Jatak Ratka Mladića: Zašto su vojnici obožavali generala

gost 224104

Elita
Poruka
20.630
Kapetan bojnog broda Ratko Vučetić, optužen da je jatak Ratka Mladića, otkriva istinu o svom komandantu, danas najtraženijem haškom optuženiku. U današnjem, trećem delu feljtona, pukovnik Vučetić nam dalje kazuje da je akcija koju je general Mladić isplanirao, da je tada, kada je došao u Kalilnovik, i sprovede u delo, bila briljantno izvršena i sa minimalnim žrtvama.

U toj akciji, međutim, generalov imenjak, naš sagovornik, bio je teško ranjen. Prilikom istovremene eksplozije tri mine koje su sve zajedno imale više od kilogram eksploziva, izgubio je levu nogu i pola prstiju na levoj ruci i bio hitno prebačen u bolnicu u Foči.

Kad je saznao šta se dogodilo s njegovim i ratnim školskim drugom, general Mladić je pohitao u Foču, da ga poseti. Uz njega je sačekao helikopter koji je Vučetića jer se pokazalo da su njegove povrede veoma ozbiljne, prebacio u Beograd, na VMA.

"To je bilo karakteristično za njega, ta briga za podređene. Zbog takvog, brižnog odnosa prema svakom podređenom, a posebno prema običnom vojniku, vojska ga je naprosto obožavala."

Kod vojnika je veoma cenio hrabrost i važio je za starešinu koji je znao kako da se postavi prema takvim ljudima. Verovali ili ne, ali on nikada tokom svog službovanja, ni pre rata, a posebno u ratu u Bosni, ne bi, i nije uvredio nekog vojnika ili ga omalovažio.

Jednostavno, za svaki propust koji bi neki od vojnika i uradio, on je krivio njegovog pretpostavljenog i prema starešinama je zaista znao da bude bez milosti. Znao je da, nenajavljen, dođe u neku kasarnu i kada bi tamo zatekao oficire kako sede tako bi se prodrao da bi se zidovi tresli:
"Šta radite ovde! Vojska vam je u rovovima, a vi kafenišete. Marš na front!".

- Takvom privrženošću vojnicima odlikuju se samo retke vojskovođe i u svetu, a Mladić bez pogovora spada u tu vojnu elitu - naglašava Vučetić i otkriva još neke, do sada nepoznate pojedinosti o ratnom komandantu armije bosanskih Srba.

- Znao je da neplanirano poseti vojsku u prvim borbenim redovima. Sada se već ne sećam gde se to zbilo, ali znam da je padala jaka kiša i da su vojnici izgledali kao crkveni miševi. Stao je pored jednog, u šapku nalio kišnicu iz bare, polio se po glavi i onda mu rekao: "E sada smo tek isti."Vučetić potom dodaje da je mnogo puta bio svedok da je general Mladić impulsivno reagovao kad bi saznao da je neka jedinica na frontu ostala bez sledovanja ili kako je, kad bi nastao zastoj u snabdevanju, danima kumio, preklinjao i pretio odgovornima u vladi Republike Srpske da konačno dostave pošiljke, bilo da su to bile cigarete ili vojna oprema za trupe.

- Vojnicima je uvek govorio: "Prvo moramo biti nahranjeni, onda obučeni, a zatim i naučeni da se branimo". Posebno bi se iznervirao na starešine koje o tome nisu vodile računa, ali i na one koji su u tim ratnim godinama pokušavali da profitiraju.

Sećam se da smo 1992. godine zadržali jedan kamion s cigaretama "marlboro" koji je išao za Čapljinu. To je bio posao jednog od moćnih privatnika koji je kasnije postao i ministar, pa smo svi bili zbunjeni šta da radimo.

Kada sam mu referisao, on se toliko iznervirao da sam mislio da će biti svašta. Onda je, za trenutak, zastao i mirnim glasom mi naredio da sve te cigarete što je pre moguće rasporedim vojsci u prvim borbenim redovima. Naravno da sam ga odmah poslušao - priča Vučetić.

Vučetić kaže da je general Mladić bio jedan od retkih oficira koji se ničega nije plašio, pa je, neretko, ne samo zalazio u rovove u prvoj liniji, već je, zajedno s vojnicima, išao u juriš na neprijateljske rovove.

