ANTIČKI NOVAC - diskusije i prikazivanje kolekcija - Strana 4
Strana 4 od 33 PrvaPrva 1234567814 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 76 do 100 od 810

Tema: ANTIČKI NOVAC - diskusije i prikazivanje kolekcija

Nov član
    Učlanjen
    12.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Антички новац

veoma prelepe kovanice... svaka cast.

Zainteresovan član SPQR (avatar)
    Učlanjen
    11.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Citat Original postavio ssin Pogledaj poruku
    Evo nešto sveže nabavljeno, više od 2300 godina je lutao svetom da bi našao put do mene... Pa dobro svi smo mi trenutni domaćini, lutaće oni i posle nas. Ovaj odluta možda i pre za povoljnu menjažu ili cenu

Kralj Filip II Makedonski, oko 336 godine p.n.e. (tako mi je bar rečeno). Svakako moj najstariji novac trenutno. Posebno mi se svidja sto je revers čitak i na grčkom lepo piše - Kralj FIlip... inače ne znam mnogo o tom novcu i periodu ali sad imam podsticaj da naučim. Šta kažu stručnjaci za antiku sa krstarice, SPQR, Markus i ostali?
    Svaka cast kolega! Ne previshe redak, ali svakako lep komad!
    Medjutim, ne radi se o Filipu II, vec o Filipu V Na aversu je bradati Herakle sa lavljom kozom, a na reversu natpis u hrastovom vencu (odvojen flautom; postoje i varijante sa toljagom i gromom): BASILEWS FILIPPOU.
    Dakle, komad se datuje u 220-179 p.n.e.. Inache, zanimljivo je shto glava Herakla kovana za vreme ovog vladara nosi neke specifichne crte lica, tako da se smatra da su inkorporirane crte vladara.
    Mozete naci slichne komade ovde: http://www.wildwinds.com/coins/greec...hilip_V/t.html

Zainteresovan član
    Učlanjen
    05.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Ja inače nisam previše zagrejan za kovanice, ali nekada sam bio, pa mi je ostalo nekoliko komada. Zadržaću ih jer je dobro imati barem po nekoliko lepih kovanica iz svih razdoblja.

Prve dve slike su Av i Rv kovanice iz Jonije.Početak kovanja novca u Grčkoj/ maloazjske države Lidija, Jonija i Karija/ spada u vreme nešto pre godine 600 pre nove ere/BC/. U to vreme se počelo kovati iz prirodne litine srebra i zlata- takozvani elektrum.
    Druge dve slike su Av i Rv srebrne tetradrahme Aleksandra Velikog / 336-323 BC/, po mnogima najvećeg vojskovodje svh vremena, skovano u kovnici Kolophon. Nadam se, da vam se svidjaju!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Meni ovo deluje jako lepo i vredno Ali sam neznalica za ovo... Cuo sam doduse za prva kovanja od elektruma, i cini mi se da su stavljali lavove (mozda se varam, pa se izvinjavam)

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Citat Original postavio SPQR Pogledaj poruku
    Svaka cast kolega! Ne previshe redak, ali svakako lep komad!
    Medjutim, ne radi se o Filipu II, vec o Filipu V Na aversu je bradati Herakle sa lavljom kozom, a na reversu natpis u hrastovom vencu (odvojen flautom; postoje i varijante sa toljagom i gromom): BASILEWS FILIPPOU.
    Dakle, komad se datuje u 220-179 p.n.e.. Inache, zanimljivo je shto glava Herakla kovana za vreme ovog vladara nosi neke specifichne crte lica, tako da se smatra da su inkorporirane crte vladara.
    Mozete naci slichne komade ovde: http://www.wildwinds.com/coins/greec...hilip_V/t.html
    SPQR hvala puno!

