ANTIČKI NOVAC - diskusije i prikazivanje kolekcija

Evo nešto sveže nabavljeno, više od 2300 godina je lutao svetom da bi našao put do mene... Pa dobro svi smo mi trenutni domaćini, lutaće oni i posle nas. Ovaj odluta možda i pre za povoljnu menjažu ili cenu :D

Kralj Filip II Makedonski, oko 336 godine p.n.e. (tako mi je bar rečeno). Svakako moj najstariji novac trenutno. Posebno mi se svidja sto je revers čitak i na grčkom lepo piše - Kralj FIlip... inače ne znam mnogo o tom novcu i periodu ali sad imam podsticaj da naučim. Šta kažu stručnjaci za antiku sa krstarice, SPQR, Markus i ostali? :)

Svaka cast kolega! Ne previshe redak, ali svakako lep komad!
Medjutim, ne radi se o Filipu II, vec o Filipu V :) Na aversu je bradati Herakle sa lavljom kozom, a na reversu natpis u hrastovom vencu (odvojen flautom; postoje i varijante sa toljagom i gromom): BASILEWS FILIPPOU.
Dakle, komad se datuje u 220-179 p.n.e.. Inache, zanimljivo je shto glava Herakla kovana za vreme ovog vladara nosi neke specifichne crte lica, tako da se smatra da su inkorporirane crte vladara.
Mozete naci slichne komade ovde: http://www.wildwinds.com/coins/greece/macedonia/kings/philip_V/t.html
 
Ja inače nisam previše zagrejan za kovanice, ali nekada sam bio, pa mi je ostalo nekoliko komada. Zadržaću ih jer je dobro imati barem po nekoliko lepih kovanica iz svih razdoblja.

Prve dve slike su Av i Rv kovanice iz Jonije.Početak kovanja novca u Grčkoj/ maloazjske države Lidija, Jonija i Karija/ spada u vreme nešto pre godine 600 pre nove ere/BC/. U to vreme se počelo kovati iz prirodne litine srebra i zlata- takozvani elektrum.
Druge dve slike su Av i Rv srebrne tetradrahme Aleksandra Velikog / 336-323 BC/, po mnogima najvećeg vojskovodje svh vremena, skovano u kovnici Kolophon. Nadam se, da vam se svidjaju!
 

Prilozi

  • IONIA, 600 DC, AV.JPG
    IONIA, 600 DC, AV.JPG
    41,1 KB · Pregleda: 21
  • IONIA, 600 DC, RV.JPG
    IONIA, 600 DC, RV.JPG
    38,8 KB · Pregleda: 17
  • ALEKSANDER VELIKI, 336-323 BC, AV.JPG
    ALEKSANDER VELIKI, 336-323 BC, AV.JPG
    37,9 KB · Pregleda: 26
  • ALEKSANDER VELIKI, 336-323 BC, RV.JPG
    ALEKSANDER VELIKI, 336-323 BC, RV.JPG
    38,1 KB · Pregleda: 29
Svaka cast kolega! Ne previshe redak, ali svakako lep komad!
Medjutim, ne radi se o Filipu II, vec o Filipu V :) Na aversu je bradati Herakle sa lavljom kozom, a na reversu natpis u hrastovom vencu (odvojen flautom; postoje i varijante sa toljagom i gromom): BASILEWS FILIPPOU.
Dakle, komad se datuje u 220-179 p.n.e.. Inache, zanimljivo je shto glava Herakla kovana za vreme ovog vladara nosi neke specifichne crte lica, tako da se smatra da su inkorporirane crte vladara.
Mozete naci slichne komade ovde: http://www.wildwinds.com/coins/greece/macedonia/kings/philip_V/t.html

SPQR hvala puno!
 
Evo jedne kovanice keltskog plemena Scordisci, iz vremena oko 150. god. p.n.e. Ovo pleme živelo je na teritoriju izmedju reka Dunav, Sava i Drava. Njihovi susedi na zapadu su bili
Tauriski, Kelti sa juga države Norik. Ovaj novčić dobio sam od g. Albina Pogačnika, inače stručnjaka svetskog formata za područje frizatika.
 

Prilozi

  • SCORDISCI, 150 BC, RV.JPG
    SCORDISCI, 150 BC, RV.JPG
    38,3 KB · Pregleda: 20
  • SCORDISCI, 150 BC, AV.JPG
    SCORDISCI, 150 BC, AV.JPG
    37,7 KB · Pregleda: 21
Ja inače nisam previše zagrejan za kovanice, ali nekada sam bio, pa mi je ostalo nekoliko komada. Zadržaću ih jer je dobro imati barem po nekoliko lepih kovanica iz svih razdoblja.

