SAMO ZA ONE KOJI VOLE DA PIŠU "ONAKO"

Dešava se svima,da poneseni sobom odemo od sebe i lutamo predjelima na kojima smo već bili ..riječi se brišu i pišu,i dar i čežnja i okovi su i sve odjednom valjda..kad pišem ne radim to da bih ostavila trag,već da bih zabilježila svaki onaj dio mene koji se odlomi..ili koji izraste..
Zanimljiva tema..ali da ne pretjerujem na početku..
 
Samo za one koji "odlutaju"... Zanimljivo, bar za mene. Hajde ja ću prvi, ionako mi se piše. Malopre sam spustio slušalicu, pozdravio ženu koja mi je bila ljubav. Čudni dani... Ona je srećna, upoznala je dobrog čoveka i ja znam da je taj čovek stvarno dobar, znam to po tome što je sa njom. Izašao sam deset koraka dalje i sreo drugu ženu koju sam voleo, ovaj put nije bilo prijateljskog pozdrava... Sudbina je čudna stvar, umešana u naše živote bez nekog reda koji bi se mogao slediti. Voleo sam nekoga ko ne zaslužuje ni pozdrav za dobro jutro, osobu koja u sebi ima ispisanu samo jednu reč, jedno veliko "JA" i ništa sem toga. Neverovatno mi je da postoji neko ko radi sve zbog sebe, neko ko samo hrani svoj ego, leči svoje komplekse i zadovoljava svoje nagone. Sve je na njoj i u vezi nje je tako, jedno ogromno JA, i nikada u životu nije uradila ništa, apsolutno ništa za nekoga drugog ako to nije bila korist za nju. Neka mi oproste žene, ne mrzim nijednu i nikada neću, sem ovog izuzetka.... Nebitna je, sem utoliko što je pokvarila moje raspoloženje zbog žene koja je njena sušta suprotnost, žene koja ima dušu toliku da se u njoj može smestiti sva lepota ovog sveta, žene koja nažalost nije više moja ljubav ali je i dalje iskren prijatelj. Ona me je spasila prokletstva prethodne ljubavi, pokazala i dokazala šta je u stvari ispod pozlaćene maske na licu i iza nameštenog osmeha, kolika je praznina koju ne popunjava duša, već samo ego. Zbog nje pišem ovo. Zbog njenog osmeha koji je još uvek tu za mene, iako ona više nije moja, zbog njene ljubavi koja je bila moja dugo, zbog svakog osmeha koji mi je podarila.... Nemojte me kritikovati zbog teških reči, niti hvaliti zbog lepih, i jedne i druge su moje i samo moje, i jedne i druge su iz srca. I ponovo lutam, valjda je toliko toga sada u meni a nisam pisao tako dugo da sve odjednom traži da izađe napolje, premećući i utrkujući se bez reda i bez smisla, toliko da je to i meni već smešno.
 
Sta reci na ovo pisanje osim c est la vie,mon ami,ti volis jednu,ona voli drugog,neko treci je voleo tebe i tako sve u krug...vrteska zivota ti je to.Kad imas nesto,nisi svestan te vrednosti,sve dok ga ne izgubis.Niko tebe ne moze povrediti toliko koliko ti sam sebe mozes.
Digni glavu,udahni duboko i nastavi dalje,zivot je lep i pun iznenadjenja...i jedan savet...prijatelje,ali one prave bar saslusaj,ako ih vec ne zelis poslusati...
 
Meni se cini da je Prometej hteo da kaze da se dogadja da krene od jedne misli.......ima nesto sto ga vodi..i u jednom trenutku nit se uvije...preskoci poneku stepenicu......i stigne tamo gde mu nije bila namera niti se nadao..
Znam...i meni se desava.....a ti ....pisi......:)
 
Svitanje posle kiše, miris, težak i čist, isprano lišće kroz koje se probija tek pokoji zrak sunca. Lepota koja se može videti samo ovako rano, samo onda kada gledate svitanje, samo onda kada ste raspoloženi da vidite svet lepim, i samo onda možete da razmišljate čisto i bez uticaja, sada kada ništa još nije uprljalo prirodu, sada kada nisu počele dnevne trzavice, sada kada još niko nije uspeo da pokvari idilu ranog jutra... Nekako, bar za mene, je to deo dana kada mogu da se zamislim i premotam svoj film, dođem u ono stanje da razmišljam o sebi i drugima, neometan i neprekidan, spokojan od posla ili obaveza, i eto, jednostavno volim ovaj deo dana. Tada mogu da bacim sve ono što me inače opterećuje i posvetim se sebi, pustim misli da blude a srcu da bude otvoreno za sve ono što može i želi da oseti, da oseti prisustvo ljudi koji su mi dragi, da peva, pati ili se raduje, da bude svoje bez uticaja mojih razmišljanja, bez uticaja moje glave koja ponekad zna da bude tako luda. Tada mi dođu svi trenuci koje sam poklonio dobrim ljudima, sve što je bilo lepo ispliva i raduje se sa mnom, ili opet, ponekad, tuga osvoji moje misli i ništa je ne može oterati. Hvala bogu da ovih prvih, lepih trenutaka, ima mnogo više, da mogu da se okrenem iza sebe i kažem, da, ja jesam dobar čovek, i ja volim ljude, i neću dati ikome da to pokvari....
 
Moraću ponovo, srce mi je puno, preti da će se izliti a ja ne bih voleo da se prolije uzalud ili kod nekoga ko to nije zaslužio... Žena koju sam voleo mi je otvorila oči, kao i mnogo puta do sada, a opet je dobila toliko malo zauzvrat, dobila je samo moje tvrdnje da sam eto takav i da se ne mogu i neću promeniti, ne umem, ili ne smem ili neću, ne znam ni sam više.... Žao mi je što ponovo po ko zna koji put izazivam tugu kod nje, i pokušavam, uzaludno, da to ne radim, jednostavno ne uspeva mi. Ja sam prost čovek, volim samo onda kada stvarno volim, ne mrzim nikada, dobro, dobro, skoro nikada, ne bih to ni znao da me "neko" tome nije naučio, ali i to je deo moga bića, rekao sam već, prost sam... Žao mi je ako sam ti priredio tugu, ako zbog mene nisi potpuno srećna, onako kako stvarno zaslužuješ, veruj mi da stvarno mislim da zaslužuješ sreću, stvarno lepu i trajnu, ne onakvu kakvu sam ja imao snage da ti dam.... Divna tema, znao sam da mi fali, opet sam otišao.... Eto ne znam gde sam krenuo, znam samo da sam hteo da kažem nešto lepo i dobro nekome ko to zaslužuje a da ponovo nisam rekao sve, i plašim se da ni sa svim rečima ovoga sveta nikada neću uspeti da joj sve kažem....
 
Volim jutra. Nekakav mir se spusti na zemlju, sve je tiho i čisto, sve miriše drugačije, diše drugačije, oseća se drugačije. Imam svoj mali ritual svako jutro, kafu koja se dimi pored moje desne ruke, tihu muziku, uvek jednu pesmu na računaru, pogled koji se teško odvaja od prozora koji je ispred mene. Savršeno vreme za malo odmora, za punjenje baterija, za razmišljanje. Iako je prvi dan leta danas je sveže, ma stvarno lepo jutro. Bio sam malo mračan ovih dana, ako neko uopšte ima strpljenja da čita ovo što ja kuckam obećavam da ću biti vedriji, ja u stvari i jesam vesela osoba, sem kada mi ponekad dođe drugačije....
 
Izgleda da sam pogodio temu za sebe, i izgleda da se meni najviše sviđa, samo ja kuckam ovde. Nije ni važno, bitno je da imam gde da pišem, da li će se nekome svideti je tako relativna stvar. Nadam se samo da će bar neko pročitati, da će nekoga navesti na razmišljanje, da će pogoditi bar jednu osobu koja će se pronaći u ovome. Volim da iskažem ono što mi padne na pamet, jednostavno i bez ograničenja koja stalno imam kada razgovaram sa ljudima, bez straha da ću nekoga pogoditi, da će se neko pronaći u mojoj priči, da ću nekoga povrediti, volim da pišem samo radi pisanja, samo da bih izbacio iz sebe ono što želim da kažem. Puno sam pisao o drugima, najteže mi je da pišem o sebi, najteže zbog toga što po nekad ni sam sebe ne razumem, što se zbunim i ne mogu da odbranim svoje postupke pred onima koji mi kažu da treba da budem drugačiji. Po meni sam krajnje jednostavan čovek, jednostavan u tome da znam ko sam i kakav sam, teško je to objasniti ljudima koji su drugačiji i žele da svi budu takvi kao oni, onima koji ne prihvataju drugu stranu i drugo mišljenje, onima koji ne mogu da shvate da su drugi različiti i da vole to. Ja volim da praštam, za mene su svi ljudi u redu, u redu dokle god me ne povrede i mnogo posle toga, sve do onog trenutka dok ne utvrdim da stvarno nemaju u sebi ni trunke onoga što ja zovem ljudskost, da nemaju ničega zbog čega bi se bilo ko trebao truditi oko njih. Hvala bogu pa nisam imao puno takvih. Tačnije, samo dva puta u životu sam MORAO da postupim tako. Sada o onim drugima, o ljudima koji zaslužuju drugu šansu. U stvari, drugu šansu zaslužuju svi, a oni koji je zaluže i više od toga, iako naprave nešto što je za mene bolno, je uvek imaju. Možda je to glupo, možda sam ja glup što tako razmišljam, možda ne bih trebao da slušam njihova opravdanja niti da ih ja tražim za njih ali eto takav sam i nema tu promene. Mnogo puta sam slušao reči, grube i bolne, "kazni", "zaboravi ih", " otkači", " ne slušaj", nema ih i dalje u mom rečniku, nikada ih neće ni biti. Voleo sam da istim tim ljudima objasnim šta je u meni, nisam uspeo, uvek sam nailazio na zid neodobravanja, nerazumevanja, podsmeha... Kako nekome ko ne razume da objasniš koliko snage treba da oprostiš ? Bilo kome, bilo šta ? Kako da objasniš da to nije znak slabosti, da je to znak snage ? Kako da nekome objasnim koliko snage je potrebno da nekome ko je kriv okreneš drugi obraz ? Zašto svi smatraju praštanje znakom nedostatka snage ? Nije tako, nikada nije bilo i nikada neće biti... Moralna snaga u nama nije da pokažemo premoć nad nekim ko je slabiji, čovek si tek kada ne iskoristiš tu mogućnost, ako ne poniziš i kazniš nekoga ko kaznu zaslužuje, samo zbog svoje moralne snage, i zbog svog duševnog mira. Nije to slabost, daleko je to od toga..... Velika nevolja je u tome što svi takav postupak smatraju slabošću, nedovoljnom ambicijom, nedostatkom samopouzdanja, svime sem onime čime treba da je tumače, jednostavnom stvari koja se zove praštanje, onime na šta su svi zaboravili, zaboravili zauzeti svojim problemima, ambicijama, željama, svime onime što je tako malo a tako vredno svima nama, zaboravili smo da budemo ljudi, samo i jednostavno ljudi.
 
