21. (8) jun: ljetni solsticij - Vidovdan

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
post54781233227945.jpg

Znak Vidovdana: cetiri ognjila kao cetiri ognja (Sunca) u cetiri godisnja doba i cetiri Hristova jevandjelja oko bijelog krsta kao simbola cetiri strane svijeta i simbola vjere u Isusa Hrista, Istinske Svjetlosti svijeta. Crvena boja štita je negdasnja crvena, raša boja Srba Rašana.

Sjutra je pocetak ljeta, najduzi dan u godini: u svom prividnom kretanju nebom Sunce doseze svoju maximalnu uzlaznu tacku sjeverno iznad nebeskog ekvatora. U vrijeme Svetog Save ovaj vazni astronomski dogadjaj desavao se sedam dana kasnije nego li se desava u nase vrijeme, a u godinama pocetka hriscanske ere padao je na dan rodjenja sv. Jovana Pretece - na Ivanjdan.
Zast ovo stavljam na Religiju? Zato jer je Vidovdan predhriscanski i hriscanski srbski sveti dan, praznik zakocen u tocku vremena na Kosovu 1389. godine. Ostao je dan u kalendaru, a Sunce je otislo iz tog dana sedam dana unaprijed.

Sjutra je kalendarski svijetli i suncani Vidovdan, a za sedam dana je tragicni istorijski Vidovdan sjecanja: tog dana svi Srbi svijeta trebalo bi na srce da stave crveni kosovski bozur.
 
Poslednja izmena:
U vrijeme Svetog Save ovaj vazni astronomski dogadjaj desavao se sedam dana kasnije nego li se desava u nase vrijeme

Ovo jednostavno nije tačno. Promena nagiba zemljine ose (ekliktike) je previše spora (jedan ciklus traje 26 000 godina) da bi se letnja ravnodnevica pomerila za 7 dana u roku od nekoliko vekova.

Ovde je stvar u tome što Vidovdan pada na 15. jun po julijanskom kalendaru, a tada je taj kalendar kasnio 8 dana. Sada kasni 13.

Astronomske pojave kao što su ravnodnevice i solsticiji imaju veliki značaj u svim religijama i tada se obično proslavljaju rođenja/vaskrsnuća raznoraznih bogova ili sl. Naši preci koji nisu posedovali sva naučna znanja koja mi danas imamo su mislili da ove pojave imaju neki značaj, mi danas znamo da se Zemlja vrti oko Sunca...

Kosovski boj svakako treba pamtiti, ali samo kao spomenik ljudskoj gluposti. Srbija nije imala nikakvih šansi protiv vojno i ekonomski nadmoćne Turske. Lazar je odbio vazalstvo, ušao herojski (čitaj kretenski) u rat i potpuno nepotrebno izazvao stradanje naroda. Lazar nije hteo da "da svoja pleća", ali njegova ćerka (udata za Bajazita) i narod su posle morali da daju mnogo više. Nešto slično je uradio i Milošević 1999.
 
Poslednja izmena:
Kosovski boj svakako treba pamtiti, ali samo kao spomenik ljudskoj gluposti. Srbija nije imala nikakvih šansi protiv vojno i ekonomski nadmoćne Turske. Lazar je odbio vazalstvo, ušao herojski (čitaj kretenski) u rat i potpuno nepotrebno izazvao stradanje naroda. Lazar nije hteo da "da svoja pleća", ali njegova ćerka (udata za Bajazita) i narod su posle morali da daju mnogo više. Nešto slično je uradio i Milošević 1999.
Иако ово није пдф историја или политика, радо бих чуо одговор на питање докле си лично спреман да идеш у сврху преживљавања?
Јер, ако је Лазарево вазалство била ниска цена, која је граница до које треба ићи да не би испали "глупи"?
 
