GRANICNI POREMECAJ LICNOSTI

Da li neko moze iz iskustva poznavajuci nekoga ko pati od ovog poremecaja ili cak neko licno da kaze nesto o ovoj temi?
uzroci,simptomi,kako deluje na okolinu,okruzenje?
lecenje,terapija?hvala.

Brate bre mili imas gugl pa guglaj........

Mislim stvarno,ne mogu da verujem sta sve ljudi rade......U stanju su da otvore mail,da se registruju na forum da se vrate na mail provere inbox kliknu na registracioni link pa da posalju prve 2 3 poruke pa da cekaju na pregled poruka i omogucavanje moderatora da mogu da pisu na Krsti pa da otvore temu pa da napisu uvodni post i onda su u stanju danima da cekaju odgovor, ZAMO NISU U STANJU DA SAMI NADJU ODGOVOR bar preko gugla yahua i slicnih pretrazivaca......

Znaci to mi nikako ne ide u glavu......Ladno nece da se pomuce pa ni prst malic da mrdnu......Sve traze od drugih da podmetnu ledja i da odrade posao umesto njih i na kraju da fizikalisu tako sto ce sve to iskucati a teme su naravno obimne.......

ZNACI NEMA NISTA NA GOTOVO,nego istrazivacki duh i pravac na gugl....

E kad se dovoljno upoznas sa nekim problemom e onda dodjes i pitas ono sto ti nije jasno,ono sto ne znas,ono sto nisi uspeo da nadjes i sl.....

A najvise me nervira kad neko na pdfu na sportu-rekreaciji postavi post - Kako da smrsam 2 nedelje pred leto????

A to je tema toliko velika postoji nekoliko fakulteta koji to izucavaju.........
I sad ti trebas da mu iskucas 50 strana da bi mu objasnio sve principe a njemu bilo tesko da se upozna sa osnovnim stvarima preko gugla........

Mislim gde ide ovaj svet sa razvojem tehnologije i informacije na dohvat ruke?????

Ljudi se sve ponasaju retardiranije.......

Mozda sve vodi ka globalnom idiotluku sto se i vidi u filmu Idiotizam


idiocracy_thumb.gif
 
Za Bru Zli-ja.
Zašto tako postupaš?
Na Googlu će dobiti informacije na stručan načina objašnjene, postavljač teme je lepo pitao za eventualno naša lična iskustva. Čemu tolika srditost.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Brate bre mili imas gugl pa guglaj........

Mislim stvarno,ne mogu da verujem sta sve ljudi rade......U stanju su da otvore mail,da se registruju na forum da se vrate na mail provere inbox kliknu na registracioni link pa da posalju prve 2 3 poruke pa da cekaju na pregled poruka i omogucavanje moderatora da mogu da pisu na Krsti pa da otvore temu pa da napisu uvodni post i onda su u stanju danima da cekaju odgovor, ZAMO NISU U STANJU DA SAMI NADJU ODGOVOR bar preko gugla yahua i slicnih pretrazivaca......

Znaci to mi nikako ne ide u glavu......Ladno nece da se pomuce pa ni prst malic da mrdnu......Sve traze od drugih da podmetnu ledja i da odrade posao umesto njih i na kraju da fizikalisu tako sto ce sve to iskucati a teme su naravno obimne.......

ZNACI NEMA NISTA NA GOTOVO,nego istrazivacki duh i pravac na gugl....

E kad se dovoljno upoznas sa nekim problemom e onda dodjes i pitas ono sto ti nije jasno,ono sto ne znas,ono sto nisi uspeo da nadjes i sl.....

A najvise me nervira kad neko na pdfu na sportu-rekreaciji postavi post - Kako da smrsam 2 nedelje pred leto????

A to je tema toliko velika postoji nekoliko fakulteta koji to izucavaju.........
I sad ti trebas da mu iskucas 50 strana da bi mu objasnio sve principe a njemu bilo tesko da se upozna sa osnovnim stvarima preko gugla........

Mislim gde ide ovaj svet sa razvojem tehnologije i informacije na dohvat ruke?????

Ljudi se sve ponasaju retardiranije.......

Mozda sve vodi ka globalnom idiotluku sto se i vidi u filmu Idiotizam


idiocracy_thumb.gif

zar nisam lepo napisao iskustva,znam za GOOGLE,trazim iskustva ljudi koji znaju takvu osobu ili slicno dozivljavaju.
 
Da li neko moze iz iskustva poznavajuci nekoga ko pati od ovog poremecaja ili cak neko licno da kaze nesto o ovoj temi?
uzroci,simptomi,kako deluje na okolinu,okruzenje?
lecenje,terapija?hvala.

Da li ti imas ovu dijagnozu? Jer ako je imas, prihvatio si je i spreman si za terapiju to je onda za svaku pohvalu. U najvecem broju slucajeva osoba ne prihvata ovakvu dijagnozu, ne smatra da ima problem i stoga i ne ide na terapiju. Tako je uostalom i sa svim drugim poremecajima licnosti. Zato ne verujem da ces naici na nekoga ko ima iskustva sa ovim jer prosto, i onaj kome daju ovakvu dijagnozu on odbija da nastavi terapiju i nastavlja da zivi po starom.
 
Da li ti imas ovu dijagnozu? Jer ako je imas, prihvatio si je i spreman si za terapiju to je onda za svaku pohvalu. U najvecem broju slucajeva osoba ne prihvata ovakvu dijagnozu, ne smatra da ima problem i stoga i ne ide na terapiju. Tako je uostalom i sa svim drugim poremecajima licnosti. Zato ne verujem da ces naici na nekoga ko ima iskustva sa ovim jer prosto, i onaj kome daju ovakvu dijagnozu on odbija da nastavi terapiju i nastavlja da zivi po starom.

ne,nemam tu dijagnozu,ali sumnjam na jednu meni jako,jako dragu osobu,koja se leci od depresije i anksioznosti ali se plasim da depresija i anksioznost predstavljaju samo delic ogromnog poremecaja i da su te dve "boljke"gore navedene samo proizvod GPL i plasim se da se ta osoba ne leci adekvatno i ne znam kako da pomognem i sa kime da razgovaram.zato me zanima da li jos neko poznaje takve osobe.
 
ne,nemam tu dijagnozu,ali sumnjam na jednu meni jako,jako dragu osobu,koja se leci od depresije i anksioznosti ali se plasim da depresija i anksioznost predstavljaju samo delic ogromnog poremecaja i da su te dve "boljke"gore navedene samo proizvod GPL i plasim se da se ta osoba ne leci adekvatno i ne znam kako da pomognem i sa kime da razgovaram.zato me zanima da li jos neko poznaje takve osobe.

Čekaj, polako. Prvo, otkud tebi pretpostavka da su depresija i anksioznost posledice baš GPL-a?
 
Čekaj, polako. Prvo, otkud tebi pretpostavka da su depresija i anksioznost posledice baš GPL-a?

citao sam o lekovima koje pije ta osoba za koju se brinem i citao sam da anksioznost i depresija mogu biti prateca oboljenja granicnom poremecaju licnosti.kad sam citao o granicnom poremecaju ,tj citajuci simptome i ponasanje uvideo sam da ta osoba ima mnoge simptome i da se to tesko otkriva,cesto uz pomoc prijatelja,partnera koji imaju uvid u privatan zivot obolele osobe.
 
citao sam o lekovima koje pije ta osoba za koju se brinem i citao sam da anksioznost i depresija mogu biti prateca oboljenja granicnom poremecaju licnosti.kad sam citao o granicnom poremecaju ,tj citajuci simptome i ponasanje uvideo sam da ta osoba ima mnoge simptome i da se to tesko otkriva,cesto uz pomoc prijatelja,partnera koji imaju uvid u privatan zivot obolele osobe.

Depresija i anksioznost mogu biti pratioci i drugih poremećaja ličnosti a što se tiče prepoznavanja simptoma...Nemoj mnogo pažnje poklanjati onome što pročitaš na internetu. Tu postoji gomila netačnih informacija a i ono što pročitaš možda nisi dobro razumeo. Meni je recimo uvek smešno kad se setim kako sam spremao psihopatologiju, pa se u pola onih poremećaja prepoznam! :). Naravno da to nije tako lako i da je ponekad teorija drugačija kada se gleda sa mnogo iskustva.
 
