Konsalting

Wafa

Početnik
Poruka
32
Pre neki dan procitala sam jednu od definicija konsultanata : Konsultant je osoba koja svom klijentu pruza ono sto mu nedostaje: informaciju, znanje, know-how... pomaze u identifikovanju problema i resavanju istih.... nepristrasan i objektivan u ocenjivanju itd.
Zanima me sta vi mislite o postojanju konsultantskih kuca na ovim prostorima i da li ima dovoljno strucnih ljudi za tako nesto.
 
Wafa:
Pre neki dan procitala sam jednu od definicija konsultanata : Konsultant je osoba koja svom klijentu pruza ono sto mu nedostaje: informaciju, znanje, know-how... pomaze u identifikovanju problema i resavanju istih.... nepristrasan i objektivan u ocenjivanju itd.
Zanima me sta vi mislite o postojanju konsultantskih kuca na ovim prostorima i da li ima dovoljno strucnih ljudi za tako nesto.

Bila sam na nekom testiranju za posao koji je radio kosalting team.
Velike kompanije (koje nisu sa naseg prostora) obicno se vode ovom praksom da angazuju agencije
koje im zavrse posao oko najuze selekcije kandidata tako sto iste podvrgnu testiranju.
Licno sam bila na jednom testiranju gde su se radile tri vrste testa,
jedan za drugim bez ikakve pauze, a celo testiranje trajalo je 5 casova.
Na osnovu toga zakljucite koliko je moguce da posle 2 sata "gvirenja u papir"
i radeci matematicko logicke zadatke kako su ih oni nazvali, i koji su po nekoj "njihovoj logici"
jako bitni oko odredjivanja "komunikativnosti", ostati skoncetrisan i odraditi
sledeca dva testa koja traju vise od sat vremena i gde se sklapaju odredjeni mozaici...
Verujte mi posle sat i po vremena vise nisam videla nista na papiru
i nisam znala sta gde vise treba da se popunjava.
Inace, sve vreme stoje sa nekim stopericama u rukama
gde ti meri vreme od recimo sat i po vremena i stalno obavestavaju jos koliko je vremena
ostalo nesvesno nabijajuci nervozu kandidatima...
Testiranje se radilo u nekoj sali koja nema prozore vec one reflektore na plafonu od kojih
ti izlaze zute mrlje pred ocima posle duzeg gledanja i citanja.
I tako ti oni posle cetiri sata gvirenja i racunjanja, trazenja mozaika i sklapanja istih,
kada tebi bukvalno sve preko "one" stvari, eh, oni ti lagano "tutnu" u ruke test inteligencije...
I tako na osnovu toga oni izdvoje grupu ljudi koja udje u kao navodno neki uzi izbor,
koju dalje testiraju ponovo.. i sve tako dok ne dodju na nekih pet osoba koje
salju direktno klijentu koji ih je angazovao. Da li je ovo najbolje resenje, ja ne znam:),
ali znam:) da je celu ekipu koja je samnom otisla na testiranje po zavrsetku istog
bolela glava i oci:), da su psovali i kosalting i konkurs:), da su bili maksimalno
izmrcvareni i izmaltretirani, da su na kraju testa pisali i ono sto ne misle samo
da bi sto pre izasli i krenuli kuci, do koje im je trebalo preci busom 250 km.
Doticni su takodje smatrali da je mnogo lakse jednostavnije i naravno
objektivnije za samo testiranje iscimati 50 coveka da prevale 250 km
nego li njih dvoje da dodju i izvrse testiranje.
Koliko je testiranje dalo verodostojne rezultate ne znam...
Inace, isti su dali konkurs gde nije bio preciziran pol, tako da
su se i devojke pojavile na testiranje, prosle pomenuto,
i dva razgovora iza toga, kako bi im na trecem rekli da to ipak
nije posao za zenu i da se "duboko" izvinjavaju sto to nisu precizirali u konkursu!
I tako dolazimo do zakljucka da je konsalting timu bilo potrebno da neko prodje testiranje
i tri razgovora kako bi shvatili da su postavili delimicno netacan konkurs...
a pri tom ti svaki put redovno uzmu 1000 dinara kojim platis kartu kako bi se uopste
odvukao na njihova testiranja i sve njihove razgovore...
Toliko o njihovoj preciznosti... da li su pri tom izabrali najbolje ljude za posao?
Treba pitati klijenta koji je kako sam kasnije videla sam dao oglas koji je bio poveren gore pomenutima...
Ovo je jedna od usluga koju vrse za klijenta... ima ih mnogo... koliko se dobro snalaze u ostalim gde se identifikuje
odredjeni problem i gde isti treba resiti ja zaista ne znam...


Da li su oni zaista pravo resenje:)?
Mislim da na ovo pitanje treba da odgovori neka od persona koja ih je angazovala:).
Ima mnogo tih timova svi otprilike slicno funkcionisu, neki su sigurno bolji:) neki malo gori:) tako da... kako se kome zalomi:)

Pozdrav
 
Alo moraš da imaš malo razumevanja i prema tim ,,Konsultantima,,
S obzirom u kakvom stanju se nalazi sve kod nas, ove agencije još dobro i rade. Ipak, mi nismo zapad, ali se bar ljudi trude koliko mogu. A kako si napisala, verovatno ima i onih koji dobro i kvalitetno obavljaju svoj posao.
Konsultanti bi trebali da budu stručnjaci, sa više znanja od onih ko od njih traži konsultaciju, tako da stalno treba da se usavršavaju. Više sreče sa konsultantima drugi put. :wink:
 
silver-girl:
Wafa:
Pre neki dan procitala sam jednu od definicija konsultanata : Konsultant je osoba koja svom klijentu pruza ono sto mu nedostaje: informaciju, znanje, know-how... pomaze u identifikovanju problema i resavanju istih.... nepristrasan i objektivan u ocenjivanju itd.
Zanima me sta vi mislite o postojanju konsultantskih kuca na ovim prostorima i da li ima dovoljno strucnih ljudi za tako nesto.

Bila sam na nekom testiranju za posao koji je radio kosalting team.
Velike kompanije (koje nisu sa naseg prostora) obicno se vode ovom praksom da angazuju agencije
koje im zavrse posao oko najuze selekcije kandidata tako sto iste podvrgnu testiranju.
Licno sam bila na jednom testiranju gde su se radile tri vrste testa,
jedan za drugim bez ikakve pauze, a celo testiranje trajalo je 5 casova.
Na osnovu toga zakljucite koliko je moguce da posle 2 sata "gvirenja u papir"
i radeci matematicko logicke zadatke kako su ih oni nazvali, i koji su po nekoj "njihovoj logici"
jako bitni oko odredjivanja "komunikativnosti", ostati skoncetrisan i odraditi
sledeca dva testa koja traju vise od sat vremena i gde se sklapaju odredjeni mozaici...
Verujte mi posle sat i po vremena vise nisam videla nista na papiru
i nisam znala sta gde vise treba da se popunjava.
Inace, sve vreme stoje sa nekim stopericama u rukama
gde ti meri vreme od recimo sat i po vremena i stalno obavestavaju jos koliko je vremena
ostalo nesvesno nabijajuci nervozu kandidatima...
Testiranje se radilo u nekoj sali koja nema prozore vec one reflektore na plafonu od kojih
ti izlaze zute mrlje pred ocima posle duzeg gledanja i citanja.
I tako ti oni posle cetiri sata gvirenja i racunjanja, trazenja mozaika i sklapanja istih,
kada tebi bukvalno sve preko "one" stvari, eh, oni ti lagano "tutnu" u ruke test inteligencije...
I tako na osnovu toga oni izdvoje grupu ljudi koja udje u kao navodno neki uzi izbor,
koju dalje testiraju ponovo.. i sve tako dok ne dodju na nekih pet osoba koje
salju direktno klijentu koji ih je angazovao. Da li je ovo najbolje resenje, ja ne znam:),
ali znam:) da je celu ekipu koja je samnom otisla na testiranje po zavrsetku istog
bolela glava i oci:), da su psovali i kosalting i konkurs:), da su bili maksimalno
izmrcvareni i izmaltretirani, da su na kraju testa pisali i ono sto ne misle samo
da bi sto pre izasli i krenuli kuci, do koje im je trebalo preci busom 250 km.
Doticni su takodje smatrali da je mnogo lakse jednostavnije i naravno
objektivnije za samo testiranje iscimati 50 coveka da prevale 250 km
nego li njih dvoje da dodju i izvrse testiranje.
Koliko je testiranje dalo verodostojne rezultate ne znam...
Inace, isti su dali konkurs gde nije bio preciziran pol, tako da
su se i devojke pojavile na testiranje, prosle pomenuto,
i dva razgovora iza toga, kako bi im na trecem rekli da to ipak
nije posao za zenu i da se "duboko" izvinjavaju sto to nisu precizirali u konkursu!
I tako dolazimo do zakljucka da je konsalting timu bilo potrebno da neko prodje testiranje
i tri razgovora kako bi shvatili da su postavili delimicno netacan konkurs...
a pri tom ti svaki put redovno uzmu 1000 dinara kojim platis kartu kako bi se uopste
odvukao na njihova testiranja i sve njihove razgovore...
Toliko o njihovoj preciznosti... da li su pri tom izabrali najbolje ljude za posao?
Treba pitati klijenta koji je kako sam kasnije videla sam dao oglas koji je bio poveren gore pomenutima...
Ovo je jedna od usluga koju vrse za klijenta... ima ih mnogo... koliko se dobro snalaze u ostalim gde se identifikuje
odredjeni problem i gde isti treba resiti ja zaista ne znam...


Da li su oni zaista pravo resenje:)?
Mislim da na ovo pitanje treba da odgovori neka od persona koja ih je angazovala:).
Ima mnogo tih timova svi otprilike slicno funkcionisu, neki su sigurno bolji:) neki malo gori:) tako da... kako se kome zalomi:)

Pozdrav


Pet sati :shock: Pa da i su oni normalni!!! Kod nas se to jos uvek radi vrlo, vrlo, neprofesionalno. Da mi je samo da zadjem u te tkz.konsulting agencije i da vidim ko to tamo sve ima diplomu iz psihologije, human resources, a da ne spominjem iskustvo iz tih oblasti! Divljaci eto sta su! Dva sata max.su i vise nego dovoljna da znas da li da kandidata pozoves u sledeci krug ili ne. A te strane firme jadnici, ne znaju da citav proces regrutovanja kod nas vrse polupismeni divljaci.A ovi nasi odu na internet i skinu kojekakve glupave testove koji nemaju veze sa profilom koji se zaposljava! Uzas jedan.


"..Alo moraš da imaš malo razumevanja i prema tim ,,Konsultantima,,
S obzirom u kakvom stanju se nalazi sve kod nas, ove agencije još dobro i rade. Ipak, mi nismo zapad, ali se bar ljudi trude koliko mogu...."

I sta to znaci treba imati malo razumevanja?I dosta vise sa spominjanjem stanja kod nas! AKo ne znas da radis nesto, ako nisi strucnjaku toj oblasti, nemas iskustvo, odgovarajuce kvalifikacije, onda nemoj da radis! A ne da maltretiras ljude i zoves se konsultantom!
 
zippy chickelips:
silver-girl:
Wafa:
Pre neki dan procitala sam jednu od definicija konsultanata : Konsultant je osoba koja svom klijentu pruza ono sto mu nedostaje: informaciju, znanje, know-how... pomaze u identifikovanju problema i resavanju istih.... nepristrasan i objektivan u ocenjivanju itd.
Zanima me sta vi mislite o postojanju konsultantskih kuca na ovim prostorima i da li ima dovoljno strucnih ljudi za tako nesto.

Bila sam na nekom testiranju za posao koji je radio kosalting team.
Velike kompanije (koje nisu sa naseg prostora) obicno se vode ovom praksom da angazuju agencije
koje im zavrse posao oko najuze selekcije kandidata tako sto iste podvrgnu testiranju.
Licno sam bila na jednom testiranju gde su se radile tri vrste testa,
jedan za drugim bez ikakve pauze, a celo testiranje trajalo je 5 casova.
Na osnovu toga zakljucite koliko je moguce da posle 2 sata "gvirenja u papir"
i radeci matematicko logicke zadatke kako su ih oni nazvali, i koji su po nekoj "njihovoj logici"
jako bitni oko odredjivanja "komunikativnosti", ostati skoncetrisan i odraditi
sledeca dva testa koja traju vise od sat vremena i gde se sklapaju odredjeni mozaici...
Verujte mi posle sat i po vremena vise nisam videla nista na papiru
i nisam znala sta gde vise treba da se popunjava.
Inace, sve vreme stoje sa nekim stopericama u rukama
gde ti meri vreme od recimo sat i po vremena i stalno obavestavaju jos koliko je vremena
ostalo nesvesno nabijajuci nervozu kandidatima...
Testiranje se radilo u nekoj sali koja nema prozore vec one reflektore na plafonu od kojih
ti izlaze zute mrlje pred ocima posle duzeg gledanja i citanja.
I tako ti oni posle cetiri sata gvirenja i racunjanja, trazenja mozaika i sklapanja istih,
kada tebi bukvalno sve preko "one" stvari, eh, oni ti lagano "tutnu" u ruke test inteligencije...
I tako na osnovu toga oni izdvoje grupu ljudi koja udje u kao navodno neki uzi izbor,
koju dalje testiraju ponovo.. i sve tako dok ne dodju na nekih pet osoba koje
salju direktno klijentu koji ih je angazovao. Da li je ovo najbolje resenje, ja ne znam:),
ali znam:) da je celu ekipu koja je samnom otisla na testiranje po zavrsetku istog
bolela glava i oci:), da su psovali i kosalting i konkurs:), da su bili maksimalno
izmrcvareni i izmaltretirani, da su na kraju testa pisali i ono sto ne misle samo
da bi sto pre izasli i krenuli kuci, do koje im je trebalo preci busom 250 km.
Doticni su takodje smatrali da je mnogo lakse jednostavnije i naravno
objektivnije za samo testiranje iscimati 50 coveka da prevale 250 km
nego li njih dvoje da dodju i izvrse testiranje.
Koliko je testiranje dalo verodostojne rezultate ne znam...
Inace, isti su dali konkurs gde nije bio preciziran pol, tako da
su se i devojke pojavile na testiranje, prosle pomenuto,
i dva razgovora iza toga, kako bi im na trecem rekli da to ipak
nije posao za zenu i da se "duboko" izvinjavaju sto to nisu precizirali u konkursu!
I tako dolazimo do zakljucka da je konsalting timu bilo potrebno da neko prodje testiranje
i tri razgovora kako bi shvatili da su postavili delimicno netacan konkurs...
a pri tom ti svaki put redovno uzmu 1000 dinara kojim platis kartu kako bi se uopste
odvukao na njihova testiranja i sve njihove razgovore...
Toliko o njihovoj preciznosti... da li su pri tom izabrali najbolje ljude za posao?
Treba pitati klijenta koji je kako sam kasnije videla sam dao oglas koji je bio poveren gore pomenutima...
Ovo je jedna od usluga koju vrse za klijenta... ima ih mnogo... koliko se dobro snalaze u ostalim gde se identifikuje
odredjeni problem i gde isti treba resiti ja zaista ne znam...


Da li su oni zaista pravo resenje:)?
Mislim da na ovo pitanje treba da odgovori neka od persona koja ih je angazovala:).
Ima mnogo tih timova svi otprilike slicno funkcionisu, neki su sigurno bolji:) neki malo gori:) tako da... kako se kome zalomi:)

Pozdrav


Pet sati :shock: Pa da i su oni normalni!!! Kod nas se to jos uvek radi vrlo, vrlo, neprofesionalno. Da mi je samo da zadjem u te tkz.konsulting agencije i da vidim ko to tamo sve ima diplomu iz psihologije, human resources, a da ne spominjem iskustvo iz tih oblasti! Divljaci eto sta su! Dva sata max.su i vise nego dovoljna da znas da li da kandidata pozoves u sledeci krug ili ne. A te strane firme jadnici, ne znaju da citav proces regrutovanja kod nas vrse polupismeni divljaci.A ovi nasi odu na internet i skinu kojekakve glupave testove koji nemaju veze sa profilom koji se zaposljava! Uzas jedan.


"..Alo moraš da imaš malo razumevanja i prema tim ,,Konsultantima,,
S obzirom u kakvom stanju se nalazi sve kod nas, ove agencije još dobro i rade. Ipak, mi nismo zapad, ali se bar ljudi trude koliko mogu...."

I sta to znaci treba imati malo razumevanja?I dosta vise sa spominjanjem stanja kod nas! AKo ne znas da radis nesto, ako nisi strucnjaku toj oblasti, nemas iskustvo, odgovarajuce kvalifikacije, onda nemoj da radis! A ne da maltretiras ljude i zoves se konsultantom!
Baš bukvalno shvataš ono šta sam napisao.
Naravno da konsultanti trebaju da znaju da rade, pa zar oni ne treba da znaju bolje da rade od onih ko im naručuje usluge?
 
Našli ste jednu od najužih oblast konsaltinga - konsalting za human resources. Kada se pomene konsalting prvo se pomisli (barem bi trebalo) na Delloite i ostale revizore (znači finansijski konsalting), real estate konsalting (nekretnine), plant and machinary, logistic, technology ... konsalting. Moja firma pokriva neke od ovih oblasti tako da sam dosta dobro upoznat sa svim ovim.

Što se tiče human resources konsaltinga mislim da hill radi dosta dobro. Ako ste imali testiranje od pet sati, imali ste ga svi. Sta mislis koliko ces sutra, ako se zaposliš u konsalting firmi, trebati da održiš punu koncentraciju? Ne pet već deset sati. Zato je sada neophodno pet. I ako ne možeš da izdržiš stres (ako je to uopšte i stres) da te neko neprekidno obaveštava o proteklom i preostalom vremenu - javila si se na pogrešan konkurs...
 
jagodica:
ha, pa mozda je to NAMERNO! kao test izdrzljivosti!
mozda su provocirali te devojke, mozda je i to bio test.
kao sto mislim da se CV cita najvise izmedju redova

Ne , CV se cita, a na razgovoru pitas izmedju redova....

A jagnjece brigadire i one koji namerno traze "kvocke za poleganje" ili "radnike za sve" (obicno im odgovaraju 4 razreda osnovne i strah da ne izgube posao) Ne nazivam ozbiljnim poslodavcima iako u Srbiji cine glavninu ....
Hokstapleri, mislim da se to tako zove. Od danas do sutra, bez renomea , vec promuti i prospi...
 
Ja sam bas juce isao na testiranje preko konsalting firme i celo testiranje je trajalo 30 minuta ( matematicko logicki zadatci). Svi koji su prosli test odmah su zakazali razgovor za sledecu nedelju u terminu koji im odgovara. Toliko od mene.
 
jagodica:
Tuzni_patak:
Ne , CV se cita, a na razgovoru pitas izmedju redova....

ma oba se citaju i pitaju izmedju redova
i stvarno
recimo meni su ona pitanja :koje su dobre osobine
kretenska, jedino da te malo provocira
tu cita npr izmedju redova
Strani placenik potpuno u pravu,ti testovi,razgovori i intervjui se pripremaju vrlo pazljivo i strucno.
Jagodice,kada si pomenula to o dobrim i losim osobinama,bio sam na razgovoru za jedan posao pre neki mesec,i prosao,kako da kazem ,u finalni izbor.To je bila serija razgovora,sa desetak ljudi,radili proveru svih mogucih sposobnosti od fizickih,logickih,komunikacijskih i na kraju razgovor sa psihologom.Pitanje koje su tvoje lose osobine me je totalno zbunilo,prvo sam cutao,nisam imao pojma sta da kazem,nikad o tome nisam razmisljao,a onda kada sam jedno pet minuta pricao o mojim losim osobinama zavrsio sam karijeru,izgleda da im se moj slobodoumni nacin razmisljanja nikako nije svideo.Evo,sad da me ponovo pitaju o losim osobinama ne bih znao sta da kazem,a da im se svidi.
 
AllPacino:
jagodica:
Tuzni_patak:
Ne , CV se cita, a na razgovoru pitas izmedju redova....

ma oba se citaju i pitaju izmedju redova
i stvarno
recimo meni su ona pitanja :koje su dobre osobine
kretenska, jedino da te malo provocira
tu cita npr izmedju redova
Strani placenik potpuno u pravu,ti testovi,razgovori i intervjui se pripremaju vrlo pazljivo i strucno.
Jagodice,kada si pomenula to o dobrim i losim osobinama,bio sam na razgovoru za jedan posao pre neki mesec,i prosao,kako da kazem ,u finalni izbor.To je bila serija razgovora,sa desetak ljudi,radili proveru svih mogucih sposobnosti od fizickih,logickih,komunikacijskih i na kraju razgovor sa psihologom.Pitanje koje su tvoje lose osobine me je totalno zbunilo,prvo sam cutao,nisam imao pojma sta da kazem,nikad o tome nisam razmisljao,a onda kada sam jedno pet minuta pricao o mojim losim osobinama zavrsio sam karijeru,izgleda da im se moj slobodoumni nacin razmisljanja nikako nije svideo.Evo,sad da me ponovo pitaju o losim osobinama ne bih znao sta da kazem,a da im se svidi.
Ako mogu da ti dam jedan mali prijateljski savet: NIKADA nemoj da pričaš o svojim laošim stranama, o slabostima, itsl, a onoga koga to interesuje, otkriče i sam. Uvek budi samouveren, i to pokazuj, tako da se u tebi vidi pobednički duh, da si borac, i da ne dozvoljavaš da se sa tobom manipuliše, da si LIČNOST.
Mnogo ćeš bolje da prođeš, iako možeš da izgledaš prepotentno, uvek igraj na samopouzdanje i veru u sebe.
Pozdrav
Srećno. :wink:
 
Ja sam imao prilike da vidim nesto sto je radila jedna nasa konsultantska kuca, koja je ogranak velike evropske takve firme, nije HR u pitanju, i mogu da kazem da sam bio zaprepascen niskim nivoom poznavanja materije i udubljivanja u problematiku, a ko zna koliko su to naplatili. Pomislio sam da je u ovoj zemlji najbolji moguci posao da budes konsultant. Obuces lepo odelce, laptop u tasnu, i glumis experta, prodajes maglu u tetrapaku tupsonima vecim od sebe, i to za ogromne pare. A onaj ko to placa, ide logikom: ako ne znas sta je dobro, gledaj sta je skupo.
 

Back
Top