Pitanja za Hriscane .

ENADIN

Zainteresovan član
Poruka
347
Nemojte misliti da ovo Ironicno pisem zato sto sam druge vere , vec sto sam laik za te stvari . Iskreno me zanima .

Zanima me kako neko postaje svetac ? Ko dodeljuje Titulu sveca ?
I sta su oni to uradili da su sveti ? I da ga slavis kao i boga ?

Ko je Bog ? Isus ili bog(otac) ?
Sta je to otac , sin , duh ?
Ako je Isus ovo drugo "sin" kako ga neki smatraju bogom?
Sta je duh ?
Je li to prelazi u mnogobostvo?

Ako je Hriscanstvo vera ljubavi prema bogu i negledate ga kao neko ko kaznjava i nemate straha "tako sam citao na ovom forumu od vas" zasto je bog napravio POTOP ?

Sta predstavlja Ikona ? Zna li se lik Isusa? Ako nema niakve slike ili informacije zapisane o njegovom liku ko je lik na ikonama i slikama ?

Zasto se Stari i Novi Zavet mimoilaze ili dolaze u konflikt.

Ateisti i oni koji nisu citali bibliju i nepoznaju materiju iako se nazivaju hriscanima nemoj da daju odgovore. Isto vazi i za jevreje ako ih ima :)

Nemojte da me svatite zlonamernog ne pokusavam nista da dokazujem vec da se obrazujem :bye:
 
Sve price u bibliji su metaforicki prikazane,kao i potop i samim tim su izmisljene od strane coveka,i pisane od strane coveka
Novi zavet su pisali apostoli,stari su pisali jevrejski narod,zato se razlikuju
Lik isusa nije poznat,a na ipak mora da stoji na slikama neko,pa eto,nasla se ta :)
inace se smatra da je Isus bio tamnoput,malo tamnije koze nego sto smo mi..takvi su bili svi,iz tog mesta,perioda
Zavisi kako ko gleda Boga,neko gleda Isusa kao boga,drugi ga gleda kao njegovog sina
nije odredjeno i sve je u covekovoj veri i misljenju
 
Nemojte misliti da ovo Ironicno pisem zato sto sam druge vere , vec sto sam laik za te stvari . Iskreno me zanima .
Ja cu ti odgovoriti, ako te zaista zanima, ti dobro razmisli o svemu ovome....

Zanima me kako neko postaje svetac ? Ko dodeljuje Titulu sveca ?
I sta su oni to uradili da su sveti ? I da ga slavis kao i boga ?
Sto se tice svetaca, to ne pripada pravom hriscanstvu (onom hriscanstvu koje je nastalo u vreme rimljana) to je vremenom uslo u ''hriscanstvo''....ozbiljan hriscanin ce dobro obratiti paznju na 2 zapovest i nece se klanjati pred mrtvim ljudima....
Ali ne upucen ''hriscanin'' ce poverovati u pricu koju je sotona smislio....

Ko je Bog ? Isus ili bog(otac) ?
Sta je to otac , sin , duh ?
Ako je Isus ovo drugo "sin" kako ga neki smatraju bogom?
Sta je duh ?
Je li to prelazi u mnogobostvo?
Da bi mi ljudi lakse mogli da razumemo Bozije bice, opisujemo ga u tri lica Otac Sin i Sveti Duh....Isus Hrist je Sin Bosiji on je stvorio planetu i sve sto je na njoj ukljucujuci i nas....o ovome i o ostalom sto pitas moze dosta da se kaze, ali ovo nije centralno pitanje i od njega ti ne zavisi spasenje...
Ako je Hriscanstvo vera ljubavi prema bogu i negledate ga kao neko ko kaznjava i nemate straha "tako sam citao na ovom forumu od vas" zasto je bog napravio POTOP ?
Jer se neverje i zlo toliko naselilo da je pretilo covecanstu, postojao je samo jedan moralan i pobozan covek, a to je Noje i njegova porodica...Bog mu je rekao da napravi veliki brod jer ce pasti velika kisa i doci ce o potopa.Noje je svim ljudima rekao ali su mu se smejali, kada je pravio brod nisu mu pomogli vec su mu se izrugivali, kada je napravio brod vrata su bila otvorena da udje ko zeli, medjutim ni tada niko sem Noja i porodice nije usao...i Bog tu ne moze nista!
Sta predstavlja Ikona ? Zna li se lik Isusa? Ako nema niakve slike ili informacije zapisane o njegovom liku ko je lik na ikonama i slikama ?
Ikone su predstavljale slike za nepismene, medjutim to se danas zloupotrebilo i danas se one obozavaju i njima se ljudi mole....
Zasto se Stari i Novi Zavet mimoilaze ili dolaze u konflikt.
To nema nikakvo utemeljenje! To su gluposti koje moderni vernici izvaljuju...U Starom zavetu je dat zakon koji ocigledno ne odgovara modernim vernicima pa kazu da se ne uklapa sa Novim....
Znaci netacno!

Isto vazi i za jevreje ako ih ima :)
Po tvom uvodu i pitanjima vidim da nisi mnogo upucen u Bibliju....pa samim tim dozvolio si da ti neko napuni glavu da su Jevreji los narod....
A ja cu ti reci da su oni trenutno jedini narod koji se drzi Bozijih zakona, i da moderni svet sa razlogom pokusava da stvori sto losiju sliku o Jevrejima....

Nemojte da me svatite zlonamernog ne pokusavam nista da dokazujem vec da se obrazujem :bye:
Pa lepo je sto zelis da steknes nesto znanja o Bogu, ali ti ja ipak predlazem da pocnes da citas Sveto Pismo i sve ce ti biti jasno :)
Svako dobro! :bye:
 
Poslednja izmena:
Dao si mi odgovore za koje sam i sam mislio da je tako .
Znas najvise zbog cega sam hteo ovo da utvrdim , zato sto niko ne cita i nezanima ga vec se prenosi sa kolena na koleno . Ako je slava on zna da mu je otac to slavio i deda i pra deda i tako i on nastavlja . Pa puna srbija i hriscanji i muslimani paganskih obicaja. To se moze videti ako se neko zeni ili ako se dobije dete.
Hvala na odgovoru .
Ja sam musliman uzgred ali ne onakav kakvog predsavljaju mediji ,vehabije ,usa i Bin Laden . ;)
 
Dao si mi odgovore za koje sam i sam mislio da je tako .
Znas najvise zbog cega sam hteo ovo da utvrdim , zato sto niko ne cita i nezanima ga vec se prenosi sa kolena na koleno . Ako je slava on zna da mu je otac to slavio i deda i pra deda i tako i on nastavlja . Pa puna srbija i hriscanji i muslimani paganskih obicaja. To se moze videti ako se neko zeni ili ako se dobije dete.
Hvala na odgovoru .
Ja sam musliman uzgred ali ne onakav kakvog predsavljaju mediji ,vehabije ,usa i Bin Laden . ;)

Lepo, svidja mi se tvoje razmisljanje....ni meni se ne dopadaju te price sa kolena na koleno...istina da ima tacnih stvari koje su se tako prenosile ali ima i onih drugih....
Nemam nista protiv Muslimana, ja ti ne delim ljude kao sto ih svet deli...mogu da ih delim na one koji prihvataju Oca i one koji ne prihvataju Oca...ali ni za to nema potrebe...;)
 
vernik?mozda
to sto sam napisao to i mislim..i imas pravo da verujes u sta hoces a ne drugi da ti namece misljenje,religiju.
Nemoze meni niko da nametne misljenje . Idem u veru dokle mi razum nalaze da je razumno. Nisam fanatik .
Lezi mi nekako Islam. Prica o svim verama. Cak po mom misljenju nema velike razlike izmedju Hriscanstva. Nemogu da verujem da se knjge nisu menjale ni jedna ni druga .Ali mnogo se prozimaju.
Ne kazem ovo da bih se kako vi kazete ufulao , nesto trazio nego zato sto sam tako procitao i naucio.

Nesto tu ima ... veza postoji .
E sada ljudi ko ljudi ,u pocetku se kao deca tuku ulica i ulica ,svadjaju se komsija i komsija ,zvezda i partizan, demokratija i radikali, narodnjaci zabavnjaci ........................ beskonacno pa mora da se vera tu dohvati .
Moje verovanje je takvo da verujem u jednog boga. Ukoliko je jedan i kod ostale tri zastupljene vjere onda je taj bog isti zar ne ? Sada kako smo dosli do ovoga neznam . Kako se kaze "cudni su putevi bozi".:worth:
 
