forum kao model sistema, moderatura kao model vlasti
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: forum kao model sistema, moderatura kao model vlasti

Drevna Kornjača sanja* (avatar)
    Učlanjen
    25.03.2010.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    167
    Reputaciona moć
    171

Podrazumevano forum kao model sistema, moderatura kao model vlasti

Napisaću uvodni post uobičajenim pravopisom, da oni koji se slabo razumeju u pravopis ne bi išli u off primedbama na ono kako inače ovde pišem.

Mislila sam da je sličnu temu ranije bio postavio Ramcox, ali je nisam našla pretragom njegovor profila, tako da je postavljam ponovo, ali (uverena sam) jasnije.

Podstaknuta sam sličnom raspravom koju je na jednom hrvatskom forumu započeo alim:
    .. ovo je jedan sistem .. forum .. i u njemu su moguće igre .. igra dokazivanja .. pameti .. moći .. vrijednosti .. .. o tome govorim ..

.. dali je prihvatanje moderature odraz želje da .. sudiš .. da naređuješ .. da budeš neko .. da zapovidaš .. ? .. i osim toga .. šta još .. ?
    .. dali je to .. biti neko .. najznačajniji dobitak moderatora .. ? .. ili .. šta još .. ?
    Sad, tamo diskusija očito nije moguća -"moderatura" je tabu tema na koju moderatori odgovaraju jedino sa "Ti bi filozofirao o moderaturi? Ti si ljubomoran, pun predrasuda, i baviš se tuđim životima".

No, forum jeste društveni sistem s određenom hijerarhijom moći - i ako su takvi društveni sistemi inače podložni filozofskom razmatranju, zašto bi ovaj bio nedodirljiv?
    Da li su ljudi koji raspravljaju o moći političara ljubomorni na političare?

Moderatori na gorepomenutom forumu očito gaje preterano intenzivnu emotivnu vezu spram sosptvene pozicije da bi o njoj mogli filozofirati hladne glave.

Kako stvari stoje ovde?
    Možemo li ovde razmatrati forum kao model društvenog sistema i moderaturu kao model vlasti?

P.S.
    ako je nedozvoljeno stavljati linkove na druge forume - a mrzelo me da proveravam dal' jeste - mož' da brišete link, slobodno.
    Poslednji put ažurirao/la Borac za prava zivotinja : 23.06.2010. u 16:10 Razlog: link ka drugom forumu
    Čim neko pokuša da mi se uvuče u dupe, ja pomislim da ima neke zadnje namere...

Moderator Borac za prava zivotinja (avatar)
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    96
    Reputaciona moć
    4355

Podrazumevano Re: forum kao model sistema, moderatura kao model vlasti

Teme o uređivačkoj politici foruma nisu dozvoljene.
    Teme o moderatorima nisu dozvoljene iz istog razloga kao što nisu dozvoljene ni teme o korisnicima … jer, i moderatori su korisnici. Štaviše, i moderatori su ljudi.
    Zamislimo da neko otvori temu o Peri/Žiki/Lazi, i da onda svi redom daju svoj sud o njemu. Naravno da će se naći izvestan broj onih koji će iskoristiti priliku (nebitno iz kojih razloga) da ocrni Peru/Žiku/Lazu, da ga nazove budalom, glupakom, moralnom nakazom, da mu opsuje sve po spisku ... Uvrede čak i ne moraju biti tako uvijene da bi se prozvani Žika osetio neprijatno. A Žika nema načina da odgovori … osim da se brani od optužbi (osnovanih ili neosnovanih), ili da i sam otvori temu o glavnom pljuvaču Miki. Na temi o moderatorima će se naći još veći procenat “kritičara” i večitih nezadovoljnika: nekome mod ne valja jer mu je par puta zaključao temu, kažnjavao ga, a na takvoj temi, bez kompletnog uvida u istorijat rada moderatora, drugi korisnici ne mogu znati da li je kritika opravdana ili neopravdana, lična ili objektivna, maliciozna ili fer. Moguće su svakakve “igre”. Ovo je virtuelni svet, koji onemogućava dijalog “oči u oči”.
    Iz mog aspekta – priča o moderatorima kao osobama koje žele da “sude”, “budu neko” I slično – deluju pomalo naivno … Zašto onda ne bismo tvrdili da SVAKI korisnik koji se nameće kvantitetom (i kvalitetom) svojih postova – želi da bude u centru pažnje? Pa da odemo i dalje u toj "psihološkoj analizi": nije li SVAKO, ko ovde svakodnevno obitava, željan
    a) pažnje
    b) “moći”
    c) ljubavi
    zato što se, po nekom automatizmu, o redovnim korisnicima donosi sud kao o usamljenim ljudima koji nemaju gde da ubiju vreme? Naravno da to nije tačno; a u slučajevima gde jeste … zašto bi se to ikoga ticalo?
    Hoću da kažem: mnogo je predrasuda.

Da, forumi su kao male države, Pravilnici su kao ustavi, a moderatori su tu da uređuju, stimulišu tok rasprave itd. (što je navedeno u Pravilniku za moderatore) ali i da vode računa da se Pravilnik ne prekrši.
    U tom smislu, moram da napomenem da se tema kosi sa Pravilnikom i da mora pod katanac.
    Poslednji put ažurirao/la Borac za prava zivotinja : 23.06.2010. u 16:55
    Tuđa mišljenja su kao ekseri: što više udaramo po njima, to dublje prodiru.

Slične teme

1. Ja model
    Autor Cool_Chick u forumu Tinejdžeri
    Odgovora: 195
    Poslednja poruka: 29.08.2010., 14:49
  2. top model of the...
    Autor adem_ks u forumu Politika
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 19.12.2009., 15:23
  3. cs 1.5 model
    Autor Red_Zmaja u forumu Multiplayer
    Odgovora: 11