Samardžija - poreklo prezimena

Dragi forumaši,evo ja postavljam ovu temu,jer bih više nešto da saznam o prezimenu Samardžija.Čula sam da potičemo iz Crne Gore,da smo preci Kobilića,Orlovića..ne znam šta je tu istina,pa ako neko ima neki podatak,može slobodno da prokomentariše.:)

Ja znam da su SamardžIĆi po predanju potomci legendarnoga Pavla Orlovića, ali za SamardžiJE ne znam...
 
Тај Орловићу Павле је чудо природе. Колико тај има потомака то је да не верујеш. Сећам се да је за Катарину Гојковић својевремено публиковано да је потомак Орловића Павла, што је оцењено као баш дивна симболика пошто је играла Косовку девојку у филму "Бој на Косову".

Све би то било ОК да Орловићу Павле није личност непозната историји.
 
Dragi forumaši,evo ja postavljam ovu temu,jer bih više nešto da saznam o prezimenu Samardžija.Čula sam da potičemo iz Crne Gore,da smo preci Kobilića,Orlovića..ne znam šta je tu istina,pa ako neko ima neki podatak,može slobodno da prokomentariše.:)

U konkretnom slucaju bitno je da objasnite ulogu imena DESPINA.

Dali je povezano sa imenom Samardžija, i koliko je cesto upotrebljavano u tom rodu.
 
Samardžić / Samardžija

Iz Nemačke, gospođa Anka Samardžić, rodom iz Obudovca kod Šamca, navodi imena dede, pradede i čukundede, ali ništa o njihovom poreklu, osim da je "čukunđed Radovan, rođen 1853, došao iz Hercegovine" i da im je slava Sv. Đorđe. Dodaje da su u srodstvu sa Milošem Obrenovićem. Pita da li u Hercegovini ili drugde još ima familija sa ovim prezimenom, i gde su se raselili.
Kao što već ukazivali, dosadašnjia antropogeografska i etnološka istraživanja su mnoge krajeve ostavila neispitanima. To je slučaj i sa čitavom bosanskom Posavinom, osim pojedinih naselja i okoline Bijeljine, zapravo samo manjeg dela Semberije. Tako, do sada, ni Obudovac nije obrađivan.
Moramo da naglasimo da prezimena Samardžija i Samardžić - mada se mnogi njihovi nosioci neće saglasiti s nama - istog osnova, da je, često, jedan oblik zamenjivan drugim. Da budemo precizni - prvobitno prezime je bilo Samardžija, a nastalo je po precima koji su bili zanatlije, majstori za pravljenje samara, drvenih sedla. Kažemo preci, jer mnogobrojne porodice jednog ili drugog oblika ovog prezimena svakako ne potiču od jednog čoveka.
Prezime Samardžija je u srpskom narodu počesto i u mnogim slučajevima se javlja kao Samardžić. Osim toga, zavisno od poapisivača, dobijala su i druge oblike - Samarđia i Samarđija, Samaržia i Samaržija i Samarčija, Samarđić i Samarđić, Samarđijević, Samarđijić, Samaržić, Samarčić i Samardžijić. Sve zbog proizvoljnosti u beleženju prezimena, a to opet ukazuje da različiti oblici prezimena ne znače da se radi o različitim familijama.
Popis srpskih porodica dabrobosanske mitropolije krajem 19. veka, beleži Samardžije s raznim slavama, među kojima sa slavom Đurđevdan u mnogim parohijama. Samardžića sa istom slavom bilo je u to vreme u Banjaluci, Prnjavoru, Visokom, Vlasenici, u Dolcu-Zabrđe kod Sarajeva i u Sarajevu, kao i u Sokoloviću kod Rogaticae i Ljuvši kod Mrkonjić Grada.
Rano preminuli etnolog Obrad Mićov Samardžić, direktor Muzeja Hecegovine u Mostaru, objavio je 1991. knjigu "Porijeklo Samardžića i ostalih bratstava roda Orlovića" u kojoj je nabrojao više od 300 porodica ovog i sličnih prezimena širom nekadašnje SFRJ.
Pretpostavku, odnosno tvrdnju o srodstvu Samardžića gospođe Anke sa Obrenovićima možemo, eventualno, da istražujemo posebno, razume se jedino privatno, ako čitateljka za to iskaže interesovanje.