Zainteresovan član cebisev (avatar)
    Učlanjen
    08.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    27

Citat Original postavio dilce Pogledaj poruku
    Nadam se, da vam se svidjaju!
    Наравно!
    Кованице су заиста изузетне.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    05.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Evo jedne kovanice keltskog plemena Scordisci, iz vremena oko 150. god. p.n.e. Ovo pleme živelo je na teritoriju izmedju reka Dunav, Sava i Drava. Njihovi susedi na zapadu su bili
    Tauriski, Kelti sa juga države Norik. Ovaj novčić dobio sam od g. Albina Pogačnika, inače stručnjaka svetskog formata za područje frizatika.

Učlanjen
    11.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Ja inače nisam previše zagrejan za kovanice, ali nekada sam bio, pa mi je ostalo nekoliko komada. Zadržaću ih jer je dobro imati barem po nekoliko lepih kovanica iz svih razdoblja.

Prve dve slike su Av i Rv kovanice iz Jonije.Početak kovanja novca u Grčkoj/ maloazjske države Lidija, Jonija i Karija/ spada u vreme nešto pre godine 600 pre nove ere/BC/. U to vreme se počelo kovati iz prirodne litine srebra i zlata- takozvani elektrum.
    Druge dve slike su Av i Rv srebrne tetradrahme Aleksandra Velikog / 336-323 BC/, po mnogima najvećeg vojskovodje svh vremena, skovano u kovnici Kolophon. Nadam se, da vam se svidjaju!
    Ne bih da zvuchim loshe, ali da li ste sigurni u autentichnost tetradrahme? Ovakve kovanice su neverovatno skupe. Sumnjiva mi je ivica aversa kao i zeleno tonirana patina na reversu, izmedju ostalog.
    Shto se tiche Jonije, u pitanju je kovanje Miletosa, sa stilizovanom glavom lava na aversu i karakteristichnim zvezdolikim ornamentom na reversu. Doista vredan komad. (nominal zavisi od tezine)
    http://www.wildwinds.com/coins/sg/sg3533.t.html

Aktivan član Jovkesrbin (avatar)
    Učlanjen
    22.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Ne bih da zvuchim loshe, ali da li ste sigurni u autentichnost tetradrahme? Ovakve kovanice su neverovatno skupe. Sumnjiva mi je ivica aversa kao i zeleno tonirana patina na reversu, izmedju ostalog.
    Shto se tiche Jonije, u pitanju je kovanje Miletosa, sa stilizovanom glavom lava na aversu i karakteristichnim zvezdolikim ornamentom na reversu. Doista vredan komad. (nominal zavisi od tezine)
    http://www.wildwinds.com/coins/sg/sg3533.t.html
    Bez uvrede, ali i meni se cini da je kopija..

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Evo jedne kovanice keltskog plemena Scordisci, iz vremena oko 150. god. p.n.e. Ovo pleme živelo je na teritoriju izmedju reka Dunav, Sava i Drava. Njihovi susedi na zapadu su bili
    Tauriski, Kelti sa juga države Norik. Ovaj novčić dobio sam od g. Albina Pogačnika, inače stručnjaka svetskog formata za područje frizatika.

Ovo mi se veoma svidja, posebno kao moje novo potencijalno polje interesovanja. Skordiske u neku ruku možemo smatrati svojim precima. Bar ovi Beograđani ovde mogu.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    05.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

]
    "Ovakve kovanice su neverovatno skupe". I šta onda?

Kovanicu sam dobio od strica, starog numzmatičara, pre 34 godine. Ubrzo posle toga, počeo sam prodavati svoju zbirku/ trebao sam pare za luftanje i provod sa devojkama. Kovanicu sam pronašao ovih dana kod selidbe starog nameštaja iz kuće pokojnih roditelja a tamo će se useliti moj sin. Kovanica se nalazila u fioki mog tadašnjeg pisaćeg stola, u zatvorenoj plastičnoj kutiji sa više drugih kovanica. Sama prostorija bila je prilično vlažna, posebno zadnjih godina jer kuća nije bila naseljena. Inače, na tu sam kutiju zaboravio, sva sreća, da je fioka med prenošenjem pisaćeg stola ispala napolje, na pod, a kovanice su se razletele naokolo.
    Autentičnost? Tada o tome nisam vodio računa, danas-pokazaću je u društvu.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    05.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Ovo mi se veoma svidja, posebno kao moje novo potencijalno polje interesovanja. Skordiske u neku ruku možemo smatrati svojim precima. Bar ovi Beograđani ovde mogu.
    A noriško keltsko plene Tauriski ja mogu smatrati svojim precima. Njihov se teritorij rastezao
    na zapad do planine Nanos, ispod koje sada živim. Preko Nanosa Rimljani su imali najniži planinski prelaz iz severne Italije na Balkan. Prelaz su zvali Ad Pirum.

Učlanjen
    11.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

"Ovakve kovanice su neverovatno skupe". I šta onda?

Kovanicu sam dobio od strica, starog numzmatičara, pre 34 godine. Ubrzo posle toga, počeo sam prodavati svoju zbirku/ trebao sam pare za luftanje i provod sa devojkama. Kovanicu sam pronašao ovih dana kod selidbe starog nameštaja iz kuće pokojnih roditelja a tamo će se useliti moj sin. Kovanica se nalazila u fioki mog tadašnjeg pisaćeg stola, u zatvorenoj plastičnoj kutiji sa više drugih kovanica. Sama prostorija bila je prilično vlažna, posebno zadnjih godina jer kuća nije bila naseljena. Inače, na tu sam kutiju zaboravio, sva sreća, da je fioka med prenošenjem pisaćeg stola ispala napolje, na pod, a kovanice su se razletele naokolo.
    Autentičnost? Tada o tome nisam vodio računa, danas-pokazaću je u društvu.
    OK, razumem moguce, autentichnost se ionako najbolje proverava uzivo. Ali je zato Jonija

Zainteresovan član speedster (avatar)
    Učlanjen
    14.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    33

Citat Original postavio MarQss Pogledaj poruku
    evo nešto vrlo zanimljivo! republikanski denar 114/115 BC...a pogledajte sliku br.9 na linku (Example No. 9 (kao da je baš ta kovanica tj ova moja slikana)

http://www.wildwinds.com/coins/sear5/s0166.t.html
    Isti denar kao moj (M.Cipius) što sam postavio.
    Koliki mu je prečnik i težina, ako ste ga merili? uporedio bih ga sa mojim

Svima čestitke za komade, pogotovo bronza, žalim što je ja nemam više i u boljem kvalitetu!

MarQss nije na forumu
    "kada bi znao pravu cijenu onoga što nosiš u džepu, ne bi tako mirno spavao"
    Primećen član MarQss (avatar)
    Učlanjen
    30.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    38

Citat Original postavio speedster Pogledaj poruku
    Isti denar kao moj (M.Cipius) što sam postavio.
    Koliki mu je prečnik i težina, ako ste ga merili? uporedio bih ga sa mojim

Svima čestitke za komade, pogotovo bronza, žalim što je ja nemam više i u boljem kvalitetu!
    hvala veliko! cenim bronzu uopste kao materijal pa tako i u numizmatici (mnogo vise od srebra) / portreti su prirodniji i zivopisniji a teze se ocuva jer je jako reaktivan materijal. zato se trudim da mi rimske bronze (pa i obrenovicevske) budu sto bolje...
    sto se denara tice, ovaj moj je mnoogo cirkulisao, toliko da se pola predstave ne vidi vise...nisam ga merio a nema ni svrhe posto je toliko kalirao...oni vasi mora da su rano pokopani cim su u onom stanju i to je stvarno vrednost i milina za oci s obzirom na zastupljenost republikanskih denara u srbiji (postavicu i kartu da vidite da cirkulisu najvise uz sliv Dunava dok su u zaledju dosta retki)...

pozdrav za sve, stvarno se lepih komada nagledasmo!

Germanikusa na BIs....bis bis bis!!!!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

OK a sad jedna mala enigma. Provincijalnih rimskih kovanja ima mali milion i ovaj primerak je jedan od njih.

Na aversu je Aleksandar Veliki Helen na rimskom novcu... Na žalost revers se jedva razaznaje ali nazirem neku životinju...?
    Navodno je ovo kovano za vladavine Gordijana III. Ili sam možda potpuno u zabludi? Identifikujmo kovanicu!

edit: ja bih rekao da je ovo u pitanju, a vi? http://www.wildwinds.com/coins/greec.../koinon/t.html
    http://www.wildwinds.com/coins/greec...n/AMNG_583.jpg
    Poslednji put ažurirao/la ssin : 13.06.2010. u 01:49

Učlanjen
    11.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Germanikusa na BIs....bis bis bis!!!![/QUOTE]

Bice bice

Učlanjen
    11.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

OK a sad jedna mala enigma. Provincijalnih rimskih kovanja ima mali milion i ovaj primerak je jedan od njih.

Na aversu je Aleksandar Veliki Helen na rimskom novcu... Na žalost revers se jedva razaznaje ali nazirem neku životinju...?
    Navodno je ovo kovano za vladavine Gordijana III. Ili sam možda potpuno u zabludi? Identifikujmo kovanicu!

edit: ja bih rekao da je ovo u pitanju, a vi? http://www.wildwinds.com/coins/greec.../koinon/t.html
    http://www.wildwinds.com/coins/greec...n/AMNG_583.jpg
    Uh teshko je reci, mada izgleda da se predstava sa konjanikom doista nazire na reversu. Koliko je max shirok komad?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Uh teshko je reci, mada izgleda da se predstava sa konjanikom doista nazire na reversu. Koliko je max shirok komad?
    Oko 25 mm. Jedan od "neobičnih" komada. Kad stignem staviću još neke za koje nisam siguran šta su, uglavnom zbog toga što su nečitki...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    05.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

Još dve kovanice. Sestercij sam kupio na jednom buvljaku. Tražeči identifikciju, ispalo je, da je redak primer. Barem po postignutoj ceni na aukcijama, istina XF očuvanost.

Učlanjen
    08.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    27

@dilce: Имате заиста изузетну колекцију!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    05.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

@ Cebisev
    Hvala, ja sam sa srcem u numizmatici, veći deo života skupljam notafiliju, ali u zadnje vreme
    mi oči o p e t gledaju Rim, Grčku, Kelte...Kod ovih kovanica gledamo umetnost, današnji novci su ništa u poredjenju sa antikom.

Učlanjen
    08.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    27

@SPQR: Хоћемо боље слике Германикуса!
    До тада ево мог Германикуса које на нажалост у доста лошијем стању него SPQR-ов.

Aktivan član Jovkesrbin (avatar)
    Učlanjen
    22.10.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Citat Original postavio cebisev Pogledaj poruku
    До тада ево мог Германикуса које на нажалост у доста лошијем стању него SPQR-ов.
    Germanikus ? Zar je on bio cezar ?

MarQss nije na forumu
    "kada bi znao pravu cijenu onoga što nosiš u džepu, ne bi tako mirno spavao"
    Primećen član MarQss (avatar)
    Učlanjen
    30.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    38

Citat Original postavio cebisev Pogledaj poruku
    i kao takav "galerijski komad"! Čestitam!

evo od mene jedan Claudiusov kvadrans

Slične teme

1. NOTAFILIJA - diskusije i prikazivanje kolekcija
    Autor dilce u forumu Numizmatika i filatelija
    Odgovora: 68
    Poslednja poruka: 07.11.2016., 20:12
  2. STARI NOVAC 02
    Autor Kide 975 u forumu Numizmatika i filatelija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 26.11.2004., 12:15
  3. stari kovani novac
    Autor Kum u forumu Numizmatika i filatelija