Samardžija - poreklo prezimena
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 29

Tema: Samardžija - poreklo prezimena

Početnik
    Učlanjen
    18.06.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Samardžija - poreklo prezimena

Dragi forumaši,evo ja postavljam ovu temu,jer bih više nešto da saznam o prezimenu Samardžija.Čula sam da potičemo iz Crne Gore,da smo preci Kobilića,Orlovića..ne znam šta je tu istina,pa ako neko ima neki podatak,može slobodno da prokomentariše.

Mrkalj nije na forumu
    Demokratski izabrani koordinator istoriografske revolucije na Slovenskom Jugu
    Elita Mrkalj (avatar)
    Učlanjen
    04.01.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    51
    Reputaciona moć
    515

Podrazumevano Re: Samardžija - poreklo prezimena

Citat Original postavio despina olivera Pogledaj poruku
    Dragi forumaši,evo ja postavljam ovu temu,jer bih više nešto da saznam o prezimenu Samardžija.Čula sam da potičemo iz Crne Gore,da smo preci Kobilića,Orlovića..ne znam šta je tu istina,pa ako neko ima neki podatak,može slobodno da prokomentariše.
    Valja da potomci?

Moderator Slaven777 (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    403

Ja znam da su SamardžIĆi po predanju potomci legendarnoga Pavla Orlovića, ali za SamardžiJE ne znam...
    "Narod jer pučina i ne pamti niti zna išto, to je skup poluidiota koje svaka budala zafrkava i vuče za nos." --FORMICA

Poznat
    Učlanjen
    28.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    158

Тај Орловићу Павле је чудо природе. Колико тај има потомака то је да не верујеш. Сећам се да је за Катарину Гојковић својевремено публиковано да је потомак Орловића Павла, што је оцењено као баш дивна симболика пошто је играла Косовку девојку у филму "Бој на Косову".

Све би то било ОК да Орловићу Павле није личност непозната историји.
    "Весма бо трудно Славјан от заматорелих мнениј отвратити."

Aktivan član
    Učlanjen
    02.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

U konkretnom slucaju bitno je da objasnite ulogu imena DESPINA.

Dali je povezano sa imenom Samardžija, i koliko je cesto upotrebljavano u tom rodu.

Domaćin Serdar Scepan Radojevic (avatar)
    Učlanjen
    19.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Samardžić / Samardžija

Iz Nemačke, gospođa Anka Samardžić, rodom iz Obudovca kod Šamca, navodi imena dede, pradede i čukundede, ali ništa o njihovom poreklu, osim da je "čukunđed Radovan, rođen 1853, došao iz Hercegovine" i da im je slava Sv. Đorđe. Dodaje da su u srodstvu sa Milošem Obrenovićem. Pita da li u Hercegovini ili drugde još ima familija sa ovim prezimenom, i gde su se raselili.
    Kao što već ukazivali, dosadašnjia antropogeografska i etnološka istraživanja su mnoge krajeve ostavila neispitanima. To je slučaj i sa čitavom bosanskom Posavinom, osim pojedinih naselja i okoline Bijeljine, zapravo samo manjeg dela Semberije. Tako, do sada, ni Obudovac nije obrađivan.
    Moramo da naglasimo da prezimena Samardžija i Samardžić - mada se mnogi njihovi nosioci neće saglasiti s nama - istog osnova, da je, često, jedan oblik zamenjivan drugim. Da budemo precizni - prvobitno prezime je bilo Samardžija, a nastalo je po precima koji su bili zanatlije, majstori za pravljenje samara, drvenih sedla. Kažemo preci, jer mnogobrojne porodice jednog ili drugog oblika ovog prezimena svakako ne potiču od jednog čoveka.
    Prezime Samardžija je u srpskom narodu počesto i u mnogim slučajevima se javlja kao Samardžić. Osim toga, zavisno od poapisivača, dobijala su i druge oblike - Samarđia i Samarđija, Samaržia i Samaržija i Samarčija, Samarđić i Samarđić, Samarđijević, Samarđijić, Samaržić, Samarčić i Samardžijić. Sve zbog proizvoljnosti u beleženju prezimena, a to opet ukazuje da različiti oblici prezimena ne znače da se radi o različitim familijama.
    Popis srpskih porodica dabrobosanske mitropolije krajem 19. veka, beleži Samardžije s raznim slavama, među kojima sa slavom Đurđevdan u mnogim parohijama. Samardžića sa istom slavom bilo je u to vreme u Banjaluci, Prnjavoru, Visokom, Vlasenici, u Dolcu-Zabrđe kod Sarajeva i u Sarajevu, kao i u Sokoloviću kod Rogaticae i Ljuvši kod Mrkonjić Grada.
    Rano preminuli etnolog Obrad Mićov Samardžić, direktor Muzeja Hecegovine u Mostaru, objavio je 1991. knjigu "Porijeklo Samardžića i ostalih bratstava roda Orlovića" u kojoj je nabrojao više od 300 porodica ovog i sličnih prezimena širom nekadašnje SFRJ.
    Pretpostavku, odnosno tvrdnju o srodstvu Samardžića gospođe Anke sa Obrenovićima možemo, eventualno, da istražujemo posebno, razume se jedino privatno, ako čitateljka za to iskaže interesovanje.