- Sumnjam da se u bližoj i daljoj istoriji ratovanja može naći vojskovođa koji je zarobio više neprijateljskih vojnika ili bio efikasniji od njega.

Čovek vrlo blizak generalu Ratku Mladiću, ne samo kao nekadašnji saborac, već i kao dugogodišnji prijatelj, kapetan bojnog broda Ratko Vučetić se priseća i susreta i raznih događaja sa raznim međunarodnim predstavnicima i komandantima mirovnih snaga, kojih se u Bosni u te tri-četiri godine podosta smenjivalo.

Svaka od tih priča je toliko neverovatna da su o ratnom komandantu armije bosanskih Srba kružile legende i o njemu se stvarao mit, isto kao o najvećim vojskovođama u istoriji ratovanja.

http://www.vesti-online.com
 
Svi koji su ga znali, jos od akademije pa nadalje, znaju da je prema podredjenima bio blag, a strog samo kad mora, a prema nadredjenima uvek qoorchevit.
Secam se dobro onih sturih vojnih saopstenja kad su smenili Shpira Nikovica i njega doveli u kninski korpus " Postoje indicije da pukovnik Mladic ne postuje naredjenja pretpostavljene komande i na terenu deluje samoinicijativno" :lol:
 
Najveci "srbin" od svih generala bio je Marijan Chad, inache slovenac, komandant rijeckog korpusa.
Odmah po izbijanju prvih carki izveo je sve na polozaje, nanisanio Rijeku sa svih strana i rekao da je nece biti ako i jedan vojnik pogine.
Da su svi tako samoinicijativno uradili, mnogo bi zivota bilo spaseno
Njemu je u bivsoj JNA vozac bio moj skolski drug i kaze da je oduvek bio pomalo lud :lol:
 
Najveci "srbin" od svih generala bio je Marijan Chad, inache slovenac, komandant rijeckog korpusa.
Odmah po izbijanju prvih carki izveo je sve na polozaje, nanisanio Rijeku sa svih strana i rekao da je nece biti ako i jedan vojnik pogine.
Da su svi tako samoinicijativno uradili, mnogo bi zivota bilo spaseno
Njemu je u bivsoj JNA vozac bio moj skolski drug i kaze da je oduvek bio pomalo lud :lol:

A Slovenci su se naratovali malo jace... :hahaha:
 
"Previše laži se plasira o mom komandantu. Mada uskoro očekujem presudu jer sam u grupi njegovih navodnih pomagača, moram da kažem pravu istinu ne zbog sebe, već radi istorije", počinje priču 67-godišnji kapetan bojnog broda Ratko Vučetić, jedan od malobrojnih koji su ga poslednji videli, dok je još mogao da se slobodno šeta Beogradom.
Vučetić je i jedan iz grupe optuženih da su pomagali generalu Mladiću i sada čeka presudu da je bio njegov jatak.

Za 32 godine aktivne vojne službe podmorničara i diverzanta osam puta je odlikovan, a povrh toga je, za hrabrost, dobio Orden Nemanjića sa zlatnom ogrlicom i Orden Miloša Obilića. U krvavoj Bosni sredinom devedesetih prošlog veka, kod Sarajeva je ostao bez leve noge i pola šake.

Pristao je da govori za "Vesti" sa jedinom željom da pomogne svom školskom drugu i ratnom saborcu - generalu Ratku Mladiću.

"Verovatno sam njegov poslednji saborac s kojim se video pre nego što je otišao u potpunu ilegalu. Bilo je to za Vidovdan 2001. godine, samo nekoliko časova pošto je Slobodan Milošević isporučen Haškom tribunalu. Pozvao me je jedan od njegovih ađutanata i rekao: "Vuče, šef te zove na Brdo." To je bila dovoljno da znam da treba da dođem na Banovo brdo u Beogradu gde je od vojske svojevremeno dobio kuću i živeo sa porodicom."

Ratni dnevnici

Ratko Vučetić, naš sagovornik, demantu da srpska policija tek pre nekoliko meseci u stanu porodice Mladić u Beogradu pronašla 18 ratnih dnevnika.

