Psiholoski interesantne serije i filmovi

Pa kao autor teme mislim o konsekvencama drustvenog ponasanja , znaci i izuzetka i tendencija...
Nemoguce je da dobra , sveopsta analiza o nekom dobrom psiholoskom filmu stane u jedan post...
Znaci pet, sest, to su 3 strane...ko ce to da cita od ostalih....ili da budem precizan iz svog ugla, nece li na taj nacin biti zatrpane osnovne stvari , a to su predlozi filmova i serija koje imaju po ucesnicima psiholoski znacaj za gledaoca...

Onaj ko misli da dobra analiza filma moze da stane u tekst do 6000 karaktera, taj ili gleda planarne filmove, ili prepricava film, ne analizirajuci ga psiholoski previse...sto znaci povrsno...

Uzmi samo groundhog day.....dani mrmota....to objasnjeno moze da se kaze u tri recenice, covek iznova zivi jedan jedini dan....
Medjutim analiza psiholoska i socioloska ili kulturoloska tog filma, to je 5 ovakvih punih strana sa 5 postova od 10k karaktera po strani...
I da ne ponovis ni jednu tezu ili zakljucak...

Zato i kazem, ljude cesto povede sopstveni utisak pa odusevljenje zele da pretoce u opsiran opis filma...Ja to razumem, i na mene deluje...
Samo mislim da time tema gubi...srz

Preopsirnost ne donosi kvalitet na temi izbornog i info preview karaktera...
A sto da ne , otvori temu ANALIZE psiholoskih filmova, pa udri.....
Kao sto postojase analize kratkih pricica na filozofiji pa ih zabranise....zatvorise...
 
Evo nečeg što sam pisala na pdf Film i video, ali ovde u proširenoj verziji:

First born
http://www.imdb.com/title/tt0470761/


Tema je takoreći tabu: postporođajna psihoza.
U njemu nema seksa, nema patetike, nema klišea, nema jurnjave kolima, nema mačo heroja, nema humora i razonode, a posle gledanja ostaje gorak ukus u ustima.


Statistike kažu:
Kod 0,1% do 0,2 % žena u prve 4 nedelje nakon porođaja može se javiti vrlo ozbiljno i kritično stanje postporođajne psihoze. Karakterišu je nagle promene raspoloženja, paranoja, te halucinacije usmerene ideji da je dete zlo, demonsko i slično. Majka često razmišlja o detetovoj smrti te je vrlo sklona ranjavanju i ozleđivanju same sebe, bebe ili ostalih ljudi u svojoj okolini.
Iz ovoga je vidljivo da je majci potrebna hitna medicinska pomoć i hospitalizacija.
Postporođajna psihoza uglavnom se javlja kod žena koje i inače pate od težih psihičkih bolesti.


.

Jao ovo je ekstra tema za razmisljanje i psihoanaliziranje....
ja ne znam da li sam gledao bas ovaj film ili slican ali cini mi se da sam ja gledao neki film u kome porodica sa bebom odlazi u tako neko staru kucu u sred sume itd a majka ima neki trip ne sme da pipne svoje dete:eek::eek::eek::eek:I za to je isla kod psihojatra i utvrdjena joj je upravo POSTPORODJAJNA PSIHOZA!!!!!!!!!!Muz je neki pisac valjda koji jedini u porodici moze da pipne i brine se o detetu.....I ne secam se sta je bese bilo u filmu ali zavrsava se nekako morbidno valjda,valjda taj covek usled iscrpljenosti i ne spavanja ubija zenu jer je zanemarila dete pa se ono jadno razbolelo i umrlo a ceo film koji mi gledamo se uopste nije ni dogodio nego je to njegova fantazija tj mehanizam odbrane da se to nije ni desilo ali na kraju filma prestaje mehanizam odbrane i on a i mi gledaoci saznajemo o cemu se zapravo radi...

Jel to taj film????
 
Moguce je da sam kontras, a ne vidim problem da postoji tema analize filmova, pa udaraj tamo...
Nekako mi se cini da ce ljudi koji zele da podele svoj neki film ili seriju , da sami sebi izgledaju neozbiljni u kilometarskim postovima, a kao sto rece i sam sam trazio da ipak provere da li je neko pomenuo njihov izbor, i zbog duplih imena, mozda i imdb link ili neku drugu relaciju...

Mozda , cak eto mozda da budu kao u 7 tv dana, ono intrigantni u predstavljanju tog dela, filma,serije...
Ovo je javni pdf, sto znaci da licni utisci ima da variraju kao napon mreze po srbiji...
Jos ako svako pocne da analizira van dam filmove , od teme nema nista....
Ako ih pomene, ostali ce steci utisak vise o autoru tog posta nego o filmu...ali nece biti ugrozena tema...
 
Moguce je da sam kontras, a ne vidim problem da postoji tema analize filmova, pa udaraj tamo...
Nekako mi se cini da ce ljudi koji zele da podele svoj neki film ili seriju , da sami sebi izgledaju neozbiljni u kilometarskim postovima, a kao sto rece i sam sam trazio da ipak provere da li je neko pomenuo njihov izbor, i zbog duplih imena, mozda i imdb link ili neku drugu relaciju...

Mozda , cak eto mozda da budu kao u 7 tv dana, ono intrigantni u predstavljanju tog dela, filma,serije...
Ovo je javni pdf, sto znaci da licni utisci ima da variraju kao napon mreze po srbiji...
Jos ako svako pocne da analizira van dam filmove , od teme nema nista....
Ako ih pomene, ostali ce steci utisak vise o autoru tog posta nego o filmu...ali nece biti ugrozena tema...

Pa ni sad nije ugrozena tema sta se tripujes (mada mnoge ljude tj decu koja dodju na krstu da odmore mozak od ucenja moze da odbije kad vide post duzi od 3 recenice:hahaha::hahaha::hahaha::rotf::rotf:)

A ja bas mislim suprotno......Ja bih bas uzivao da svako misli drugacije i da drugacije analizira pa da spajamo misljenje donosimo zajednicku dijagnozu....:DTo je kao ono sajam psihologa pa se svi skupe gledaju jednog coveka i proucavaju ga.....Tako se to i radi....dijagnoza i analiza jednog coveka je nedovoljna......

Pitao sam moda da otvorim drugu temu ali nazalost ti si otvorio tako opstu i siroku temu da ceo pdf film moze da se preseli ovde:hahaha:

Bilo koju temu da otvorim a da se tice filma ima da se srodi sa ovom....Psiholoski interesantne serije i filmovi je kao genus proximum a ako ja otvorim temu Analiziranje filmova to ce biti samo podpojam tvoje teme pa ce podpasti pod nju.........Jedino da trzis da ti se promeni naziv teme u nesto tacnije,uzije a ja ovu drugu da otvorim
 
Tema:

Od serija a pogotovo domacih nema bolje za ovu temu i sve sladokusce psihijatrije i psihoterapije nego nasa domaca serija NA TERAPIJI!!!!!!!!!!!!!

Cudo je niko nije spomenuo dosada......
Najsmesnije od svega je kad psihijatar prsne i ode kod kolege psihijatra na terapiju;a i svima moze da pomogne i u porodici i ponaosob samo sebi ne moze i raspada mu se porodica


edinstvena, višeslojna dramska serija prikazuje kompleksne priče o univerzalnim, svakodnevnim ljudskim problemima i potrebi da se razreše putem psihoterapije.

Pratimo psihoterapeuta Ljubomira Božovića ( Miki Manojlović) kroz nedeljne seanse sa klijentima, uključujući I njegove susrete sa svojom terapeutkinjom.

Tokom devet nedelja, koliko traju seanse, na Ljubomirovom kauču se smenjuje pet klijenata, a svaki dan je rezervisan za jednog od njih; ponedeljak za Maju, utorak za Borisa, sreda za Anu, četvrtak za Marka i Natalilju, dok petkom glavni protagonista odlazi kod svoje mentorke. Vremenom se sudbine glavnih junaka (klijenata i njihovog terapeuta) prepliću, a odnos koji su razvili tokom seansi bitno menja njihove privatne živote.

