Kosingas: Red Zmaja

DJoxiii91

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.273
Da li ste citali ovu knjigu, kakvi su utisci o istoj?
Ja tenutno zavrsavam sa citanjem, gotivno je, pisano Tolkinovim stilom, pripada zanru epske fantastike smestene u istorijsko okruzenje (srednjovekovna Srbija).
 
Pričaj u svoje ime....:p
Čula sam za nju, ali nisam uzela da je čitam jer me odbilo to što se dešava u srednjovekovnoj Srbiji...
Kakva je? Da li da izdavajam vreme za nju?

Ne vidim razlo zasto srednjovekovna Srbija nije zanimljiv period za smestanje price, pogotovo druga polovina 14. veka, gde je prica i smestena. Inace, ako ti se svidja Tolkin, ili ako si uopste fan epske fantastike, obavezno procitaj. Knjiga inace govori o monahu Gavrilu (koji je bio u podzemnom svetu 20 god. pre radnje price, i tamo se sreo sa reznim bicima srpskog mitoloskog panteona, koji su ga stavili na najteze muke) i Marku Kraljevicu (koji treba da pronadje neko elfovsko oruzje i pobedi zle sile), koji na svom putovanju prolaze kroz razne zabacene krajeve Srbije, u kojima joss uvek zivi paganski duh, i postuju se paganski obicaji, pa se u pozadini price moze naslutiti i borba izmedju crkve i paganizma. Sve u svemu, knjiga ima oko 400 strana, valja izdvojiti vremena i procitati je! :D
 
@Alex :)
Opa vidi ko nam se pojavio. ;)
"Inace, ako ti se svidja Tolkin", nemoj nju i Tolkina... :P

@DJoxiii91
"Marku Kraljevicu (koji treba da pronadje neko elfovsko oruzje i pobedi zle sile)"
Da li je ovo mozda malo decija knjiga, kao Narnija?

"u kojima joss uvek zivi paganski duh, i postuju se paganski obicaji, pa se u pozadini price moze naslutiti i borba izmedju crkve i paganizma."
Ovo kao Solomon Kane, za neupucene
 
@Alex :)
Opa vidi ko nam se pojavio. ;)
"Inace, ako ti se svidja Tolkin", nemoj nju i Tolkina... :P

@DJoxiii91
"Marku Kraljevicu (koji treba da pronadje neko elfovsko oruzje i pobedi zle sile)"
Da li je ovo mozda malo decija knjiga, kao Narnija?

"u kojima joss uvek zivi paganski duh, i postuju se paganski obicaji, pa se u pozadini price moze naslutiti i borba izmedju crkve i paganizma."
Ovo kao Solomon Kane, za neupucene

Nije zaista pisana za decu, potrebno je dobro poznavanje istorije i mitologije da bi procitao ovako nesto. A ima i mnogo naturalistickih scena, od kojih bi se deca sigurno uplasila, kao i veliki broj arhaizama, iako je knjiga napisana u 21. veku. Btw, film izgleda super, samo sto je lik Van Helsingu preoteo fazon.
 
@Alex : )
" "Inace, ako ti se svidja Tolkin", nemoj nju i Tolkina... "
"Nikad nisam rekla da mi se Tolkin ne svidja.... Mora da si ti nesto pogresno razumeo..."

Kao sto se da videti, nisam ni ja rekao da ti se Tolkin ne svidja. :P

@DJoxiii91
Nije bas da je preoteo Van Helsingu fazon. :) Jednostavno su filmovi na slicnu foru. ;)
 
Treba govoriti o obe knjige,pošto je i "Bezdanj" već prilično dugo u knjižarama.Verovatno najdalje dobačeno koplje poštovanje žanra epske fantastike u srpskoj .Vrlo ozbiljan rad na proučavanju i promišljavanju mitskog nasleđa.Mislim da ne stoji mnogo poređenje sa Tolkinom ,pošto Tešić svoju radnju smešta u konkretno vreme i na vrlo konkretno izabarna mesta na koja i danas može da se ode.
 
Po mnogim izvorima je iz Papske kancelarije potekla priča o Vladu Drakulu(zmaj)Cepešu(kolac),koji je bio takođe vitez reda kao i Žigmund i Despot Stefan.Inače su srpski vladari i pre Nemanjića bili vrlo prisutniu redu Zmaja.U ovom delu sveta su vitezovi Reda bili najodlučniji u borbi protiv Osmanlija.Interesantno je da je i Vilijam Volis bio član ovog reda ,što se lepo vidi na mnogim portretima,nosi identičnu kacigu kao i Miloš Obilić.
 
Po mnogim izvorima je iz Papske kancelarije potekla priča o Vladu Drakulu(zmaj)Cepešu(kolac),koji je bio takođe vitez reda kao i Žigmund i Despot Stefan.Inače su srpski vladari i pre Nemanjića bili vrlo prisutniu redu Zmaja.U ovom delu sveta su vitezovi Reda bili najodlučniji u borbi protiv Osmanlija.Interesantno je da je i Vilijam Volis bio član ovog reda ,što se lepo vidi na mnogim portretima,nosi identičnu kacigu kao i Miloš Obilić.

Mislio sam da je red osnovan negde krajem 14. veka, i da je bio lokalnog karaktera (srednja i jugoistocna Evropa), zaista nisam znao da je V.V. bio clan. A otac Vlada Cepesa je bio u redu, nisam siguran i za mladjeg Drakulu. Naime, u knjizi je red predstavljen kao branilac paganizma, sto zaista ne odgovara onome sto se dogadjalo u istoriji, svi hriscanski viteski redovi su cinili neopisiv genocid nad paganima, u cemu su najistaknutiji bili Tevtonci. I Marko Mrnjacevic nikada nije bio clan reda, jer mu to tursko vazalstvo nije dozvoljavalo, cak mislim da ni Lazar nije bio, vec samo Stefan.;)
 
Mislio sam da je red osnovan negde krajem 14. veka, i da je bio lokalnog karaktera (srednja i jugoistocna Evropa), zaista nisam znao da je V.V. bio clan. A otac Vlada Cepesa je bio u redu, nisam siguran i za mladjeg Drakulu. Naime, u knjizi je red predstavljen kao branilac paganizma, sto zaista ne odgovara onome sto se dogadjalo u istoriji, svi hriscanski viteski redovi su cinili neopisiv genocid nad paganima, u cemu su najistaknutiji bili Tevtonci. I Marko Mrnjacevic nikada nije bio clan reda, jer mu to tursko vazalstvo nije dozvoljavalo, cak mislim da ni Lazar nije bio, vec samo Stefan.;)

Onda je verovatno tako predstavljeno da bi se podrzala prica. :) Inace, to je bio red koji je stvoren specijalno za borbu protiv Osmanskog carstva, koliko se ja secam.Tako, da je Vlad Cepes verovatno bio njegov clan, kao jedan od istaknutijih neprijatelja turaka.

Ali cu knjigu da procitam...
 
Onda je verovatno tako predstavljeno da bi se podrzala prica. :) Inace, to je bio red koji je stvoren specijalno za borbu protiv Osmanskog carstva, koliko se ja secam.Tako, da je Vlad Cepes verovatno bio njegov clan, kao jedan od istaknutijih neprijatelja turaka.

Ali cu knjigu da procitam...

Ne znam da li mislis na starijeg ili mladjeg, stariji je usao u Red Zmaja, pa od tada dobija ime Drakul, sto valjda na rumunskom znaci zmaj. Nije bio neka veca opasnost za Turke, cak je bio njihov vazal, a njegov sin je bio cuven po nacinu na koji se obracunavao sa Turcima, po svirepoj torturi i bolesnom umu, sto je i inspirisalo Persija Bis Selija (ispravi me ako gresim) da napise Drakulu. Mada je Drakulina oblast ubrzo pala pod Turke, mislim da je vec pocetkom 15. veka.
 
Žao mi je ako sam i nehotice ostavio utisak na one koji nisu čitali Tešićev roman.da je to priča o Redu Zmaja-nije.Inače se članstvo u redu prenosilo sa oca na sina,pa je tako i Despot Stefan postao član nasledivši mesto od oca Lazara.Vuk Branković je takođe bio član reda i to se takođe prenosilo na potomke-Zmaj Ognjeni Vuk.
Ali ako pričamo o romanu treba sigurno razdvojiti upotrebu bogate,a slabo poznate i još slabije korišćene tradicije mitova i legendi od piščeve literarne konstrukcije.
 
Ne u smislu vere.Smatram da je čovek slojevito biće koje u sebi nosi mnogo više nego što i sam zna.Jedna od tih stvari je i kolektivno pamćenje koje je značajan deo identiteta kako individue tako i naroda.Mitovi i legende su rezervoari(naravno ne samo oni)kolektivnog pra sećanja i što ih bolje i više znamo više i upotpunjujemo sebe.U tom smislu mislim da je ogromna šteta načinjena kada se,manje više nasilnim i administrativnim merama,taj segment naše kulture počeo da zanemaruje i potiskuje.
 
Ne u smislu vere.Smatram da je čovek slojevito biće koje u sebi nosi mnogo više nego što i sam zna.Jedna od tih stvari je i kolektivno pamćenje koje je značajan deo identiteta kako individue tako i naroda.Mitovi i legende su rezervoari(naravno ne samo oni)kolektivnog pra sećanja i što ih bolje i više znamo više i upotpunjujemo sebe.U tom smislu mislim da je ogromna šteta načinjena kada se,manje više nasilnim i administrativnim merama,taj segment naše kulture počeo da zanemaruje i potiskuje.

Pa da, neprekidno se nasa tradicija gasi, pocev od 9. veka pa do danas.
 
Vratimo se knjigama.Mislim da opisi nekih od bića koja su akteri Tešićeve literature mogu da izazovu izvesnu zabunu kod čitalaca koji manje poznaju srpsku mitologiju.Radi se o bićima koja su deo opšte ljudskog predanja(vile,patuljci itd.)To je ono što neki povezuju sa Tolkinom i drugim autorima iz drugih kultura.Mislim da je to sasvim pogrešan trag.Ima li neko drugačije mišljenje?
 

Back
Top