Da li je bilo realnih šansi da Lazar pobedi (iil da mi pobedimo NATO), tj. da li je Srbija mogla da ostane slobodna i nezavisna pored toliko moćne Turske (čak i da je Lazar pobedio na Kosovu)?

Drugo, vladari bi morali da vode računa o svom narodu, a u patrijarhalnom društvu domaćini bi morali da vode računa o svojoj porodici. Lazar je omanuo u oba slučaja jer je svojim junačenjem ostavio svoj narod i svoju porodicu na milost i nemilost Turcima.

Poenta je da bi Turci i ovako i onako zagospodarili ovim prostorima i da mi to nikako nismo mogli da sprečimo, tako da je Kosovki boj bio apsolutno nepotreban.

Vezano za temu - četiri strane sveta su čisto ljudska izmišljotina. Zemlja je elipsoid koja vrlo malo odstupa od sfernog oblika.
 
Da li je bilo realnih šansi da Lazar pobedi (iil da mi pobedimo NATO), tj. da li je Srbija mogla da ostane slobodna i nezavisna pored toliko moćne Turske (čak i da je Lazar pobedio na Kosovu)?

Drugo, vladari bi morali da vode računa o svom narodu, a u patrijarhalnom društvu domaćini bi morali da vode računa o svojoj porodici. Lazar je omanuo u oba slučaja jer je svojim junačenjem ostavio svoj narod i svoju porodicu na milost i nemilost Turcima.

Poenta je da bi Turci i ovako i onako zagospodarili ovim prostorima i da mi to nikako nismo mogli da sprečimo, tako da je Kosovki boj bio apsolutno nepotreban.

да ли је Србија имала реалне шансе да победи Немачку? (фудбал)
 
Ovo jednostavno nije tačno. Promena nagiba zemljine ose (ekliktike) je previše spora (jedan ciklus traje 26 000 godina) da bi se letnja ravnodnevica pomerila za 7 dana u roku od nekoliko vekova.

Ovde je stvar u tome što Vidovdan pada na 15. jun po julijanskom kalendaru, a tada je taj kalendar kasnio 8 dana. Sada kasni 13.

Astronomske pojave kao što su ravnodnevice i solsticiji imaju veliki značaj u svim religijama i tada se obično proslavljaju rođenja/vaskrsnuća raznoraznih bogova ili sl. Naši preci koji nisu posedovali sva naučna znanja koja mi danas imamo su mislili da ove pojave imaju neki značaj, mi danas znamo da se Zemlja vrti oko Sunca...

Kosovski boj svakako treba pamtiti, ali samo kao spomenik ljudskoj gluposti. Srbija nije imala nikakvih šansi protiv vojno i ekonomski nadmoćne Turske. Lazar je odbio vazalstvo, ušao herojski (čitaj kretenski) u rat i potpuno nepotrebno izazvao stradanje naroda. Lazar nije hteo da "da svoja pleća", ali njegova ćerka (udata za Bajazita) i narod su posle morali da daju mnogo više. Nešto slično je uradio i Milošević 1999.



Ti zaista pojma o kalendarima nemas.
Vidis: od Nikejskog sabora 325. godine do 1582. godine kad je uveden gregorijanski kalendar, proljetna ravnodnevnica pomjerila se za 10 dana. Od 1582 do nasih dana vec je pomjerena 3 dana. Racunaj koliko je godina od vremena Svetog Save: 1200 -2000 = 800 godina. Uzmi opstu godisnju precesiju i pretvori je u sate, sate pretvori u dane pa dobijene dane odbroj od danasnjeg datuma. Tako mozemo provjeriti tacno kad je bio pocetak ljeta i ostalih godisnjih doba hiljadama godina unazad.Pronadji i nauci sta je opsta precesija i koliko iznosi stepeni (tj. casova) godisnje, pronadji i prouci zasto je gregorijanski kalendar uveden i po cemu se ravnao.Probaj da to pronadjes ovdje:

"Due mostly to this discrepancy,[9] between AD 325 (when the Roman Catholic Church thought the First Council of Nicaea had fixed the vernal equinox on 21 March), and the time of Gregory's edict in 1582, the vernal equinox had moved backward in the calendar, until it was occurring on about 11 March, 10 days early. The Gregorian calendar therefore began by dropping 10 calendar days, to synchronise the calendar and seasons again."

http://webcache.googleusercontent.c...rian+calendar+8+days&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=ca

58035718.jpg

Astronomski znak Zemlje: krug sa cetiri strane svijeta, ekvator i glavni meridijan

Strane svijeta ljudska izmisljotina? Nije to izmisljotina nego naucna cinjenica.

A sto se Kosova i Lazara tice, ti si ociti primjer "Srbina domacina" koji je spreman setati opanke dok se aga u kucu nasladjuje na zenskoj celjadi.


PS Da se ne bi sramotio neznanjem, najbolje bi bilo za tebe da se vise i ne javljas na ovoj temi. :ok:
 
Poslednja izmena:
Kosovski boj svakako treba pamtiti, ali samo kao spomenik ljudskoj gluposti.
U pravu si.


Srbija nije imala nikakvih šansi protiv vojno i ekonomski nadmoćne Turske.
Nisi u pravu.


Lazar je odbio vazalstvo, ušao herojski (čitaj kretenski) u rat i potpuno nepotrebno izazvao stradanje naroda. Lazar nije hteo da "da svoja pleća", ali njegova ćerka (udata za Bajazita) i narod su posle morali da daju mnogo više.
U pravu si.


Nešto slično je uradio i Milošević 1999.
Nisi u pravu.


Da li je bilo realnih šansi da Lazar pobedi (iil da mi pobedimo NATO), tj. da li je Srbija mogla da ostane slobodna i nezavisna pored toliko moćne Turske (čak i da je Lazar pobedio na Kosovu)?
Da.
Sledeće pitanje. :ceka:


Drugo, vladari bi morali da vode računa o svom narodu, a u patrijarhalnom društvu domaćini bi morali da vode računa o svojoj porodici. Lazar je omanuo u oba slučaja jer je svojim junačenjem ostavio svoj narod i svoju porodicu na milost i nemilost Turcima.
Slažem se.


Poenta je da bi Turci i ovako i onako zagospodarili ovim prostorima i da mi to nikako nismo mogli da sprečimo, tako da je Kosovki boj bio apsolutno nepotreban.
Kosovski boj nije bio nepotreban, nego je isti trebalo izbeći po svkau cenu, a što se tiče tvrdnje da bi Turci zagospodarili ovim prostorima... ne mora da znači.


Vezano za temu - četiri strane sveta su čisto ljudska izmišljotina. Zemlja je elipsoid koja vrlo malo odstupa od sfernog oblika.
Da li postoje polovi? Postoje.
Da li Sunce izlazi na približno istom mestu na hroizontu i zalazi nasuprot tog mesta, u odnosu na posmatrača koji ne menja mnogo svoju lokaciju? Da.
Kao što možeš da primetiš strane sveta nisu izmišljene, nego je reč o zamišljenom konstruktu, koji olakšava komunikaciju i kretanje.
 
strane sveta nisu izmišljene, nego je reč o zamišljenom konstruktu, koji olakšava komunikaciju i kretanje.

Baš sam to hteo da kažem i ja, samo si se ti malo lepše izrazio.

Inače koncept četiri strane sveta je nastao najverovatnije pre otkrića da je Zemlja okrugla i da se vrti oko svoje ose.

@Hrastovnik

Za mene neznanje ne predstavlja sramotu, sramota je neznanje praćeno gordošću i nezainteresovanošću. Ako ti dokažeš da ja nisam u pravu ja mogu samo da ti se zahvalim jer sam naučio nešto novo.

E sad, što se kalendara tiče, zar nije gregorijanski doneo i promene u računjanu vremena, a ne samo pomeranje za 10 dana? Po gregorijanskom godine koje su deljiva sa 100, ali ne i sa 400 nisu prestupne (1700., 1800., 1900.) tako da tu julijanski kalendar gubi 3 dana na svakih 400 godina. Drugim rečima, posle 2100. Božić bi trebalo da se slavi 8. januara, a Vidovdan 29. juna.

Bez obzira na kalendare Vidovdan ostaje samo jedan u nizu praznika kojima se obeležava jedna astronomska pojava - http://en.wikipedia.org/wiki/Solstice#Solstice_celebrations.
 
Poslednja izmena:
Baš sam to hteo da kažem i ja, samo si se ti malo lepše izrazio.

Inače koncept četiri strane sveta je nastao najverovatnije pre otkrića da je Zemlja okrugla i da se vrti oko svoje ose.

@Hrastovnik

Za mene neznanje ne predstavlja sramotu, sramota je neznanje praćeno gordošću i nezainteresovanošću. Ako ti dokažeš da ja nisam u pravu ja mogu samo da ti se zahvalim jer sam naučio nešto novo.

E sad, što se kalendara tiče, zar nije gregorijanski doneo i promene u računjanu vremena, a ne samo pomeranje za 10 dana? Po gregorijanskom godine koje su deljiva sa 100, ali ne i sa 400 nisu prestupne (1700., 1800., 1900.) tako da tu julijanski kalendar gubi 3 dana na svakih 400 godina. Drugim rečima, posle 2100. Božić bi trebalo da se slavi 8. januara, a Vidovdan 29. juna.

Bez obzira na kalendare Vidovdan ostaje samo jedan u nizu praznika kojima se obeležava jedna astronomska pojava - http://en.wikipedia.org/wiki/Solstice#Solstice_celebrations.

Gordost je tamo gdje se bez argumenata nesto negira. Posto sam siguran u svoje znanje, neznalici koja me pokusava omalovaziti pljusnem online samarcinu. :ok:

Tvoje neznanje i tvoja gordost ovdje su:

Ovo jednostavno nije tačno. Promena nagiba zemljine ose (ekliktike) je previše spora (jedan ciklus traje 26 000 godina) da bi se letnja ravnodnevica pomerila za 7 dana u roku od nekoliko vekova.

Kamo tvoja "lagana" taktika? S pika, pa djonom u rebra! Je li to gordost?

Jos nisi naucio sta je opsta precesija i koliko iznosi za jednu godinu, sta je tropska a sta zvjezdana godina i kako dolazi do toga da se Sunce "pomjera" kroz vrijeme.
Nema veze, ni ja ne znam mnogo toga, ali ovo o odlicno znam.A ti ako zelis da mi argumentima, a ne gordoscu kontriras onda to i nauci.
.
 
Poslednja izmena:
261800.jpg

21. jun, postavljen kip Svetovidu, selo Vidovo kod Bele Palanke, Nis, Srbija

Kako se SPC sa svojim svestenstvom i vjernicima sve vise moralno srozava pljujuci i na Boga i na Srbstvo, pocinje vracanje na staro. Rezultat je isti: bez Hrista u SPC, sa Svetovidom bez Hrista...propadose Srbi!
 
Poslednja izmena:
Propadanje crkvene oligarhije ne znaci nuzno propadanje srpskog naroda.
Bio je ovaj narod i pre crkve, bice i posle.
Steta je sto vise pameti nema, nego trazi pastire.

Svetovid je magla za koju se Srbi hvataju ne bi li se iz ponora iscupali. Lijepo je obiljeziti taj dan izletom i prirodom, ali vjerom se vracati Svetovidu je totalna stagnacija. Ma opet, i to je bolje nego sluziti danasnjim hriscanskim satanistima ekumenskog establismenta.
 
Poslednja izmena:

Back
Top