Slavljenje slava i molitve upucene svecima

Meni nikada nije bilo jasno zasto se KATOLICI mole Mariji Bogorodici, Tereziji i ostalima,

a

PRAVOSLAVCI Svetom Djordju i ostalim svecima i zasto ih slave zar ne trebamo da slavimo samo Boga i njemu da se molimo?
Trebalo bi samo bogu, ali da bi se hriscanstvo lakse prosirilo dozvoljeno je, ili barem nije sankcionisano obozavanje svetaca, sto je ostalo od kulta predaka starih politeistickih religija. Da to nije prihvaceno hriscantvo se mozda ne bi tako sirilo po evropi.
 
Meni nikada nije bilo jasno zasto se KATOLICI mole Mariji Bogorodici, Tereziji i ostalima,

a

PRAVOSLAVCI Svetom Djordju i ostalim svecima i zasto ih slave zar ne trebamo da slavimo samo Boga i njemu da se molimo?

Мо не славимо Свеца колико славимо Господа.Њима одаје част за труд.А Богу славу који се кроз њих прославио.Њима се молиомо као нашим заступницима пред Њим.
Ту нетреба да мешаш папистичке ''свеце''.Јер они никад нису Богу служили.
 
Мо не славимо Свеца колико славимо Господа.Њима одаје част за труд.А Богу славу који се кроз њих прославио.Њима се молиомо као нашим заступницима пред Њим.
Ту нетреба да мешаш папистичке ''свеце''.Јер они никад нису Богу служили.

А Свети Ђорђе је папистички светац?
 
Znam ja sve to da se preko njih primilo hriscanstvo ali opet zasto se nije ikorienilo. A mogu li da pita,m kakvi to zastupnici?

I da na neko mdrugom forumu mi je vecina na ovo odgovorila da se mi njima molimo da oni nadju izgovor za nase grehe i da su posrednici... a pise Samo kroz Hrista (posrednika) mozemno doci do oca a ne do drugih ne mislim da treba svece odbaciti ali netrebamo ih slaviti i da svaki od njih se vezuj za nekog slovenskog biga
 
Znam ja sve to da se preko njih primilo hriscanstvo ali opet zasto se nije ikorienilo. A mogu li da pita,m kakvi to zastupnici?

I da na neko mdrugom forumu mi je vecina na ovo odgovorila da se mi njima molimo da oni nadju izgovor za nase grehe i da su posrednici... a pise Samo kroz Hrista (posrednika) mozemno doci do oca a ne do drugih ne mislim da treba svece odbaciti ali netrebamo ih slaviti i da svaki od njih se vezuj za nekog slovenskog biga

Христос је Бог.Он јесте јагње Божије који је узео на себе грехе света.Али он је и Праведни Судија.А ти мени напиши,јел кад имаш неко суђење јел ти треба адвокат који би бранио твоје интересе?
 
Da ali kakve to veze ima sad sa ovim i znam da je on Pravedan

Па Свети са пбзиром да су пуно угодили Господу имају смелост да посредују за нас.Па да Господ буде блажи у однопсу на оно и онако како смо зачужили.Било за време овог живота,било на посебном суду по смрти или на Страшном Суду.
 
I ja se pitam zasto... Grese... Biblija osudjuje svaki oblik idolopoklonstva i slavljenje bilo cega osim Boga :)

Za razliku od bogova koji ne postoje, njegovi lažljivi predstavnici na zemlji itekako postoje, i razlog za celu ujdurmu je njihova direktna korist od obožavanja raznih božanstava.

E sad, kod JS je to solidno prikriveno, i tu korist ubiraju samo oni koji su na vrhu piramide, u Bruklinu.
 
I ja se pitam zasto... Grese... Biblija osudjuje svaki oblik idolopoklonstva i slavljenje bilo cega osim Boga :)

А ви протестанти селективно читате Нови Завет вадећи из контекста текстове.Или правите своје Библије са измењеним текстом на вашу корист.:think:
 
Za razliku od bogova koji ne postoje, njegovi lažljivi predstavnici na zemlji itekako postoje, i razlog za celu ujdurmu je njihova direktna korist od obožavanja raznih božanstava.

E sad, kod JS je to solidno prikriveno, i tu korist ubiraju samo oni koji su na vrhu piramide, u Bruklinu.

a sta ubiraju, kada nemaju nikakve korsti od toga sto ja verujem u Boga, smesno...

nego svako polazi od sebe, i u svemu vidi neku prevaru... i ne veruje da postoji pravi Bog i Prava vera... ne veruju u dobro...

:cao:
 
А ви протестанти селективно читате Нови Завет вадећи из контекста текстове.Или правите своје Библије са измењеним текстом на вашу корист.:think:

Niti sam protestant, niti ko menja Bibliju, ona je jedinstvena knjiga od Boga za sve ljude :)

Samo postoje i oni koji poznaju Bibliju:cao:
 
a sta ubiraju, kada nemaju nikakve korsti od toga sto ja verujem u Boga, smesno...
Sama si rekla da svako u JS daje ako hoće i koliko hoće.... zapitaj se ko im plaća račune, i od čega žive oni koji su zaposleni u organizaciji... i razmisli da li im nešto fali u životu. Čisto sumnjam.

A blagostanje ne pada s neba.

(Što bi rekao George Carlin - "God is all powerful and all wise, just can't handle money..."
 
Za razliku od bogova koji ne postoje, njegovi lažljivi predstavnici na zemlji itekako postoje, i razlog za celu ujdurmu je njihova direktna korist od obožavanja raznih božanstava.
Имаш ти доказ за ову тврдњу?

П.С. Како је добро када пада ситна јесења киша у сред лета па се не може напоље...
 
Meni nikada nije bilo jasno zasto se KATOLICI mole Mariji Bogorodici, Tereziji i ostalima,

a

PRAVOSLAVCI Svetom Djordju i ostalim svecima i zasto ih slave zar ne trebamo da slavimo samo Boga i njemu da se molimo?

Za katolike vise i malo dete zna kom sluze!
A sto se tice ''pravoslavaca'', ja bi ih nazvao paganski pravoslavci...jer ovo danas nisu ni p od pravoslavaca!
Naravno da netrebaju da se slave i obozavaju mrtvi ljudi (na sta te to podseca)...
To je vesto izmisljena prica koju je osmislio sotona...i koji cini lazna **** u manastirima, a nainvni narod misli da je to od Boga....
 
Христос је Бог.Он јесте јагње Божије који је узео на себе грехе света.Али он је и Праведни Судија.А ти мени напиши,јел кад имаш неко суђење јел ти треба адвокат који би бранио твоје интересе?

Hej! a gde u Bibliji pise da nam treba ''advokat''....pa zar u Bibliji ne pise da mrtvi ljudi ''spavaju'' do velikog suda?
 
Razlikuje se klanjanje (latrija, adoracija), od dulije (poštovanje). Dok se klanjanje ili latrija iskazuje samo Bogu, dulija ili poštovanje može se iskazivati i stvorenjima (anđeli, sveci, slike, kipovi, relikvije). Posebna hiperdulija (nadpoštovanje) iskazuje se Bogorodici.
To kaže teologija i RKC i SPC. :rtfm:
A Biblija kaže Šema Jisraeli Adonaj elohenu, Adonaj ehad.
Tako da je svaka dalja rasprava bespredmetna. :hvala:
 
Имаш ти доказ за ову тврдњу?
U pitanju je stvar semantike. Uobičajeno je reći da "postoji" ono što je deo naše realnosti, i sa čim imamo interakciju. Međutim, danas popularni bogovi su opisani kao (ne?)bića koja krše sve poznate zakone naše realnosti. Čovek u svojoj istoriji nije pouzdano zabeležio ni jedno biće koje ima ove osobine. Stoga, možemo pretpostaviti da bogovi ne postoje, na isti način kao što možemo pretpostaviti da ne postoji Supermen (onakav kakvim ga opisuje literatura), miš sa 1500 repova, ili čovek star 13 milijardi godina. Prosto, nema dokaza za tako nešto, a u nedostatku dokaza tvrdnja se može odbaciti po poznatom pravilu da se samo afirmativne tvrdnje dokazuju.

Dakle, što je tvrdnja neverovatnija - ona zahteva pouzdaniji dokaz. Bogovi su toliko krajnje neverovatni, da za njihovo dokazivanje treba zaista izuzetan dokaz.

Mnoge religije u istoriji i danas operišu pojmovima bogova, naravno - kao i sva druga izmišljena bića, oni su potpuno nekonzistentni, neki ubijaju svoju decu, neki imaju surle, a neki su veliki ženskaroši. Naravno, ova nekonzistencija je normalna posledica nedostatka bilo kakvih dokaza za postojanje bilo kakvog boga, ikada u istoriji čovečanstva.
 
U pitanju je stvar semantike. Uobičajeno je reći da "postoji" ono što je deo naše realnosti, i sa čim imamo interakciju. Međutim, danas popularni bogovi su opisani kao (ne?)bića koja krše sve poznate zakone naše realnosti. Čovek u svojoj istoriji nije pouzdano zabeležio ni jedno biće koje ima ove osobine. Stoga, možemo pretpostaviti da bogovi ne postoje, na isti način kao što možemo pretpostaviti da ne postoji Supermen (onakav kakvim ga opisuje literatura), miš sa 1500 repova, ili čovek star 13 milijardi godina. Prosto, nema dokaza za tako nešto, a u nedostatku dokaza tvrdnja se može odbaciti po poznatom pravilu da se samo afirmativne tvrdnje dokazuju.

Dakle, što je tvrdnja neverovatnija - ona zahteva pouzdaniji dokaz. Bogovi su toliko krajnje neverovatni, da za njihovo dokazivanje treba zaista izuzetan dokaz.

Mnoge religije u istoriji i danas operišu pojmovima bogova, naravno - kao i sva druga izmišljena bića, oni su potpuno nekonzistentni, neki ubijaju svoju decu, neki imaju surle, a neki su veliki ženskaroši. Naravno, ova nekonzistencija je normalna posledica nedostatka bilo kakvih dokaza za postojanje bilo kakvog boga, ikada u istoriji čovečanstva.
Ниси обукао јутрос релаксирајући и опуштен бадем (или кестен, како ко воли) мантил? Штета, недеља, опуштенција и тако то...да сам знао да ћеш озбиљно схватити питање, не бих ни питао. Се извињавам. Јавно.
...а признај да си једва дочекао? Хајде, признај када ти лепо кажем...
 