Prijatelju, tema je za sve? ok...Citala sam tvoje prethodne teme pa i ovu...Nema mnogo razlike osim sto si konacno shvatio koga si voleo a koga si trebao voleti. Medjutim, tvoj odnos prema ljudima i shvatanje sustine zivota se nije bitno promenio. Mozda ces vremenom upoznati sebe i postaviti odredjene limite i granice u odnosima prema onima koji ne zasluzuju da im se oprosti...a mozda i neces...sve je kod tebe : mozda?Ponekad kasno shvatimo sta smo uradili a sta smo trebali...ali ne valja tu gresku redovno ponavljati...
Morala sam da se javim sa svojim misljenjem a drugi put cu pisati o temi...;):bye:
 
Eto, rekao sam da je sve što napišem u stvari samo moje razmišljanje, i stvarno jeste tako, znam ja da grešim na mnogo mesta i mnogo načina, pa opet ako se okrenete i razmislite o svom životu videćete da ste grešili barem toliko, svako od nas dovoljno pošten da prizna to je imao more grešaka, ili onoga što smatra greškama, i mnogo stvari koje bi uradio drugačije da može to da vrati nazad. Sazdani smo valjda takvi da budemo ono što jesmo, možemo promeniti svoje ponašanje prema drugima, ne možemo promeniti suštinu svog bića, možemo ga negirati, kriti, ne priznavati, ali smo u stvari mi to što jesmo i tu je kraj. Plašim se da ću ja ostati takav kakav sam zauvek, bez nade da ću se ikada promeniti. Sa jedne strane možda bih voleo da sam drugačiji, oštriji, sa manje dara da vidim druge ljude i njihove probleme, sa manje snage da razmišljam o tome, sa više ambicije da zadovoljim svoje potrebe, ali eto nisam. Nisam, i to znam, neću sigurno ni biti. Oprostićete mi ovo što sada kažem, ne želim da budem drugačiji, ne želim jer iza mene stvarno nema ni jednog jedinog postupka prema bilo kome zbog koga sada žalim a ja želim da uvek bude tako.
 
Evo ponovo posledica mojih razmišljanja, prethodna poruka jednostavno nije trebalo da se završi onako, ipak ima posledica zbog kojih žalim, postupaka koji su morali da budu bolni, morali zbog jednostavnog sukoba sa samim sobom, želje da budem iskren i normalne posledice da to nekada nekoga i povredi. To je nemoguće izbeći, nemoguće čak i za mene koji uvek razmišljam o posledicama svojih postupaka. Nešto sasvim drugo je što ja uvek gledam da ti postupci povrede druge najmanje što je moguće, žrtvujući pri tome svoja osećanja i sve ostalo što mora biti žrtvovano. Odatle dolazi onaj mir koji sam naveo, znam da onda kada sam morao da povredim nekoga jednostavno nije bilo drugog izlaza, nije moglo drugačije.
 
Sukob sa samim sobom ne treba odlagati,niti izbegavati,do njega ce kad tad doci,sto kasnije,to bolnije.Iskrenost mozda povredi u prvom trenutku,ali mnogo manje nego neiskrenost...ako ti neko ne trazi nista osim toga i ako to ne mozes da ispostujes,ne mozes ni da ocekujes od zivota da ti nesto bolje vrati.Ako tebe neko povredi,nemoj ti povredjivati druge ljude,uostalom koliko god da dajes bilo cega,uvek ti se na neki nacin duplo vrati...to je nepisano zivotno pravilo koje ces jednoga dana shvatiti...
 
Znam za pravilo da se sve duplo vrati u životu, dobro i zlo, znam za to oduvek, i volim što je tako. Uvek je lepo uraditi nešto dobro, za bilo koga, bez razloga i bez očekivanja bilo čega zauzvrat. Lepo je znati i da one koji te povrede čeka isto to, i ne mora da bude od mene, od bilo koga, nije lepo što ovo kažem ali sada imam odličan primer, i verujte mi, ma koliko smatram sebe dobrom osobom nisam uspeo da se uzdržim onoga " to je i zaslužila", i mada mi je posle svega par sekundi bilo žao i nje i toga što sam pomislio ipak ostaje ta rečenica, ostaje kao dokaz da ipak nisam toliko nesebičan i dobar.... Ponekad ispliva ono što ja inače ne volim, izađe na svetlost dana moja tamna strana, ona koju svi imamo, i ostane tu, ponekad... Eto, sada je tu. Sada treba okrenuti drugi obraz i spasti nekoga koga mrziš. Mogu to da uradim, samo što ne želim.... I ako to uradim ne želim da ona to zna, a sve u meni vrišti onaj poznati refren " neka plati, neka pati".... Vodim izgubljenu bitku sa samim sobom, i neće biti prvi put da je izgubim. Možda i neću, ali ću onda verovatno žaliti više nego da sam uradio što sam mogao, 'bem ti ovaj život kad je komplikovan.
 