http://www.vesti-online.com/Stampano-izdanje/12-01-2010/Koreni/20598/POREKLO-SRPSKIH-PORODICA-I-PREZIMENA-

http://www.vesti-online.com/Riznica/Poreklo-porodica
    "… Tamo gdje odzvanja naša riječ, gdje se još glagolja i gdje se još, kao stari zlatnik, obrće naša riječ, znaj čedo moje, da je to naša država bez obzira na to ko u njoj vlada…“

Lesandar nije na forumu
    An Unexpected Force Which Suddenly Appears and Resolves the Matter
    Elita Lesandar (avatar)
    Učlanjen
    27.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    429

Citat Original postavio D-1 Pogledaj poruku
    U konkretnom slucaju bitno je da objasnite ulogu imena DESPINA.

Dali je povezano sa imenom Samardžija, i koliko je cesto upotrebljavano u tom rodu.
    Само тражиш цинцарску везу, Деспина је 99,9% псеудоним.
    "Velika seoba Slovena" i autohtonost Albanaca na Balkanu su lice i naličje iste "medalje" .

Početnik
    Učlanjen
    18.06.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

@@@Mrkalj - da mislila sam potomci,pardon greska)

@@@D-1 - Ovo nije moje ime,Olivere Despina je kcer od Lazara Hrebeljanovica.Inspirisala me je u knjizi od Ljiljane Habjanovic ''Igra andjela'',pa sam zato pod tim imenom))

@@@Serdar Scepan Radojevic - Hvala na info)

Početnik
    Učlanjen
    18.06.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

@Mrkalj - p.s. inace Despina oznacava princezu,vladarku,kako je Bajazit nazvao..

@Slaven777 - mislim da oni imaju neke veze sa nama Samardzijama
    Poslednji put ažurirao/la despina olivera : 23.06.2010. u 12:29

Iskusan
    Učlanjen
    01.06.2007.
    Pol
    muški
    "...pa ipak, nisam video da je duši negde tako slatko kao ovde”
    Reputaciona moć
    152

Nista od toga,tvoji preci su bili zanatlije i bavili se pravljenjem samara...mislim,imas tu privilegiju da po prezimenu saznas nesto vise o svojim precima a tebi to nije dovoljno pa bi da potices od Pavla Orlovica...preterujes

Iskusan
    Učlanjen
    01.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    152

hahahahahhah,dobra fora
    Nije fora,stvarno ti kazem...Crnogorci nisu bas bili ludi za zanatima...a ovo za Obilica i Orlovica batali,potices od njih koliko i od Bika Koji Sedi...

Ja sam imao druga na faksu koji je tvrdio da njegovi iz Crne Gore poticu od Vukana,najstarijeg sina Stefana Nemanje...bas sam bio pocastvovan,svog me jeza prosla da konacno sretnem potomke Nemanjica ...a evo sad i ti na forumu od Orlovica...opet me prolazi jeza...

Početnik
    Učlanjen
    18.06.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

hahahaha,dobra fora za samarhahaha: al ne tvrdim ja da smo njihovi potomci,kazem sta sam cula,a ako ima jos ko da zna neka postavi,ja samo zelim sto vise da saznam

Iskusan
    Učlanjen
    01.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    152

hahahaha,dobra fora za samarhahaha: al ne tvrdim ja da smo njihovi potomci,kazem sta sam cula,a ako ima jos ko da zna neka postavi,ja samo zelim sto vise da saznam
    Ja ne bih pominjao to sto si cula da sam na tvome mestu...zvuci pomalo "cudno"...

Početnik
    Učlanjen
    18.06.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

ne mogu da verujem to za Stefana Nemanju,divno

Iskusan
    Učlanjen
    01.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    152

ne mogu da verujem to za Stefana Nemanju,divno
    Pa jel znas bar odakle poticu tvoji sugurno?Iz kog dela zemlje?

