Зашто 1944-1948 у Србији није дигнут масовни анти-комунистички устанак?
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Зашто 1944-1948 у Србији није дигнут масовни анти-комунистички устанак?

Ističe se Svecovek (avatar)
    Učlanjen
    16.03.2010.
    Pol
    muški
    Славија - уједињена царевина свију Словена.
    Tekstova u blogu
    117
    Reputaciona moć
    51

Question Зашто 1944-1948 у Србији није дигнут масовни анти-комунистички устанак?

Стално сам читао,а и слушао приче о томе како су Срби у великој већини били "са вером у Бога за Краља и отачаство".Често се говори да је 70% подржавало пуковника Михаиловића,20% ђенерала Недића и 10% бравара Броза.Или ајде да удовољим равногорцима нек буде да је 90% подржавало Дражу а 10% Тита,свеједно 90% су као били монархисти.Е сада,ако је то тако,како је могуће да смо тако лако прихватили комунизам?Зар је могуће да је 400-1000 робијаша дошло на власт са подршком од 10 %?Фрапантно је да су се Српски националисти 1944. морали повлачити из своје сопствене земље пред налетом међународног олоша који је носио једну тоталитарну,анти-народну,анти-словенску, и анти-хришћанску идеологију.

"Ноћ Ђенерала",одломак "Спавај Србијо",страна 221.Пар реченица сам прекуцао:

"Чича,Горски Цар,песме заклетве на верност,верност до смрти и у смрти.Боже колико је то све било лаж и колико бејах наиван!Јадни сам ја ђенерал и Горски Цар Јелице.Драгољубе,црни Драгољубе!Каква Србија,која Србија?Нема Србије.Мртва је Србија.Њој је Тито херој,геније.Војничку мапу,не уме да чита.Чуј мапу,ни српски не говори.Не зна се ни ко је,ни одакле је.Култ туђинца!Прође странац кроз наше село,а оно сви на сокак и на прозоре.Кад ме заробише,мислио сам да неће проћи ни 3 дана,а сва ће Србија на устанак.Само да сазна,да се прочује да сам у њиховим шакама.Луди Драгољубе!Те Србије нема,никада је није ни било,ти си је измислио.4 месеца чамим и трунем,а нико у Србији ни да се помери.Ору,иду на пијаце,баве се стоком,свађају око међа...а нарочито се додворавају новој власти.Праве се невешти.Какав Дража!Морали су у четнике,ја их терорисао,а они у души вазда били за Стаљина..."

Иако наравно не симптатишем ни Вука ни Дражу,ово је горка истина,изгледа да смо ми Срби били и остали највећи комунисти.Слажете се?!

"Свуда около су издаја, кукавиштво и лаж" Цар Николај II

Iskusan Ненад (avatar)
    Učlanjen
    17.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    101

Podrazumevano Re: Зашто 1944-1948 у Србији није дигнут масовни анти-комунистички устанак?

Не делим мишљење. Једноставно, комунистички терор је био већи од немачког. Народ више није имао снаге за нове жртве. Комунисти су за кратко време успели да ураде оно што Немци нису. На време су побили све потенцијалне бунџије и народне вође и народ је обезглављен. Није више имао ко да диже устанак, на Зеленгори је побијено све што је могло да га подигне, скоро сви официри и више од половине људства. Осим тога, није више било ни средстава за дизање устанка.

Poznat DJM (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano Re: Зашто 1944-1948 у Србији није дигнут масовни анти-комунистички устанак?

Мислим да није проблем у самом комунизму, већ у идеји Југословенства, која је дошла почетком века.
    Прича би се потпуно другачије развијала да Србија никада није разматрала идеју таквих заједница. Мада, генерално ми и нисмо никада имали добру географску позицију, што у многочему отежава ствари.
    А и не слажем се да смо остали највећи комунисти, јер да јесмо, не бисмо хитали да све приватизујемо и поклонимо странцима.
    Доста смо се упознавали.
    Срьбїя Срьбомъ 6897!

Aktivan član dela973 (avatar)
    Učlanjen
    28.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio DJM Pogledaj poruku
    Мислим да није проблем у самом комунизму, већ у идеји Југословенства, која је дошла почетком века.
    Прича би се потпуно другачије развијала да Србија никада није разматрала идеју таквих заједница. Мада, генерално ми и нисмо никада имали добру географску позицију, што у многочему отежава ствари.
    А и не слажем се да смо остали највећи комунисти, јер да јесмо, не бисмо хитали да све приватизујемо и поклонимо странцима.
    Da, vrlo moguce. I sami cetnici su do kraja ostali Jugoslovenska vojska u otadzbini..

Elita
    Učlanjen
    05.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Nenad je napisao " На време су побили све потенцијалне бунџије и народне вође и народ је обезглављен."
    To bi bilo to.
    Kasnije su komunisti kombinovali teror sa lužasnom ideološkom indoktrinacijom pa je velika većina "prihvatila" komunizam kao normalno i trajno stanje.
    Poslednji put ažurirao/la Gruban : 21.06.2010. u 18:06

Iskusan Ненад (avatar)
    Učlanjen
    17.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    101

Citat Original postavio Gruban Pogledaj poruku
    Nenad je napisao " На време су побили све потенцијалне бунџије и народне вође и народ је обезглављен."
    To bi bilo to.
    Kasnije su komunisti kombinovali teror sa lužasnom ideološkom indoktrinacijom pa je velika većina "prihvatila" komunizam kao normalno i trajno stanje.
    Управо тако.

Domaćin berislav83 (avatar)
    Učlanjen
    18.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    83

pa najvise je srba bilo u partizanskom pokretu tako da nema reci o "anti-komunistickom ustanku",a kralj je pokazao svoje lice isto kao i draza mihailovic tako da je narod u njih izgubio tu veru o kojoj pricas.
    srbija024

Iskusan Ненад (avatar)
    Učlanjen
    17.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    101

Citat Original postavio berislav83 Pogledaj poruku
    pa najvise je srba bilo u partizanskom pokretu tako da nema reci o "anti-komunistickom ustanku",a kralj je pokazao svoje lice isto kao i draza mihailovic tako da je narod u njih izgubio tu veru o kojoj pricas.
    Више је Срба било у четницима. У четницима је било 80 000 Срба, у партизанима 30 000, у недићевцима 15 000, у љотићевцима 8 000.

Ističe se Svecovek (avatar)
    Učlanjen
    16.03.2010.
    Pol
    muški
    Славија - уједињена царевина свију Словена.
    Tekstova u blogu
    117
    Reputaciona moć
    51

Citat Original postavio Ненад Pogledaj poruku
    Више је Срба било у четницима. У четницима је било 80 000 Срба, у партизанима 30 000, у недићевцима 15 000, у љотићевцима 8 000.
    Прво не умањуј број стражара и добровољаца,а друго реци равногораца,да не би било забуне јер су легитмне четничке војводе били Бирчанин и Пећанац,док Дража Михаиловић није имао везе са четништвом.Име Косте Пећанца је значило много у редовима бораца у Србији,то је Дража знао,па је покушао да дође у везу са Костом,да би га привукао на своју страну,јер би времешни војвода могао да доведе са собом стотине елитних четовођа и десетине хиљада искусних ратника и прекаљених герилаца.Због борбе за власт,до исте мисли дошао је и ђенерал Љуба Новаковић,са својим ривалским покретом у Букуљи.

И јел знаш да је Дража негодовао 1942. што су његову војску називали четницима?Има тога у равногорској читанци.

Активни састави анти-партизанских снага.

Југословенска Краљевска Војска у Отаџбини:

1943. 70 000 равногораца

Српска Жандармерија

1941. 5000 жандарма

Српска Државна Стража

1943: 37 000 стражара

Четници Војводе Пећанца

1942. 10 000 четника

Српски Добровољачки корпус

1945. 10500 добровољаца
    "Свуда около су издаја, кукавиштво и лаж" Цар Николај II

Iskusan Ненад (avatar)
    Učlanjen
    17.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    101

Према извештају генерала Јонића, СДС је 1944. имала 16 409 људи. СДК је 1945. имао 4000 људи, плус 7500 Ђуришићевих. Пећанчеви четници никако 1942. нису могли имати 10 000 људи, већ 1941. већи део је побегао код Драже, да би Пећанац временом спао на 50 људи из своје личне пратње.

Iskusan Ненад (avatar)
    Učlanjen
    17.12.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    101

У вези да ли је Дража четник.

Јесте. Влада је одузела овлашћења Пећанцу и пренела их на Дражу, а Бирчанин је своја овлашћења организовања ВЧО пренео на Дражу. Што се тиче Пећанчевих прекаљених герилаца и искусних ратника, 90% њих је прешло Дражи.

Slične teme

1. Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 10.06.2010., 00:43
  2. Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 10.12.2009., 10:12
  3. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 06.05.2009., 01:49

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku