cestice

rasa77

Primećen član
Poruka
923
Resavajuci problem Sredingove jednacine za relativisticke slucaje kretanja elektrona, dirak je 1928. godine dosao do svoje talasne funkcije po kojoj verovatnoca nalazenja nekih cestica u principu moze biti i negativna! Zanima me kako bi vi komentarisali takav slucaj? Kakve su to cestice?
Da napomenem, njegova jednacina je "predvidela" kako se to kaze, postojanje "rupe" u vakuumu, no u to vreme niko nije shvatio znacenje toga. Kasnije se ispostavilo da to mora biti nova cestica, sto je 1932 i eksperimentalno potvrdjeno. Dakle, kakav smisao imaju negativne verovatnoce? Da li su i to neke nove "cestice" ili nesto sasvim drugo? Ili je samo u pitanju neka "matematicka igra"?
 
kazes da verovatnoca nalazenja neke cestice moze biti i negativna. To ne znaci da te cestice tamo nema. Dakle, postavlja se pitanje sta se zbiva sa cesticom ili mozda gresim?


Moderna fizika je dosla do teorijskog zakljucka da jedna ista cestica moze postojati na dva mesta u isto vreme (zna li neko nesto vise o tome?), sto je dovelo u pitanje nase shvatanje prostor-vremena. Sa slicnom problematikom susrela se i dubinska psihologija u tumacenju fenomena sinhroniciteta. Dakle, ovde dve nauke dovode u pitanje prostorno-vremenske i kauzalne principe…..
Eventualna redefinicija nasih shvatanja prostora, vremena i kauzaliteta, iz osnova menja toliko toga………
tesko je i pojmiti revolucionarnost neceg takvog....
 
Cek malo raso zar nije probao da resava probleme u Klein-Gorodnovoj jednacini :wink: :wink: :wink: Misli da budemo precizni asko ce ljudi da googlaju bar nesto da nauce :lol: :lol: :lol:
 
e jbga zabrljavih Klein-Gordon-ova jednacna :roll:
i daaaaa (da te preduhitrim) to je upravo ono sto si ti pomenu kao Sredingerovu jednacinu za relativisicke slucajeve kretanja elektrona....

Inace interesantno da je Sredinger prvo dosao do ove jednacine ali je odbacio posto nije mogao da je uklopi sa podacima (naime ne uzima u obzir spin elektrona)


E a i kad smo vec kod ove teme, mnoooooogo interesantnije je pitanje zasto ne vidimo vise takvih "rupa u vakuumu" ili kako opi lepo rece anti....... :wink:
 
sa tim cesticama moze da se igra do prekosutra, npr anti-... mogu da budu npr komadici hokingovog zracenja , tj onog dela koje je pobeglo iz crne rupe, posto matematicki postoji deo unutra i napolju, a ako sam dobro shvatio hoking kaze da postoje fluktuacije na horizontu dogadjaja, i ipak neke uspeju i da izlete napolje....
 
Anonymous:
Cek malo raso zar nije probao da resava probleme u Klein-Gorodnovoj jednacini :wink: :wink: :wink: Misli da budemo precizni asko ce ljudi da googlaju bar nesto da nauce :lol: :lol: :lol:


Da u pravu si, mada....u to vreme, kada se dolazilo do nekih otkrica u teorijskoj fizici, bilo je mnogo nejasnoca, pa se neki nisu ni usudjivali da objave svoje rezultate. Tako se dogadjalo da pojedini "ponovo otkriju" ono sto je vec otkriveno. No, zasluga izgleda da nikad ne ide pronalazacu, vec onome ko to objavi i publikuje. Zato, da nas ne iznenadi, Klajn i Gordon su objavili tu jednacinu, jer Sredinger nije znao da elektron ima jedno vazno svojstvo - spin. Do tog otkrica dosli su upravo ova dva pomenuta naucnika. Cak je i Lorenc razmatrao tu mogucnost, da elektron ima spin, no njegovo tumacenje, na osnovu klasicne mehanike, nije davalo rezultate u saglasnosti sa STR. Zato je i odbio da poveruje u ono o cemu su pricali Klajn i Gordon.
 
rasa77:
Resavajuci problem Sredingove jednacine za relativisticke slucaje kretanja elektrona, dirak je 1928. godine dosao do svoje talasne funkcije po kojoj verovatnoca nalazenja nekih cestica u principu moze biti i negativna! Zanima me kako bi vi komentarisali takav slucaj? Kakve su to cestice?
Da napomenem, njegova jednacina je "predvidela" kako se to kaze, postojanje "rupe" u vakuumu, no u to vreme niko nije shvatio znacenje toga. Kasnije se ispostavilo da to mora biti nova cestica, sto je 1932 i eksperimentalno potvrdjeno. Dakle, kakav smisao imaju negativne verovatnoce? Da li su i to neke nove "cestice" ili nesto sasvim drugo? Ili je samo u pitanju neka "matematicka igra"?

pitam se gde je taj pozitron? da li je oko jezgra i da li postoji simultano kad i elektron?
 
Nisam siguran, ali mislim da bi ovde bolji pravac razmisljanja bio sta je negativna verovatnoca (a ne sta je "negativna" cestica). Ako je verovatnoca nekog dogadjaja 1 onda ce se on sigurno desiti, ako je jednaka nuli sigurno se nece desiti, a ako je verovatnoca -1, onda ce se sta??? Mene cista logika vuce na razmisljanje da dogadjaj sa negativnom verovatnocom postaje UZROK dogadjaju koji ga je uzrokovao (postujem pretpostavku da je svaki dogadjaj u poznatom univerzumu, pa cak i onaj "najslucajniji" posledica necega).

Jedan glup primer:

Recenica "grupa naucnika je pronasla cesticu sa negativnom verovatnocom" se mozda moze reci kao "cestica sa negativnom verovatnocom je uzrokovala da je pronadje grupa naucnika".

Ako sve ovo sto sam napisao ima nekog smisla, onda pretpostavljam i da cestica sa negativnom verovatnocom ne bi mogla da se "pojavi" u prostoru kakvim ga mi znamo (posto u njemu vreme "tece" u jednom smeru), a ako je moguce pojavljivanje "vakuumske rupe", pitanje je da li je moguca bilo kakva interakcija iste s prostorom. Ako je moguca, mozda bi rezultat takve interakcije mogao biti potiranje prostora ili/i vremena, pa mozda cak i energije!
 
ddm:
Nisam siguran, ali mislim da bi ovde bolji pravac razmisljanja bio sta je negativna verovatnoca (a ne sta je "negativna" cestica). Ako je verovatnoca nekog dogadjaja 1 onda ce se on sigurno desiti, ako je jednaka nuli sigurno se nece desiti, a ako je verovatnoca -1, onda ce se sta??? Mene cista logika vuce na razmisljanje da dogadjaj sa negativnom verovatnocom postaje UZROK dogadjaju koji ga je uzrokovao (postujem pretpostavku da je svaki dogadjaj u poznatom univerzumu, pa cak i onaj "najslucajniji" posledica necega).

Jedan glup primer:

Recenica "grupa naucnika je pronasla cesticu sa negativnom verovatnocom" se mozda moze reci kao "cestica sa negativnom verovatnocom je uzrokovala da je pronadje grupa naucnika".

Ako sve ovo sto sam napisao ima nekog smisla, onda pretpostavljam i da cestica sa negativnom verovatnocom ne bi mogla da se "pojavi" u prostoru kakvim ga mi znamo (posto u njemu vreme "tece" u jednom smeru), a ako je moguce pojavljivanje "vakuumske rupe", pitanje je da li je moguca bilo kakva interakcija iste s prostorom. Ako je moguca, mozda bi rezultat takve interakcije mogao biti potiranje prostora ili/i vremena, pa mozda cak i energije!


vrlo interesantno i ako iz verovatnoce uzmes samo 1,0,-1 (ovo izmedju se moze izraziti kao linearna kombinacija 1 i -1) , postoji trivalentna logika koja se bas bavi uvodjenjem vremena u logiku( tipa neki logicki izraz moze da bese jednom davno......)

potrazi na net-u mislim da se covek koji je napravio tu logiku zove ayamara ili tako nesto.

pozdrav
 

Back
Top