Predlaze se preimenovanje "maternjeg" u "crnogorski jezik"
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 29

Tema: Predlaze se preimenovanje "maternjeg" u "crnogorski jezik"

Moderator Slaven777 (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    403

Podrazumevano Predlaze se preimenovanje "maternjeg" u "crnogorski jezik"

Иако је Правопис црногорског језика са речником ступио на снагу 30. јула прошле године, још се не примењује у школама, а његова примена у институцијама и јавном животу је готово занемарљива.

И ове школске године прваци ће учити азбуку од ”само” 30 слова, односно без два ”нова” фонема и графема која су добила своје место у новом правопису, односно ”црногорској” азбуци.

Како је ”Новостима” речено у Заводу за уџбенике, ни за ову школску годину неће се штампати граматика и уџбеници на црногорском језику.

- Штампамо уџбеник за предмет матерњи језик у првом разреду основне школе који се зове ”Чигра слова и гласова” који ће бити исти као и до сада - рекла је ”Новостима” Душанка Поповић из Завода за школство, која је и аутор уџбеника.
    А да ли ће се језик на којем се изводи настава у школама, ипак, звати црногорски, још је неизвесно. У процедури је предлог Закона о изменама и допунама Општег закона о образовању и васпитању, којим би требало да се реши ово питање, и који је већ изазвао недоумице и жестоке критике. У овом предлогу се наводи да се ”настава у установи изводи на црногорском језику”.

- У општинама у којима већину или значајан део становништва чине припадници мањинских народа и других мањинских заједница, настава се изводи и на њиховим језицима. Када се настава изводи на језику припадника мањинских народа и других мањинских заједница, обавезно се учи и језик који је у службеној употреби - каже се у Предлогу овог закона. Нико међутим није могао да нам прецизира шта то конкретно значи.

По уставу, службени језик је црногорски, а у службеној употреби су сви језици мањина, босански, албански и хрватски, плус српски, којим је према прошлом попису говорило више од 60 одсто становништва. У опозицији сматрају да је ово ”гурање политике у школе”.

- То је класичан вид притиска пред попис становништва који би требало да се обави наредне године како би се добила ”црногорска већина”, која не постоји у Црној Гори - каже Славиша Губеринић из Народне странке. - То је и класична дискриминација српског народа који није мањина, а од кога желе да направе мањину, па за то користе и питање језика.

Губеринић каже да је увођење обавезног црногорског језика у школе противуставно, те да ће се обратити Уставном суду, а потом и Суду у Стразбуру.

Питање примене црногорског језика, довело је надлежне до практичних проблема. Најлакше је било, а и то је наишло на снажне отпоре и сукобе у стручној јавности, ангажовати ”стручњаке” да напишу правопис и врате у модерном језику већ помало заборављене гласове како би се ”оправдало” његово ”преименовање”.

Много препрека и проблема

Огромна је лепеза предуслова практичне примене ”новог” језика и изучавања у школама - штампања уџбеника на црногорском, као и ”превода” и штампања комплетне школске лектире, штампање уџбеника на босанском, хрватском, албанском и српском.

Ту је и проблем наставника црногорског језика јер још није изашла прва генерација са Катедре за црногорски језик, који се иначе ”изучава” из уџбеника на српском, а предају га професори који су студирали српски језик.

У школама ће бити неопходно организовати и додатне часове језика, уз изучавање црногорског као службеног, за децу чије је матерњи неки други језик...
    "Narod jer pučina i ne pamti niti zna išto, to je skup poluidiota koje svaka budala zafrkava i vuče za nos." --FORMICA

Domaćin
    Učlanjen
    02.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Podrazumevano Re: Predlaze se preimenovanje "maternjeg" u "crnogorski jezik"

pa on je valjda odavno preimenovan,zar ne

Aktivan član
    Učlanjen
    17.02.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

Ka postoji bosnjacki, Hrvatski...sto ne bi i Crnogorski...uostalom znacu jos jedan strani jezik vise. Kad bi inace ja uspeo da naucim 3 strana jezika? Svi smo na dobitku!

