Na Biokovu otkrivena masovna grobnica

Franjo Tudjman
tudjman_partizani.jpg



Sranjo udbaš
 
Van price o tome kakve knjige je pisao dr. Franjo, koga je lagao, a koga pravdao.

I koga je farbao.

Navedi mi oslobodjenu teriroriju na prostorima ostalih republika SFRJ? Ili neku pobedu partizana.

U toku rata, ti partizani su bili kao cigani. Selili su se iz republike u republiku bezeci pred Nemcima. Tako im se i broj povecavao. Pred Sremski front je jasno gde su bili i koga su najvise mobilisali u to vreme.

Ono o cemu ti ja pricam je da nisam ovu istoriju izucavao iz partizanskih filmova i knjiga, nego su mi svoje impresije prenosili ljudi koji su sve to proziveli.
 
Ko je činio većinu u partizanima Hrvatske?

Prve godine Srbi su cinili oko 80% od tih 7 000 boraca. 1942. bilo je 30% Hrvata i preko 60% Srba. Od kraja 1943 pa do kraja rata Hrvati su cinili vecinu.

Broj poginulih partizana u RH je oko 60 000.

U partizanima je poginulo 32.497 Hrvata (52,6), a Srba 28.216 (45,6), dok je svih ostalih i nepoznatih nacionalnosti poginulo 1120 (1,8 posto)

(ovo se odnosi na podrucje danasnje RH)



imas tu dvije knjige koje se bave tom tematikom i u njima ima sve statisticki obradjeno. To su Jugoslavenski podaci koje su obradili u ovo knjizi jedan Hrvatski i jedan Srpski povjesnicar.

LJUDSKI GUBICI HRVATSKE 1941.-1945. GODINE:
PITANJA, PRIMJERI, REZULTATI..
.
Igor Graovac Dragan Cvetković

http://www.cpi.hr/download/links/hr/13137.pdf



A ovdje je dio knjige

Srbi i Hrvati u narodnooslobodilačkoj borbi
u Hrvatskoj

autori: Ivo i Slavko Goldstein

http://www.cpi.hr/download/links/hr/7243.pdf
 
Prve godine Srbi su cinili oko 80% od tih 7 000 boraca. 1942. bilo je 30% Hrvata i preko 60% Srba. Od kraja 1943 pa do kraja rata Hrvati su cinili vecinu.

Sto ce reci da, ako se procentualno uzme broj Srba i broj Hrvata na tom prostoru..Hrvati su radije bili cvecari (i bacaci cveca) nego partizani. Dok se okolnosti nisu promenile. Zanimljivo. Zasto imam utisak da sam sve ovo vec znao?!
 
Sto ce reci da, ako se procentualno uzme broj Srba i broj Hrvata na tom prostoru..Hrvati su radije bili cvecari (i bacaci cveca) nego partizani. Dok se okolnosti nisu promenile. Zanimljivo. Zasto imam utisak da sam sve ovo vec znao?!

Nemozes situaciju predstaviti sto je netko radije zelio. To je vrijeme rata. Postojala je drzava NDH i postojao je zakon po kojem si morao ici u vojsku. Nije situacija bila kao sto ti mislis gdje ce netko radije ici. Dobro je da je i ovoliko Hrvata otislo u partizane s obzirom kakve su bile okolnosti. Naravno da je veliki postotak Srba iz RH, jer su oni bili zivotno ugrozeni.

Isto tako pitanje je sto nisu Srbi iz Srbije od 1942 do oslobodjenja Srbije isli masovno u partizane? Zato jer nije to bilo jednostavno kao sto ti mislis.
 
Nemozes situaciju predstaviti sto je netko radije zelio. To je vrijeme rata. Postojala je drzava NDH i postojao je zakon po kojem si morao ici u vojsku. Nije situacija bila kao sto ti mislis gdje ce netko radije ici. Dobro je da je i ovoliko Hrvata otislo u partizane s obzirom kakve su bile okolnosti. Naravno da je veliki postotak Srba iz RH, jer su oni bili zivotno ugrozeni.

Isto tako pitanje je sto nisu Srbi iz Srbije od 1942 do oslobodjenja Srbije isli masovno u partizane? Zato jer nije to bilo jednostavno kao sto ti mislis.

E, druze, ne citas me!!! Napisao sam da su partizani mobilisali u prolazu. I to je istina. U partizanskoj borbi, godine koje navodis su za teziste imale podrucje BiH i Republike Srpske i delova ka Hrvatskoj, te je normalno da je tamo najveci broj mobilisanih. I naravno da niko nije nigde "rado" isao. Niko se u sumu nije odmetnuo bez velike muke. Bolesne umove, bez obzira kom narodu pripadali, ne uzimam u obzir.

odgovor:

Srbi u Srbiji nisu mobilisani tih godina jer je vecina partizanskih snaga bila tamo gde sam naveo. To mozes vidteti i po najznacajnijim bitkama tih godina.
 
grobn1_thumb.jpg



Na Biokovu pronađena masovna grobnica, do sada iskopano devet ljudskih ostataka

Uz cestu prema vrhu sv. Jure na predjelu Jankov dolac otkrivena je masovna grobnica domobrana iz Drugog svj. rata. Do sada je iskopano 9 ljudskih ostataka.

Iskopi su započeli u petak 12. lipnja, a provodi ih splitski patolog dr. Antonio Alujević, uz nazočnost policije, Istražnog suca Stanka Grbavca i predsjednika gradske komisije za žrtve rata i poraća Juraja Rajčevića.

- Radi se o osobama muškog spola, starosti između 20 i 40 godina. Tijela su nabacivana jedna preko drugih. Vidljive su strijelne rane na lubanjama i prsnom košu. Nedvojbeno se radi o egzekuciji. Radimo na vrlo teškom terenu, jednom od najtežih na kojima sam do sada vršio iskapanja. Zemlja je vlažna glinena, a kosti starije više od 50 godina su obilato prožete korijenjem borova. Dosta su propale. Ipak ćemo iz zubi i kostiju natkoljenice najvjerojatnije moći uspješno izvući DNA podatke – kazao je dr. Alujević.

Ostataka odjeće nema, a pronađeni su dijelovi vojničkih cokula, nožić, dugme od košulje.

Prema saznanjima Istražnog suca na Biokovu je pogubljeno 24 pripadnika domobranske satnije zarobljene u Zagvozdu, neposredno nakon pada Italije. Dovedeni su u Gornju Podgoru, gdje su u staroj školi bili u zarobljeništvu 15-ak dana. Zatim su odvedeni na biokovsku Stazu gdje su likvidirani.


(od prošle godine)

0201.jpg
 
Sta ih je Franjo iskoka !!
A oni ga slave, sta samo radi ta ustaska postana emigracija, sto ne koka FRANJISTE po Hrvackoj ???:rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm:

Franjo ih nije iskokao!!!!

U velikoj meri ih je zastitio, jer su po pristizanju "koznih mantila" prestale egzekucije. Ozlojedjeni partizani ubili su jedan broj ustasa, dok je deo spasen.
Tudjman je svoju Hrvatsku stvarao tih dana. Onu o kojoj prica Mesic, antifasisticku. Narednih pedeset godina pripremao je devedesete. Do duse sa generalnom probom sedamdesete godine.
 
E, druze, ne citas me!!! Napisao sam da su partizani mobilisali u prolazu. I to je istina. U partizanskoj borbi, godine koje navodis su za teziste imale podrucje BiH i Republike Srpske i delova ka Hrvatskoj, te je normalno da je tamo najveci broj mobilisanih. I naravno da niko nije nigde "rado" isao. Niko se u sumu nije odmetnuo bez velike muke. Bolesne umove, bez obzira kom narodu pripadali, ne uzimam u obzir.

odgovor:

Srbi u Srbiji nisu mobilisani tih godina jer je vecina partizanskih snaga bila tamo gde sam naveo. To mozes vidteti i po najznacajnijim bitkama tih godina.

U bitki na Neretvi (siječanj - travanj 1943.) je polovica partizana bilo Hrvatske narodnosti. To je jedna od vaznijih bitaka i ovaj podatak nisam izmislio nego je to sluzbeni podatak SFRJ i mnogi partizani iz RH i oba udruzenja su to vise puta spomenuli.

Sto se tice bitke na Sutjesci ( od 15. svibnja do 16. lipnja 1943) to je isto jedna od vaznijih bitaka. I tamo je dosta hrvata ucestvovalo.


Али овде је листа губитака партизана код Сутјеске:
Укупно: 6391
Срба 3222
Хрвата 2223
Црногораца 644
Муслимана 192
Остали 110
http://www.vojska.net/eng/world-war-2/operation/schwarz-1943/losses/
 
Franjo ih nije iskokao!!!!

U velikoj meri ih je zastitio, jer su po pristizanju "koznih mantila" prestale egzekucije. Ozlojedjeni partizani ubili su jedan broj ustasa, dok je deo spasen.
Tudjman je svoju Hrvatsku stvarao tih dana. Onu o kojoj prica Mesic, antifasisticku. Narednih pedeset godina pripremao je devedesete. Do duse sa generalnom probom sedamdesete godine.

Jeste , Franjo je pokokao sve ustase, a onda ih zajedno sa Suskom 90ih opljackao i
dao im ponovo nogu u guzicu !!
Ali hebace oni majku Hrvatskoj, nece ona njih tako zahebati !!
 
Kako da ih streljaju kada je mobilizacija u Srbiji provedana krajem 1944. a do tada su svi ti partizani bilu u cetnicima?
Momak, ti bas imas ozbiljnih problema sa nepoznavanjem bliske nam zajednicke istorije, a zelis da diskutiras o njoj.
Za pocetak, znas li koje godine je formirana Prva proleterska a koje Druga?
A slijedece pitanje znas li im bar okvirno nacionalni sastav?
 

Back
Top