ne možeš ni prst da pomeriš. Ni sa za milimetar, ni za minut, ni sutra, ni sledeće neke godine, decenije - nikad.

Napolju vrvi od novih stvari, novih radosti, olakšica, uzbuđenja..Možda su baš tog meseca (ili dana?) kad si umro pronašli lek da produže život na 700 godina, sa mogućnošću održavanja do 1000. Šta vredi..ti nisi bio te sreće. Niti možeš da znaš.

Ne znaš ni šta ti rade prijatelji, kako su. Kako ti je žena, da li je boli nešto, ima li para..Ili muž. Da li i dalje kuva kaficu za vas dvoje i priča sa tobom polulud od tuge, ljubavi..ili sumanuto šeta po gradu da se vrti po ćoškovima vaših uspomena. Ne znaš ni u kom pravcu iz groba da gledaš, gde ti je kuća. Ne znaš kuda ide svet bez tebe. Ali znaš gde si ti. U zemljanoj rupi, zatrpan, zgnječen, nem.

I zamisli onda da ti neko kaže "ej, ne plaši se bre. Čim umreš, počinje novi život!"
Da li zvuči primamljivo?
Nego šta..
Da li zvuči oslobađajuće? Veoma.
Gotovo da poželiš da se rodiš.
 
IMAM PRAVO PITANJE za ovu relaciju: psihologija-religija, tj,. situaciju:

Čovjek ima problem. Nanešena mu je nepravda. Želi osvetu, tj. želi samo izvršenje pravde i kažnjavanje krivaca. Pokrene aktivnosti ka tome, legalne. međutim, na momenat se uplaši, jer taj na koga je krenuo je budala, možda spremna na sve. A možda i ne.
Ipak, ide dalje...jer je pretrpio veliki bol zbog tog nekog...
Ide dalje, sa vjerom u Boga, da će ga zaštititi i da će pravda pobijediti.
Da li je idealista?
Treba li ga podržati?
Ili mu reći: ne čačkaj mečku...

Da li treba dozvoliti strahu da prevagne nad potrebom za istinom?
 
IMAM PRAVO PITANJE za ovu relaciju: psihologija-religija, tj,. situaciju:

Čovjek ima problem. Nanešena mu je nepravda. Želi osvetu, tj. želi samo izvršenje pravde i kažnjavanje krivaca. Pokrene aktivnosti ka tome, legalne. međutim, na momenat se uplaši, jer taj na koga je krenuo je budala, možda spremna na sve. A možda i ne.
Ipak, ide dalje...jer je pretrpio veliki bol zbog tog nekog...
Ide dalje, sa vjerom u Boga, da će ga zaštititi i da će pravda pobijediti.
Da li je idealista?
Treba li ga podržati?
Ili mu reći: ne čačkaj mečku...

Da li treba dozvoliti strahu da prevagne nad potrebom za istinom?

Pravda je samo u Bozjim rukama. Oprostaj je najbolje sto mozemo da uradimo.
 
IMAM PRAVO PITANJE za ovu relaciju: psihologija-religija, tj,. situaciju:

Čovjek ima problem. Nanešena mu je nepravda. Želi osvetu, tj. želi samo izvršenje pravde i kažnjavanje krivaca. Pokrene aktivnosti ka tome, legalne. međutim, na momenat se uplaši, jer taj na koga je krenuo je budala, možda spremna na sve. A možda i ne.
Ipak, ide dalje...jer je pretrpio veliki bol zbog tog nekog...
Ide dalje, sa vjerom u Boga, da će ga zaštititi i da će pravda pobijediti.
Da li je idealista?
Treba li ga podržati?
Ili mu reći: ne čačkaj mečku...

Da li treba dozvoliti strahu da prevagne nad potrebom za istinom?

Potreba za istinom je dobra, ali Biblija kaze ne sveti se... i to je mudro ... jer je samo Bozja osveta...

Pravdu ces docekati ako je ne uzimas u svoje ruke :)

To je takodje psiholoski tacno, jer se oprastanjem covek oslobadja ozlojedjenosti i negativnih misli i emocija....

Sve se prepusti Bogu... treba razmisljati o Svom psihickom i duhovnom zdravlju i miru ...

Osveta je zla stvar...
 
Poslednja izmena:
Pobožnost smatram ozbiljnim mentalnim poremećajem.
Možda čak najozbiljnijim, ako uopšte postoji neka mera.

To je možda najbolji primer kako ljudski mozak može da se isprogramira kako želiš.

S jedne strane, religiozni ljudi se neodgovorni, a sa druge, oni su posebna vrsta ego-manijaka.

Neodgovorni su jer naravno, za sve greške koje naprave, uvek imaju nekoga ko je tako hteo, planirao i čiji su "putevi čudni". Toj neodgovornosti u stanju su da žrtvuju svoju decu, prijatelje, pa čak i veće društvene grupe.

Ego-manijaci, jer su zatvoreni u svoj sistem i ne dovode ga u pitanje niti ga stavljaju u proveru. Reaguju emotivno, a ne racionalno. Zahtevaju da se religioznost "poštuje", jer to trpaju u "slobodu mišljenja". Ego-manijaci su i zbog nemogućnosti da poveruju u činjenicu da njima može da se dogodi smrt, te da više neće postojati.

Ipak, religiozni ljudi su pre svega ljudi straha. Strah je snažna emocija i u tom smislu oni su emotivno ispunjeni, zato se grčevito i bore da tu emociju očuvaju.
U tom smislu to su često ljudi prisilnih misli i opsesivno kompulsivnih radnji.

Kao mentalno poremećeni, neodgovorni, egoistični, religiozni ljudi su Opasni.
Izazvali su brojne nesreće tokom civilizacije i još uvek ih izazivaju. Bilo da idu u koloni po jedan na klanje i uveravaju svoje bližnje da bog zna šta radi i da treba ljubiti svog dželata i ponuditi mu hleb umesto kamena, bilo da se opasuju sa davdeset kila eksploziva i umiru za svog boga, odnoseći u smrt i sakateći i one koji u boga ne veruju. Bilo da zabranjuju kontracepcije i kontrole rađanja (i tako posredno izazovu genocid sidom) ili na samu seksualnost gledaju pre svega kroz strah, a ne kroz slobodu ili radost.

Religiozni ljudi (naročito pravoslavci) su i pasivno agresivni idioti. Reč "idiot" ne upotrebljavam u pogrdnom već u medicinskom značenju te reči (dakle kao što postoji npr fah-idiot).za razliku od katolika, jehovinih svedoka, protestanata isl, koji imaju agresivnije kampanje, pravoslavni vernici idu na kartu patetike odnosno žrtve.Oponašaju svog idola (očinsku figuru) ne bi li mu se dodvorili u nadi da bog preferira slilčne sebi.

Tu ulogu žrtve igraju najčešće sa kretenskim osmehom (i reč kreten molim da se uzme u medicinskom smislu reči) i manijakalnim strpljenjem, onako kako se već plasiraju emotivne ucene. Ta uloga je toliko snažna da nosi sa sobom brojne paradokse. Evo jednog: devojka je religiozna, ultra pedantna i čista, čak gadljiva na nehigijenu. Ipak, kada treba da se poljubi ikona, krst, ili da se pojede žito iz kašićice koju je koristilo mnogo ljudi i koja je tek slabo plaknuta u nekoj bakteriološki sumnjivoj posudi - onda sva gađenja prestaju.

Dalje, religiozni ljudi su Opasni, jer svom potomstvu na perfidan način najčešće ne dozvoljavaju slobodu mišljenja ili verskog opredeljenja i smatraju da sa programiranjem dečijih mozgova treba početi što ranije (tako i imamo pokrštavanja beba), dok se pri svakom napadu na njihovu logiku brane upravo "slobodom mišljenja, veroispovesti isl".

Takođe, kad spomenuh logiku, prosečnog mentalno unesrećenog čoveka tog tipa, prepozanjemo po tome što na svako logično pitanje (onih koji bi možda i sami da postanu vernici) nemaju nikakav zadovoljavajući odgovor osim "Pročitaj bibliju, tamo ti sve piše".

Postoji priča o eskimu i svešteniku, pri čemu sveštenik priča o bogu, paklu i raju, sa ciljem da otvori oči eskimu i u jednom momentu eskim kaže "baš vam hvala što ste mi rekli sve to, O kako sam samo glupo živeo, nisam znao ni da ima boga..Sigurno bih kao takva neznalica otišao u pakao!"

Na to sveštenik kaže " A ne, naš bog je milosrdan i on ne kažnjava one koji ne znaju za njega", a eskim na to reče "aha, pa zašto si mi onda rekao?"

Raspisah se..
 
IMAM PRAVO PITANJE za ovu relaciju: psihologija-religija, tj,. situaciju:

Čovjek ima problem. Nanešena mu je nepravda. Želi osvetu, tj. želi samo izvršenje pravde i kažnjavanje krivaca. Pokrene aktivnosti ka tome, legalne. međutim, na momenat se uplaši, jer taj na koga je krenuo je budala, možda spremna na sve. A možda i ne.
Ipak, ide dalje...jer je pretrpio veliki bol zbog tog nekog...
Ide dalje, sa vjerom u Boga, da će ga zaštititi i da će pravda pobijediti.
Da li je idealista?
Treba li ga podržati?
Ili mu reći: ne čačkaj mečku...

Da li treba dozvoliti strahu da prevagne nad potrebom za istinom?

Ne mogu da se sjetim ko je rekao"Strah je službenik smrti"..treba da smo naučili da živimo bez straha...
jednom mi prijatelj reče..Svi smo mi mrtvi,samo se redom sahranjujemo..i možda je to ono što može da religijski i psihološki dio razdvoji,kao kost od tkiva..
 
Pobožnost smatram ozbiljnim mentalnim poremećajem.
Možda čak najozbiljnijim, ako uopšte postoji neka mera.

To je možda najbolji primer kako ljudski mozak može da se isprogramira kako želiš.

S jedne strane, religiozni ljudi se neodgovorni, a sa druge, oni su posebna vrsta ego-manijaka.

Neodgovorni su jer naravno, za sve greške koje naprave, uvek imaju nekoga ko je tako hteo, planirao i čiji su "putevi čudni". Toj neodgovornosti u stanju su da žrtvuju svoju decu, prijatelje, pa čak i veće društvene grupe.

Ego-manijaci, jer su zatvoreni u svoj sistem i ne dovode ga u pitanje niti ga stavljaju u proveru. Reaguju emotivno, a ne racionalno. Zahtevaju da se religioznost "poštuje", jer to trpaju u "slobodu mišljenja". Ego-manijaci su i zbog nemogućnosti da poveruju u činjenicu da njima može da se dogodi smrt, te da više neće postojati.

Ipak, religiozni ljudi su pre svega ljudi straha. Strah je snažna emocija i u tom smislu oni su emotivno ispunjeni, zato se grčevito i bore da tu emociju očuvaju.
U tom smislu to su često ljudi prisilnih misli i opsesivno kompulsivnih radnji.

Kao mentalno poremećeni, neodgovorni, egoistični, religiozni ljudi su Opasni.
Izazvali su brojne nesreće tokom civilizacije i još uvek ih izazivaju. Bilo da idu u koloni po jedan na klanje i uveravaju svoje bližnje da bog zna šta radi i da treba ljubiti svog dželata i ponuditi mu hleb umesto kamena, bilo da se opasuju sa davdeset kila eksploziva i umiru za svog boga, odnoseći u smrt i sakateći i one koji u boga ne veruju. Bilo da zabranjuju kontracepcije i kontrole rađanja (i tako posredno izazovu genocid sidom) ili na samu seksualnost gledaju pre svega kroz strah, a ne kroz slobodu ili radost.