Depresija i anksioznost mogu biti pratioci i drugih poremećaja ličnosti a što se tiče prepoznavanja simptoma...Nemoj mnogo pažnje poklanjati onome što pročitaš na internetu. Tu postoji gomila netačnih informacija a i ono što pročitaš možda nisi dobro razumeo. Meni je recimo uvek smešno kad se setim kako sam spremao psihopatologiju, pa se u pola onih poremećaja prepoznam! :). Naravno da to nije tako lako i da je ponekad teorija drugačija kada se gleda sa mnogo iskustva.

ja se nadam da si u pravu ali ne znam sta da radim.pricao sam vec sa jednom zenom psihologom o tome,voleo bih na vise strana da se informisem.
 
Pozdrav svima!
Ja imam dijagnostikovan granicni poremecaj licnosti. Koristim terapiju, idem kod psihijatra za ovaj problem. Obracam vam se u nadi da neko ovde ima istih ili slicnih problema, da bih mogla da znam kakve su nuspojave od koriscenih lekova i iznad svega kako se boriti sa svim tim, jer jako cesto dolazim do tacke da mi izgleda da iz toga svega nema konacnog izlecenja i sav napor izgleda besmislen. Nadam se da ce neko ipak moci da mi odgovori. Hvala unapred!
 
Гранични поремећај личности
Из Википедије, слободне енциклопедије
Гранични поремећај личности
Класификација и спољашњи ресурси
ICD-10 F60.3
ICD-9 301.83
MedlinePlus 000935
eMedicine article/913575
MeSH D001883

Гранични поремећај личности (F60.3) је поремећај личности који карактерише пасивна нестабилност расположења, шема „црно-белог размишљања“, нереална слика о себи и понашање на социјално неприхватљив начин. Нестабилности изазване овим поремећајем утичу на породични живот, каријеру, дуготрајно планирање осећај сопственог идентитета.[1] Особе код којих се јавља дијагноза углавном су старији од осамнаест година живота.

Данашњи назив који носи, бордерлајн (граница, отуд и назив гранични поремећај личности), води порекло од мишљења првих психолога који су га проучавали да су особе које су патиле од њега „на граници“ између психозе и неурозе. Међутим, у тадашње време, психопатолошки систем за дијагнозу није био тако софистициран као што је данас.[2] Због тога се тежи да се овом поремећају промени назив. Уместо бордерлајн предлаже се емоционално нестабилни поремећај личности и Међународна здравствена организација прихвата то као алтернативни назив. Занимљиво је да се сматра како је главна јунакиња романа Ана Карењина патила од овог поремећаја личности.

Садржај

1 Дијагноза
2 Узроци
3 Лечење
4 Извори

Дијагноза

Да би се дијагноза утврдила, према Дијагностичком и статистичком приручнику за менталне поремећаје потребно је да се код особе, најчешће старије од 18 година, јавља нестабилност социјалних односа, слике о себи, афеката, као и изражена импулсивност уз још најмање пет од понуђених критеријума:

Патолошки страх од напуштања, било стварног или умишљеног;
Нестабилни односи са другима, који су најчешће јако интензивни, из сталну идеализацију и демонизацију других;
Нестабилна слика о себи;
Импулсивност у барем 2 активности које су аутодеструктивне. (нпр, промискуитетан секс, поремећаји исхране, повремена хиперапетиција, конзумирање дрога и алкохола, насилничка вожња);
Стални наврати суицидалног понашања, парасуицидални покушаји, самоповређивање;
Афективна нестабилност, изазван великим реактивитетом расположења, нпр, интензивна дисфорија, анксиозност или изиритираност који трају пар сати, а у ређе и до пар дана;
Хронично осећање празнине;
Немогућност контролисања беса (нпр, чести „испади“, стална љутња, честе туче);
Делузије и параноја.


Уз овај поремећај се најчешће јављају и [3]:

Анксиозни поремећаји

Афективни поремећаји

Поремећаји исхране (као булимија или анорексија)

Дисоцијативни поремећаји

Ређе и соматоформни поремећаји

Конзумирање дроге и алкохола, који је велики и најчешћи проблем код граничног поремећаја личности, и јавља се било из импулсивности или као неки вид психичког опуштања.