http://www.vesti-online.com/Stampan...i/20598/POREKLO-SRPSKIH-PORODICA-I-PREZIMENA-

http://www.vesti-online.com/Riznica/Poreklo-porodica
 
Dragi forumaši,evo ja postavljam ovu temu,jer bih više nešto da saznam o prezimenu Samardžija.Čula sam da potičemo iz Crne Gore,da smo preci Kobilića,Orlovića..ne znam šta je tu istina,pa ako neko ima neki podatak,može slobodno da prokomentariše.:)

Nista od toga,tvoji preci su bili zanatlije i bavili se pravljenjem samara...mislim,imas tu privilegiju da po prezimenu saznas nesto vise o svojim precima a tebi to nije dovoljno pa bi da potices od Pavla Orlovica...preterujes :bye:
 
hahahahahhah,dobra fora:)

Nije fora,stvarno ti kazem...Crnogorci nisu bas bili ludi za zanatima...a ovo za Obilica i Orlovica batali,potices od njih koliko i od Bika Koji Sedi...:whistling:

Ja sam imao druga na faksu koji je tvrdio da njegovi iz Crne Gore poticu od Vukana,najstarijeg sina Stefana Nemanje...bas sam bio pocastvovan,svog me jeza prosla da konacno sretnem potomke Nemanjica :mrgreen:...a evo sad i ti na forumu od Orlovica...opet me prolazi jeza...:bye:
 
Skoro se pojavio dobar rodoslov bas za crnogorsko podrucje..."Prezimena u Crnoj Gori" od Miljanić Vukote i Miljanić Akima...potrazi negde u nekoj boljoj biblioteci...ja sam pronasao listajuci je u jednoj knjizari o poreklu jedne porodice koja me je interesovala...
 
Samardzije su poreklom iz Crne Gore, iz okoline Niksica. U 19. veku se izvesni Todor (prezime cu javiti kada pitam oca ili strica) doselio u Hercegovine u Nevesinje odakle su i moji svi. Slavio je Djurdjevdan kao sto i danas slavi moja loza. Ubrzo zatim se jedna grupa odselila negde oko Romanije dje i danas zive Samardzije koje slave Sv. Jovana. Tako se najvise prica oko Niksica i po Hercegovini, a sve to jos vise potkrepljuje jedna knjiga koju sam nasao u biblioteci u Mostaru o prezimenima u Hercegovini.
 
Imaš na :
http://www.montenegrina.net/pages/pages1/antropologija/prezimena/prezimena.html
uglavnom sadržaj knjige Prezimena u Crnoj Gori, sa nekim dodatcima. U Crnoj Gori postoje samo Samardžići, ali oni nemaju veze sa nepostojećim Orovićem i Obilićem:
Samardžić, Cetinje; Krivošije (Boka Kotorska) potomci Sava Ivanova, grana Orlovića (Strahinjića), jedni u Blagaj (Hercegovina) pa u Karlovce (Srem); Čarađu (Gacko) porijeklom su iz grada Sokola (Bosna), jedno vrijeme u Cucama i Bajicama (Cetinje), od njih su u Podgorici, od Komnena Bajice, pretka bratstva Samardžića, u Krivošijama (jedni i kao: Samardžić - Komnenović) i Rijeci Crnojevića kao: Osmanagić i Čakić; Samardžić u Kusidima i u Nikšiću; i kao: Samardžić u Komanima (Podgorica). Kobilji Do (Cuce), Cetinje doselili od Nevesinja (1878. god.), porijeklom iz Pive; Gusinje; Pljevlja i okolina; kod Perasta (Boka Kotorska), iz Krivošija
Samardžići, bratstvo u Krivošijama
Samardžici u Podgorici
Samardžići, porodica u Kobiljem Dolu u Cucama
 

Back
Top