Lepo, svidja mi se tvoje razmisljanje....ni meni se ne dopadaju te price sa kolena na koleno...istina da ima tacnih stvari koje su se tako prenosile ali ima i onih drugih....
Nemam nista protiv Muslimana, ja ti ne delim ljude kao sto ih svet deli...mogu da ih delim na one koji prihvataju Oca i one koji ne prihvataju Oca...ali ni za to nema potrebe...;)

Da ima nesto istinito nesto ne . Ovakav dijalog sigurno nije mogao da se vodi pre 19-20 veka. Ljudi su bili neuki ,zemljoradnici , pa su ubacevali i sta treba i sta netreba . Moje misljenje je da su u to vreme uceni ljudi koristili stvari u svoju korist a neuceni jos dodavali :) pa se napravio bum . Prica vekovima unazad.

Evo sada si me zbunio sa ovim "mogu da ih delim na one koji prihvataju Oca i one koji ne prihvataju Oca" .
Oca kao : boga jednoga
Oca kao : Isusa sina bozijeg
Oca kao : Isusa Boga

Vjerujem u Boga , i Isa kao njegovogp poslanika.
Zasto neverujem da je Isus bog : Zasto bi bog koji je nad svima nam dozvolio da ga nevernici razapnu na krst."ako je pravio potop zasto nije sve zapalio ,potopio ,unistio ako je opet do toga doslo kao kod Noja. I da se on iskupi za nase grehe kod samoga sebe ,nesto mi to nelogicno. Nazvati Isusa sina bozijeg mi takodje nelogicno jedino moze formalno zato sto je bog tako odredio da se rodi od device. Na kraju krajeva , ako je stvorio Adama od zemlje svi dolazimo bozija deca ali ne u smislu kao sto covek ima decu.
 
Poslednja izmena:
ENADIN;14409540]Nemojte misliti da ovo Ironicno pisem zato sto sam druge vere , vec sto sam laik za te stvari . Iskreno me zanima .

Zanima me kako neko postaje svetac ? Ko dodeljuje Titulu sveca ?
I sta su oni to uradili da su sveti ? I da ga slavis kao i boga ?
Ljudi nekome dodele titulu sveca i to je pogresno jer covek ne moze biti svet...
Samo je Bog taj koji je svet sto znaci cist u svakom pogledu i to apsolutno...
Ljudi su dakelo od toga da to zasluze...
I prema Bibliji to je idolopoklonstvo... obozavanje bilo cega osim Boga...


Ko je Bog ? Isus ili bog(otac) ?
Sta je to otac , sin , duh ?
Ako je Isus ovo drugo "sin" kako ga neki smatraju bogom?
Sta je duh ?
Je li to prelazi u mnogobostvo?

Bog je Jehova, Stvoritelj svega, jedini svemoguci Bog, oduvek je i zauvek, besmrtan je.... zivi u vecnosti...
Kralj vecnosti...
Isus Hrist je Bozji sin, Bog Jehova ga je stvorio, i za razliku od Boga, Isus ima pocetak jer je stvoren kao duhovno stvorenje... tako je prema Bibliji..
On je jedinorodjeni i prvorodjeni Bozji Sin...
Isus i Bog su dve zasebne osobe, Isus je nizeg ranga...

Sveti duh je Bozja delujuca sila... nije nikako osoba kako to tumace pristalice dokrtione o trojstvu koja je paganska ...
a prihvacena od crkve tek pocev od 4 veka..

Ja sam Jehovin Svedok i mi izucavamo izvorno hriscanstvo i onako kako je prema Bibliji...



Ako je Hriscanstvo vera ljubavi prema bogu i negledate ga kao neko ko kaznjava i nemate straha "tako sam citao na ovom forumu od vas" zasto je bog napravio POTOP ?

Bog nije stvorio zlo i ima ga pravo unistiit... to je u skladu sa pravdom...


Sta predstavlja Ikona ? Zna li se lik Isusa? Ako nema niakve slike ili informacije zapisane o njegovom liku ko je lik na ikonama i slikama ?

Ikone su idoli i to Bog ne tolerise... kao ni svaki drugi oblik idolopoklonstva...
Ne zna se lik Isusa a i da se zna pogresno ga je prikazivati likovima koji se obozavaju...

Samo Boga Jehovu treba obozavati i to je prva zapovest
Druga zapovest je protiv idolopoklonstva...

Zasto se Stari i Novi Zavet mimoilaze ili dolaze u konflikt.

