PRAVDA


Hvala svima na odgovorima na temi Da li je zivot pravedan…..iako je nestala… :? …pa mozete ovde nastaviti o pravednosti….

Tanja
8)
 
Moj omiljeni citat:

" Ne budi suvise (preko mere) pravedan, ni suvise mudar; zasto bi sebe upropastio? Ne budi suvise nedusevan, ni lud: zasto bi umro pre vremena ? “


Tanja
 
arttim:
da li postoji???

da li je ovaj sistem pravedan???

da li su ljudi pravedni???

gde je izgubljena pravda?????

8)

slabi traze pravdu, jaki traze slobodu.

ovo je upravo definicija pravde. dakle, ono sto bi slabic hteo a ne daju mu.

jaki uspeju da dostignu slobodu, tj ako su dovoljno jaki.
 
DeepInMath:
slabi traze pravdu, jaki traze slobodu.

ovo je upravo definicija pravde. dakle, ono sto bi slabic hteo a ne daju mu.

jaki uspeju da dostignu slobodu, tj ako su dovoljno jaki.
Pre bih rekla jaki traze pravdu, jaki traze slobodu..

Ne bi se slozila sa tim da slabi traze pravdu, bas suprotno, posto je za PRAVDU neophodna HRABROST, a hrabri ljudi su ujedno i jaki.....

A sloboda i pravda ne moraju biti u suprotnosti.....
Zavisi na koju vrstu slobode mislis???

Prava sloboda je u okvirima pravde....ne iskljucuje je, i naravno da samo jaki ljudi mogu dostici pravu slobodu, a prava sloboda je duhovna sloboda.


Tanja 8)
 
Pravedno je ono sto je ISPRAVNO i posteno , bez pristrasnosti i zahteva doslednost.
Da bi smo bili pravedni moramo VOLETI pravdu…. :!:
Stvoreni smo sa osecajem za pravdu…..

LJUBAV nas pokrece da budemo pravedni, pravedni prema drugima…..u bilo cemu….


Mnogi oblici NEPRAVDE – ukljucujuci i rasizam, diskriminaciju i pristrasnost - cesto su proizvod POHLEPE i SEBICNOSTI, koje su suprotne ljubavi.

Sebicna osoba ne moze biti pravedna. Sebicnost je upravo ta koja nas sprecava da budemo pravedni i milosrdni prema drugima.


A pravedna osoba je istovremeno i MILOSRDNA.

Pravda pokrece na VERNOST i LOJALNOST….

Za pravedno postupanje i podupiranje pravednosti potrebna je HRABROST.


Tanja
 
Iz pravoslavlja:

-deca ispastaju grehe roditelja

Znaci svako od nas ispasta nepravde koje nastaju zbog pogreshnog odrastanja i vaspitanja, prilika koje su nam pruzene ili nisu pruzene (uskracene)...
Pravda cesto nastaje uporedjenjem odnosa i uslova koje mi imamo sa onima koji vladaju za druge oko nas.
Nazalost ovakav kriterijum pravde je uzasno , uzasno losh. Ali iz njega se namece josh jedno pravilo primenjene sociologije , a to je :

"NAJBOLJE JE BITI KAP KOD VENCA FLASHE"

-Ako si pri grlicu flashe velika verovatnoca je da ce velike istorijske promene i zloba i pakost naroda da te istresu napolje.
-Ako si pri dnu , onda si simbolicki pri dnu i ima mnogo prostora i truda da bi bio u vishim (lepshim , ugodnijim) slojevima...

Inache i ja mislim da pravdu traze slabi , a uzimaju jaki , jer je ljudska svest zeljna dokazivanja , VRLO CESTO SE LICNOST DOKAZUJE IZAZOVIMA I "ONIM STO NIJE SVIMA DOZVOLJENO" (zloupotreba moci-"moze mi se").
Osim dokazivanjem , svest je zaslepljena i lakomoscu (shto teze kad moze i lakse) , bezkompromisom, ambicijom, i na kraju borba za opstanak i prirodna nejednakost.
Kad ima toliko cinilaca koji gushe uskladjivanje zelja sa mogucnostima i sa potrebama, mislim da bi morali da definishemo sta je pravda, a da pri tome to ne bude individualno i egocentricno shvatanje i izgovor za nemoc i poziv za pomoc.

"Vrlo cesto je nepravda samo rezultat nedelovanja i previsokih htenja koja su u neskladu sa mogucnostima"
Patak
 
arttim:
DeepInMath:
slabi traze pravdu, jaki traze slobodu.

ovo je upravo definicija pravde. dakle, ono sto bi slabic hteo a ne daju mu.

jaki uspeju da dostignu slobodu, tj ako su dovoljno jaki.
Pre bih rekla jaki traze pravdu, jaki traze slobodu..

Ne bi se slozila sa tim da slabi traze pravdu, bas suprotno, posto je za PRAVDU neophodna HRABROST, a hrabri ljudi su ujedno i jaki.....

A sloboda i pravda ne moraju biti u suprotnosti.....
Zavisi na koju vrstu slobode mislis???

Prava sloboda je u okvirima pravde....ne iskljucuje je, i naravno da samo jaki ljudi mogu dostici pravu slobodu, a prava sloboda je duhovna sloboda.


Tanja 8)

prava sloboda i pravda uopste nisu u suprotnosti - potpuno se slazem s tim. Prava sloboda je u okvirima pravde - i to je skroz tacno.

mislio sam da ovo sto sledi saljem na PP, ali bolje je kad je javno:

prestao sam da trazim pravdu onog trenutka kad sam prestao da budem slabic! jer pravdu zaista traze samo slabi - jaki ne smatraju da su u nepravdi, a ako vide da drugi jesu, znaju da je njihova slabost za to kriva. naravno, pomoci ce im nekad (NE UVEK, jer za njih to NIJE OBAVEZA, vec ZELJA), ali ojacavajuci ih, a ne "dajuci im 'leba za dzaba".
 
Znam da nije umesno ali odgovoricu na pitanja pitanjem: CIJA PRAVDA???
Ako je u pitanju neka drustvena pravda grubo pretocena u brojne zakone i pravila drustvenog ponasanja sto u pisanoj sto u usmenoj formi,onda postoji i nije opste prihvatljiva.
 
Byron Shaine:
Znam da nije umesno ali odgovoricu na pitanja pitanjem: CIJA PRAVDA???Ako je u pitanju neka drustvena pravda grubo pretocena u brojne zakone i pravila drustvenog ponasanja sto u pisanoj sto u usmenoj formi,onda postoji i nije opste prihvatljiva.

bilo cija.... 8)

i iz bilo kog ugla...
 
da li postoji???

da li je ovaj sistem pravedan???

da li su ljudi pravedni???

gde je izgubljena pravda?????

8)
Više-manje.
Više-manje.
Više-manje.
Nigde nije izgubljena.

ps: Pod pravdom ili pravednošću podrazumevam ophođenje (nagradu ili kaznu) u skladu sa zaslugama, zalaganju, doprinosu, postupcima odnosno delima.
 

Back
Top