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

To je sramota!!!! Ja da imam moje dijete, ne bi mi jedno slovo iz tog udžbenika iz kojeg se sad uči učilo... Ako već zborimo crnogorski, onda daj da ga i đeca uče, nesposobne gluperde
    http://www.youtube.com/watch?v=demXE9AFkLg

Moderator Slaven777 (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    403

Citat Original postavio zike Pogledaj poruku
    To je sramota!!!! Ja da imam moje dijete, ne bi mi jedno slovo iz tog udžbenika iz kojeg se sad uči učilo... Ako već zborimo crnogorski, onda daj da ga i đeca uče, nesposobne gluperde
    Ne bi jedno slovo? Sta, toliko se razlikuju, druga pisma?

Za neke je sramota novi pravopis...
    "Narod jer pučina i ne pamti niti zna išto, to je skup poluidiota koje svaka budala zafrkava i vuče za nos." --FORMICA

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Citat Original postavio Slaven777 Pogledaj poruku
    Ne bi jedno slovo? Sta, toliko se razlikuju, druga pisma?

Za neke je sramota novi pravopis...
    Mislio sam da tu knjigu ne bi koristilo moje dijete

Ističe se DarkSoul (avatar)
    Učlanjen
    18.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    289

Tvoja stvar što ne uviđaš zašto se radi to što se radi.
    20 godina posle rata u Ukrajini sreću se dva ratna veterana i počinju razgovor pitanjem:
    - U kom si kotlu služio?

Zainteresovan član slobodanSR (avatar)
    Učlanjen
    06.10.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    36

a jel ti znas sva 32 slova u to vasem jeziku

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Види овог... паде к'о маче са тавана - право на главу...
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Primećen član
    Učlanjen
    03.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Zasto je problem da se u Crnoj Gori uci crnogorski jezik? Ili mozda za neke jeste

Zainteresovan član Кукуљаш (avatar)
    Učlanjen
    10.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Људске маштарије немају краја. Прво кренуше смишљати нације, а потом и језике. Додуше, смишљање историје је ипак најтежи посао.
    Выходила на берег Катюша,
    На высокий берег на крутой.

Domaćin
    Učlanjen
    12.04.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Citat Original postavio Кукуљаш Pogledaj poruku
    Људске маштарије немају краја. Прво кренуше смишљати нације, а потом и језике. Додуше, смишљање историје је ипак најтежи посао.
    Грешите историја се на овим просторима не измишља толикоколико се краде и преправља то је најлакши део,
    нека врста хобија за народе и народности овог нашег лепог Балкана.

nikadvise90te nije na forumu
    Изазван догађајима-доста ћутања и одобравања
    Aktivan član nikadvise90te (avatar)
    Učlanjen
    29.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    61

Citat Original postavio duska.vodolija Pogledaj poruku
    Pazi ne mogu da vjerujem.Zbog takvih ko sto si ti neka moj maternji srpski jezik u mojoj drzavi ima naziv c r n o g o r s k i ...
    To je jadno a ne smijesno da ga tako nazivas...Koga i zbog cega vrijedjas ?imas li pojma.
    Па не бих написао да немам појма.......
    Мало се посвети читању пређашњих постова (на ранијим темама)......
    а и ''неких'' ближе-историјских чињеница.......које се односе
    на окупацију Србије од стране припадника Монте..
    Што им омогући .......Броз-хрвоје-Скроз.....а након тога.....
    много их је мрзи ме да пишем.......
    И немој да се чудиш.....
    Poslednji put ažurirao/la estler : 11.06.2010. u 08:56 Razlog: editovano
    Никад више ни 2000-те, и тако деценију за деценијом
    Е, па доста, прво мотка па онда карантин

Zainteresovan član Кукуљаш (avatar)
    Učlanjen
    10.06.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Citat Original postavio gradjanin sveta Pogledaj poruku
    Грешите историја се на овим просторима не измишља толикоколико се краде и преправља то је најлакши део,
    нека врста хобија за народе и народности овог нашег лепог Балкана.
    У праву сте. Може се и тако рећи.
    Разумљиво је да свака култура има својих успона и падова... али овакво уништавање словенске културе је свакако најтрагичније.
    Выходила на берег Катюша,
    На высокий берег на крутой.

Elita NEPOBEDIVO SUNCE (avatar)
    Učlanjen
    21.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    558

Koja je ovo varijacija Srpskog jezika, po redu ???
    Sve je ovo laz pa cak i to !!!

Ističe se Grammaton Cleric (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    68

Мене само чуди зашто владајућа гарнитура није укинила назив Црна Гора? Црна Гора је српски назив за територију коју Мило назива својом државом. Како то, да се не зове Montenegro? Нека направе "праву" реформу, да више нема тамо српских речи или случајно нешто од Његоша, што га се милови црногорци одрекоше.
    ...they may take our lives, but they'll never take - OUR FREEDOM!