Ti si toliko ''uznapredovao'',da je sad ona i dobila svoju temu.Bravo !!!Samo tako,to ti je sigurni put...znas i sam za gde...:bye:

Ova razmišljanja dolaze niotkuda i ne vode nigde, tu su samo radi sebe, a tema, tema je tu za sve, ne za nju, niti za mene, čak ni samo za prijatelje... Nema puta za nazad, niti bih ja pošao njime, čak i da mogu, a napred je maglovito i dok se magla ne očisti lutaću svuda....
 
Malo sam lutao temama, tek da ubijem vreme i vidim o čemu to ostali pišu. Lepo je sve ostalo, nekako mi je romantika u srcu, možda sam samo nepopravljivo sentimentalan ili jednostavno volim da volim pa odatle ova moja ljubav za ove teme ovde, ali eto volim ih. Ne mogu da shvatim one koji uopšte mogu da žive bez ljubavi u svom životu, trebalo bi da je ona stalno tu u nama da bismo bili bolji ljudi, da bismo mogli da volimo i druge i sebe i ceo svet. Čime ti ostali popunjavaju prazninu koja mora da stoji ako ne vole ? Zar je moguće da samo vole sebe i da im je to dovoljno? Odbijam da prihvatim ovakvu varijantu iako imam dovoljno dokaza da postoje takvi, odbijam samo zbog toga što želim da verujem da se svako može popraviti, da u svakome postoji nešto dobro i da su oni koji tako rade jednostavno nesrećni ljudi, nesvesni šta gube.
 
Konačno mogu da se ostvarim.
Ostvarivanje? Kako čarobna reč, u čije ime, izgleda nam, da možemo da pomeramo planine. Treba se ostavriti, ovaj imperativ je dete užasnog, a ipak nužnog udarca kakav je život. Naši pradedovi i dedovi svakako nisu mogli da se ostvare. Njihovo čitavo ostvarivanje bilo je sadržano u najboljem mogućem izvrašavanju zahteva svakodnevnog života. Ostvarivanje koje mi tražimo u ''prostoru'' povezano je s nekim oblikom kreativnosti.
Svakog jutra budim se puna radosti i radoznalosti. Šta će mi se danas dogoditi? Kakve ću susrete imati? Kakva me osećanja očekuju? Na koji način ću moći da dodirnem tuđa srca?
Prostor koji nam je dat za ostvarivanje jeste onaj obuhvaćen svime između našeg prvog i poslednjeg uzdaha. Svaki dan, svaki sat, svaki sekund mora biti po tom principu. Svaki trenutak našeg života sadrži u sebi prečistu svetlost dijamanata, kao ineprobojno sivilo grafita. I dijamant i grafit su sastavljeni od istih atoma ugljenika, razliku stvara samo njihov raspored.
Kako da rasporedim svoje atome? U horizontalnoj ili vertikalnoj ravni? Da li da se prepustim prožimanju svetlošću ili da spustim pogled? I ako tražim prostor za sebe, da li da ga tražim da bih zadovoljila svoj ego ili pak zato što čitavo moje biće traži?
 
Kako je ovo lepo. Lepo zbog toga što ga piše neko ko traži sebe unutar sveta, što je to neko ko misli da može da promeni i svet i sebe da bi bilo bolje, neko ko misli da se sve može promeniti željom i voljom da bude bolje. Može, ne kažem da ne može, može se promeniti nešto, ne i sve. Rođeni smo da budemo takvi kakvi jesmo, bačeni u ovaj suludi svet da se uklopimo ili propadnemo, možemo menjati, pa opet je ta promena toliko mala da će mnogo generacija pokušavati da dovrše to što smo mi počeli da bi to uopšte bilo vidljivo. Menjati sebe je lakše, nažalost malo uticaja će to imati na ostatak sveta, malo, sasvim malo promene će doneti onima koji isto osećaju i za isto se bore, a sebi samome ćete stvoriti mnogo muke, one muke koja ne treba da bude tu. Pokušavao sam da menjam i da se menjam, bezuspešno, mnogo puta. Ne želim više. Takav sam kakav jesam, i nije me sramota toga, ponosan sam na to. Ostaću takav, i nadam se da će me neko takvog upamtiti, bez velikih dela, bez velikih misli, bez velike ambicije, ali zato sa najvećim zvezdama u očima, sa idealom koji ne bledi i neće nikada izbledeti dok postoje ljudi koji imaju srce umesto razuma i ljubav umesto samoljublja. Toliko lepog je na ovom svetu što treba voleti, toliko da ono što nije lepo ne treba da ušeta u naša srca nikada, da nikada loša stvar ne treba da pomrači radost u srcu, makar to bila samo radost zbog novog dana koji se upravo rađa.....
 
Nemam mira, ne mogu da okrenem drugi list i ostavim se pisanja, ne mogu da ostavim u sebi ono o čemu razmišljam. Život je čudan i ne daje nam puno izbora o tome kako ćemo da živimo, ma kako da nam izgleda veliki izbor koji imamo pred sobom ipak je to tako malo, tako ograničeno okolinom, našim navikama, sudbinom i prilikama da se svodi na koprcanje upecane ribe negde u meredovu pecaroša.... ipak imamo izbor. Ostaviti sve, otići i početi ispočetka izgleda tako primamljivo, toliko lepo i romantično, svako od nas može otići, nažalost svako od nas nosi svoje ja sa sobom i neće sebe učiniti drugačijim a osatalo će doći sa time praveći opet istu zamku za nas same. Možda je ovo baš subjektivno mišljenje, možda neko ima veći izbor, ja sam toliko ograničen svojom voljom da imam ispred sebe samo prav put kojim idem hteo to ili ne, voleo ili mrzeo, želeo ili ne...
 
Pretpostavljao sam da će ovo biti tema samo za mene, nekako nisam mogao da se uklopim ni u jednu od onih koje sam voleo da čitam, ima tamo svega, ljubavi, mržnje zabave, tuge, samoće, ma svega a ja se eto nigde tu ne uklapam. Valjda je zbog toga ova tema "onako", izgleda da sam i ja pomalo takav. Malo vredi kada sve ide onako kako treba, kada je sve na oko lepo a nema onih začina koji daju životu lep ukus, malo sve vredi bez ljubavi, bez strasti za životom. Svaki dan isti kalup, svaki dan isti posao, svaki dan isto....
 
Pretpostavljao sam da će ovo biti tema samo za mene, nekako nisam mogao da se uklopim ni u jednu od onih koje sam voleo da čitam, ima tamo svega, ljubavi, mržnje zabave, tuge, samoće, ma svega a ja se eto nigde tu ne uklapam. Valjda je zbog toga ova tema "onako", izgleda da sam i ja pomalo takav. Malo vredi kada sve ide onako kako treba, kada je sve na oko lepo a nema onih začina koji daju životu lep ukus, malo sve vredi bez ljubavi, bez strasti za životom. Svaki dan isti kalup, svaki dan isti posao, svaki dan isto....
:confused: zasto zivis tako ? :dontunderstand:
 

Back
Top