Posao u JAT-u

Jesto to je plata pilota od 3 pa navise zavisi od iskustva i koliko letova imaju i naravno da mislim da se ispalti to skolovanje ali naravno i veza i do dobra ja portrebna da bi se tu zaposlio a sto se stjuardesa tice plat aim je oko 30.000 mozda malo vise opet zavisi od letova i tu se samo za vezom ulazi a inace moja sestra radi u jatu na check inu=u.
 
Ona ima 27 000 din radi jedan dan 18h mozda i vise ali 18h sigurno pa 2 dana odmara nije lose ;)ne znam za CH ali recimo u Turskoj sta znam Indiji,Mlaeznija i to oko 8000e mesecno!
 
jel bi mogao neko ako zna da napise kakva je procedura oko skolovanja za pilota tj kako se uopste postaje jel posto ji posebna gimnazija ili molim nekog d anapise ...hvala unapred

Evo ovako,i ja sam bila zainteresovana za pilota,cak su moji pristali da prodamo jedan stan da bi se skolovala,ali sam se u poslednjem trenutku predomislila.Imam sve informacije,i papire svakojake iz Jatove skole u Vrscu.Evo napisacu ti kakva su mi objasnjenja dali:

Detalje u vezi lekarskog pregleda saznajte u Jat Medicini na Surčinu gde se pregled vrši, ili ako znate engleski, u dokumentu http://www.jaa.nl/publications/jars/606984.pdf
Cena PPL obuke je 6,740 EUR, što možete videti i u našem cenovniku koji šaljemo u prilogu. U cenu nisu uračunati osiguranje, smeštaj i cene ispita u Direktoratu Civilnog Vazduhoplovstva (koji vam izdaje dozvolu)

Naša Akademija od prosle godine primenjuje obuku potpuno u skladu sa zahtevima zajednickih vazduhoplovnih vlasti (JAA, sajt www.jaa.nl). Nase drzavne vazduhoplovne vlasti prema tome izdaju dozvolu koja je priznata u celoj Evropskoj uniji bez ikakvih dodatnih formalnosti.

U skladu sa Evropskim propisima, nudimo takozvane modularne i integrisane kurseve:

-Modularni kursevi su namenjeni ljudima koji zele da dodju do profesionalne dozvole postepeno tj. u vise koraka. Ovo je najpogodnije za ljude koji vec imaju neki stalni posao ili porodicu pa povremeno zele da napreduju.
-Integrisani kursevi su namenjeni onima koji na najbrzi nacin zele da postanu profesionalci i potpuno se posvete dolasku do dozvole, ali to trazi stalno i celodnevno prisustvo kandidata na obuci (teorijskoj i letačkoj), i završavaju se u "jednom dahu" a najveći kurs ovog tipa (trenutno) traje oko 14 do 16 meseci.

Ono sto morate znati je da postoje dve grupe dozvola: za pilota aviona (PPL) i za profesionalnog pilota aviona (CPL, ATPL, FI). Takodje postoje i ovlascenja uz dozvolu, a to su ovlascenje za instrumentalno letenje (IR) kao i ovlascenja za letenje na nekom specificnom tipu aviona (Class i Type Rating).

U skladu sa tim, naša Akademija trenutno nudi sledece kurseve:

1 Kurs za pilota aviona (PPL) - ovo bi se moglo nazvati rekreativno letenje
2 Integrisani Kurs za profesionalnog pilota aviona sa instrumentalnim ovlašćenjem (CPL+IR) - najduzi i najkompletniji kurs namenjen profesionalcima
3 Kurs za instruktora letenja (FI) - ovaj kurs moze da upiše samo kandidat koji vec ima neku dozvolu
4 Modularni Kurs za ovlašćenje za instrumentalno letenje na jednomotornom avionu (IR SE)
5 Modularni Kurs za ovlascenje za instrumentalno letenje na visemotornom avionu (IR ME)
6 Modularni Kurs za ATPL za imaoca CPL IR dozvole - zavrsni korak za letenje na saobracajnom putnickom avionu
7 Obuka za klasu jednomotornih klipnih aviona (SEP)
8 Obuka za klasu višemotornih klipnih aviona (MEP)
9. NOVO - Modularni kurs za profesionalnog pilota CPL(A)
10. NOVO - modularni MCC kurs
11. NOVO - modularni kurs ATPL teorije za imaoca PPL dozvole
12- NOVO - ATP(A) integrisani kurs sa obukom na najnovijem state-of-the-art, full visual simulatoru ALSIM ALX.

Uslovi upisa:

1) MEDICINSKI KRITERIJUM
Za PPL dozvolu potrebno je imati bar Class 2 kriterijum. Pregled se moze obaviti kod ovlascenog AME u Vrscu ili AMC centrima u Beogradu (Jat Medicina ili VMA)
Za sve ostale dozvole i ovlascenja mora se imati Class 1 kriterijum. Pregled se moze obaviti u AMC centrima u Beogradu (Jat Medicina ili VMA).
Bez ovih kriterijuma ne moze se upisati kurs.

2) KRITERIJUM PREDZNANJA
Za sve integrisane kurseve obavezan je prijemni ispit iz sledećih predmeta:
-Matematika (Razlomci, procentni račun, elementarna trigonometrija, linearna interpolacija i sl)
-Fizika (osnove iz mehanike, fluida, elektrike, termodinamike i dr.)
-Engleski jezik (osnove gramatike i razumevanja)

Za PPL kao i modularne kurseve praktično nema prijemnog ispita.

3) FINANSIJSKI KRITERIJUM
Cene kurseva date su u prilogu za svaki kurs.
Akademija ima vrlo fleksibilnu politiku placanja i ne zahteva da kandidat plati celo skolovanje unapred i tako stiti kandidata u slucaju odustanka. Generalna sema placanja je da se placa u segmentima obuke. Na primer, placa se prvo 100% teoriske nastave, a letacki deo obuke se placa po fazama letenja. Kada se zavrsi ta faza sledi naredna uplata itd. Ukoliko kandidat odustane svojevoljno ili se proceni da ne moze zadovoljiti kriterijum profesionalnog pilota, nema dodatnih troskova.
Na troskove date u tabeli treba dodati i troskove polaganja ispita pred Drzavnim organima. Vise informacija o ispitima i cenama na www.cad.gov.yu

Vreme upisa:
Grupe se formiraju na osnovu interesenata. Kada se za neki kurs javi dovoljno interesenata, formira se grupa i pocinje nastava. Minimalni broj kandidata po grupi treba da bude od 5 do 7 polaznika. Maksimalan broj kandidata u grupi je 12 zbog vezbi koje zahtevaju visok stepen individualnog nadzora nad kandidatima.

Smeštaj:
Studenti su smesteni u JAT Hostelu u okviru kompleksa (pogledajte galeriju na www.jatfa.com). Cene smestaja su trenutno:
Jednokrevetna 1680,00 dinara noćenje sa doruckom, a sa punim pansionom u Jat Restoranu ukupno 2680,00 dinara
Dvokrevetna 980,00 noćenje sa doruckom, a sa punim pansionom ukupno 1230,00 dinara po osobi.

U prilogu uz ovaj dokument nalazi se aktuelni cenovnik u dinarima. Za cenu u Evrima jednostavno podelite sa prosecnim aktuelnim kursom dinara, koji mozete naci na www.nbs.rs.
Za galeriju slika i dodatne informacije pogledajte nas sajt www.jatfa.com
Za informacije u vezi izdavanja dozvola, sajt Direktorata Civilnog Vazduhoplovstva Srbije je www.cad.gov.rs

Telefoni za detaljne informacije:
013 830 185 lokal 111 (Letacka Administracija, Koordinator Obuke Mirjana Grujičić)

Jos jednom zahvalni na Vasem interesovanju,

Milutin Milunov
Managing Director
Pomoćnik Direktora Skolskog Centra Jat Airways za Vrsac
Jat Pilotska Akademija
Podvrsanska 146
Vrsac 26300
SRBIJA
 

Back
Top