Lesandar nije na forumu
    An Unexpected Force Which Suddenly Appears and Resolves the Matter
    Elita Lesandar (avatar)
    Učlanjen
    27.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    429

ево ти нешто за Самарџиће http://www.samardzici.in.rs/Dokumenti/Poreklo.pdf
    "Velika seoba Slovena" i autohtonost Albanaca na Balkanu su lice i naličje iste "medalje" .

Početnik
    Učlanjen
    18.06.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio minos Pogledaj poruku
    Pa jel znas bar odakle poticu tvoji sugurno?Iz kog dela zemlje?

Cula sam da poticemo iz Crne Gore..

Početnik
    Učlanjen
    18.06.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Lesandar Pogledaj poruku
    ево ти нешто за Самарџиће http://www.samardzici.in.rs/Dokumenti/Poreklo.pdf

HVALA PUNO

Iskusan
    Učlanjen
    01.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    152

Skoro se pojavio dobar rodoslov bas za crnogorsko podrucje..."Prezimena u Crnoj Gori" od Miljanić Vukote i Miljanić Akima...potrazi negde u nekoj boljoj biblioteci...ja sam pronasao listajuci je u jednoj knjizari o poreklu jedne porodice koja me je interesovala...

Početnik
    Učlanjen
    18.06.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Skoro se pojavio dobar rodoslov bas za crnogorsko podrucje..."Prezimena u Crnoj Gori" od Miljanić Vukote i Miljanić Akima...potrazi negde u nekoj boljoj biblioteci...ja sam pronasao listajuci je u jednoj knjizari o poreklu jedne porodice koja me je interesovala...

Hocu,hvala

Domaćin Serdar Scepan Radojevic (avatar)
    Učlanjen
    19.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

je li to ta knjiga?
    http://www.scribd.com/doc/13610629/Prezimena-u-Crnoj-Gori
    "… Tamo gdje odzvanja naša riječ, gdje se još glagolja i gdje se još, kao stari zlatnik, obrće naša riječ, znaj čedo moje, da je to naša država bez obzira na to ko u njoj vlada…“

Početnik
    Učlanjen
    18.06.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Dobar rodoslov....

Nov član
    Učlanjen
    05.04.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Samardzije su poreklom iz Crne Gore, iz okoline Niksica. U 19. veku se izvesni Todor (prezime cu javiti kada pitam oca ili strica) doselio u Hercegovine u Nevesinje odakle su i moji svi. Slavio je Djurdjevdan kao sto i danas slavi moja loza. Ubrzo zatim se jedna grupa odselila negde oko Romanije dje i danas zive Samardzije koje slave Sv. Jovana. Tako se najvise prica oko Niksica i po Hercegovini, a sve to jos vise potkrepljuje jedna knjiga koju sam nasao u biblioteci u Mostaru o prezimenima u Hercegovini.

Početnik
    Učlanjen
    18.06.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Odlicno,hvala na info

Domaćin
    Učlanjen
    18.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    95

Imaš na :
    http://www.montenegrina.net/pages/pages1/antropologija/prezimena/prezimena.html
    uglavnom sadržaj knjige Prezimena u Crnoj Gori, sa nekim dodatcima. U Crnoj Gori postoje samo Samardžići, ali oni nemaju veze sa nepostojećim Orovićem i Obilićem:
    Samardžić, Cetinje; Krivošije (Boka Kotorska) potomci Sava Ivanova, grana Orlovića (Strahinjića), jedni u Blagaj (Hercegovina) pa u Karlovce (Srem); Čarađu (Gacko) porijeklom su iz grada Sokola (Bosna), jedno vrijeme u Cucama i Bajicama (Cetinje), od njih su u Podgorici, od Komnena Bajice, pretka bratstva Samardžića, u Krivošijama (jedni i kao: Samardžić - Komnenović) i Rijeci Crnojevića kao: Osmanagić i Čakić; Samardžić u Kusidima i u Nikšiću; i kao: Samardžić u Komanima (Podgorica). Kobilji Do (Cuce), Cetinje doselili od Nevesinja (1878. god.), porijeklom iz Pive; Gusinje; Pljevlja i okolina; kod Perasta (Boka Kotorska), iz Krivošija
    Samardžići, bratstvo u Krivošijama
    Samardžici u Podgorici
    Samardžići, porodica u Kobiljem Dolu u Cucama

Slične teme

1. Prezimena
    Autor snoshaj efendija u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 04.08.2008., 13:33
  2. Poreklo prezimena Dimović?
    Autor donbandito666 u forumu Istorija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 03.05.2007., 14:36