Neprofesionalni nastavni kadar

doc.smash

Domaćin
Poruka
4.206
Da li i kod vas ima neprofesionalnih profesora ili nastavnika?
Mislim na profesore/nastavnike koji nista ne objasnjavaju, tj. samo se sedi na casu i cita se udzbenik/knjiga,ili na skolu/profesora/nastavnika koja nista ne preduzme kada nekom izbiju oko ili da ne pricam o "podmicivanju" profesora/nastavnika ("hmmm imas 1 za kraj godine, donesi mi 10 litara piva i imaces 2"). Da sam hteo da ucim napamet da mi niko nista ne objasnjava ostao bih kuci i ucio.Dvoumio sam se da li da otvorim temu, ali kada sam cuo da toga ima i u drugim gradovima,momentalno sam otvorio.

Naravno ima i super profesora/nastavnika, ali hocu da pitam da li toga ima i kod vas i koliko je to zastupljeno?
Ako ste zavrsili skolu ili faks,mozete takodje ucestvovati.Bilo bi lepo cuti i misljenje nastavnickog kadra oko ove teme :think:
 
Da li i kod vas ima neprofesionalnih profesora ili nastavnika?
Mislim na profesore/nastavnike koji nista ne objasnjavaju, tj. samo se sedi na casu i cita se udzbenik/knjiga,ili na skolu/profesora/nastavnika koja nista ne preduzme kada nekom izbiju oko ili da ne pricam o "podmicivanju" profesora/nastavnika ("hmmm imas 1 za kraj godine, donesi mi 10 litara piva i imaces 2"). Da sam hteo da ucim napamet da mi niko nista ne objasnjava ostao bih kuci i ucio.Dvoumio sam se da li da otvorim temu, ali kada sam cuo da toga ima i u drugim gradovima,momentalno sam otvorio.

Naravno ima i super profesora/nastavnika, ali hocu da pitam da li toga ima i kod vas i koliko je to zastupljeno?
Ako ste zavrsili skolu ili faks,mozete takodje ucestvovati.Bilo bi lepo cuti i misljenje nastavnickog kadra oko ove teme :think:

Problem je u tome što ova tema može da skrene u beskonačno mnogo pravaca pošto si već ti naveo tri nezavisna problema koja đaci imaju sa nastavnicima.

Da navedem svoja iskustva sa ove tri teme:

-bubačenje izdiktiranog teksta* ima dva glavna oblika: bubačenje "sa razumevanjem" gde imaš šanse da prepričaš svojim rečima (normalna i uobičajena pojava kada sam ja išao u srednju školu, a kod starijih nastavnika, koji su predavali i mojoj generaciji, javlja se i sada; oni ipak sve češće odlaze u penziju pa je takav pristup sve ređi), i bubačenje od reči do reči, gde ti se smanjuje ocena ako pričaš svojim rečima. Ovaj poslednji slučaj sam iskusio na fakultetu gde sam dobio 7 iz jednog predmeta. Treći oblik je bio kod profesorke na fakultetu koja inače piše udžbenike po kojima uče sva deca u državi (tj. učila su dok nije uvedeno više vrsta udžbenika) a koja nije smanjivala ocenu što ne pričaš rečenicu kako je ona zamislila, ali je posle svake tvoje rečenice kada staneš da uzmeš vazduh ponavljala papagajski rečenicu koju je ona navela u skripti, čisto da se čuje :eek:

* u vreme moje srednje škole nisu nas terali da napamet učimo udžbenik (šta njih briga šta je neko tamo pisao u udžbeniku), nego da naučimo i izverglamo ono što su nam oni izdiktirali a mi zapisali u sveščice, i na taj način su prolazili časovi obrade gradiva. Na fakultetu naravno isti profesori kod kojih polažeš takođe i pišu knjige/skripte, tako da ako traže bubačenje traže taj zvanični udžbenik, naravno

- druga tema: nepreduzimanje ničega kad se đaci pobiju: toga je u mojoj osnovnoj školi bilo ihahaj (ja sam bio u onom najgorom odeljenju); u srednjoj školi i na fakultetu se na sreću nismo tukli. Posle u pokušaju nastavničkog rada došao sam do saznanja da ne postoji nikakva efikasna posledica koju škola može da nametne đaku koji stalno pravi male disciplinske probleme (naročito u osnovnoj školi, gde su zaštićeniji od belih medveda). Jedina posledica je trpljenje dosadne pepsi službe koja smara dete (i nesrećnog nastavnika koji je bio svedok događaja) bar ceo veliki odmor, i posle ništa! jer takva je procedura. Dete obeća da će se truditi da će biti bolje i onda ga pepsi služba pusti, pobedonosno se smeškajući (valjda kako je uspela da pokaže dominaciju nad klincem)

-podmićivanje nastavnika ja nikad nisam video. Šlihtanja je bilo, ali razmene materijalnih dobara nikad nije bilo
 
Ja bi nastavni kadar podelio na 4 klase:

1.Strog-strah i trepet,ali jako dobro naucis
2.Opusten i normalan,ume te na lep i normalan nacin nauciti

Sad,ovo vazi za kadar koji je zeleo da prenese svoje znanje na buduce generacije.Sad sledi cabar:

1.Strog-strah i trepet-potpuno iskompleksirana i psihoticna licnost,koja misli da je njegov/njen predmet najvazniji,bez razloga iskaljuju svoje nezadovoljstvo na ucenike...
2.Opusten i kreten-to ne moram objasnjavati...
 