"Već prilikom prvog pretresa su pronašli ne 18 već oko 53 tih Ratkovih beležnica, ali vlasti u Beogradu manipulišu s njima i daju ih Hagu kada im to odgovara".

"U tim dnevnicima, međutim, nema ništa bitno. To su beleške ko svaki od oficira bio u obavezi da pravi", kaže Ratko Vučetić.
"Kada sam se tamo pojavio svi su bili smrknuti. On je jedini imao osmeh na licu i pozvao me je u trpezariju. Namerno je sačekao da svi izađu i kada smo ostali sami, smirenim glasom mi je rekao: "Moram da idem, Vuče." Znao sam na šta misli i samo sam mu odgovorio: Pametno. Zagrlili smo se i obećali da ćemo se ponovo videti", priča naš sagovornik Ratko Vučetić, po mornaričkom rangiranju kapetan, po armijskom - pukovnik. On je početkom 2006. godine mesec i po dana proveo u Okružnom zatvoru u Beogradu, osumnjičen da je u lancu podrške svom imenjaku, obezbeđivao stanove po Srbiji u kojima se krio najtraženiji haški optuženik.

"Sa Ratkom se znam od 1953. godine. Godinu dana je stariji od mene, ali smo ipak šest godina išli u isto odeljenje u osnovnoj školi u Kalinoviku. Sedeli smo zajedno u klupi, bili smo najbolji drugovi. Družili smo se i, mada nismo bili iz istog sela, trudili smo se da što više vremena provodimo zajedno."

"Bili smo odlični đaci, i on i ja, ali smo bili vragolani. Ali pametni vragolani koji su uvek sedeli u prvoj klupi. On bi od mene prepisivao račun, matematiku, a ja od njega srpski. Učitelji nikada ne bi sumnjali u nas, jer ko ima hrabrosti da prepisuje baš pred njegovim očima. Mi smo to smeli. Sećam se da smo se, mnogo godina kasnije, u ratnoj Bosni, smejali tim našim nestašlucima", priča nam Vučetić o dečačkim danima svojim i svog imenjaka.

"Doduše, naša igra stonog tenisa je zaista bila dečja. O pravom stolu ili opremi nismo mogli ni da sanjamo, ali smo se snalazili. Od nekih dasaka smo, uz pomoć starijih sklepali sto, bake su isheklale mrežicu koju bismo zategli do pucanja, a moj otac, stolar, napravio je rekete i preko daščica, šper ploče, zalepio neku gumu. Mada sklepani, takoreći jedva nalik na prave stolove za stoni tenis i savremene rekete, taj astal i ti naši reketi su za nas bili najmodernije sportske sprave."

Evocirajući uspomene iz detinjstva, Ratko Vučetić kaže da su on i njegov imenjak često znali da se izvale na travi - zagledani u plavetno nebo, maštali su, kako je to svojstveno svoj deci sveta u tom uzrastu, šta će sve biti kad porastu.

Vučetić pojašnjava da Mladić nikada, ni kao dete, nije bio nerealan, te da su i ta maštanja uvek bila skromna. "Ja sam maštao da budem elektro-inženjer, a generala su zanimale mašine, pa je planirao da bude mašinski inženjer."
 
Ma general je najveća kukavica i kriminalac koga je Srbija imala do sada...
Nije dovoljno što drži godinama zemlju izolovanu od evrope već i ubija decu koja ga vide,kao onu u Topčideru...A optužen je za masakr u Srebrenici nad vezanim ljudima,što je svima jasno da je on i naredio...I dalje mislim da samo bolesni umovi mogu da brane takvog manijaka...

Slazem se sa tobom donekle. U vezi tog topcidera iskreno verujem da su momci pognuli zato jer su njega videli. Sigurno nisu videli Ho Shi Mina

Mladic ima jedan period koji je onakvim kakvim ga ovde opisuju.
A onda nastupa drugi, bolestan, histerican, samodestruktivan i psihotican
Setite se samo scene kad mrtav 'adan pred Slobom i Micotakisom iznosi karte i odyebava sve njihove napore da ga urazume. Pa to u Srebrenici....nije mogao da ne zna za to, sve i da je streljano 500 ljudi. I tako....on je covek koga je vihor odneo, situacija nadrasla i stoga mi je delom tuzno da citam ove stvari iz detinjstva kad nije ni slutio sta ce mu zivot prirediti
 
Najveci "srbin" od svih generala bio je Marijan Chad, inache slovenac, komandant rijeckog korpusa.
Odmah po izbijanju prvih carki izveo je sve na polozaje, nanisanio Rijeku sa svih strana i rekao da je nece biti ako i jedan vojnik pogine.
Da su svi tako samoinicijativno uradili, mnogo bi zivota bilo spaseno
Njemu je u bivsoj JNA vozac bio moj skolski drug i kaze da je oduvek bio pomalo lud :lol:

nije to ludost....tako smo ucili...na osnovu obavestajnih podataka komandant postupa u skladu sa svojim nadleznoastima....ne ceka nikakvu komandu ako smatra da mu je jedinica ugrozena...u slucaju ratne opasnosti jedinica se izvodi na ratne polozaje i nema sta da trazi u kasarni...to je osnovni problem bio komandanata u JNA...sto su navikli da budu sekretarice a ne komandanti...nista samoinicijativno u skaldu sa ovlascenjima nisu radili...samo su prenosili zahteve nizih jedinica visim i cekali odluku...oni komandanti koji su bili dorasli zadatku su odskocili...takav je cad ..mladic...i retki pojedinci...to nije znao da uradi trifunovic u varazdinu...
 
Slazem se sa tobom donekle. U vezi tog topcidera iskreno verujem da su momci pognuli zato jer su njega videli. Sigurno nisu videli Ho Shi Mina

Mladic ima jedan period koji je onakvim kakvim ga ovde opisuju.
A onda nastupa drugi, bolestan, histerican, samodestruktivan i psihotican
Setite se samo scene kad mrtav 'adan pred Slobom i Micotakisom iznosi karte i odyebava sve njihove napore da ga urazume. Pa to u Srebrenici....nije mogao da ne zna za to, sve i da je streljano 500 ljudi. I tako....on je covek koga je vihor odneo, situacija nadrasla i stoga mi je delom tuzno da citam ove stvari iz detinjstva kad nije ni slutio sta ce mu zivot prirediti

tako je to kad covek za zivota ode u legendu...pomislio je da je on drzava...da je bezgresan i besmrtan...slava mu je pomutila pamet...
 
Slazem se sa tobom donekle. U vezi tog topcidera iskreno verujem da su momci pognuli zato jer su njega videli. Sigurno nisu videli Ho Shi Mina

Mladic ima jedan period koji je onakvim kakvim ga ovde opisuju.
A onda nastupa drugi, bolestan, histerican, samodestruktivan i psihotican
Setite se samo scene kad mrtav 'adan pred Slobom i Micotakisom iznosi karte i odyebava sve njihove napore da ga urazume. Pa to u Srebrenici....nije mogao da ne zna za to, sve i da je streljano 500 ljudi. I tako....on je covek koga je vihor odneo, situacija nadrasla i stoga mi je delom tuzno da citam ove stvari iz detinjstva kad nije ni slutio sta ce mu zivot prirediti

Можда су погинули зато што су га видели, а нису хтели да кажу куда је отишао.

Када је мртав ладан пред Милошевићем и Мицотакисом изнео карте стварног стања на терену, урадио је нешто што би урадио сваки частан Србин. Зар да војска гине, брани своју земљу, а пар ебених политичара све продаје за столом. Мапе коју су нуђене су представљале крај српског народа западно од Дрине.

У Сребреници је вероватно стрељано пар злочинаца, јер су у ВРС веома добро знали ко је шта радио и ко је одговоран за покољ преко 3.500 Срба Подриња. За такве људе је и стрељање превише блага казна. Већина је убијена у борбама - једног дана ће победити истина.

Ђенерал Младић је већ данас заузео место у историји поред Степе, Мишића, Путника...
 
Ma general je najveća kukavica i kriminalac koga je Srbija imala do sada...
Nije dovoljno što drži godinama zemlju izolovanu od evrope već i ubija decu koja ga vide,kao onu u Topčideru...A optužen je za masakr u Srebrenici nad vezanim ljudima,što je svima jasno da je on i naredio...I dalje mislim da samo bolesni umovi mogu da brane takvog manijaka...

Не држи он годинама земљу изоловану. Земља је изолована из само једног разлога - зато што је српска. Само болесни умови могу да мрзе човека који је спречио нови Јасеновац. Док си се ти шетао слободним Београдом, он и његова војска су крварили и бранили тај исти Београд. Ко мрзи ђенерала, нема право на српско име.
 
Можда су погинули зато што су га видели, а нису хтели да кажу куда је отишао.

Када је мртав ладан пред Милошевићем и Мицотакисом изнео карте стварног стања на терену, урадио је нешто што би урадио сваки частан Србин. Зар да војска гине, брани своју земљу, а пар ебених политичара све продаје за столом. Мапе коју су нуђене су представљале крај српског народа западно од Дрине.

У Сребреници је вероватно стрељано пар злочинаца, јер су у ВРС веома добро знали ко је шта радио и ко је одговоран за покољ преко 3.500 Срба Подриња. За такве људе је и стрељање превише блага казна. Већина је убијена у борбама - једног дана ће победити истина.

Ђенерал Младић је већ данас заузео место у историји поред Степе, Мишића, Путника...

Ma jashta....nisu hteli da kazu.
Nemoj molim te tim budalastinama od teorija da ponovo ubijamo te momke.
Ja licno verujem da su ih pocistili ko pilice zbog njega. A da je neki covek, odma bi se sam predao i te koji ga stite na taj nacin licno ubio. To bi mozda uradio onaj prvi Ratko, ali ovaj drugi je trajno promenjen covek, covek kome se nesto ozbiljno u glavi desilo.

Ono sto je svaki pravi srbin morao da zna jeste da svaki rat ima kraj i da drzavu vode politicari. Ili vojna hunta. Al ne moze jedno i drugo. Ako nema mooda ili mogucnosti za ovo drugo onda ....kraj. Njegov posao je da vodi rat, a ne politiku

Sto se Srebrenice tice, tamo nije strealjano par ljudi nego par stotina, do mnogo vise od toga. Koliko tacno, jednom ce se utvrditi ali to svakako nije bilo tridesetak ljudi, pa da kazemo da su to bili oni koji su takvu kaznu i zasluzili.
I kao sto kazes, jednom ce se sve saznati, a mislim da to sto ce se saznati nece bas biti dobro po mnoge legende
 
Najveci "srbin" od svih generala bio je Marijan Chad, inache slovenac, komandant rijeckog korpusa.
Odmah po izbijanju prvih carki izveo je sve na polozaje, nanisanio Rijeku sa svih strana i rekao da je nece biti ako i jedan vojnik pogine.
Da su svi tako samoinicijativno uradili, mnogo bi zivota bilo spaseno
Njemu je u bivsoj JNA vozac bio moj skolski drug i kaze da je oduvek bio pomalo lud :lol:

:hahaha::hahaha: :hahaha:..taj Marijan Čad je dobio..5 mil..maraka ..mirovinu i stan u Rijeci...u ono vrijeme.i nije potopio.."Katrianu"...;)..svatko ima svoju cijenu...;)..usto dobili smo i dosta oruzja..za Gospićko..ratište...:p..
 
Ma general je najveća kukavica i kriminalac koga je Srbija imala do sada...
Nije dovoljno što drži godinama zemlju izolovanu od evrope već i ubija decu koja ga vide,kao onu u Topčideru...A optužen je za masakr u Srebrenici nad vezanim ljudima,što je svima jasno da je on i naredio...I dalje mislim da samo bolesni umovi mogu da brane takvog manijaka...

Ljubota,yebote ,niko nije savršen.
 
:hahaha::hahaha: :hahaha:..taj Marijan Čad je dobio..5 mil..maraka ..mirovinu i stan u Rijeci...u ono vrijeme.i nije potopio.."Katrianu"...;)..svatko ima svoju cijenu...;)..usto dobili smo i dosta oruzja..za Gospićko..ratište...:p..

Ma kako da ne....
Ako mislis da ne znam detalje, varas se.
Tu pricu prodaj svojima ispred prodavnice, kad pijete onaj shljam od ozujskog piva
 

Back
Top