Religiozni ljudi (naročito pravoslavci) su i pasivno agresivni idioti. Reč "idiot" ne upotrebljavam u pogrdnom već u medicinskom značenju te reči (dakle kao što postoji npr fah-idiot).za razliku od katolika, jehovinih svedoka, protestanata isl, koji imaju agresivnije kampanje, pravoslavni vernici idu na kartu patetike odnosno žrtve.Oponašaju svog idola (očinsku figuru) ne bi li mu se dodvorili u nadi da bog preferira slilčne sebi.

Tu ulogu žrtve igraju najčešće sa kretenskim osmehom (i reč kreten molim da se uzme u medicinskom smislu reči) i manijakalnim strpljenjem, onako kako se već plasiraju emotivne ucene. Ta uloga je toliko snažna da nosi sa sobom brojne paradokse. Evo jednog: devojka je religiozna, ultra pedantna i čista, čak gadljiva na nehigijenu. Ipak, kada treba da se poljubi ikona, krst, ili da se pojede žito iz kašićice koju je koristilo mnogo ljudi i koja je tek slabo plaknuta u nekoj bakteriološki sumnjivoj posudi - onda sva gađenja prestaju.

Dalje, religiozni ljudi su Opasni, jer svom potomstvu na perfidan način najčešće ne dozvoljavaju slobodu mišljenja ili verskog opredeljenja i smatraju da sa programiranjem dečijih mozgova treba početi što ranije (tako i imamo pokrštavanja beba), dok se pri svakom napadu na njihovu logiku brane upravo "slobodom mišljenja, veroispovesti isl".

Takođe, kad spomenuh logiku, prosečnog mentalno unesrećenog čoveka tog tipa, prepozanjemo po tome što na svako logično pitanje (onih koji bi možda i sami da postanu vernici) nemaju nikakav zadovoljavajući odgovor osim "Pročitaj bibliju, tamo ti sve piše".

Postoji priča o eskimu i svešteniku, pri čemu sveštenik priča o bogu, paklu i raju, sa ciljem da otvori oči eskimu i u jednom momentu eskim kaže "baš vam hvala što ste mi rekli sve to, O kako sam samo glupo živeo, nisam znao ni da ima boga..Sigurno bih kao takva neznalica otišao u pakao!"

Na to sveštenik kaže " A ne, naš bog je milosrdan i on ne kažnjava one koji ne znaju za njega", a eskim na to reče "aha, pa zašto si mi onda rekao?"

Raspisah se..

Ne treba da trazis sebe kao vernika spolja, nego iznutra. Tu gresis. Tvoja misljenja su zasnovana samo na osnovu onoga "kako se neko ponasa a vernik je". Da bi razumeo zaista pravo znacenje Boga i njegovu smislenost, morash to traziti u sebi.

Ima njih mnogo koji veruju a zapravo nisu ni blizu Boga. Smisao verovanja nije smisao religije, vec smisao samounapredjenja.


Problem kod svih ljudi nije to sto oni ne mogu da vide Boga, nego sto ne mogu da savladaju svoje demone koji ih teraju od njega.
 
Poslednja izmena:
Najstrašnija činjenica koju smo ikad saznali, je da ćemo umreti.
Ta je činjenica toliko strašna, nekima i neverovatna, da moraju da nauče da se nose sa njom.

Mi, ljudi, smo tako mali, smrtni i konacni... Zrnce peska u Sahari, Jednostavno to treba prihvatiti po principu "umri muski", i nastaviti boreci se kroz Zivot, Zivotinjsko Carstvo u kome ne caruje drugarstvo.

Najjaci traju najduze, ranjeni orao. Bezobzira na neizbezne crve na kraju balade! :kolac:

_nobody_
 
Ne treba da trazis sebe kao vernika spolja, nego iznutra.