Ima, odakle bi da pocnem. . . Pocevsi od onih sa kojima radim, preko onih koji su me ucili i one koje sam zaj. . . dok su me kao ucili. . .
Pravi profesor je onaj profesor koji moze da te nauci da razmisljas i da primenis znaje bez problema, sve ostalo je nista od profesora i samo vuce placu. . .
A sto se tice onih sto teraju da ucis iz knjige napamet, to rade samo da bi sebi olaksali posao. Pripremiti cas i videti da li neko zna ili ne zna nije lako i zahteva vreme i dosta rada i prakse, ovako ako citate na casu on ce da se ubaci pa ce ispasti kao on "zna", a kad odgovaras lako moze da vidi sta "znas" i sta "ne znas" pa mu je lakse i da ti da ocenu. . .
 
.. neprofesionalnost možeš posmatrati na tri nivoa ..

1.
.. nepoznavanje materije koju predaješ ..
(.. ima kod nas učiteljica koja ne zna ko je duško radović ..)

2.
.. nepoznavanje metodike i razvojne psihologije ..
(.. dakle .. ono što znaš ne umeš da preneseš ..)

3.
.. nedostatak časti ..
(.. odnosi se na primere s mitom ..)
 
.. neprofesionalnost možeš posmatrati na tri nivoa ..

1.
.. nepoznavanje materije koju predaješ ..
(.. ima kod nas učiteljica koja ne zna ko je duško radović ..)

2.
.. nepoznavanje metodike i razvojne psihologije ..
(.. dakle .. ono što znaš ne umeš da preneseš ..)

3.
.. nedostatak časti ..
(.. odnosi se na primere s mitom ..)
A gde li su vam oni koji NECE....?Kojima je lakse da ne dolaze na pola casova i da podele ocene na brzaka...?Koji se nista ne trude da prenesu znanje na ucenika...?
Najgore je sto ima i starih i mladih takvih profesora.Ima mladih kojima nije do predavanja i nastave,a rade po skolama.Katastrofa.
 
Itekako.
Imam nastavnika matematike koji jednostavno ne objasnjava.Samo radi zadatak na tabli i nista ne govori.
Imam nastavnika muzickog koji shvata svoj predmet kao centar sveta.Mom drugu je opalio samar zato sto je zaboravio flautu.Ludak teski.
 
Da li i kod vas ima neprofesionalnih profesora ili nastavnika?
Mislim na profesore/nastavnike koji nista ne objasnjavaju, tj. samo se sedi na casu i cita se udzbenik/knjiga,ili na skolu/profesora/nastavnika koja nista ne preduzme kada nekom izbiju oko ili da ne pricam o "podmicivanju" profesora/nastavnika ("hmmm imas 1 za kraj godine, donesi mi 10 litara piva i imaces 2"). Da sam hteo da ucim napamet da mi niko nista ne objasnjava ostao bih kuci i ucio.Dvoumio sam se da li da otvorim temu, ali kada sam cuo da toga ima i u drugim gradovima,momentalno sam otvorio.

Naravno ima i super profesora/nastavnika, ali hocu da pitam da li toga ima i kod vas i koliko je to zastupljeno?
Ako ste zavrsili skolu ili faks,mozete takodje ucestvovati.Bilo bi lepo cuti i misljenje nastavnickog kadra oko ove teme :think:

Ima ih... Koliko ti duša hoće. :lol: Mada, ima i jako dobih i divnih profesora, na svu sreću. :worth:
Profesorka geogragije traži da joj se nabubači ono što ona nama na brzinu izblebeta (diktira iz sveske svoje).
Udžbenik ne sme ni da joj se pomene. Kaže ona: ,,Oni nemaju veze sa vezom, ja ću to vama lepo da ispredajem''. (malo sutra)
Sutra kada neko bude želeo da upiše fakultet gde se za prijemni polaže geografija, neće učiti iz njenih usranih beležaka, već iz udžbenika koji za sve 3 godine nije ni pipnuo. (medveđa uslugu čini tom učeniku)
Inače, ima profesora koji diktiraju, ali i insistiraju na čitanju udžbenika. ;)
 
Poslednja izmena:
da ne pricam o "podmicivanju" profesora/nastavnika ("hmmm imas 1 za kraj godine, donesi mi 10 litara piva i imaces 2").

