Omiljene knjige iz biblioteke

paulidealiste

Početnik
Poruka
49
Retko pustaju, bibliotekari, uglavnom mrzovoljni, slobodno razgledanje polica sa knjigama. Medjutim, kad se malo zagleda po ovim prasnjavim omarima lako se primeti da postoje neke knjige, iste opreme, istog izgleda, samo su pisci razliciti...Interesuje me da li neko ima posebnu preferenciju prema opremi knjga nekih izdavaca, neku magnetnu privlacnost koja nagoni na uzimanje knjiga pisaca za koje niste ni culi, a mozda ni zelelli da ih procitate? U mom slucaju u pitanju su izdanja SrpskeKnjizevneZadruge. Totalno me smirujue boja korica, crveni presek, ujednacena slova, i jednostavna univerzalna ornamentika. Otkrio sam veliki broj pisaca ovako, a uglavnom kupujem knjige bas ovako opremljene.
 
Retko pustaju, bibliotekari, uglavnom mrzovoljni, slobodno razgledanje polica sa knjigama. Medjutim, kad se malo zagleda po ovim prasnjavim omarima lako se primeti da postoje neke knjige, iste opreme, istog izgleda, samo su pisci razliciti...Interesuje me da li neko ima posebnu preferenciju prema opremi knjga nekih izdavaca, neku magnetnu privlacnost koja nagoni na uzimanje knjiga pisaca za koje niste ni culi, a mozda ni zelelli da ih procitate? U mom slucaju u pitanju su izdanja SrpskeKnjizevneZadruge. Totalno me smirujue boja korica, crveni presek, ujednacena slova, i jednostavna univerzalna ornamentika. Otkrio sam veliki broj pisaca ovako, a uglavnom kupujem knjige bas ovako opremljene.
Што се тиче књига о којима ништа не знам унапред, мене приликом преметања књига по полицама библиотеке (уживам у томе) привуку занимљиви наслови, а затим, и првих неколико реченица.

Ако тих неколико реченица проценим као обећавајуће, узимам књигу на читање.

Углавном се никад нисам преварила, мада, признајем, било је ту и тамо неких које су ме на крају разочарале.

Дакле, корице ми нису важне, мада, јесте, пријатно видети и лепу опрему, тврде корице, и ону пантљику за обележавање страна... ;)
 
Iskrena da budem, ništa mi ne znači izdavač (nikad ne čitam ime izdavača); korice ili ime pisca - novo u mojim ušima.

Imam navadu da se vratim piscu koji me je nekim delom zaintrigirao; i vrlo se retko radilo o promašajima. Ako je u pitanju delo za koje nikad nisam čula, hvatam se za onih nekoliko rečenica na poleđini - vrlo široko naznačenoj radnji, tačnije.

Prestižne nagrade, citati čuvenih kritičara, izuzetno efektne korice - sve me pobrojano ostavlja sasvim ravnodušnom.

Kao kugu izbegavam sledeće: dela rađena po, ili kao osnov, hollywoodskih hitova i izvikanih televizijskih serija; bilo šta izmrčeno iz pera novokomponovanih pevaljki i trendsetera; politička bulažnjenja i bogohulne memoare kriminalaca.

Pa makar nad svim pobrojanim lelekao kompletan kritičarski krem; ili ih krasile sjajnobleštave, preskupe korice.
 
Ako je u pitanju delo za koje nikad nisam čula, hvatam se za onih nekoliko rečenica na poleđini - vrlo široko naznačenoj radnji, tačnije.

Prestižne nagrade, citati čuvenih kritičara, izuzetno efektne korice - sve me pobrojano ostavlja sasvim ravnodušnom.

Kao kugu izbegavam sledeće: dela rađena po, ili kao osnov, hollywoodskih hitova i izvikanih televizijskih serija; bilo šta izmrčeno iz pera novokomponovanih pevaljki i trendsetera; politička bulažnjenja i bogohulne memoare kriminalaca.

