PRAVIM MUZICKI STUDIO!!

Nokaut 5.5.5

Zainteresovan član
Poruka
161
Pozz za sve...Vec 2 god se bavim muzikom pre svega hip-hopom. Veoma mi se svidja kao muzicki pravac. Sve je krenulo od Hip Hop EJAY pa preko FL i evo sad radim u Pro Tools-u . I mogu da vam kazem da mi super ide. Nedavno sam odlucio da kuci napravim muzicki studio. Mislim da imam uslova za to. Obezbedio sam "gluvu sobu" imam odlican racunar na kojem prethodna 3 pomenuta programa rade bez i jedne greske i sva tri su licencirana (placena). Mene interesuje posto mi je ovo prvi put da imam nekakve veze sa studiom. Ja nisam pravio pesme vec samo bitove, a posto sam se za pesme odlucio zeleo sam kuci da napravim studio. Mozete li da mi preporucite sta sve treba da se kupi pocevsi od mikseta do lupam monitora zvucnika itd. Preporucite mi neke dobre komponente ako ih vi prodajete ili ako uopste znate koje su dobre... Unapred Hvala!!
 
Idi u prodavnicu Artist systems, to je u tržnom centru na kraju Ustaničke.
Od monitora ti preporučujem KRK ili Adam. Prvi su ultraprecizni ali imaju nepodnošljivo odvratan zvuk. Adam je manje naporan ali ne manje dobar za miksovanje.
 
Idi u prodavnicu Artist systems, to je u tržnom centru na kraju Ustaničke.
Od monitora ti preporučujem KRK ili Adam. Prvi su ultraprecizni ali imaju nepodnošljivo odvratan zvuk. Adam je manje naporan ali ne manje dobar za miksovanje.

Zavisi o kojoj seriji krkovaca govoris. RP serija je ultra katastrofa, VTX koja je skuplja je dosta bolja. Cuo sam RP8 i VTX6.
Imao sam priliku da cujem Adam A7 monitore, to su vrlo precizni monitori na srednjacima i visokim, dok u basu muljaju (ispod 100 herca bukvalno da i ne osecas bas). Dosta ih ljudi koristi, radi se o mejnstrim monitorima srednje klase.
No nekome se i Krkovci svidjaju, svako uvo svira svoju muziku, pa pri kupovini monitora se iskljucivo treba voditi sopstvenim utiskom, dakle pre kupovine obavezno isprobati vise modela i odabrati sta sti se svidja.

Mozete li da mi preporucite sta sve treba da se kupi pocevsi od mikseta do lupam monitora zvucnika itd.

Audio interfejs (zvucna kartica) je prva stavka. Ne znam sta imas, ne radis valjda muziku na integrusi??
Druga bitna stavka je midi pad kontroler za programiranje bitova ( nezaobilazna stavka za svakog hip-hop producenta). Tu moze da posluzi i obican midi kontroler sa dirkama, ali je pad kontroler bolja varijanta.
Treca stavka su slusalice, ja preferiram AKG i BeyerDynamics, no ne treba preterivati, izmedju 100-150 evra ima odlicnih modela.
Sto se tice monitora, procitaj prethodni deo posta. Ne znam kolika ti je soba u kojoj radis, ali ne bi treba uzimati velike monitore (sa 8-icom basom) u sobu koja nije manja od 20-ak kvadrata i nije pristojno akusticki tretirana ( sa bastrapovima u uglovima).
 
Drugar, moj dobronameran savet ti je da prvo naucis da sviras neki instrument. Ako ubodes dobru melodiju, pa makar bila harmonski sastavljena od samo 2 akorda na gitari, uvek mozes da je odneses u profesionalni studio i uradis produkciju/aranzman.
To je mnogo bolja opcija nego pucanje kinte na muzicku tehniku, posebno ako si se do sad bavio samo pravljenjem bitova, sto ume i moj sedmogodisnji brat ;)
 
Drugar, moj dobronameran savet ti je da prvo naucis da sviras neki instrument.

Ocigledno da decko takav tip saveta ne trazi.

.
To je mnogo bolja opcija nego pucanje kinte na muzicku tehniku, posebno ako si se do sad bavio samo pravljenjem bitova, sto ume i moj sedmogodisnji brat

Da bi se isprogramiao dobar beat i nakacila baslinija, potrebni su sati i sati vrednog rada i truda. Melodija je sasvim sporedan element u hip-hopu, beat, bass i vokali igraju glavnu ulogu.
 
Drugar, moj dobronameran savet ti je da prvo naucis da sviras neki instrument. Ako ubodes dobru melodiju, pa makar bila harmonski sastavljena od samo 2 akorda na gitari, uvek mozes da je odneses u profesionalni studio i uradis produkciju/aranzman.
To je mnogo bolja opcija nego pucanje kinte na muzicku tehniku, posebno ako si se do sad bavio samo pravljenjem bitova, sto ume i moj sedmogodisnji brat ;)

Pobogu. :roll:
 
Zavisi o kojoj seriji krkovaca govoris. RP serija je ultra katastrofa, VTX koja je skuplja je dosta bolja. Cuo sam RP8 i VTX6.
Imao sam priliku da cujem Adam A7 monitore, to su vrlo precizni monitori na srednjacima i visokim, dok u basu muljaju (ispod 100 herca bukvalno da i ne osecas bas). Dosta ih ljudi koristi, radi se o mejnstrim monitorima srednje klase.
No nekome se i Krkovci svidjaju, svako uvo svira svoju muziku, pa pri kupovini monitora se iskljucivo treba voditi sopstvenim utiskom, dakle pre kupovine obavezno isprobati vise modela i odabrati sta sti se svidja.



Audio interfejs (zvucna kartica) je prva stavka. Ne znam sta imas, ne radis valjda muziku na integrusi??
Druga bitna stavka je midi pad kontroler za programiranje bitova ( nezaobilazna stavka za svakog hip-hop producenta). Tu moze da posluzi i obican midi kontroler sa dirkama, ali je pad kontroler bolja varijanta.
Treca stavka su slusalice, ja preferiram AKG i BeyerDynamics, no ne treba preterivati, izmedju 100-150 evra ima odlicnih modela.
Sto se tice monitora, procitaj prethodni deo posta. Ne znam kolika ti je soba u kojoj radis, ali ne bi treba uzimati velike monitore (sa 8-icom basom) u sobu koja nije manja od 20-ak kvadrata i nije pristojno akusticki tretirana ( sa bastrapovima u uglovima).

hvala na savetu....soba je oko 40-ak kvadrata...
 
Ocigledno da decko takav tip saveta ne trazi.
Alergican sam na ovakve recenice, jer su "ad hok" saveti cesto korisniji i bolji od onih trazenih, uostalom tome i sluzi forum.


Da bi se isprogramiao dobar beat i nakacila baslinija, potrebni su sati i sati vrednog rada i truda. Melodija je sasvim sporedan element u hip-hopu, beat, bass i vokali igraju glavnu ulogu.

jeah, right, u studiju Kanye Westa, Lil' Wayna, Timbalanda, ali cak i oni sviraju po nekoliko instrumenata i znaju osnove muzike. Klinci odavde bitove retko prave, vec skidaju gotove semplove, i onda tu kao nesto dodaju ili preprave, ali u sustini nista originalno.
Jako je glupo baciti pozamasnu kintu na mix interfejse, monitore, audio karte, software, mikrofone, adaptaciju gluve sobe, a ne znati kako se pishe nota C, ili sta je mol. I onda kad te neko na ulici pita cime se bavis, kazes - muzicar sam :dash:
 
Alergican sam na ovakve recenice, jer su "ad hok" saveti cesto korisniji i bolji od onih trazenih, uostalom tome i sluzi forum.

Covek je postavio konkretno pitanje. Planira da se bavi produkcijom i zeli da ulozi u opremu. Znaci ne trazi on ovde filosofsko naklapanje, vec pita konkretne stvari.

jeah, right, u studiju Kanye Westa, Lil' Wayna, Timbalanda, ali cak i oni sviraju po nekoliko instrumenata i znaju osnove muzike. Klinci odavde bitove retko prave, vec skidaju gotove semplove, i onda tu kao nesto dodaju ili preprave, ali u sustini nista originalno.

Hahaha

Jako je glupo baciti pozamasnu kintu na mix interfejse, monitore, audio karte, software, mikrofone, adaptaciju gluve sobe,

Danas je oprema dosta pojeftinila i pristupacnija je nego ranije. Sa hiljadu-dve evra moze fino da se sredi ambijent za rad. To i nije neka kinta za tako lep hobi ili ozbiljniji rad.

a ne znati kako se pishe nota C, ili sta je mol. I onda kad te neko na ulici pita cime se bavis, kazes - muzicar sam

Neko ko se ozbilnije bavi muzikom i produkcijom pretpostavlja se da ima sluha, prema tome i takve banalnosti poput c-dura ili recimo a-mola bi trebao da poznaje.
 
Neko ko se ozbilnije bavi muzikom i produkcijom pretpostavlja se da ima sluha, prema tome i takve banalnosti poput c-dura ili recimo a-mola bi trebao da poznaje.

Kakav c-dur, a-mol, decko ne zna sta su monitori a ti mu govoris da spiska dve hiljade jevreja na opremu. Pazi ovo:

Od monitora ti preporučujem KRK ili Adam.

hvala ti puno.... sto se tice Adam i KRK cini mi se da si mislio na ozvucenje :)


nismo se razumeli ali ok...:)

Moje licno misljenje je da treba uciti teoriju, razvijati sluh i smisao za melodiju, ali ujedno i sto vise slusati muziku (u ovom slucaju hip hop) i paziti gde koji element ide, kad se sta ukljucuje, kad se sta gasi, znaci konstrukciju pesme, aranzman. E, kad se sve to sredi, onda platis nekome 50 evra da uradi miks i mastering i to je to
 
Kakav c-dur, a-mol, decko ne zna sta su monitori a ti mu govoris da spiska dve hiljade jevreja na opremu.

Pa moguce da nas baronise ne znam, rece da ima originalni ProTools sto podrazumeva da ima i adekvatan interfejs uz to (Pro Tools ne radi bez hardvera) za sta naravno treba kesa, sto znaci da se vec otvorio.
Zacudio me je deo i o gluvoj sobi, jos nisam video da neko ogluvljuje sobu od 40 kv.

Moje licno misljenje je da treba uciti teoriju, razvijati sluh i smisao za melodiju, ali ujedno i sto vise slusati muziku (u ovom slucaju hip hop) i paziti gde koji element ide, kad se sta ukljucuje, kad se sta gasi, znaci konstrukciju pesme, aranzman. E, kad se sve to sredi, onda platis nekome 50 evra da uradi miks i mastering i to je to

To su vec manje vise poznate stvari koje se podrazumevaju i idu usput.
Ako je decko odlucio da iskesira lovu onda nije na odmet da mu se ukaze sta ne, sta da. Ja sve govorim iz svog iskustva.
 

Back
Top