U pitanju je stvar semantike. Uobičajeno je reći da "postoji" ono što je deo naše realnosti, i sa čim imamo interakciju. Međutim, danas popularni bogovi su opisani kao (ne?)bića koja krše sve poznate zakone naše realnosti. Čovek u svojoj istoriji nije pouzdano zabeležio ni jedno biće koje ima ove osobine. Stoga, možemo pretpostaviti da bogovi ne postoje, na isti način kao što možemo pretpostaviti da ne postoji Supermen (onakav kakvim ga opisuje literatura), miš sa 1500 repova, ili čovek star 13 milijardi godina. Prosto, nema dokaza za tako nešto, a u nedostatku dokaza tvrdnja se može odbaciti po poznatom pravilu da se samo afirmativne tvrdnje dokazuju.

Dakle, što je tvrdnja neverovatnija - ona zahteva pouzdaniji dokaz. Bogovi su toliko krajnje neverovatni, da za njihovo dokazivanje treba zaista izuzetan dokaz.

Mnoge religije u istoriji i danas operišu pojmovima bogova, naravno - kao i sva druga izmišljena bića, oni su potpuno nekonzistentni, neki ubijaju svoju decu, neki imaju surle, a neki su veliki ženskaroši. Naravno, ova nekonzistencija je normalna posledica nedostatka bilo kakvih dokaza za postojanje bilo kakvog boga, ikada u istoriji čovečanstva.

Ne veruju u Tvoju svetlost oni, koje mračni prohtevi srca vuku u propast. Kamenu što se kotrlja niz brdo nema prepona. Što veća strmen i niža propast, to je i kotrljanje kamena sve brže i sve nezadržanije.

Jedan mračni prohtev svojim uspehom izmamljuje drugi, drugi treći, dok sve što je dobro u čoveku ne usahne, i sve što je zlo ne potekne tokom bujice. Dok se sa svim ne obroni zgrada Duha Svetoga i spolja i iznutra.

Dok prezirači svetinje ne počnu prezirati sami sebe i učitelje svoje.

Dok najslađe slasti ne počnu ih gušiti svojim smradom.

Dok se sva blaga, za koja su oni susede ubijali i gradove rušili, ne počnu rugati njihovoj rugobi.

Tada oni kradljivo pridižu oči svoje k nebu, i kroz gnoj svoga bića, obesvećenog i usmrdelog, vapiju: Sveti Bože!

Kako me vređa kao vruća strela razmetljivost ljudi svojom moći od kad saznadoh za Tvoju moćnu ruku, Sveti Krepki!

Zidaju kule od kamena, i govore: bolji smo zidari od tvog Boga. A ja ih pitam: da li vi, ili oci vaši, sazidaste zvezde?

Pronalaze svetlost u zemlji, i hvale se: znamo više nego tvoj Bog. A ja ih pitam: ko zakopa svetlost pod zemlju, da je vi pronađete?

Lete po vazduhu, i nadmeno govore: sami sebi stvorismo krila, gde je tvoj Bog? A ja ih pitam: ko vas podseti na krila i letenje ako ne tice, koje ne stvoriste vi?

No, gle, kad im Ti otvoriš oči za nemoć njihovu kad beslovesne stvari pokažu im svoju grdosnu moć; kad se um njihov napuni čuđenjem zvezdanim kulama, što se bez stubova i temelja drže u prostranstvu; kad se srce njihovo ispuni strahom od nemoći i bezumlja njihova, - tada oni u stidu i skrušenosti pružaju ruke k Tebi i viču: Sveti Krepki!

Kako me žalosti čovečje precenjivanje ovoga života odkad okusih slast Tvoje besmrtnosti, Sveti Besmrtni!

Kratkovidi vide samo ovaj život, i govore: ovo je jedini život, i delima svojim učinićemo ga besmrtnim među ljudima. A ja im velim: ako je vaš početak kao reka, onda mora imati svoj izvor; ako je kao drvo, mora imati svoj koren; ako je kao zrak svetlosti, mora dolaziti od nekog sunca. I još im velim: među smrtnima li zasnivate svoju besmrtnost? Ložite oganj u vodi.

No kad ugledaju smrt, izgube avaz, i muka im stegne srce. Kad omirišu meso svojih mrtvih nevesta; kad spuste u raku bezzračna lica svojih prijatelja; kad stave ruke na ohladnele grudi svojih sinova; kad saznadu, da se ni kraljevi svojim krunama nisu mogli otkupiti od smrti, ni junaci svojim mišicama, ni mudraci svojom mudrošću, - tada osete studen vetar smrti gde i na njih duva, i padaju na kolena, i obaraju glave nad oborenom gordošću svojom, i mole se Tebi: Sveti Besmrtni, pomiluj nas! :pop2:
 

Back
Top