Pa makar nad svim pobrojanim lelekao kompletan kritičarski krem; ili ih krasile sjajnobleštave, preskupe korice.

upravo :)
 
Мене су библиотекарке увек пуштале да претурам по полицама, и то са уживањем радим од шесте године када сам испуцао све сликовнице које смо имали по кући :) У једном тренутку сам боље знао инвентар библиотеке од запослених у истој, тј остала ми је у сећању сцена тражења лектире:
-Јел имате ту књигу?
-Немате, добро, одох да је нађем.
И нађем 3 комата :)
 
Retko pustaju, bibliotekari, uglavnom mrzovoljni, slobodno razgledanje polica sa knjigama. Medjutim, kad se malo zagleda po ovim prasnjavim omarima lako se primeti da postoje neke knjige, iste opreme, istog izgleda, samo su pisci razliciti...Interesuje me da li neko ima posebnu preferenciju prema opremi knjga nekih izdavaca, neku magnetnu privlacnost koja nagoni na uzimanje knjiga pisaca za koje niste ni culi, a mozda ni zelelli da ih procitate? U mom slucaju u pitanju su izdanja SrpskeKnjizevneZadruge. Totalno me smirujue boja korica, crveni presek, ujednacena slova, i jednostavna univerzalna ornamentika. Otkrio sam veliki broj pisaca ovako, a uglavnom kupujem knjige bas ovako opremljene.

Verovatno je situacija drugačija od biblioteke do biblioteke.
Recimo, naša Gradska biblioteka u NS-u je sve suprotno od opisane...bibliotekari ( većina) su jako pristojni ljudi, zaista se trude i da pomognu i da ponekad uskoče kad ti je nešto hitno potrebno.
A preturati možeš do sutra.
Lično uživam upravo u tom ritualu traženja knjige....idem redom, njuškam, od onih donjih do gornjih polica ( dokle mogu da dosegnem sa svojih 160 cm visine ) :D
Retko kad tražim pomoć od bibliotekara , samo kada mi je potrebna knjiga iz stručnog fonda koji nije izložen ili kad dođem po nešto već zacrtano .

Činjenica je da me lepe korice nekad privuku ali uvek , nakon korica malo i prelistam knjigu, pogledam iza recenziju itd..dakle estetsko nije glavni kriterijum. A nekad prosto idem na blef. Uzmem pa šta mi Bog da :D
Izdavač mi je zaista nebitan.
Štaviše, mislim da nikad ni ne zapamtim ime izdavača po vraćanju knjige...
 
Oбожавам да претурам по књигама, како у библиотеци тако и у неким већим књижарама(нпр Соларис у НС ми је једна од омиљених..не знам зашто). Волим библиотекаре који те пуштају слободно да цуњаш по рафовима али који су ту ако ти треба помоћ. ''Моја'' библиотекарка је прилично незаинтересована за сарадњу, шта више буде бесна када је прекинем у телефонирању или испијању кафице..тако да књиге увек одаберем сама.
Не знам из којих разлога, увек ме је привлачила десна страна библиотеке и то посебно полице друга и трећа од доле.. а ту су се налазила дела италијанских француских књижевника. Понекад бих отишла и право од врата где су ме весело дочекали Сингер, Селинџер, Хемингвеј и америчка екипа али нешто мом сензибилитету изгледа више одговара ова европскија литература.
Тако сам открила есеје Умберта Ека, необично приповедање А.Табукија.(није ми баш легло), Марсел Еме(''Париске приче'')..
И оно што ми је било супер а случајно сам исцуњала пред излазом је Нагиб Махфуз ''Разговори на Нилу'' и приповетке истог аутора-али се не сећам наслова књиге.
 
Iskrena da budem, ništa mi ne znači izdavač (nikad ne čitam ime izdavača); korice ili ime pisca - novo u mojim ušima.

Imam navadu da se vratim piscu koji me je nekim delom zaintrigirao; i vrlo se retko radilo o promašajima. Ako je u pitanju delo za koje nikad nisam čula, hvatam se za onih nekoliko rečenica na poleđini - vrlo široko naznačenoj radnji, tačnije.

Prestižne nagrade, citati čuvenih kritičara, izuzetno efektne korice - sve me pobrojano ostavlja sasvim ravnodušnom.

Kao kugu izbegavam sledeće: dela rađena po, ili kao osnov, hollywoodskih hitova i izvikanih televizijskih serija; bilo šta izmrčeno iz pera novokomponovanih pevaljki i trendsetera; politička bulažnjenja i bogohulne memoare kriminalaca.

Pa makar nad svim pobrojanim lelekao kompletan kritičarski krem; ili ih krasile sjajnobleštave, preskupe korice.

Лепо речено, делим исто мишљење!!! :super:
 
Jok, u mojemu gradu radi bibliotekar mnogo zgodan i uslužan :zzzz: , razume se u pisce i u knjige ko u svoj džep :zcepanje: . Ipak, da se držim teme, najviše volim da sama izaberem knjigu, hvala bogu, biblioteka je krcata dobrim knjigama. A ti skreni malo pogled sa bibliotekarke na knjige ;) . Mislim, kad već plaćaš članarinu.
 
Jok, u mojemu gradu radi bibliotekar mnogo zgodan i uslužan :zzzz: , razume se u pisce i u knjige ko u svoj džep :zcepanje: . Ipak, da se držim teme, najviše volim da sama izaberem knjigu, hvala bogu, biblioteka je krcata dobrim knjigama. A ti skreni malo pogled sa bibliotekarke na knjige ;) . Mislim, kad već plaćaš članarinu.
Ko je lud da skreće pogled sa bibliotekarke.....Možda propustim trenutak kad se popne uz merdevine da dohvati knjigu sa poslednje police ili se u dekolteu savije da podigne hemijsku sa poda.
 
Ko je lud da skreće pogled sa bibliotekarke.....Možda propustim trenutak kad se popne uz merdevine da dohvati knjigu sa poslednje police ili se u dekolteu savije da podigne hemijsku sa poda.

A ako krene da padne sa merdevina :( , obavezno je pridrži i čvrsto stegni :) , mislim knjigu :heart: , šteta da se unište korice. Al mi još ne čusmo koja je tvoja omiljena knjiga iz biblioteke.
 
ja sam užasna muka za bibliotekare. :( čini mi se da se svaki put snevesele kada me vide.
a razlog - pa eto, pre nedelju dana dolazim i tražim Robbe-Grilleta. Uh, kako komplikovano ime. Alen Rob-Grije. Internet baza joj radi na preskoke. Pa onda Filozofija slobode. Nema je ni pod tim nazivom (jer je upisana kao 'FiloSofija slobode'), a nema ni pod N. B. što je već zabrinjavajuće. Kolakovski - njet. Barem ne ono što tražim. Okrećem se poeziji - Gumiljov, Mandeljštam. 0/5. Na kraju uzimam za devojku knjigu jednog od srčanih mediokriteta, koju je tražila (sa najbliže police). I tako svaki put, po pola sata.
 
Retko pustaju, bibliotekari, uglavnom mrzovoljni, slobodno razgledanje polica sa knjigama.

U mojoj biblioteci retko dizu guzicu da ti nadju knjige, nego pokazu prstom na policu sa odredjenom epohom/oblascu, pa trazi sam ;) Sto je fantasticno, jer uzivam u preturanju po policama, i retko kad 'ubodem' nesto sto mi se ne svidi. Poslednji put sam uzeo roman "Musashi" od Eidjija Joshikave (nit' sam chuo za pisca, nit' za ovog Musashija), da bi se ispostavilo da je to jedan od najvecih samuraja svih vremena, legendarna istorijska slicnost istoka, a knjiga vishe no zanimljiva.
 
Poslednja izmena:
A ako krene da padne sa merdevina :( , obavezno je pridrži i čvrsto stegni :) , mislim knjigu :heart: , šteta da se unište korice. Al mi još ne čusmo koja je tvoja omiljena knjiga iz biblioteke.

Ako krene da pada uhvatiću je u grudi junačke, ko zrelu jabuku. Možda dođem u iskušenje i da je gricnem.......Ček, pričamo o knjizi ili o bibliotekarki? :think:

@ ako ti kažem, posle neću više moći o bibliotekarki. Ima ih više(lukavo), recimo: Za kim zvona zvone................
 
Ako krene da pada uhvatiću je u grudi junačke, ko zrelu jabuku. Možda dođem u iskušenje i da je gricnem.......Ček, pričamo o knjizi ili o bibliotekarki? :think:

@ ako ti kažem, posle neću više moći o bibliotekarki. Ima ih više(lukavo), recimo: Za kim zvona zvone................
:zcepanje::zcepanje::zcepanje: o knjizi, čoveče, omašio si temu. Bitno je da smo mi svi na ovoj temi ipak od tebe dobili odgovor Za kim zvona zvone. :klap:
 
:zcepanje::zcepanje::zcepanje: o knjizi, čoveče, omašio si temu. Bitno je da smo mi svi na ovoj temi ipak od tebe dobili odgovor Za kim zvona zvone. :klap:

Omašio temu? :eek: Ovo ko kod učiteljice. E, ako je reč o knjizi, onda nema grickanja, nisam ja moljac.Mada pre bih pustio da ljosne knjiga o pod nego bibliotekarka. Može žena da ugane zglob,pa posle moram da je ljubim da prođe ili da je vodim na kafu da se smiri.
@ pošto rekoh da ih ima više:Crveno i crno
 

Back
Top