Serija „Na terapiji" bazirana je na izraelskoj seriji „Be Tipul" koja je doživela ogroman uspeh.Adaptaciju scenarija za naše podneblje uradila je Milena Marković. Američka TV kompanija HBO proizvela je sopstvenu verziju naslovljenu „In treatment", koja je na ovogodišnjoj šezdesetoj dodeli Emmy nagrada osvojila dve nagrade.
KARAKTERIZACIJA LIKOVA

Psihoterapeut Ljubomir ( Miki Manojlović) je glavni lik serije. Tipični pedesetogodišnjak koji iza svog autoriteta prema pacijentima krije nesređeni život. Upašće u zamke koje obično vidi kada se ne radi o njemu. Njegov privatni život i brak se raspadaju a i profesionalne dileme su sve izraženije.

Maja (Nataša Janjić) je emotivno nestabilna i veoma manipulativna žena u tridesetim godinama koja se zaljubljuje u svog terapeuta. Tokom terapije konstantno pokušava da ostvari erotski transfer sa Ljubomirom ne birajući načine i sredstva za ispunjenje svog cilja.

Boris (Sergej Trifunović) je specijalac, profesionalni ratnik koji je proveo zadnjih 20 godina na terenu. Progone ga događaji iz prošlosti, koji bude grižu savesti u njemu. Borsi negira stvarnost, odbija da se suoči sa realnim svetom oko sebe. Njegov otac je njega i majku ostavio u detinjstvu što je uticalo na Borisovu psihu. On je arogantan i prepotentan i vrlo često izaziva provokacijama svog psihijatra. Uprkos tome među njima se razvija gotovo očinski odnos.

Ana (Dragana Dabović) je sedamnaestogodišnjakinja, sportistkinja, žrtva propalog braka svojih roditelja kojoj je sport beg od porodičnih problema. Zaljubljuje se u svog trenera i usled nemogućnosti održavanja te veze pokušava samoubistvo. Kod Ljubomira dolazi na procenu gde se otvara pandorina kutija njenih privatnih problema i frustracija.

Marko (Nenad Jezdić) i Natalija (Tamara Vučković) su bračni par, roditelji jednog deteta. Na bračnu terapiju dolaze u trenutku kada je ona posle niza godina pokušaja trudna po drugi put ali želi da abortira. Taj čin otkriva njihove probleme i različite ambicije. Razlike u socijalnom statusu, obrazovanju i ostale razlike samo su paravan njihovog osnovnog problema - nedostatka komunikacije.

Vera (Branka Cvitković) je Ljubomirov terapeut. Ona je alter ego njegove savesti, društvene savesti kakva bi ona trebalo da bude, a nema je. Vera je tu da bude svedok da neprihvatanje i negiranje problema vodi u isti ambis kao i sam problem. Ljubomir i Vera su u konstantnom prijateljsko- terapeutskom „ratovanju".
 
U međuvremenu se setih da je jedan naš psihijatar, Aleksandar Damjanović, napisao zanimljivu knjigu pod nazivom "Film i psihopatologija".

Što se filma tiče, evo još:

TRI EVINA LIKA
The Three Faces of Eve (1957)
http://www.imdb.com/title/tt0051077/

both a best-selling book and a major motion picture, is the true story of a young housewife who suffered from multiple personality disorder (MPD). Her psychiatrists, Corbett H. Thigpen and Hervey M. Cleckley of the Medical College of Georgia in Augusta, published the book in 1957, and a film adaptation was released that same year. Produced and directed by Nunnally Johnson, a Georgia native, the film featured another Georgian, Joanne Woodward, in the title role.

By today's standards, the book appears almost quaint and the film rather tame. This story, however, was a groundbreaker when it appeared. To understand its impact, one must consider the cultural climate of the United States following World War II (1941-45). Soldiers were returning home suffering from psychological distress, and the reality of the atomic bomb created unease among the general public.

This atmosphere fostered a keen interest in psychology and psychiatry, and general readers devoured works popularizing these previously esoteric fields. Schizophrenia and MPD—two separate illnesses—were especially fascinating and lent themselves well to melodrama. Until The Three Faces of Eve appeared, however, few clinicians had so meticulously documented and widely dispersed information on a case of MPD, and no Hollywood film had depicted the true story of an MPD patient.

Nešto više ovde:
http://www.georgiaencyclopedia.net/nge/Article.jsp?id=h-3037
 
Ima jedna humoristicka serija o psihijatrima, mad man, ili tako nesto....igrale poznate glumice u toj seriji , kao pacijenti...Neki muskarac, neka zena psiholog dele ordinaciju....ali ta serija nema ic psiholoskog u sebi...

Ma to sve Holivud-Bolivud i Amerika upropasti.....Pogledajte temu samo na pdf fil - Stvari i pojave koje se ponavljaju iz filma u film i shvaticete koliko Holivud-Bolivud i Amerika prave i prikazuju retardiranije serije i filmove...........Znaci da bukvalno svako u Americi razume to....Deviza sto gluplje i nerealno i redardiranjije napravljeno to gledanije i uspesnije......Odavno kvalitet ne donosi kintu vec kvantitet......Vecina.......Zato sto je vecina jelte gluplja i neobrazovanija a oni su njihova meta u svemu od muzike preko nauke i filmova i ostale umetnosti.........

Neko spomenu sex i grad kao PSIHO SERIJU:eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Kad sam to procitao koza mi se najezi.....

Kao sto ti rece tu nema ich psihologije,koliko je retardirano napravljeno......Ono ako to gledamo u svakoj seriji filmovima ima ljudi ili zivotinja a gde su oni moze se pricati o psihologji jer psihologoja proucava psihu coveka i pojave........Znaci sve je psihologija ako tako gledamo......Zato ja volim one specificne filmove na kojima se gotovo naucno proucava tematika psihologije....Najblizi film po realnosti i naucne realnosti je Das Experiment za koji sam ii napisao da su nam na faxu pustali iz predmeta psihologija licnosti......Znaci maltene je kao dokumentarni film........

A sada za sve ljubitelje sexa i grada ahahaha:hahaha::hahaha::hahaha::rotf::rotf::rotf:


Ovo je priča o četiri metka i o četiri groba
u kojima je kvarljiva roba.
Ova nam vest donosi vanredno stanje,
četiri ***** na svetu je manje.
Nemoj da se brineš, Mortal Kombat tu je
i svako ko to zasluži njega će da pljuje.
Što nas opet dovodi i do priče ove
zbog koje i dan danas ja imam noćne more.

Kada smo se upoznali, ljubav si mi dala
i zajedno smo godinama, kakva sam budala!
Došla si da živiš kod me, reko nema frke!
Al kad sam video šta radiš, slomio ti ruke!

Jer ti gledaš Seks I Grad, one ružne četiri kučke!
I jer gledaš Seks I Grad, letećeš iz moje kuće!
Al ti voliš Seks I Grad, kako da ti dam na znanje?
Da kad gledaš Seks I Grad, ti za mene vrediš manje!

Prestao sam da te bijem, jer kako ono kažu?
Da um caruje, tako nešto, nije sad ni važno.
Otišo sam u Holivud, seo na biciklo
odlučan da nađem mesto gde je zlo niklo!

Jer da gleda Seks I Grad, to doživi svaka žena.
I jer gleda Seks I Grad, glupa postane iz trena!
Kunem se u Seks I Grad, da pre no što nikne zora!
I da glupi Seks I Grad, ove noći pasti mora!
Jedva sam ih našo tamo, nemoj da te čudi.
Jer kad one skinu šminku izgledaju ko ljudi.
Brzo sam ih pretukao, slabašna je žena.
Sa osmehom shvatio sam, kurvi više nema!

Ako hoćeš Seks I Grad, mogu slobodno da dišem.
Jer da gledaš Seks I Grad, nikad više, nikad više!
Otkad nema Seks I Grad, ljudska rasa ide više.
Jer da gleda Seks I Grad!
Nikad više, nikad više, nikad više, nikad više!
 
Anne of green gables, nije psiholoski naznacena problematika...
Ali to je u osnovi predivno otelotvorenje coveka u prirodi....
Medjutim, retko ko ce u gledanju ovog 20 godina snimanog materjala od orginalno 2 dela i dva filma koji su ipak van konteksta samog avonlea i green gables...,videti psihologiju i sociologiju...
Producentska kuca koja je snimila ovu mini seriju nije snimala mnogo materjala,glavna glumica je ostala na toj ulozi....

Ovo je jedan filozofsko psiholoski miniserijal, koji tek u drugom delu uzima da melje skrivenu prirodu coveka, bez neke ambicije i tiho....
Mislim da danas ljudi i ne poznaju takvog homosapiensa....
Kao kad imate pticu pevacicu u kavezu pa ne znate , jer nikada niste culi , kako ume lepo da peva...
Prelepi pejzazi prirode i kolorit na vasem ekranu su dobijeni bez filmskih efekata i totalno su anticyber...
http://www.imdb.com/name/nm0838195/

Neko ovaj mini serijal proprati sa suzama, neko sa milinom u dusi, emocije sasvim sigurno ne nedostaju.....ali ovo je i filozofija u psihologiji...

MV5BMjEzNTI4MjM2Nl5BMl5BanBnXkFtZTcwMDg0MDYxMQ@@._V1._SX336_SY475_.jpg
 
Moja omiljena serija MONK

http://en.wikipedia.org/wiki/Monk_(TV_series)

monk3_20090218.jpg


Adrian Monk was a brilliant detective for the San Francisco Police Department until his wife, Trudy, was killed by a car bomb in a parking garage, which Monk then believed was intended for him. Trudy's death led Monk to suffer a nervous breakdown. He was discharged from the force and became a recluse, refusing to leave his house for over three years. He was finally able to leave the house with the help of his nurse, Sharona Fleming (Bitty Schram). The breakthrough allowed him to work as a private detective and a consultant for the homicide unit despite retaining limitations rooted in his obsessive–compulsive disorder (OCD), which had grown significantly worse after the tragedy.

Monk's compulsive habits are numerous, and a number of phobias compound his situation, such as his fear of germs and cups. Monk has 312 fears, some of which are milk, ladybugs, harmonicas, heights, imperfection and risk. The OCD and plethora of phobias inevitably lead to very awkward situations and cause problems for Monk and anyone around him, as he investigates cases

Zanimljiv, skoro bizaran način prezentovanja jednog genijalca sa opsesivno-kompulsivnim poremećajem. Dosta crnog humora, ali i vedre komike, mestimično sa notom tuge i, između redova, pričom o usamljenosti hendikepiranih u vrlom, novom svetu.
 
svaka ima svoju psihologiju
i španske serije i dramske i sitkomi
i svaki filmski zanr

tako da besmisleno da nabrajam
mogu da analiziram...

E bas to,,,,,,,,
To i ja kazem u svakom filmu gde ima ljudi ili zivotinja moze se pricati o psihologiji....Ja sam vise da se navode bas neki psiho filmovi kroz koje se cela radnja vrti oko nekog psiholoskog problema,pojave.....Znaci da je to glavni deo filma i razlog zasto film postoji a ne bilo sta drugo.....U ovakvim filmovima obicno se pojavljuju psiholozi i psihijatri........

Jedino ostaje da se analizira ja to i radim a tuzni patak se ljuti:mrgreen:
 
Samo naglasi ono sto ti mislis da je srz ili znacajno u psiholoskom odjeku filma, kroz dve tri recenice,nek bude 5 i 10...i to je to....znam ja zasto zatezem stvar oko analize...
Ja rekoh na pocetku da svaki film ima zaplet i da je to uvek neko shvatio kao psiholoski moment...
Medjutim postoje filmovi koji obradjuju, a neki pitaju odredjenu problematiku, neki prikazuju, neki imaju puno toga u sebi...
Npr monk, osim sto je serlok obucen u pepeljugu, tj problematicnog supermena (ima super sposobnosti, a mentalno je bolesnik), to je u stvari serija serlok iliti islednici na delu...Psiholoska je iz drugog razloga, ali redjeg, a to je sto u tom serijalu nekad on navede neke nesenzacionalne uzrok posledica karike...mada su obicno senzacionalne, tj cilj im je da kontriraju i iznenade opste ocekivanje gledaoca...a to smatram senzacionalistickim i prilicno boji moj stav prema materjalu...

Ili almodovar, koji kao operise sa seksualnom problematikom , ali on samo erotizira taj problem , razvodnjava ga i prevodi cesto u komediju....cak i kad prica o nekom seksualnom poremecaju , on ga ne ogoljuje, vec ga pretvara u komediju...

Medjutim , ne zelim ja da ne bude ovakvih predloga, ....jer to je utisak gledaoca...
Ali uz opis ovakav:
"Tokom devet nedelja, koliko traju seanse, na Ljubomirovom kauču se smenjuje pet klijenata, a svaki dan je rezervisan za jednog od njih; ponedeljak za Maju, utorak za Borisa, sreda za Anu, četvrtak za Marka i Natalilju, dok petkom glavni protagonista odlazi kod svoje mentorke. Vremenom se sudbine glavnih junaka (klijenata i njihovog terapeuta) prepliću, a odnos koji su razvili tokom seansi bitno menja njihove privatne živote.

