Kosingas: Red Zmaja

Ops, malo sam se kasno ukljucio u ovu zanimljivu diskusiju, koja ocito prevazilazi granice teme... Procitao sam "Kosingasa", zaista je delo vredno citanja, i, rekao bih, jedno od najboljih dela ovog zanra koje sam citao (rekao bih da je ovo kombinacija epske fantastike i alternativne istorije). Knjizevni jezik je autentican i originalan, Tesic je zaista srazmerno povezao savremeni jezik sa ogromnim brojem arhaizama, sto rezultuje priblizavanjem dela citaocu, i postavljanja istog u istorijsko okruzenje. Jedina zamerka je to sto je delo pomalo povrsno, tj. nema neku dublju radnju i neki veci zaplet, sto dovodi do citaocevog naslucivanja kraja vec u sredistu dela...:D
 
Da mislim na A.Tešića pisca Kosingasa i i njegovo viđenje odnosa Stara vera-Crkva?

U tom pitanju se ugledao na svoje strane kolege, od kojih je vecina imala otvoren i pozitivan stav i prema katolickoj crkvi i paganizmu zemlje koja je mesto zbivanja dela. Tesic takodje verovatno nije zeleo da bude previse subjektivan, pa je u pozitivnom svetlu opisao i hriscansku i pagansku veru. :D
 
Poenta, dopadljive su knjige, ali ne mogu da se otmem utisku da je autor strpnuo malo ovde, malo onde, malo od Tolkina malo od D*&D-a, onda prepakovao to u nesto sto je 'izvorno' nase (centavri a ne kentauri) i tako dobio 2/5-originalnu fantazijsku trilogiju.
 
Da li misliš da su,Tešić ili Marija Semjonova,na primer,hendikepirani zato što iz druge sredine ulaze u vrlo bogatu i odavno prisutnu žanrovsku literaturu poštujući zadate parametre žanra,ili ti se čini da je po sredi nešto drugo?
Meni se čini da Kosingas ,Bezdanj i Vukodav samo na prvi pogled liče na nešto već viđeno,a da donose sasvim nove ideje,emocije,promišljanje sveta i čoveka itd.Ono što je slično ili zajedničko je,po meni,primarno i bazično ljudsko,koje je moguće pratiti i u mitologijama različitih naroda ,kao i u literarturi i umetnosti uopšte.
 
Pročitah knigu... i ne znam tačno šta bih rekao.
Da ne poznajem srpske običaje, tradiciju i mitologiju koliko poznajem, verovatno bi mi knjiga bila još zanimljivija i zabavnija, ovako su mi neke stvari smetale, i nisam mogao da uživam u knjizi potpuno.
Na primer cela zbrka oko Triglava, Trojana i Hromog Dabe. Iako se nigde u srpskoj i slovenskoj mitologiji takve paralele ne povlače. Ovde se pisac oslanja na hipotezu gospodina Čajkanovića o Hromom Dabi, no njega Čajkanović ne vidi u demonizaciji Triglava, već Daboga-Dajboga-Dažboga.
Takođe se izgubio oko Morane-Kikimore-Baba roge, pa ne zna koga proglašava božicom smrti a koga demonom i vešticom. Onda mit o običaju lapota koji mi inače ide na živce. Kao i silna mizoginija koja bi po ovom delu bila svojstvena Srpskom narodu. Što ponovo smatram pogrešnim.
Dalje pojavljivanje bića koja nisu svojstvena srpskoj(slovenskoj) mitologiji kao mađionik?, patuljci, onaj Ent, ili grifon. Ajde za kentaura se barem kaže da je iz Grčke :D
Zameram i što "Gavrilova beležnica" počinje grbom Báthory -a.
I ne razumem kako su imena bića ispisana runama ako ih Gavrilo ne razume, no dobro.

Što se tiče pogleda u odnosu stare vere i hrišćanstva, tu se donekle slažem sa piscem, i ja imam tu ideju u glavi da su bogovi "živi" doklen imaju vernike, ljude koji će u njih verovati.
I sviđaju mi se opisi kako sveštenici pokušavaju da nametnu narodu novu veru.

Verovatno ću i drugi deo uzeti da pročitam, interesuje me da vidim šta će se dalje dešavati.
 
Mislim da si pogodio u centar.Za one koji ,bar donekle,znaju nešto o mitologiji i običajima će biti teško da uvek prave razliku između literature koja se koristi elementima mita i predanja koja su stigla do nas.
Mislim da je dobro ako se zahvaljući knjizi veći broj ljudi uputi na sopstveno traganje.
 
Mislim da si pogodio u centar.Za one koji ,bar donekle,znaju nešto o mitologiji i običajima će biti teško da uvek prave razliku između literature koja se koristi elementima mita i predanja koja su stigla do nas.
Mislim da je dobro ako se zahvaljući knjizi veći broj ljudi uputi na sopstveno traganje.

Ako neko poveruje u sve što je napisano ovde to može biti loše, no ukoliko se neko čitanjem ove knjige nagna na sopstveno traganje i izučavanje slovenske vere, to će biti uspeh za ovu knjigu, i to sigurno predstavlja pozitivnu stranu.
 
Da li misliš da su,Tešić ili Marija Semjonova,na primer,hendikepirani zato što iz druge sredine ulaze u vrlo bogatu i odavno prisutnu žanrovsku literaturu poštujući zadate parametre žanra,ili ti se čini da je po sredi nešto drugo?
Meni se čini da Kosingas ,Bezdanj i Vukodav samo na prvi pogled liče na nešto već viđeno,a da donose sasvim nove ideje,emocije,promišljanje sveta i čoveka itd.Ono što je slično ili zajedničko je,po meni,primarno i bazično ljudsko,koje je moguće pratiti i u mitologijama različitih naroda ,kao i u literarturi i umetnosti uopšte.

ne... nije u pitanju hendikep, vec prezasicenost. Toliko je toga vec ispricano tako da, cak i ako neki pisac jednog jutra dodje na fenomenalnu, skroz njegovu originalnu ideju - a da pritom nije ni jedan red iz slicnih knjiga procitao - posle par godina pisanja i sredjivanja to neizostavno mora liciti na nesto vec napisano.

"Kosingas" zaista donosi svez nacin razmisljanja. Prvo lice je samo plus u pripiovedanju, jer cini pricu licnijom. Veliki plus je i slovenska mitologija, bozanstva i natprirodna bica, nacin na koji pisac 'vec vidjeno' takodje cini licnijim, blizim nama. To je jedan od metoda kojim su i drugi pisci slovenskog porekla ucinili svoja dela svezijim u odnosu na 'klasicnu', zapadjacku fantaziju.
 
Jesam pisac Kosingasa, i naravno da volim da čujem (pročitam) šta čitaoci misle o knjizi. Nisam od onih sujetnih koji drže distancu i misle da su uvek u pravu. Čovek se uči dok je živ, pa to važi za sve nas. Ako nas bio jasan, u pitanju je trilogija. Završavam treći, poslednji deo, i ako bog da, biće u prodaji i pre sajma knjiga.:ok:
 
Ja sam još odavno poslao odgovor, ali ništa. To je valjda zato što sam nov član. Probaću ponovo. Naime, jesam pisac Kosingasa. Zanima me šta čitaoci imaju da kažu. Inače, planirano je da bude trilogija. Treći deo ovih dana završavam i ako bog da, biće u prodaji početkom oktobra ili najkasnije za sajam knjiga.
 
Poštovanje

Ideja je odlična , naša mitologija (a i šire Slovena) je neverovatna riznica na koju niko već decenijama na obraća pažnju.

Prva knjiga jako dobra, druga pretrpana.
Svelo se na video igricu i ubijanje negativaca.
Pominjete gomilu mitskih bića koja su vekovima neporažena a onda ih se rešite u dve scene :(
Razumem želju da se sva pomenu ali ovo nije način.

Radujem se trećem delu i nadam se da ćete ostati u tematici u budućnosti.
Sve najbolje
 

Back
Top