šta ako ne želim da sebe tražim?

Tu gresis. Tvoja misljenja su zasnovana samo na osnovu onoga "kako se neko ponasa a vernik je". Da bi razumeo zaista pravo znacenje Boga i njegovu smislenost, morash to traziti u sebi.

a ti znaš pravo značenje boga?

Ima njih mnogo koji veruju a zapravo nisu ni blizu Boga.

gde se on to tačno nalazi po tvom mišljenju, pa su daleko?

Smisao verovanja nije smisao religije, vec smisao samounapredjenja.

šta je napred a šta nazad u odnosu na nas same?


Problem kod svih ljudi nije to sto oni ne mogu da vide Boga, nego sto ne mogu da savladaju svoje demone koji ih teraju od njega.

baš kod svih ljudi ili samo kod onih koji ga traže

......
 
Ne mogu da ti citiram post. Pa cu ti samo odgovoriti samo na prvo pitanje.

Tvoj je izbor da li ces ili neces samounapredjivati sebe. Ako zelis da ostanes priviknut na instikte i homoestazne procese koji ti daju zadovoljstvo iz dana u dana, to je tvoj izbor. Mnogi su izabrali taj put.
 
Ne mogu da ti citiram post. Pa cu ti samo odgovoriti samo na prvo pitanje.

Tvoj je izbor da li ces ili neces samounapredjivati sebe. Ako zelis da ostanes priviknut na instikte i homoestazne procese koji ti daju zadovoljstvo iz dana u dana, to je tvoj izbor. Mnogi su izabrali taj put.

da, ja želim zadovoljstvo iz dana u dan.
sve nešto računam, zadovoljan sam bolji i sebi i onima oko mene.
 
Potreba za istinom je dobra, ali Biblija kaze ne sveti se... i to je mudro ... jer je samo Bozja osveta...

Pravdu ces docekati ako je ne uzimas u svoje ruke :)

To je takodje psiholoski tacno, jer se oprastanjem covek oslobadja ozlojedjenosti i negativnih misli i emocija....

Sve se prepusti Bogu... treba razmisljati o Svom psihickom i duhovnom zdravlju i miru ...

Osveta je zla stvar...

Razumijem ja taj dio oko osvete. ne mislim ja bukvalno da neko želi otići i namlatiti nekog drugog...Radi se o tome da li je neko pravo narušeno (zakonsko) i onda se samo želi dokazati postoji li po tom pitanju prekršaj ili ne. Ako postoji, neko treba da odgovara, zar ne?

Znači, ne radi se o uzimanju pravde u svoje ruke...nego o nastojanju da se ispita da li je neko učinio neko kažnjivo djelo...

Ne znam da li razumijete. evo banalan primjer.
ne daj bože neko nanese štetu djetetu...šta da radi roditelj? Da ne preduzima ništa ili da krivično goni počinitelja?

Da li shvatate sad moje prvo pitanje gore? (morate ga ponovo pročitati, ako želite)
 
Razumijem ja taj dio oko osvete. ne mislim ja bukvalno da neko želi otići i namlatiti nekog drugog...Radi se o tome da li je neko pravo narušeno (zakonsko) i onda se samo želi dokazati postoji li po tom pitanju prekršaj ili ne. Ako postoji, neko treba da odgovara, zar ne?

Znači, ne radi se o uzimanju pravde u svoje ruke...nego o nastojanju da se ispita da li je neko učinio neko kažnjivo djelo...

Ne znam da li razumijete. evo banalan primjer.
ne daj bože neko nanese štetu djetetu...šta da radi roditelj? Da ne preduzima ništa ili da krivično goni počinitelja?

Da li shvatate sad moje prvo pitanje gore? (morate ga ponovo pročitati, ako želite)

Da, razumela sam pitanje, ja sam ti i dogovorila iz duhovnog ugla kako je najbolje pred Bogom...
Krivicno goniti nekoga je normalno ali i to moze narusiti mir i dovesti do toga da se taj neko osveti nama...
Ima uzasno zlih ljudi i spremni su nasve...

najbolje je kloniti se zlih ljudi... i prepustiti Bogu pravdu ...

A naravno licna stvar je dal ce neko nekoga goniti krivicno... treba proracunati trosak... tu ne mislim samo na materijalno...

Nije lako doneti mudru odluku...

pozdrav:)
 
Pobožnost smatram ozbiljnim mentalnim poremećajem.
Možda čak najozbiljnijim, ako uopšte postoji neka mera.

To je možda najbolji primer kako ljudski mozak može da se isprogramira kako želiš.

S jedne strane, religiozni ljudi se neodgovorni, a sa druge, oni su posebna vrsta ego-manijaka.

Neodgovorni su jer naravno, za sve greške koje naprave, uvek imaju nekoga ko je tako hteo, planirao i čiji su "putevi čudni". Toj neodgovornosti u stanju su da žrtvuju svoju decu, prijatelje, pa čak i veće društvene grupe.

Ego-manijaci, jer su zatvoreni u svoj sistem i ne dovode ga u pitanje niti ga stavljaju u proveru. Reaguju emotivno, a ne racionalno. Zahtevaju da se religioznost "poštuje", jer to trpaju u "slobodu mišljenja". Ego-manijaci su i zbog nemogućnosti da poveruju u činjenicu da njima može da se dogodi smrt, te da više neće postojati.

Ipak, religiozni ljudi su pre svega ljudi straha. Strah je snažna emocija i u tom smislu oni su emotivno ispunjeni, zato se grčevito i bore da tu emociju očuvaju.
U tom smislu to su često ljudi prisilnih misli i opsesivno kompulsivnih radnji.

Kao mentalno poremećeni, neodgovorni, egoistični, religiozni ljudi su Opasni.
Izazvali su brojne nesreće tokom civilizacije i još uvek ih izazivaju. Bilo da idu u koloni po jedan na klanje i uveravaju svoje bližnje da bog zna šta radi i da treba ljubiti svog dželata i ponuditi mu hleb umesto kamena, bilo da se opasuju sa davdeset kila eksploziva i umiru za svog boga, odnoseći u smrt i sakateći i one koji u boga ne veruju. Bilo da zabranjuju kontracepcije i kontrole rađanja (i tako posredno izazovu genocid sidom) ili na samu seksualnost gledaju pre svega kroz strah, a ne kroz slobodu ili radost.

Religiozni ljudi (naročito pravoslavci) su i pasivno agresivni idioti. Reč "idiot" ne upotrebljavam u pogrdnom već u medicinskom značenju te reči (dakle kao što postoji npr fah-idiot).za razliku od katolika, jehovinih svedoka, protestanata isl, koji imaju agresivnije kampanje, pravoslavni vernici idu na kartu patetike odnosno žrtve.Oponašaju svog idola (očinsku figuru) ne bi li mu se dodvorili u nadi da bog preferira slilčne sebi.

Tu ulogu žrtve igraju najčešće sa kretenskim osmehom (i reč kreten molim da se uzme u medicinskom smislu reči) i manijakalnim strpljenjem, onako kako se već plasiraju emotivne ucene. Ta uloga je toliko snažna da nosi sa sobom brojne paradokse. Evo jednog: devojka je religiozna, ultra pedantna i čista, čak gadljiva na nehigijenu. Ipak, kada treba da se poljubi ikona, krst, ili da se pojede žito iz kašićice koju je koristilo mnogo ljudi i koja je tek slabo plaknuta u nekoj bakteriološki sumnjivoj posudi - onda sva gađenja prestaju.

Dalje, religiozni ljudi su Opasni, jer svom potomstvu na perfidan način najčešće ne dozvoljavaju slobodu mišljenja ili verskog opredeljenja i smatraju da sa programiranjem dečijih mozgova treba početi što ranije (tako i imamo pokrštavanja beba), dok se pri svakom napadu na njihovu logiku brane upravo "slobodom mišljenja, veroispovesti isl".

Takođe, kad spomenuh logiku, prosečnog mentalno unesrećenog čoveka tog tipa, prepozanjemo po tome što na svako logično pitanje (onih koji bi možda i sami da postanu vernici) nemaju nikakav zadovoljavajući odgovor osim "Pročitaj bibliju, tamo ti sve piše".

Postoji priča o eskimu i svešteniku, pri čemu sveštenik priča o bogu, paklu i raju, sa ciljem da otvori oči eskimu i u jednom momentu eskim kaže "baš vam hvala što ste mi rekli sve to, O kako sam samo glupo živeo, nisam znao ni da ima boga..Sigurno bih kao takva neznalica otišao u pakao!"

Na to sveštenik kaže " A ne, naš bog je milosrdan i on ne kažnjava one koji ne znaju za njega", a eskim na to reče "aha, pa zašto si mi onda rekao?"

Raspisah se..
Bio bi u pravu, i to djelimično, kad Bog stvarno ne bi postojao, jer je očigledno da je tvoje ubjeđenje kako su Boga izmislili ljudi iz svoje nemoći, straha i neznanja perd tajnama prirode, a On kao neki realni entitet ne postoji nigdje. Da li je to istina? Da li je tačno da Bog ne postoji kao realni entitet nego samo kao imaginacija u glavama nekih ljudi?

Iz posta se vidi da ti znaš odgovor na to pitanje, odnosno znaš da Bog ne postoji kao realni entitet. A, da li si u pravu? Tu zakonetku rešavaju ljudi od svog postanka pa sve do danas. I još je nijesu riješili. Zar to nije dovoljan razlog da preispitaš svoja čvrsta ubjeđenja? Ili bar da postaneš mekši i uviđavniji prema neistomišljenicima? Za tebe su religije najveće zlo po čovječanstvo a vrnici najveća opasnost koju treba eliminisati. A zapitaš li kad se zašto je i danas više od dvije trećine čovječanstva religiozno ili verujuće po različitim osnovama?

Praktično od samog postanka čovječansvo se podijelilo u dvije glavne grupe: jedna koja tvrdi da Bog postoji kao realni entitet i da ima interakciju sa svijetom koji je stvorio, pa i ljudima (vernici) i druga koja smatra da su Boga izmislili ovi prvi i da ljudi ni u čemu ne zavise ni od kakve božje sile (ateisti).

Da li ateisti imaju ispravna mišljenja o venicima tj. da li je istina na strani ateista a ne na stani vernika? Ateisti smtraju da je Bog halucinacija zavodljivog ili bolesnog mozga vernika. Bog za njih ne postoji jer se to ne može naučno i eksperimentalno dokazati. Da je to istina onda bi ateisti stvarno bili u pravu. A da li je istina? Da li je Bog halucinacija u mozgu vernika?

Šta vernici govore o Bogu?

Vernici smatraj da Bog postoji kao realni entitet, da je Tvorac svijeta i svega postojećeg, pa i ljudi u njemu i da ima aktivan odnos sa tim svijetom. Vernici tvrde da postoji nedvosmisleni (dakle - naučni) način spoznaje postojanja Boga, a to je u stvari uspostavljanje prvog kontakta sa Njim i to može ostvariti svaki čovjek. Taj čin se postiže čovjekovom mentalnom, misaonom radnjom, koja je uvod u čovjekovo duhovno biće. Izgleda paradoksalno ali vernici uporno tvrde se Bog odaziva tek ako mu se čovjek obrati sa istinskim ubjeđenjem da postoji! E, samo do te tačke idu ateisti. Dalje ne idu kako bi eksperimentom provjerili istinitost, nego automatski zaključuju raciom da je sve poslije toga halucinacija u glavama vernika. A, da li je to istina?

Ja, kao vernik, smatram da to nijesu halucinacije.
 

Back
Top