jugoslavija-srbija generacije 80-95

bezibre!

Poznat
Banovan
Poruka
8.923
e ovako
promećujem da postoje dijametralne generalne razlike
u odrastanju, vaspitanju, životu i na kraju komplet životu, sposobnosti, vrednostima i pameti
u generacijama što je i logično
ali rapidne su razlike baš u godinu dve
recimo 85, 6 - jedna priča
87, 8, 9 - druga priča
90, 91, 2 - treća priča
ovo je samo okvir
razrađivaću
a vi recite šta zapažate i generacijski i po sebi lično
uzmite odnos prema školi, poslu, vrednosti, sposobnost za život
molim bez opštih mesta
 
Smatram da je svaka generacija,generacija za sebe.Tako da se ne slažem sa podelom.E sad da razlike postoje,postoje.

Generacijski smatram da je moja generacija(89) dosta ispuštena i da postoje OGROMNI propusti u obrazovanju,iskrivljene su vrednosti(isto to u manjoj ili većoj meri postoji kod svih generacija).

Kao što sam već rekao na drugoj temi,ja sam drugačiji u nekim stvarima od svoje generacije...

Danas je totalno in:

-ići na more sa društvom sa 15,16 godina
-bežati sa časova(ok i ja sam bežao ponekad,i ne mislim na to bežanje sa ponekog,već ono kažem roditeljima idem u školu a ne odem ceo dan i tako danima,pa i nedeljama i mesecima)
-napiti se petkom ili subotom uz muziku DJ ili splavske narodnjake,a onda nedelju prespavati
-ne jesti kuvano(mislim može ponekad fast food,ali bar oni koje ja znam govore da je povrće bljak...)

I slično.Uskoro nastavljam sa diskusijom.Toliko zasad od mene.

Al sam se raspisao
 
Smatram da je svaka generacija,generacija za sebe.Tako da se ne slažem sa podelom.E sad da razlike postoje,postoje.

Generacijski smatram da je moja generacija(89) dosta ispuštena i da postoje OGROMNI propusti u obrazovanju,iskrivljene su vrednosti(isto to u manjoj ili većoj meri postoji kod svih generacija).

Kao što sam već rekao na drugoj temi,ja sam drugačiji u nekim stvarima od svoje generacije...

Danas je totalno in:

-ići na more sa društvom sa 15,16 godina
-bežati sa časova(ok i ja sam bežao ponekad,i ne mislim na to bežanje sa ponekog,već ono kažem roditeljima idem u školu a ne odem ceo dan i tako danima,pa i nedeljama i mesecima)
-napiti se petkom ili subotom uz muziku DJ ili splavske narodnjake,a onda nedelju prespavati
-ne jesti kuvano(mislim može ponekad fast food,ali bar oni koje ja znam govore da je povrće bljak...)

I slično.Uskoro nastavljam sa diskusijom.Toliko zasad od mene.

Al sam se raspisao


auuuu *** ja ne verujem da si ti ovo napisao :eek::eek::eek: prvi konkretan post na vezan za temu a da nije spam od tebe da vidim za ovih par meseci koliko sam ovde :D
 
Generacija '89.. Moja najranija secanja vezana su za dugacke redove, gde sa mamom cekam da dodjem na red u nekoj polupraznoj prodavnici. Jako mucno secanje. Jako mi je dosadno bilo, a i videla sam da s moji jako nerviraju oko svega.. Samo sam zelela da budem negde drugde.

Ratova i prica o ratovima se ne secam, valjda moji nisu zeleli da brata i mene truju sa time. Bila sam svedok samo onoga sto nisam mogla da ne vidim.. Bilo je zaista tesko.

Onda, secam se novacanica sa mnooogoo nula. Nije mi bilo jasno sta se desava. Secam se, kasnije smo brat i ja uzeli i makazama sekli te pare.

Da da.. i devize, devize, devize.. svuda po ulici. I kante sa gorivom!
 
Poslednja izmena:
jaoj ajde sve sve

ali ne jesti kuvano :lol:

prvo mi upada u oci (ne)sposobnost (ne)uspeh i uopste vrednosti (koji put ta rec)

ovi do 87. su nekako agilniji, navikli da sljakaju da se bore da muljaju i zive efektivno-seljacki
87-89 uglavnom totalno nesposobni i propali
90- - duhovno suzeni ali znaju sta hoce u smisu te neke new wave zapad slike i umeju to da dobiju
ovi najtaziji pitaj boga
 
87-89 uglavnom totalno nesposobni i propali

из сопственог искуства? :mrgreen:
ја мислим да је генерално један падајући низ са новим генерацијама које долазе, у сваком погледу..
сукње су све краће, а памет.. све дужа? не, само су пуни с тако :mrgreen:
 
Mogu ja da kazem sa aspekta srednjoskolskog profesora par stvari. Ne postoje ostre razlike medju generacijama, vec tendencije koje vremenom postaju sve izrazenije.

Po disciplini i vaspitanju generacije su se postepeno kvarile decenijama, ali mislim da su od 84 i 85 godista poceli znatno veci problemi. Pocelo je znatno vise da se bezi sa casova, nasilja i alkohola je bilo vise, a broj dobrih ucenika se smanjivao. Postovanja prema profesorima takodje vise nije bilo. Jos uvek su ipak cini mi se relativno 'normalni' preovladjivali.
Godista 87. i 88. su mi ostala u solidnom secanju iako su i ona bila losija u odnosu na prethodna. Njima sam dosta predavao kao pocetnik, prakticno sam ih znao od pocetka. Ponasanje je bilo uglavnom preterano opusteno, ali bilo je tu jos dobrih ucenika.
Kasnije generacije su postale jos losije. 90, 91... jako malo upotrebljivih umova. Sve je potrebno dodatno objasnjavati po deset puta, oko svega se moras raspravljati. Neki i danas ne shvataju zasto se mobilni mora iskljuciti na casu. Drski, bezobrazni, neobicno glupi, a samouvereni u svojoj gluposti. Dobrih ucenika po dva, tri u razredu.
Najzad, 94. koje sad zavrsava prvi razred je opet losije i po znanju i po ponasanju i po zalaganju. Deca su priglupa, intelektualno zakrzljala. Potreban je ogroman napor da im se objasne neki najjednostavniji koncepti koji su se ranije jednostavno podrazumevali. Nemojte misliti da sam grub kad kazem da su zaglupeli. To treba doci pa videti svojim ocima. Nemaju apsolutno nikakvog stida. Misle da sa odraslima mogu da razgovaraju kao sa drugovima, a sa drugovima kao sa zivotinjama. Farma, veliki brat, alkohol, narkotici, mobilni telefoni od par stotina evra i tri izlaska nedeljno... Blazeni u svojoj gluposti i neznanju
Da sumiram, svaka generacija je za nijansu ili dve gora od prethodne. To je zapravo fascinantan proces koji posmatam evo vise od osam godina i jos uvek se iznenadim s vremena na vreme.
 
Poslednja izmena:
Mogu ja da kazem sa aspekta srednjoskolskog profesora par stvari. Ne postoje ostre razlike medju generacijama, vec tendencije koje vremenom postaju sve izrazenije.

Po disciplini i vaspitanju generacije su se postepeno kvarile decenijama, ali mislim da su od 84 i 85 godista poceli znatno veci problemi. Pocelo je znatno vise da se bezi sa casova, nasilja i alkohola je bilo vise, a broj dobrih ucenika se smanjivao. Jos uvek su ipak cini mi se relativno 'normalni' preovladjivali.
Godista 87. i 88. su mi ostala u solidnom secanju iako su i ona bila losija u odnosu na prethodna. Njima sam dosta predavao kao pocetnik, prakticno sam ih znao od pocetka. Ponasanje je bilo uglavnom preterano opusteno, ali bilo je tu jos dobrih ucenika.
Kasnije generacije su postale jos losije. 90, 91... jako malo upotrebljivih umova. Sve je potrebno dodatno objasnjavati po deset puta, oko svega se moras raspravljati. Neki i danas ne shvataju zasto se mobilni mora iskljuciti na casu. Drski, bezobrazni, neobicno glupi, a samouvereni u svojoj gluposti. Dobrih ucenika po dva, tri u razredu.
Najzad, 94. koje sad zavrsava prvi razred je opet losije i po znanju i po ponasanju i po zalaganju. Deca su priglupa, intelektualno zakrzljala. Potreban je ogroma napor da im se objasne neki najjednostavniji koncepti koji su se ranije jednostavno podrazumevali. Nemaju apsolutno nikakvog stida. Misle da sa odraslima mogu da razgovaraju kao sa drugovima, a sa drugovima kao sa zivotinjama. Farma, veliki brat, alkohol, narkotici, mobilni telefoni od par stotina evra i tri izlaska nedeljno... Blazeni u svojoj gluposti i neznanju
Da sumiram, svaka generacija je za nijansu ili dve gora od prethodne. To je zapravo fascinantan proces koji posmatam evo vise od osam godina i jos uvek se iznenadim s vremena na vreme.
Видите ли неко решење, професоре? :sad2:
 
Mogu ja da kazem sa aspekta srednjoskolskog profesora par stvari. Ne postoje ostre razlike medju generacijama, vec tendencije koje vremenom postaju sve izrazenije.

Po disciplini i vaspitanju generacije su se postepeno kvarile decenijama, ali mislim da su od 84 i 85 godista poceli znatno veci problemi. Pocelo je znatno vise da se bezi sa casova, nasilja i alkohola je bilo vise, a broj dobrih ucenika se smanjivao. Postovanja prema profesorima takodje vise nije bilo. Jos uvek su ipak cini mi se relativno 'normalni' preovladjivali.
Godista 87. i 88. su mi ostala u solidnom secanju iako su i ona bila losija u odnosu na prethodna. Njima sam dosta predavao kao pocetnik, prakticno sam ih znao od pocetka. Ponasanje je bilo uglavnom preterano opusteno, ali bilo je tu jos dobrih ucenika.
Kasnije generacije su postale jos losije. 90, 91... jako malo upotrebljivih umova. Sve je potrebno dodatno objasnjavati po deset puta, oko svega se moras raspravljati. Neki i danas ne shvataju zasto se mobilni mora iskljuciti na casu. Drski, bezobrazni, neobicno glupi, a samouvereni u svojoj gluposti. Dobrih ucenika po dva, tri u razredu.
Najzad, 94. koje sad zavrsava prvi razred je opet losije i po znanju i po ponasanju i po zalaganju. Deca su priglupa, intelektualno zakrzljala. Potreban je ogroman napor da im se objasne neki najjednostavniji koncepti koji su se ranije jednostavno podrazumevali. Nemojte misliti da sam grub kad kazem da su zaglupeli. To treba doci pa videti svojim ocima. Nemaju apsolutno nikakvog stida. Misle da sa odraslima mogu da razgovaraju kao sa drugovima, a sa drugovima kao sa zivotinjama. Farma, veliki brat, alkohol, narkotici, mobilni telefoni od par stotina evra i tri izlaska nedeljno... Blazeni u svojoj gluposti i neznanju
Da sumiram, svaka generacija je za nijansu ili dve gora od prethodne. To je zapravo fascinantan proces koji posmatam evo vise od osam godina i jos uvek se iznenadim s vremena na vreme.

pa stvar je u psihickom odnosu
koji sve gradi
jedni su radili isto manje vise ali tajno i sa strahom
a ovi noviji upravo s tom samouverenoscu i bahatoscu
to jeste fascinantno
sad sta je tu rezus faktor... ne bih ulazio
 
Видите ли неко решење, професоре? :sad2:

Ne, dok roditelji ne pocnu ozbiljnije shvatati svoju ulogu i dok drzava ne bude shvatila vaznost prosvete i odluci da joj pomogne da se izbori sa problemima realnim i prakticnim resenjima, a ne reformom po uzoru na zemlje s kojima nemamo nista. I porodica i skola uticu na to da nastaju kulturni ljudi koji mogu normalno da funkcionisu u drustvu. A ovako nastaju mladi ljudi koji vise lice na zveri. Kao sto sugerise bezibre! te zveri mozda u nekim aspektima deluju efikasnije, ali njihov sveukupan rezultat na duze staze je ovakvo drustvo kakvo vidite oko sebe. A bice verovatno gore...
 
Poslednja izmena:
danas su svi odlicni
i svi se furaju na 5,00
odnosno formu, brojke, upis
i time grade tu svoju sliku
nema realne gradacije
petica je ista ko i dvojka
a trojka koja je sredina je kao nula

Kod mene NIKO od 94. godista nije dobio najvisu ocenu. Danas zakljucujem ocene. Jednostavno nisam hteo da smanjim kriterijum i dajem lakse zadatke u toku godine. 87. godiste je svojevremeno na mojim pismenima sa istim zadacima dobijalo po deset petica u jednom razredu. Ne cesto, ali i to se desavalo. Sad kad to kazem vise ni sam sebi ne verujem. :eek: Kako se menja vreme.
 
Bio je jedan tekst pa evo da prenesem....mozda se nekome svidi...


POZDRAV GENERACIJI

Za svu decu koja su rodena

70-tih i 80-ih !!

Prvo, preživeli smo i rodeni smo normalni iako su naše majke kad ih je
bolela glava pile aspirine, jele hranu iz konzervi, pušile i radile do
zadnjeg dana trudnoce i nikad nisu bile testirane na dijabetes.

U to vreme nisu postojala upozorenja u stilu 'Cuvati daleko od dohvata dece' na bocicama sa lekovima, vratima i ormarima.
Mi, kada smo imali 10-11 godina nismo nosili Pampers-e. Piškili smo u krevet.

Kao deca, vozili smo se u automobilima bez pojasa i vaznušnih jastuka i
nismo morali imati kacige na glavi kad se vozimo biciklom ili na
rolerima.

Pili smo vodu iz creva za zalivanje vrta, a ne iz flašica kupljenih
u velikim trgovackim lancima. Delili smo flašicu Cocte i Coca Cole sa
našim prijateljima i

NIKO nije umro zbog toga!

Jeli smo mlecne sladolede, beli hleb i pravi puter, pili kole koje
su i tada bile pune šecera, ali nismo bili debeli zato sto smo smo se
STALNO IGRALI NAPOLJU!

Izlazili smo iz kuce ujutro i igrali se celi dan, sve dok se ne upale svetla na ulici,

žmurke, planova, klisa, jurke, partizana i nemaca, 1-2-3, kauboja i
indijanaca, lozinke, džamije, fantoma i svega ostalog sto je samo
decija mašta bila u stanju smisliti,

Neretko, nas niko nije mogao naci po celi dan.
I nikad nije bilo problema...

Provodili smo cele dane praveci trokolice od otpada iz podruma,
spuštali se niz ulice zaboravljajuci da nismo napravili kocnice.
Nakon par padova, slomljenih prstiju i modrica naucili smo kako rešiti problem.

Mi nismo imali imaginarne prijatelje ni probleme s koncentracijom u školi.

Nama nisu davali tablete protiv hiperaktivnosti. Mi nismo imali
školskog psihologa i usmerivaca pa smo ipak završavali nekakve škole.

Nama nisu prodavali drogu ispred škole...

Mi nismo imali Playstation, Nintendo, X-box, nikakve video igrice,

nismo imali 99 kanala na televiziji (samo dva i to drugi tek od popodne),

nismo imali video rekordere, surround sound, mobilne, kompjutere, Internet, chat rooms.. .....

MI SMO IMALI PRIJATELJE

I MI SMO IŠLI NAPOLJE

DA SE DRUŽIMO S NJIMA !

Padali smo s drveca, znali se poseci na staklo, slomiti zub, nogu ili ruku , ali

naši roditelji nikada nisu išli na sud zbog toga.

Igrali smo se s lukom i strelom, pravili katapulte i bacali petarde za Novu godinu i sve smo to preživeli bez posedica!

Išli smo biciklom ili peške do prijateljeve kuce, zvonili na vrata ili
jednostavno ulazili u njihovu kucu da se družimo i budemo zajedno!

Kad upadnemo u probleme sa zakonom, roditelji nisu placali kauciju da
nas izvuku. U stvari, bili su cesto stroži nego sam zakon!

Imali smo slobodu, pravo na greške, uspeh i odgovornost.

I naucili smo živeti s tim!

I ti pripadaš toj generaciji?

CESTITAM!

MOŽDA CEŠ ŽELETI DA PODELIŠ OVO S OSTALIMA KOJI SU IMALI SRECE DA
ODRASTU KAO PRAVA DECA, PRE NEGO ŠTO SU ADVOKATI, DRŽAVE I VLADE POCELI
ODREÐIVATI KAKO TREBA ŽIVETI !

A možda bi trebalo ovo poslati i današnjoj deci, da vide kako smo mi odrastali...

Pozdrav generaciji!

ŽIVELI!!!!
 
danas su svi odlicni
i svi se furaju na 5,00
odnosno formu, brojke, upis
i time grade tu svoju sliku
nema realne gradacije
petica je ista ko i dvojka
a trojka koja je sredina je kao nula
jok bre
ovi osnovci su haos nevidjeni

a 92-91 su streberske generacije
u mom razredu od 27 njih,19 je odlicno
njih 5 skroz odlicno
i ja sam imala priliku da prodjem 5.0,ali ne zelim ,msm,kad nias zasluzila
(mada,u poredjenju sa onima koji jesu 5.0,jesam)
Kod mene NIKO od 94. godista nije dobio najvisu ocenu. Danas zakljucujem ocene. Jednostavno nisam hteo da smanjim kriterijum i dajem lakse zadatke u toku godine. 87. godiste je svojevremeno na mojim pismenima sa istim zadacima dobijalo po deset petica u jednom razredu. Ne cesto, ali i to se desavalo. Sad kad to kazem vise ni sam sebi ne verujem. :eek: Kako se menja vreme.

opala
ovde vidim jednog ne-bas-omiljenog profesora:lol:
 
Kod mene NIKO od 94. godista nije dobio najvisu ocenu. Danas zakljucujem ocene. Jednostavno nisam hteo da smanjim kriterijum i dajem lakse zadatke u toku godine. 87. godiste je svojevremeno na mojim pismenima sa istim zadacima dobijalo po deset petica u jednom razredu. Ne cesto, ali i to se desavalo. Sad kad to kazem vise ni sam sebi ne verujem. :eek: Kako se menja vreme.

Ауу.. јел математика? Физика, хемија?
Добро.. слажем се. Није ни битно.
Али баш да нема ни једне петице.. то је срамота :mrgreen:


Нешто размишљам, не могу да кажем ни да су старије генерације биле много паметније што се неких ствари тиче. Управо су нам оне оставиле у аманет доста лоших и нерешених ситуација. И онда се направила једна ланчана реакција која иде са генерацијама и данас је тешко очекивати да ће једна напсно прекинути тај низ и бити много боља.
 
Poslednja izmena:
Mogu ja da kazem sa aspekta srednjoskolskog profesora par stvari. Ne postoje ostre razlike medju generacijama, vec tendencije koje vremenom postaju sve izrazenije.

Po disciplini i vaspitanju generacije su se postepeno kvarile decenijama, ali mislim da su od 84 i 85 godista poceli znatno veci problemi. Pocelo je znatno vise da se bezi sa casova, nasilja i alkohola je bilo vise, a broj dobrih ucenika se smanjivao. Postovanja prema profesorima takodje vise nije bilo. Jos uvek su ipak cini mi se relativno 'normalni' preovladjivali.
Godista 87. i 88. su mi ostala u solidnom secanju iako su i ona bila losija u odnosu na prethodna. Njima sam dosta predavao kao pocetnik, prakticno sam ih znao od pocetka. Ponasanje je bilo uglavnom preterano opusteno, ali bilo je tu jos dobrih ucenika.
Kasnije generacije su postale jos losije. 90, 91... jako malo upotrebljivih umova. Sve je potrebno dodatno objasnjavati po deset puta, oko svega se moras raspravljati. Neki i danas ne shvataju zasto se mobilni mora iskljuciti na casu. Drski, bezobrazni, neobicno glupi, a samouvereni u svojoj gluposti. Dobrih ucenika po dva, tri u razredu.
Najzad, 94. koje sad zavrsava prvi razred je opet losije i po znanju i po ponasanju i po zalaganju. Deca su priglupa, intelektualno zakrzljala. Potreban je ogroman napor da im se objasne neki najjednostavniji koncepti koji su se ranije jednostavno podrazumevali. Nemojte misliti da sam grub kad kazem da su zaglupeli. To treba doci pa videti svojim ocima. Nemaju apsolutno nikakvog stida. Misle da sa odraslima mogu da razgovaraju kao sa drugovima, a sa drugovima kao sa zivotinjama. Farma, veliki brat, alkohol, narkotici, mobilni telefoni od par stotina evra i tri izlaska nedeljno... Blazeni u svojoj gluposti i neznanju
Da sumiram, svaka generacija je za nijansu ili dve gora od prethodne. To je zapravo fascinantan proces koji posmatam evo vise od osam godina i jos uvek se iznenadim s vremena na vreme.
Професоре, дошло је време да се ово носи у школу уместо дневника.
bostaff.jpg

А друга ствар, морам Вас критиковати зато што дајете лош пример пишући овом гајевицом.
Уосталом, довољно је погледати овај видео запис:


КО ПОСЛЕ СМЕ ДА ПРАВИ ГЛУПОСТИ? :mrgreen:
 

Back
Top