A ovo mislim da se verovatno dešava u nekim zabačenim seoskim školama kod nekih nastavnika slabije inteligencije koji su se tu zaposlili jer niko drugi nije hteo. Verujem da u gradskim školama podmićivanje ide po principu "dugujem ti uslugu za uslugu" u smislu sređivanja veze za neku drugu stvar. Sve mislim da će nastavnika u gradskoj školi da interesuje 10 litara piva, nije on zidar
 
:confused:
Uh, ne mogu da odolim. Pripadam nastavničkom kadru. Dakle, bila sam i učenik i student. I slažem se, ima nas svakojakih - i ne, ne verujem baš da se zaista prima mito, bar ne u obaveznom obrazovanju.
Iz perspektive prosvetara - čini mi se da to što mnogima liči na mito, jer se često povlađuje imućnima, predstavlja čistu malograđanštinu, na koju ni prosvetari nisu imuni:,, Kako da dam lošu ocenu detetu kada je on/ona, sin ili ćerka neke gradske face?" Nisam primetila da neko ima mnogo koristi od toga, ali zato mnogi vole natuknuti da poznaju tamo nekoga gore...
Ne želim ni da pričam o tome da stvarno ima onih koji ne žele da se potrude, a nemaju ni mnogo znanja. To obično prikrivaju veličanjem sebe - teško da uspevaju nekoga slagati, a iskreno verujem da im nije dobro u sopstvenoj koži.
No, šta je sa svetlim primerima?
Ovo liči na sastanke na kojima se večno raspreda o lošim đacima kojima nema leka, a ne pominju se oni vredni, radni, istaknuti, a naročito ne oni koji čine zlatnu sredinu, pa nisu ni đaci generacije, a ni problematični, ali su zato izuzetni zato što su takvi kakvi su?
 
A ovo mislim da se verovatno dešava u nekim zabačenim seoskim školama kod nekih nastavnika slabije inteligencije koji su se tu zaposlili jer niko drugi nije hteo. Verujem da u gradskim školama podmićivanje ide po principu "dugujem ti uslugu za uslugu" u smislu sređivanja veze za neku drugu stvar. Sve mislim da će nastavnika u gradskoj školi da interesuje 10 litara piva, nije on zidar
.. u pravu si .. u gradovima primaju samo ojriće .. tarifa fiksna .. obično ..
(.. to kod nas .. u srednjoškolskom centru ..)
 
:confused:
Uh, ne mogu da odolim. Pripadam nastavničkom kadru. Dakle, bila sam i učenik i student. I slažem se, ima nas svakojakih - i ne, ne verujem baš da se zaista prima mito, bar ne u obaveznom obrazovanju.
Iz perspektive prosvetara - čini mi se da to što mnogima liči na mito, jer se često povlađuje imućnima, predstavlja čistu malograđanštinu, na koju ni prosvetari nisu imuni:,, Kako da dam lošu ocenu detetu kada je on/ona, sin ili ćerka neke gradske face?" Nisam primetila da neko ima mnogo koristi od toga, ali zato mnogi vole natuknuti da poznaju tamo nekoga gore...
Ne želim ni da pričam o tome da stvarno ima onih koji ne žele da se potrude, a nemaju ni mnogo znanja. To obično prikrivaju veličanjem sebe - teško da uspevaju nekoga slagati, a iskreno verujem da im nije dobro u sopstvenoj koži.
No, šta je sa svetlim primerima?
Ovo liči na sastanke na kojima se večno raspreda o lošim đacima kojima nema leka, a ne pominju se oni vredni, radni, istaknuti, a naročito ne oni koji čine zlatnu sredinu, pa nisu ni đaci generacije, a ni problematični, ali su zato izuzetni zato što su takvi kakvi su?

.. ovo ja zovem .. sindrom prosvetarske kolegijalnosti ..
.. to jest .. hajde da negiramo .. ili barem da eufemiziramo .. svo đubre kojim smo zatrpani ..

.. ovo nije tema o svetlim primerima ..
.. otvori temu o svetlim primerima ako te ta tema zanima ..

.. i ja radim u prosveti .. svetli primeri su .. žestoka manjina ..
 
.. ovo ja zovem .. sindrom prosvetarske kolegijalnosti ..
.. to jest .. hajde da negiramo .. ili barem da eufemiziramo .. svo đubre kojim smo zatrpani ..

.. ovo nije tema o svetlim primerima ..
.. otvori temu o svetlim primerima ako te ta tema zanima ..

.. i ja radim u prosveti .. svetli primeri su .. žestoka manjina ..

S godinama sam sve blaža. Možda i tebe to zadesi. Nisam znala da se mora pljuvati ako svi pljuju.
I ja sam se nekad nadala da će nekako loš kadar nestati iz prosvete. Znam da niko ne zaslužuje lošeg nastavnika.Ali, avaj....teško to ide, taj tip ljude se obično dobro šlihta.

Ipak, ne slažem se da su svetli primeri žestoka manjina. Lepota ovoga je što svako ima pravo na svoje mišljenje.:bye:
 
Kakva bi to gimnazija bila da nema nijednog zakerala;)? Taj profesor zakeralo samo zato i postoji da te nauči da te u životu tek čekaju mnogo veća zakerala:mafijas:

moja :zaljubljena:

Ima ali vrlo malo a ni jedno ne predaje meni :cool: Ostali su bas bas cool, kao sto treba da budu . Prirodnajci nas forsiraju, forsiraju nas i drustvenjaci ali imaju razumevanja prema nama i izadju nam uvek u susret . Sve u svemu vandrfl :p
 

Back
Top