Узроци

Kao и код већине поремећаја личности, нису познати. Неки сматрају да је у питању генетика (и стоји то да ако неко има 'бордерлајн' родитеља, шансе су да и та особа оболи), средински фактори или пак аномалије у мозгу. [4] По америчким генетским истраживањима поремећаја личности код близанаца, ако један близанац пати од овог поремећаја, други близанац исто пати у 35% случајева. [5]

Ипак, студије показују да су гранични поремећај личности и посттрауматски стресни синдром блиско повезани.[6] Даљи докази указују на то да је развој граничног поремећаја личности блиско повезан са трауматичним детињнством; најчешће злостављањем, и то сексуалним, од стране старатеља, а такође ако су сазревајући процеси у адолесценцији били изузетно стресни. [7]

- - - - - - - - - -

http://sr.wikipedia.org/sr/Гранични_поремећај_личности
 
Pozdrav svima!
Ja imam dijagnostikovan granicni poremecaj licnosti. Koristim terapiju, idem kod psihijatra za ovaj problem. Obracam vam se u nadi da neko ovde ima istih ili slicnih problema, da bih mogla da znam kakve su nuspojave od koriscenih lekova i iznad svega kako se boriti sa svim tim, jer jako cesto dolazim do tacke da mi izgleda da iz toga svega nema konacnog izlecenja i sav napor izgleda besmislen. Nadam se da ce neko ipak moci da mi odgovori. Hvala unapred!

Ja sam imala u svom okruzenju osobu koja ima neki vid ove bolesti, ako je ovo uopste i bolest.
Ona nije isla na terapije jer smatra da nije bolesna Ja bih licno taj njen poremecaj nazvala narcisoidnim poremecajem, ali za to i nema odredjene
terapije. Ona ( ta moja "osoba) se izlecila tako sto je zavrsila fakultet i rodila dete pa je morala da pocne ozbiljno da radi i da se bavi detetom.

Kazu da se ta bolest javlja u najvecem slucajevu kod zena izmedju 18 i 30 godine zivota , a tacno je tako bilo i kod ove zene.

Terapije ljudi s ovim problemima su, uglavnom, duge i teške. Osnovne stvari koje terapeut treba ponuditi graničnoj ličnosti su empatija (saosećanje), prihvatanje, kao i pokazivanje da će biti tu, ostati uz klijenta, neće ga napustiti, niti obezvrediti i moći će da podnese i toleriše njegove nagle promene raspoloženja, bes, neretko i mržnju i ostale destruktivno-autodestruktivne manifestacije. Dakle, terapiju treba da “izdrže” i terapeut i klijent. Do pomaka dolazi polako, ali ukoliko je osoba rešena da sebi pomogne, korak po korak će graditi zakinute delove svoje ličnosti i reorganizovati rane traumatične doživljaje. Borderline, bio on poremećaj ličnosti, adaptacije ili, jednostavno, stanje je dosledno nedosledan i stabilan u svojoj nestabilnosti. Nedostaju mu uvidi i mogućnost sagledavanja realnosti kakva ona jeste. Kao takvom mu je prekopotrebna pomoć drugog saosećajnog bića za prevazilaženje teškoća i uspostavljanje ravnoteže u haotičnom svetu. Iako su terapije, kako je pomenuto, često duge i teške, istraživanja su saglasna da je terapijska pomoć blagotvorna za većinu graničnih osoba. Mnoge terapije, međutim, ne budu kompletne i dešava se da ne dođe do “potpunog oporavka”, međutim, brigujuć i razumevajuć terapijski odnos, granične osobe često pomakne ka boljem, integrisanijem i potpunijem životu.

 
Da li neko moze iz iskustva poznavajuci nekoga ko pati od ovog poremecaja ili cak neko licno da kaze nesto o ovoj temi?
uzroci,simptomi,kako deluje na okolinu,okruzenje?
lecenje,terapija?hvala.

Imaš odgovarajuće institucije u kojima rade odgovarajuća stručna lica, psiholozi, psihijatri i psihoterapeuti pa se njima obrati. Ne mogu da verujem da neko na forumu traži informacije o ovako ozbiljnim stvarima, a još manje mogu da verujem da se neki forumaši nalaze prozvanim da odgovore na takva pitanja. Nije to popravka televizora da svako može da lupeta šta hoće.
 
