FETISH

фетиш (фр. fetiche, порт. feitiço, л. facticius прављен, вештачк), латиницом: fetiš
материјалан предмет за који се верује да у њему пребива дух, свака мртва ствар којој се приписује нека чаробна снаг, напр. камен, изрезана фигура и др.; нешто чему је човек претерано одан, што обожава.
фетишизам (фр. fetiche, порт. feitiço, л. facticius прављен, вештачк), латиницом: fetišizam
1. обожавање фетиша; у сексологији: изазивање и задовољавање сполног прохтева на деловима одела и др. вољене особе противнг спола; 2. обожавање разних предмета код примитивних народа; придавање натприродних својстава стварима; 3. фетишизам робе, везан за робну производњу, потиче из самог робног облика, тј. из чињенице да се: а) једнакост људског рада робних произвођача јавља као једнакост предметности вредности њихових производа; б) временско мерење утрошка људске радне снаге робних произвођача јавља као величина вредности њихових производа; в) друштвени односи произвођача робе јављњају као друштвени односи самих производа, тј. ствари. У робном облику, тј. када произвођачи производе и размењују робе а тиме ступају у међусобне односе производње и раздеобе, не појављују се друштвени односи као односи лица преко ствари, него обратно, као друштвени односи ствари, производна посредништвом људи. Друштвено својство робе изгледа њој као од природе дато, ван људи и њихових односа. Робни произвођачи не господаре својим друштвнеим односима, нити кретањем својих роба, него обрнуто, робе својим кретањем господаре произвођачима, одређују и регулишу њихове односе. Роба, иако производ произвођача, јавља се као нешто натчулно, као самостално биће, које одређује судбину произвођача, слично фетишима у примитивним религијама.

.........
 
Pricas o fetisima sa prodavcem na pijaci?
:super:
hehe

:lol::lol:Aha...:
-"Posto jagode"
-"250 dinara,a uzgred budi receno komsinice,ala sam ga sinoc izbacakao na najlon carape sa strika komsinice preko puta."
-"Ma sta kazete...pa Vama su najnonke fetis?"
-"Ma jesu ko ih izmisli....mocuga mi skace samo na pomisao.....fetisi su cudo,ima gi razni'....

I tako ja kupijem jagode:lol::lol::lol:
 

Back
Top