Stari zavet je zakon koji je Bog dao Svom narodu do dolaska Hrista, nakon toga je na snazi novi zakon...
Iako je novi zavet preuzeo mnoge stavke iz starog , neki zakoni starog zaveta su promenjeni...

Bog menja zakone u skladu sa vremenom i namerom...
Ali Bozja nacela su vecna


Ateisti i oni koji nisu citali bibliju i nepoznaju materiju iako se nazivaju hriscanima nemoj da daju odgovore. Isto vazi i za jevreje ako ih ima :)

Nemojte da me svatite zlonamernog ne pokusavam nista da dokazujem vec da se obrazujem :bye:


pozdrav
:cao:
 
Bas ti hvala na odgovoru.
Nego mene zanima kako je sve to kontradiktorno praksi .
Ajde udji u crkvu ili neku kucu a da nema Ikona i svetaca .
Cak neki nazovi hriscani "pricam za one koji su se imenom i zato sto im je babo rekao da su hriscani nazvali tako" nemogu da mi pojasne je li Isus bog ili boziji sin. To me dovodilo u neke zablude.
 
Bas ti hvala na odgovoru.
Nego mene zanima kako je sve to kontradiktorno praksi .
Ajde udji u crkvu ili neku kucu a da nema Ikona i svetaca .
Cak neki nazovi hriscani "pricam za one koji su se imenom i zato sto im je babo rekao da su hriscani nazvali tako" nemogu da mi pojasne je li Isus bog ili boziji sin. To me dovodilo u neke zablude.

jer koriste crkvene dogme a ne Bibliju...

Mi ne koristimo ikone ni bilo kakve idole...

hriscani smo...
 
Evo sada si me zbunio sa ovim "mogu da ih delim na one koji prihvataju Oca i one koji ne prihvataju Oca" .
Oca kao : boga jednoga
Oca kao : Isusa sina bozijeg
Oca kao : Isusa Boga
Pa mislim na Oca koji nas je stvorio.U pitanju je Sin Boziji, koga smo mi na zemlji razapeli i nazvali Isusom Hristom.

Vjerujem u Boga , i Isa kao njegovogp poslanika.
Zasto neverujem da je Isus bog : Zasto bi bog koji je nad svima nam dozvolio da ga nevernici razapnu na krst."ako je pravio potop zasto nije sve zapalio ,potopio ,unistio ako je opet do toga doslo kao kod Noja. I da se on iskupi za nase grehe kod samoga sebe ,nesto mi to nelogicno. Nazvati Isusa sina bozijeg mi takodje nelogicno jedino moze formalno zato sto je bog tako odredio da se rodi od device. Na kraju krajeva , ako je stvorio Adama od zemlje svi dolazimo bozija deca ali ne u smislu kao sto covek ima decu.
Pazi jednu stvar....ovo je jedno od centralnih pitanja i trebalo bi da to znas....dakle, kao sto postoji zakon na nasoj planeti tako postoji i zakon u univerzumu...kada neko pocini greh (prekrsi zakon) on je osudjen na smrt...Bog je rekao Adamu i Evi (koji su bili stvoreni na vecni zivot) da ne jedu sa drveta poznanja (jer je to bio mali test, da bi Bog video koliko su poslusna njegova stvorenja) medjutim Eva je ipak probala jabuku sa drveta poznanja (jer je sotona (koji je ranije bio zbacen iz 'kraljevstva') nagovorio) a kasnije nagovorila i Adama...dakle, time su Adam i Eva pokazali neposlusnost i prekrsili zakon....i postali su smrtni i ograniceni....E sad, postoji samo jedan nacin da Adam i Eva kao i mi njihovi potomci, ponovo dobijemo vecni zivot, sa mnogo vecim mogucnostima od ovih danas, a to je: da neko nevin plati greh za nas (u tom zakonu stoji da mora neko bezgresan da plati za onog ko je pocinio greh)...i Bog (nas Otac) je pristao...i On dolazi bas kako je i rekao (kao zrtveno jagnje) i biva razapet na krstu, cime su nasi gresi otkupljeni....i ne postojo nijedna rec kojm se mi mozemo zahvaliti Bogu...vec da zivimo kako nam je On rekao i to je jedini nacin da mu se zahvalimo.
Bezakonje i zlo je bilo toliko da su samo Noje i njegova porodica bili verni Bogu....i bog je odlucio da napravi potop jer je po Njemu to bio jedini nacin da spreci propast covecanstva.