Citiranje definicije GPL sa wikipedije nije nikakva pomoć, posebno ne definicija sa wikipedije. Razmena ličnih iskustava je nešto sasvim drugo od odgovora onih koji ne pate od GPL niti su na bilo koji način stručni da odgovore daju. Pacijent može da pomogne pacijentu razmenom ličnog iskustva, ali niko ko nije stručan ne sme da daje odgovore bazirane na onome što on misli da je tačno ili što je našao na netu. Prosto i jednostavno.
 
...
Mislim stvarno,ne mogu da verujem sta sve ljudi rade......
U stanju su da otvore mail,da se registruju na forum
da se vrate na mail provere inbox
kliknu na registracioni link
pa da posalju prve 2 3 poruke
pa da cekaju na pregled poruka i omogucavanje moderatora da mogu da pisu na Krsti
pa da otvore temu pa da napisu uvodni post
i onda su u stanju danima da cekaju odgovor,
SAMO NISU U STANJU DA SAMI NADJU ODGOVOR
bar preko gugla yahua i slicnih pretrazivaca......
...

E zli zli
nisi dovoljno zao !

Gledaj svoj interes,
a to je da istreseš iz sebe sve što znaš !
 
dusanaka76, dosta iskustava na http://www.ana.rs/forum/index.php?topic=94759.495
Ljudi sa BDP su heroji! Zelim ti da istrajes u svojoj borbi! :)
Pozdrav svima!
Ja imam dijagnostikovan granicni poremecaj licnosti. Koristim terapiju, idem kod psihijatra za ovaj problem. Obracam vam se u nadi da neko ovde ima istih ili slicnih problema, da bih mogla da znam kakve su nuspojave od koriscenih lekova i iznad svega kako se boriti sa svim tim, jer jako cesto dolazim do tacke da mi izgleda da iz toga svega nema konacnog izlecenja i sav napor izgleda besmislen. Nadam se da ce neko ipak moci da mi odgovori. Hvala unapred!
 
Ja sam imala u svom okruzenju osobu koja ima neki vid ove bolesti, ako je ovo uopste i bolest.
Ona nije isla na terapije jer smatra da nije bolesna Ja bih licno taj njen poremecaj nazvala narcisoidnim poremecajem, ali za to i nema odredjene
terapije. Ona ( ta moja "osoba) se izlecila tako sto je zavrsila fakultet i rodila dete pa je morala da pocne ozbiljno da radi i da se bavi detetom.

Kazu da se ta bolest javlja u najvecem slucajevu kod zena izmedju 18 i 30 godine zivota , a tacno je tako bilo i kod ove zene.

Terapije ljudi s ovim problemima su, uglavnom, duge i teške. Osnovne stvari koje terapeut treba ponuditi graničnoj ličnosti su empatija (saosećanje), prihvatanje, kao i pokazivanje da će biti tu, ostati uz klijenta, neće ga napustiti, niti obezvrediti i moći će da podnese i toleriše njegove nagle promene raspoloženja, bes, neretko i mržnju i ostale destruktivno-autodestruktivne manifestacije. Dakle, terapiju treba da “izdrže” i terapeut i klijent. Do pomaka dolazi polako, ali ukoliko je osoba rešena da sebi pomogne, korak po korak će graditi zakinute delove svoje ličnosti i reorganizovati rane traumatične doživljaje. Borderline, bio on poremećaj ličnosti, adaptacije ili, jednostavno, stanje je dosledno nedosledan i stabilan u svojoj nestabilnosti. Nedostaju mu uvidi i mogućnost sagledavanja realnosti kakva ona jeste. Kao takvom mu je prekopotrebna pomoć drugog saosećajnog bića za prevazilaženje teškoća i uspostavljanje ravnoteže u haotičnom svetu. Iako su terapije, kako je pomenuto, često duge i teške, istraživanja su saglasna da je terapijska pomoć blagotvorna za većinu graničnih osoba. Mnoge terapije, međutim, ne budu kompletne i dešava se da ne dođe do “potpunog oporavka”, međutim, brigujuć i razumevajuć terapijski odnos, granične osobe često pomakne ka boljem, integrisanijem i potpunijem životu.



da, moze da se revitalizuje i osposobi za zivot dalje, sto je puno puta ogroman pomak
 

Back
Top