Serija „Na terapiji" bazirana je na izraelskoj seriji „Be Tipul" koja je doživela ogroman uspeh.Adaptaciju scenarija za naše podneblje uradila je Milena Marković. Američka TV kompanija HBO proizvela je sopstvenu verziju naslovljenu „In treatment", koja je na ovogodišnjoj šezdesetoj dodeli Emmy nagrada osvojila dve nagrade.
KARAKTERIZACIJA LIKOVA"

Dakle kratko ,postavljeno i izreklamirano u nekom ocekivanju...
Mozda , ako postoji naglasiti npr....serijal uzima i igra se sa problemima : " neverstva, ljubomore, zavisti, depresije, paranoje....." i tako usmeriti o kojem se psiholoskom efektu radi..
To je za film bez veze, seriju takodje, ali je za ovu rubriku to izuzetno uvezano...
Naglasiti psiholoski problem, fenomen, kreativ, koji se po vama vredno pojavljuje u materjalu...
To ne mora biti preovladjujuce vec utisak...ono sto ostavlja pitanje...
 
Poslednja izmena:
I meni se svidja.....

Aj ga psihoanaliziraj??????

Uh, pa nije to lako....
Interesantno mi je u filmu kako ljuska zloba izlazi na povrsinu pod odredjenim okolnostima...
Kako neki kada budu povredjeni to u njima izaziva ono najgore, koliki je ljudski ponos u tome...
Kako su pak kao Glavni glumac neki naivni i nesvesni zla...
Kako kod nekih strah iazaziva agresivnost i sposobni su ubiti zbog straha...
Dok se neki povlace i padaju u depresiju...

Zanimljiv je trenutak kada Doktorka shvati da je experiment presao granicu... Tu je bila u pravu... da su se tu zaustavili ne bi bilo zrtava...
I koliko kad se nekim ljudima dozvoli da predju tu granicu zla, i dalje smatraju da to nije zlo...
i da su neki spremni ici do kraja ako im se da...

Morala bi ponovo pogledati film da bi dala analizu licnosti...
Mozes i ti nesto ...
 
Imam pitanje za postavljace.....da li vas vas primer ostavlja zapitanim?
Da li se zbog vaseg primera preispitujete?

Meni je monk tako reziran, da se nikad nista ne zapitam, vec samo pasiva gledanje....i natezanje...
Ovo jeste digresija, zbog ustanovljavanja kriterijuma za smestanje u temu...

Ima jedna epizoda "Monka", kada Adrijanu psihijatar promeni terapiju, i on preko noći postaje druga osoba, antipod onoj koja nam je poznata: nema više opsesivno-kompulzivne poremećaje i fobije, umesto u odelo obučen je u havajku, neobrijan, u novom, upadljivom, luksuznom automobilu … nametljiv, površan, bučan, sklon glupim šalama, željan avantura, razuzdan. Taj “novi”, euforični Monk nikom se ne sviđa. Štaviše, antipatičan je. Ali on smatra da je tako prihvatljiviji, i biće Mr Hajd sve dok ne shvati da je u svom novom, maničnom izdanju ranjiviji nego pre preobražaja.

Meni je ta epizoda bila posebno zanimljiva: čovek koji je iz jedne krajnosti otišao u drugu, i koji pokušava da bude budala smatrajući da je to idealno prilagođavanje, vratiće se u prvobitno, bolesno stanje jer je ono podnošljivije i za njega i za okolinu. To jest, oba stanja su bolesna (manično i depresivno), ali je jedno društveno prihvatljivije … a društvena prihvatljivost zavisi samo i isključivo od uzanog kruga društva u kome se Monk kreće. “Nije mu dobro”, zabrinuto izjavljuje njegova saradnica gledajući ga onako veselog i bezbrižnog, jer je takav Monk za nju nepoznato biće – paradoksalno, ali kao da je njegova bolest deo njegovog karaktera, i kao da svaki pomak (pa i eventualno ozdravljenje) znači i raspad Monkove ličnosti. Ko je tu lud?
 

Back
Top