Obećava krkoNK (avatar)
    Učlanjen
    23.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Seljacinama kao tebi treba vec jednom reci " STOP" i " DOSTA ! "trujete i zagadjujete srpskohrvatski jezik...Otkad je to seoski dijalekt iz brskuta ili ljesanske nahije bio " knjizevni jezik "...najcistiji dijalekt u C. Gori je u Niksicu...nemojte djecu da trujete da se stide sjutra kad podju u Beograd ili Zagreb od svog govora.. " bijo sam sa shnjime..."..okle si ti " shljega ", da mi je znat..STOP SELJACINAMA IZ CRNOGORSKIH VUKOJEBINA KOJI ZAGADJUJU KNJIZEVNI SRPSKOHRVATSKI JEZIK !

Moderator duska.vodolija (avatar)
    Učlanjen
    20.01.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    310
    Reputaciona moć
    1603

Citat Original postavio nikadvise90te Pogledaj poruku
    Као што један колега са форума рече ...трабало би да се зове МонтеПркно
    Vise se ne cudim...Sad ovo papagajsko ponavljanje govori vise o tebi nego o onima koje hoces da vrijedjas.
    Poslednji put ažurirao/la duska.vodolija : 10.06.2010. u 21:03
    Setam , citam , pisem i opasno sam luda ....

Domaćin Ayeye_Brazdorf (avatar)
    Učlanjen
    17.05.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    70

Jel se ti to zajebavas bratelo??! Mnogo ste smesni i jadni bre....dokle to vase ludilo ide..

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.05.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

Ako već zborimo crnogorski...
    Оглас:

Стандардизујем језик - повољно!

По потреби измишљам нови (фонетика, морфологија, синтакса)
    Писмо, правопис и речник добијате гратис.
    Напомена:
    Ако наручите језик у току данашњег дана, због обимности посла речник добијате у року од 6 месеци, а писмо, фонетику, морфологију, синтаксу и правопис за 7 (седам) дана.
    Избор назива језика препуштам Вама.

Мој слоган је:
    Ако може проф. др Асим Пецо - бошњачки језик
    Ако може проф. др Вешо Томов Ђурановић - црногорски језик
    Ако може витез Која - немушти језик...

Онда могу и ЈА!!!

Цена по договору...може и у роби.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.05.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

Додао бих још и то да се нимало не шалим!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.05.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

Кхм, кхм...
    Мој пријатељ, који је без посла, ће Вам за ситне паре направити породично стабло (по жељи, наравно), Штампати уџбеник Историје (уз ''козметичке измене''; и то по жељи), одредити порекло (морам ли рећи да је и то по жељи?), измислити митологију...

Ако нисте задовољни, вратићемо Вам Ваш новац.

Потребно је само да попуните ''Листу жеља''.
    Листа следи...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.05.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    29

УПИТНИК:

Име и презиме____________________________

Пожели име и презиме___________________________

Приложи птретке којих можеш да се сетиш___________

Упиши претке којих би се одрекао____________________________________ __________________________ и __

Који део историје би ''малкице'' променио__________________________________ ______

Жељени тираж уџбеника________

Напомена:

Поштарина плаћена. Плаћате поузећем!

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Citat Original postavio slobodanSR Pogledaj poruku
    a jel ti znas sva 32 slova u to vasem jeziku
    Znam.

Elita zike (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    252

Citat Original postavio krkoNK Pogledaj poruku
    Seljacinama kao tebi treba vec jednom reci " STOP" i " DOSTA ! "trujete i zagadjujete srpskohrvatski jezik...Otkad je to seoski dijalekt iz brskuta ili ljesanske nahije bio " knjizevni jezik "...najcistiji dijalekt u C. Gori je u Niksicu...nemojte djecu da trujete da se stide sjutra kad podju u Beograd ili Zagreb od svog govora.. " bijo sam sa shnjime..."..okle si ti " shljega ", da mi je znat..STOP SELJACINAMA IZ CRNOGORSKIH VUKOJEBINA KOJI ZAGADJUJU KNJIZEVNI SRPSKOHRVATSKI JEZIK !
    Ti meni da pričaš o dijalektu u Nikšiću

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •