ANTIČKI NOVAC - diskusije i prikazivanje kolekcija

Да. Он је рођен као Nero Claudius Drusus, касније је добио и надимак Germanicus а од када га је Тиберије усвојио као сина променио је име у Germanicus Julius Caesar.

Ja znam za nejga kao velikog vojskovodju i stratega, kao cezara nisam cuo... Al jos ucim Rim... I sklapam kockice...
 
Evo jednog komada iz Nikeje, Marko Aurelije je u pitanju, sa kontramarkom Nike. Na reversu je heksastilni hram, dodacu fotografiju uskoro :)
 

Prilozi

  • nika_resize.jpg
    nika_resize.jpg
    100,6 KB · Pregleda: 32
sve pohvale za komade i temu još jednom svima! ovde će se svakako imati šta videti a i drago mi je da smo počeli sa ozbiljnom numizmatikom
zato da nastavimo...

Asevi - Titus i Lucius Ver...lepi, retkih reversa!

Od kad je vladao Ver ?
Ja znam za onog Lucija Kvintlija Vara... Vojskovodju i generala Avgusta...
Imam i jednu anegdotu vezanu za njega:
Pre par godina, u skoli, u udzbeniku istorije imala je zanimljivost kako Avgust tri meseca nije sekao bradu jer je Var izgubio tri legije u borbi protiv Germana, pritom je govorio: Vare, Vare, vrati mi moje legije...
A moj ortak, dok je citao, rekao je: VERA, VERA, vrati mi moje legije... :lol:
 
Od kad je vladao Ver ?
Ja znam za onog Lucija Kvintlija Vara... Vojskovodju i generala Avgusta...
Imam i jednu anegdotu vezanu za njega:
Pre par godina, u skoli, u udzbeniku istorije imala je zanimljivost kako Avgust tri meseca nije sekao bradu jer je Var izgubio tri legije u borbi protiv Germana, pritom je govorio: Vare, Vare, vrati mi moje legije...
A moj ortak, dok je citao, rekao je: VERA, VERA, vrati mi moje legije... :lol:

evo Vera, Jovke
Lucius Aurelius Verus (Lucius Verus)

Rodjen u Rimu ? - Umro u Rimu 169
Potice iz Dinastije Antonijana

Sin je Aelius Cezara (koga je Hadrijan usvojio 136 da bude njegov naslednik medjutim on umire posle dve godine od tuberkuloze.Onda Hadrijan usvaja Antonin Pia i naredjuje mu da usvoji Lucijus Verusa koji tada ima 8 godina i Marcusa Anniusa Verusa buduceg Marka-Aurelija starog 20 godina. Hadrijan je zeleo da Lucijus Verus postane punoletan ozeni Fostinu mladju Antoninovu cerku).

Aelius César

Marko Aurelije postavsi car posle smrti Antonina Pia ispunio je Hadrijanovu zelju i postavio je svog polu brata Aelius Verus Cezara koji tada ima 16 godina kao suvladara i menja mu ime u Lucius Aurelius Verus.
Dobija mesto vodje Rimske vojske koji su se borili na Orijentu (Bliskom Istoku) protiv Parta iz Mesopotamije.Vraca se u Rim sa velikim podvizima kao sto su prodor u veliki deo Mesopotamije i Armenije kao i rusenje grada Ctesiphon,glavni grad Parta.Svoje mesto ostavlja vojskovodji Avidiusu Cassiusu koji umire od peste prilikom jedne expedicije u Persiji. Ta bolest unistava u to vreme citave regione Rimskog carstva.
Lucius Verus umire povratkom sa expedicije na dunavu protiv Barbara gde je bio u pratnji svoga brata Marka Aurelija.

- Bio je zenjet Lucilom cerkom Marka Aurelija.
- Bio je veren sa Faustinom mladjom (Hadrijaninom cerkom) ali posto je razlika u godinama bila velika izmedju njih dvoje Antonin Pio nije ispunio Hadrijanovu zelju vec je Faustinu dao Marku Aurelijanu.

simpatičan lapsus lingue :)
 
evo Vera, Jovke
Lucius Aurelius Verus (Lucius Verus)

Rodjen u Rimu ? - Umro u Rimu 169
Potice iz Dinastije Antonijana

Sin je Aelius Cezara (koga je Hadrijan usvojio 136 da bude njegov naslednik medjutim on umire posle dve godine od tuberkuloze.Onda Hadrijan usvaja Antonin Pia i naredjuje mu da usvoji Lucijus Verusa koji tada ima 8 godina i Marcusa Anniusa Verusa buduceg Marka-Aurelija starog 20 godina. Hadrijan je zeleo da Lucijus Verus postane punoletan ozeni Fostinu mladju Antoninovu cerku).

Aelius César

Marko Aurelije postavsi car posle smrti Antonina Pia ispunio je Hadrijanovu zelju i postavio je svog polu brata Aelius Verus Cezara koji tada ima 16 godina kao suvladara i menja mu ime u Lucius Aurelius Verus.
Dobija mesto vodje Rimske vojske koji su se borili na Orijentu (Bliskom Istoku) protiv Parta iz Mesopotamije.Vraca se u Rim sa velikim podvizima kao sto su prodor u veliki deo Mesopotamije i Armenije kao i rusenje grada Ctesiphon,glavni grad Parta.Svoje mesto ostavlja vojskovodji Avidiusu Cassiusu koji umire od peste prilikom jedne expedicije u Persiji. Ta bolest unistava u to vreme citave regione Rimskog carstva.
Lucius Verus umire povratkom sa expedicije na dunavu protiv Barbara gde je bio u pratnji svoga brata Marka Aurelija.

- Bio je zenjet Lucilom cerkom Marka Aurelija.
- Bio je veren sa Faustinom mladjom (Hadrijaninom cerkom) ali posto je razlika u godinama bila velika izmedju njih dvoje Antonin Pio nije ispunio Hadrijanovu zelju vec je Faustinu dao Marku Aurelijanu.

simpatičan lapsus lingue :)

E super, znaci i taj deo sam sklopio u glavi...
Hadrian je bas bio mudar covek, bio je dobar drzavnik...
 

Back
Top