Ako ti nesto nije jasno, a mogu da ti pomognem slobodno pitaj.
 
Ево, ја први са становишта једног просечног члана СПЦ.

Zanima me kako neko postaje svetac ? Ko dodeljuje Titulu sveca ?
I sta su oni to uradili da su sveti ? I da ga slavis kao i boga ?
Не славиш Светитеља као и Бога, већ славиш Бога кроз Светитеља. Неко постаје Светитељ тако што се обожи, постане толико подобан Богу и Богоугодан да заслужи да се Бог прослави кроз његов лик, у виду чудеса која Бог твори кроз њега, било још за земаљског живота Светитеља, било након смрти.

Ko je Bog ? Isus ili bog(otac) ?
Sta je to otac , sin , duh ?
Ako je Isus ovo drugo "sin" kako ga neki smatraju bogom?
Sta je duh ?
Je li to prelazi u mnogobostvo?
Ово признајем да ни сам не разумем. Могу само да поновим Символ Вере, да је Бог Један у лику Тројице. Бог Отац је Сведржитељ, Творац Неба и Земље и свега видљивог и невидљивог. Ми га не називамо Јеховом, не знам да ли је он Јехова. Бог Син је Јединорођен пре свих векова од Оца, Бог истинити од Бога истинитог, рођен а не створен, и једносуштан Оцу кроз кога је све постало. Вероватно је Бог зато што је рођен, а не створен. Бог Свети Дух исходи из Оца, он је говорио кроз пророке, од њега и од Девице Марије оваплотио се Син на Земљи као човек. Бог је у Хришћанству комплексан, није само нека појединачна личност као неки идол. Можда је и боље што га не разумемо и не познајемо у потпуности, то нас подстиче да стално трагамо за њим.

Ako je Hriscanstvo vera ljubavi prema bogu i negledate ga kao neko ko kaznjava i nemate straha "tako sam citao na ovom forumu od vas" zasto je bog napravio POTOP ?
Већ одговорено пре мене, па да не понављам.

Sta predstavlja Ikona ? Zna li se lik Isusa? Ako nema niakve slike ili informacije zapisane o njegovom liku ko je lik na ikonama i slikama ?
Икона је Црквена слика Сина Божјег, Богомајке, или Светитеља, настала по одређеном прописаном Црквеном канону иконописања. Ако се не варам, Апостол Лука је први насликао лик Исуса Христа као икону, и од тада се тај лик преноси на друге иконе Исуса Христа. Иконе и фреске су настале из практичне потребе верника, можда зато што су у већини били неписмени, па су верске приче боље разумели кроз слике. Када погледаш икону или фреску, кроз њу исијава Божји Дух, или да кажем Божји карактер.

Zasto se Stari i Novi Zavet mimoilaze ili dolaze u konflikt.
Зато што је Нови Завет нови, и служи да пензионише Стари. Да је Стари Завет још на снази, онда не би био потребан Нови. Реч је о Завету између Бога и људи, а не само о књигама Старог и Новог Завета. Црква је жива заједница људи са Богом, отуда само текст Јеванђеља није довољан, потребно је и Црквено Предање које се допуњује новим живим и истинитим сведочењем верника о Богу.
 
U drugoj zapovesti pisano je :2. Mojsijeva 20,4 Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
2. Mojsijeva 20,5 Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene;
2. Mojsijeva 20,6 A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.

Mada najbolje se vidi u otkrivenju kome se jedino treba klanjati i sluziti:Otkrivenje 22,8 I ja Jovan vidjeh ovo i čuh; i kad čuh i vidjeh, padoh da se poklonim na noge anđela koji mi ovo pokaza.
Otkrivenje 22,9 I reče mi: gle, nemoj, jer sam i ja sluga kao i ti i braća tvoja proroci i oni koji drže riječi proroštva knjige ove. Bogu se pokloni.
Ovde je vrlo vazno da je Andjeo bice koje nije zgresilo cisto je i sveto je ali opet im se ne treba klanjati zato sto samo Otac je taj kome se trebamo klanjati.
Bog je jedan, Isus Hrist je sin njegov koji je od postojanja sveta i njemu je Bog dao sve u ruke to sam Hristos kaze u jevandjelju, Ali Hrist je davao akcenat na Boga i izvrsavao je njegovu volju. Bog se javio kroz sina, samo tako mozemo da upoznamo Boga. Sveti Duh je licnost i kroz njega Bog deluje.

Potop zasto je Bog dopustio da nije dopustio ne bi bilo mogucnosti za plan iskupljenja ili golgotu jer bi svi ljudi zgresili. I to je uradio iz milosti prema nama ne iz mrznje. Bog mrzi greh ali ljubi gresnika, tako isto i roditelji kada dete nesto skrivi ono mrzi neki njegov postupak, nestasluk, ali ljube svoje dete.

stari zavet i novi zavet nisu kontradiktorni....
A za ikonu kao sto rekoh to je uzto iz paganizma pravi hriscani ne mole se nikome sem Bogu. Jedino je receno da ako bilo sto zatrazimo u ime Isusovo dace nam se. ( tu ne spada ferari, vile,jahte....) nego za duhovne darove i za isceljenje osoba itd
 
Hvala svima na odgovorima . Skontao sam po nesto .
Uglavnom ljudi prvo treba da procitaju i da se pridrzavaju knjige. Ako je vjernik.
A ne ono sto je neko uveo da bi nekoj drzvi ili nekoj instituciji bilo lakse.
I da nemojte misliti da omalovazavam ili pokusavam umanjiti znacaj ali stvarno ovaj deo za ikone treba ljudi da svate . Ako je bog jedan i ako sam vjernik netreba meni ikona da je gledam i da mu se molim.

Prilaz veri ovih Jehovinih svedoka mi se svidja i ako neznam kako na njih gledaju drugi vernici.

I da, vjera nije samo ljubav prema bogu . Ima tu nesto vise .Nije dovoljna samo rec. Vec ako postoji ta knjiga koja se naziva Biblija ona treba i da se praktikuje bar po mom misljenju .
 
Hvala svima na odgovorima . Skontao sam po nesto .
Uglavnom ljudi prvo treba da procitaju i da se pridrzavaju knjige. Ako je vjernik.
A ne ono sto je neko uveo da bi nekoj drzvi ili nekoj instituciji bilo lakse.
I da nemojte misliti da omalovazavam ili pokusavam umanjiti znacaj ali stvarno ovaj deo za ikone treba ljudi da svate . Ako je bog jedan i ako sam vjernik netreba meni ikona da je gledam i da mu se molim.
Hristova ikona je i podsetnik Božije ljubavi prema čoveku: da je Bog postao čovek, da bi se čovek obožio..

Prilaz veri ovih Jehovinih svedoka mi se svidja i ako neznam kako na njih gledaju drugi vernici.
uh :lol:

I da, vjera nije samo ljubav prema bogu . Ima tu nesto vise .Nije dovoljna samo rec. Vec ako postoji ta knjiga koja se naziva Biblija ona treba i da se praktikuje bar po mom misljenju .
Enadine, nije Biblija zakoničarsko delo.. Sve pouke Biblije kojih čovek treba da se drži mogu se svesti na dve zapovesti.
1. Voli Boga
2. Voli bližnjeg
 
Sve religije (verovanja, misticizmi) su samo pokušaji ljudi, još od pamtiveka pa sve do danas, da rastumače, odnosno shvate i spozaju Boga, Negovu suštinu, Njegov odnos prema čovjeku i svemu postojećem, živom i neživom i posebno da spoznaju kakve su čovjekove obaveze pema Bogu tj. njegovom stvoritelju.

Proces spoznaje Boga od strane ljudi još uvijek nije završen nego se nastavlja. Skoro sve religije u nekim detaljima su identične i u tim detaljima su najvjerovatnije spoznali pravu istinu o Bogu. (Skoro sve tvrde da je Bog Ljubav i da čovjek, ako hoće da poštuje Boga tj. Njegovu volju, ne smije tj. ne treba činiti zlo). U mnogim drugim detaljima razne religije su vremenom postajale sve specifičnije, tako da ih se većina u mnogo čemu udaljila čak i od svojih izvornih načela a time sigurno i od same istine o Bogu. A u okvirima iste relije pojavile su se mnogobrojne struje. No, bez obzira na svu ovu veliku religiznu razuđenost, danas se nazire potreba fuziranja svih religija. Sve je to plod ljudske tvorevine i razumljivo je, jer je pobuđeno čovjekovom dubokom potrebom traganja za spoznajom sveukupne suštine i svrhe čovjekovog življenja.

Paralelno sa religioznim ljudima, koji smatraju da čovjekov odnos prema Bogu ima presudan uticaj na njegov sam život, uvijek je postojalo, pa i danas, nereligioznih osoba (ateisti) koji smatraju (opet vjeruju) da čovjekov život ne zavisi ni od kakvog Boga (svemoguće sile) nego je samo rezultat konretnih i slučajnih vremensko-prostornih prilika (prirodnih zakona) u kojima se čovjek nalazi, da su Boga izmislili (umislili) sami ljudi i da je smiješno da Bog zatijeva išta od ljudi, po najmanje da Ga poštuju. Većina naučnika je odbacila religioznu misao kao netačnu, mada i među naučnicima ima vjerujućih.

Ko je u pravu? Naravno, još uvijek je dilema. MIslim da će se naučna i religiozna misao vremenom približavati jedna drugoj.

Ja lično vjerujem (znam - je teška riječ) da Bog i sada postoji (živ je) i da čovjeku nije svejedno hoće li poštovati Njegovu volju ili ne. Naravno, šta sve spada pod Njegovu volju još uvijek je čovjeku obaveza da spozna.
 
Ako je bog jedan i ako sam vjernik netreba meni ikona da je gledam i da mu se molim.
Tu si u pravo.Ako sledimo Isusa shvatamo da se ni Isus nije molio ikonama,već samo Bogu u sebi.Naša ikona Boga treba da bude u nama samima,u našoj duši,i preko naše duše da se molimo Bogu kako nas Isus učio da se molimo.Sve što je vanjsko nas samo udaljava od našeg Boga u nama.Takođe Isus rekao da smo mi hram Svetog Duha,što znači da Bog jeste u nama.

Prilaz veri ovih Jehovinih svedoka mi se svidja i ako neznam kako na njih gledaju drugi vernici.
No comment.

I da, vjera nije samo ljubav prema bogu . Ima tu nesto vise .Nije dovoljna samo rec. Vec ako postoji ta knjiga koja se naziva Biblija ona treba i da se praktikuje bar po mom misljenju
I tu si u apsolutnom pravu.Reči bez ispunjavanja tih reči ne vrede ništa.Možemo mi čitavu Bibliju znati napamet,ali to znanje bez ostvarivanja ne vredi ništa.
Kao što Isus rekao farisejima "Što se ovaj narod približava ustima svojim i usnama svojim poštuje Me, a srce im daleko stoji od Mene, i strah kojim Me se boje zapovest je ljudska kojoj su naučeni,...."
 
Tu si u pravo.Ako sledimo Isusa shvatamo da se ni Isus nije molio ikonama,već samo Bogu u sebi.Naša ikona Boga treba da bude u nama samima,u našoj duši,i preko naše duše da se molimo Bogu kako nas Isus učio da se molimo.Sve što je vanjsko nas samo udaljava od našeg Boga u nama.Takođe Isus rekao da smo mi hram Svetog Duha,što znači da Bog jeste u nama.


No comment.


I tu si u apsolutnom pravu.Reči bez ispunjavanja tih reči ne vrede ništa.Možemo mi čitavu Bibliju znati napamet,ali to znanje bez ostvarivanja ne vredi ništa.
Kao što Isus rekao farisejima "Što se ovaj narod približava ustima svojim i usnama svojim poštuje Me, a srce im daleko stoji od Mene, i strah kojim Me se boje zapovest je ljudska kojoj su naučeni,...."

E tako vec moze . Kada mi neko citira sta je Isus rekao i sta je napisano i sta je citao To iz korena menja moje misljenje o coveku i vjerniku.
Kada idemo tim putem dolazimo do mnogo drugacijih zakljucaka.
Nebih da se mesam u veru kojoj ne pripadam ali koliko vidim postoje mnoge crkve i svaka crkva je prica za sebe ...
Zasto jednostavno neuzmu bibliju i krenu po njoj.
Ako nema Ikona zasto ih koristit ako je neka Crkva tako donela odluku ili neko posle Isusa.
Ako se vec nepriznaje Jevandjelje u kojem pise da ce doci Muhamed posle Hirsta . Zasto verovati u ono sto je neki covek dodao napisao posle Isusa da bi nekoj drzavi bilo lakse to jest tome ko je bio na vlasti. Uglavnom se svodi na to . Da je neko da bi zadrzao ljude oko sebe upotrebio veru .
Ne uzimajte moje reci kao reci dusmanina vec zelim da pricamo o tome.
 

Back
Top