Prve dve slike su Av i Rv kovanice iz Jonije.Početak kovanja novca u Grčkoj/ maloazjske države Lidija, Jonija i Karija/ spada u vreme nešto pre godine 600 pre nove ere/BC/. U to vreme se počelo kovati iz prirodne litine srebra i zlata- takozvani elektrum.
Druge dve slike su Av i Rv srebrne tetradrahme Aleksandra Velikog / 336-323 BC/, po mnogima najvećeg vojskovodje svh vremena, skovano u kovnici Kolophon. Nadam se, da vam se svidjaju!

Ne bih da zvuchim loshe, ali da li ste sigurni u autentichnost tetradrahme? Ovakve kovanice su neverovatno skupe. Sumnjiva mi je ivica aversa kao i zeleno tonirana patina na reversu, izmedju ostalog.
Shto se tiche Jonije, u pitanju je kovanje Miletosa, sa stilizovanom glavom lava na aversu i karakteristichnim zvezdolikim ornamentom na reversu. Doista vredan komad. (nominal zavisi od tezine)
http://www.wildwinds.com/coins/sg/sg3533.t.html
 
Ne bih da zvuchim loshe, ali da li ste sigurni u autentichnost tetradrahme? Ovakve kovanice su neverovatno skupe. Sumnjiva mi je ivica aversa kao i zeleno tonirana patina na reversu, izmedju ostalog.
Shto se tiche Jonije, u pitanju je kovanje Miletosa, sa stilizovanom glavom lava na aversu i karakteristichnim zvezdolikim ornamentom na reversu. Doista vredan komad. (nominal zavisi od tezine)
http://www.wildwinds.com/coins/sg/sg3533.t.html

Bez uvrede, ali i meni se cini da je kopija..
 
Evo jedne kovanice keltskog plemena Scordisci, iz vremena oko 150. god. p.n.e. Ovo pleme živelo je na teritoriju izmedju reka Dunav, Sava i Drava. Njihovi susedi na zapadu su bili
Tauriski, Kelti sa juga države Norik. Ovaj novčić dobio sam od g. Albina Pogačnika, inače stručnjaka svetskog formata za područje frizatika.


Ovo mi se veoma svidja, posebno kao moje novo potencijalno polje interesovanja. Skordiske u neku ruku možemo smatrati svojim precima. Bar ovi Beograđani ovde mogu. :mrgreen:
 
Ne bih da zvuchim loshe, ali da li ste sigurni u autentichnost tetradrahme? Ovakve kovanice su neverovatno skupe. Sumnjiva mi je ivica aversa kao i zeleno tonirana patina na reversu, izmedju ostalog.
]
"Ovakve kovanice su neverovatno skupe". I šta onda?

Kovanicu sam dobio od strica, starog numzmatičara, pre 34 godine. Ubrzo posle toga, počeo sam prodavati svoju zbirku/ trebao sam pare za luftanje i provod sa devojkama. Kovanicu sam pronašao ovih dana kod selidbe starog nameštaja iz kuće pokojnih roditelja a tamo će se useliti moj sin. Kovanica se nalazila u fioki mog tadašnjeg pisaćeg stola, u zatvorenoj plastičnoj kutiji sa više drugih kovanica. Sama prostorija bila je prilično vlažna, posebno zadnjih godina jer kuća nije bila naseljena. Inače, na tu sam kutiju zaboravio, sva sreća, da je fioka med prenošenjem pisaćeg stola ispala napolje, na pod, a kovanice su se razletele naokolo.
Autentičnost? Tada o tome nisam vodio računa, danas-pokazaću je u društvu.
 
Ovo mi se veoma svidja, posebno kao moje novo potencijalno polje interesovanja. Skordiske u neku ruku možemo smatrati svojim precima. Bar ovi Beograđani ovde mogu. :mrgreen:

A noriško keltsko plene Tauriski ja mogu smatrati svojim precima. Njihov se teritorij rastezao
na zapad do planine Nanos, ispod koje sada živim. Preko Nanosa Rimljani su imali najniži planinski prelaz iz severne Italije na Balkan. Prelaz su zvali Ad Pirum.
 
"Ovakve kovanice su neverovatno skupe". I šta onda?

Kovanicu sam dobio od strica, starog numzmatičara, pre 34 godine. Ubrzo posle toga, počeo sam prodavati svoju zbirku/ trebao sam pare za luftanje i provod sa devojkama. Kovanicu sam pronašao ovih dana kod selidbe starog nameštaja iz kuće pokojnih roditelja a tamo će se useliti moj sin. Kovanica se nalazila u fioki mog tadašnjeg pisaćeg stola, u zatvorenoj plastičnoj kutiji sa više drugih kovanica. Sama prostorija bila je prilično vlažna, posebno zadnjih godina jer kuća nije bila naseljena. Inače, na tu sam kutiju zaboravio, sva sreća, da je fioka med prenošenjem pisaćeg stola ispala napolje, na pod, a kovanice su se razletele naokolo.
Autentičnost? Tada o tome nisam vodio računa, danas-pokazaću je u društvu.

OK, razumem moguce, autentichnost se ionako najbolje proverava uzivo. Ali je zato Jonija :per:
 
evo nešto vrlo zanimljivo! republikanski denar 114/115 BC...a pogledajte sliku br.9 na linku (Example No. 9:) (kao da je baš ta kovanica tj ova moja slikana)


http://www.wildwinds.com/coins/sear5/s0166.t.html

Isti denar kao moj (M.Cipius) što sam postavio.
Koliki mu je prečnik i težina, ako ste ga merili? uporedio bih ga sa mojim

Svima čestitke za komade, pogotovo bronza, žalim što je ja nemam više i u boljem kvalitetu!
 
Isti denar kao moj (M.Cipius) što sam postavio.
Koliki mu je prečnik i težina, ako ste ga merili? uporedio bih ga sa mojim

Svima čestitke za komade, pogotovo bronza, žalim što je ja nemam više i u boljem kvalitetu!

hvala veliko! cenim bronzu uopste kao materijal pa tako i u numizmatici (mnogo vise od srebra) / portreti su prirodniji i zivopisniji a teze se ocuva jer je jako reaktivan materijal. zato se trudim da mi rimske bronze (pa i obrenovicevske) budu sto bolje...
sto se denara tice, ovaj moj je mnoogo cirkulisao, toliko da se pola predstave ne vidi vise...nisam ga merio a nema ni svrhe posto je toliko kalirao...oni vasi mora da su rano pokopani cim su u onom stanju i to je stvarno vrednost i milina za oci s obzirom na zastupljenost republikanskih denara u srbiji (postavicu i kartu da vidite da cirkulisu najvise uz sliv Dunava dok su u zaledju dosta retki)...

pozdrav za sve, stvarno se lepih komada nagledasmo!

Germanikusa na BIs....bis bis bis!!!!
 
OK a sad jedna mala enigma. Provincijalnih rimskih kovanja ima mali milion i ovaj primerak je jedan od njih.

Na aversu je Aleksandar Veliki :per: Helen na rimskom novcu... Na žalost revers se jedva razaznaje ali nazirem neku životinju...?
Navodno je ovo kovano za vladavine Gordijana III. Ili sam možda potpuno u zabludi? Identifikujmo kovanicu!;)

edit: ja bih rekao da je ovo u pitanju, a vi? http://www.wildwinds.com/coins/greece/macedonia/koinon/t.html
http://www.wildwinds.com/coins/greece/macedonia/koinon/AMNG_583.jpg
 

Prilozi

  • 100_0584.jpg
    100_0584.jpg
    50,7 KB · Pregleda: 15
  • 100_0585.jpg
    100_0585.jpg
    56,2 KB · Pregleda: 16
Poslednja izmena:
OK a sad jedna mala enigma. Provincijalnih rimskih kovanja ima mali milion i ovaj primerak je jedan od njih.

Na aversu je Aleksandar Veliki :per: Helen na rimskom novcu... Na žalost revers se jedva razaznaje ali nazirem neku životinju...?
Navodno je ovo kovano za vladavine Gordijana III. Ili sam možda potpuno u zabludi? Identifikujmo kovanicu!;)

edit: ja bih rekao da je ovo u pitanju, a vi? http://www.wildwinds.com/coins/greece/macedonia/koinon/t.html
http://www.wildwinds.com/coins/greece/macedonia/koinon/AMNG_583.jpg

Uh teshko je reci, mada izgleda da se predstava sa konjanikom doista nazire na reversu. Koliko je max shirok komad?
 
Još dve kovanice. Sestercij sam kupio na jednom buvljaku. Tražeči identifikciju, ispalo je, da je redak primer. Barem po postignutoj ceni na aukcijama, istina XF očuvanost.
 

Prilozi

  • GORDIAN III, 238-244 AR ANTONINIANUS.JPG
    GORDIAN III, 238-244 AR ANTONINIANUS.JPG
    38,4 KB · Pregleda: 25
  • GORDIAN, RV.JPG
    GORDIAN, RV.JPG
    33,5 KB · Pregleda: 19
  • SEPTIMIUS SEVERUS, AV, SESTERCIJ.JPG
    SEPTIMIUS SEVERUS, AV, SESTERCIJ.JPG
    41,9 KB · Pregleda: 23
  • SEPTIMIUS SEVERUS, RV.SESTERCIJ.JPG
    SEPTIMIUS SEVERUS, RV.SESTERCIJ.JPG
    38 KB · Pregleda: 18

Back
Top