6. генерација ловачких авиона

ВОДКА

Iskusan
Banovan
Poruka
5.913
Ако је главна особина пете генерације стелт, шта мислите која ће особина, способност ловачког авиона бити обележје шесте генерације? Ако је судити по филму Stealth то ће бити вештачка интелигенција, шеста генерација ће бити ера беспилотних летелица. Шта ви мислите о свему томе?
 
jojj.. taj film je nebuloza .. mada tema je dobra.
Pomenuo bih detalj iz filma ... u trenutku kada je jedna stelt letelica ne secam se sta, zapaljena predpostavljam .. zena pilot u kabini ukucava neku dugu sifri i ceka neke glasovne poruke od aviona nekih 30 sekundi da bi se HITNO (hehe) katapultirala, smejurija, avioni nikada nece niti su ikada bili komplikovani kada ne treba da budu .. ali naravno glupi holivud je to. Posle katapultiranja sediste sa pilotom u njemu se nekontrolisano okrece i velikom brzinom pada da bi se odjednom otvorio padobran.
Sve u svemu nisu angazovali nikog iole strucnog za potrebe filma , to su ipak najosnovnije stvari ;)
 
Kakav film nema bolji da 2 Su37 obore 2 avion 6 generacije pa moguce,samo su to lepo prikrili pogadak u krilo i jos na mesto gde se krila spojena sa trupom aviona to znaci siguran pad,pogodak u rezervoar i to je siguran pad ali holivud je holivud.

Ajmo sad realno jedino sto ce biti prednost jeste nevidljivost za vecunu radara sto znaci da ce rusi i ameri jedino moci da ih vide ali i za amere je pitanje,tj koriscenje plazma stelt, 6 generacija ce biti sa vestackom italigeciom daj molim te ono u fimu je cist MIG-SAKAT inace bombarder preradjen u lovca. Imace i dobru aerodinamiku,ali bolju od Su37 nikad.
Mozda let preko 3maha mozda....
 
Poslednja izmena:
To sto su ameri pravili nemoze da radi ali je dobro sakrivala F117 dok nije doso protiv NEVE e tu je poljubio patos zajno sa plazmom.
Sala na starunu,to je korisna stvar ali jos barem koju godinu nece se moci koristiti,na nekim starijim verzijama ruskih aviona isprobana je plazma,a rezultati su bili takvi da su avioni stari kao nas mig21 bili manje vidljivi nego najskuplji lovaca,najskuplji bombarder zajedno.
sto se tice uvodjenja u upotrebu to ce biti kad se rese osnovne mane
1- komunikacija sa komandom i drugim avionima ali je to reseno na T50 jer ce na njemu biti instalirana nova komunikacioni uredjai.
2-zagrevanje koja plazma pravi u toku rada je veliki ali ne toliko i ne resivi problem uz smestaj i dovod haldnog vazduha bi se moglo resiti.
3-Najveci problem je kod svopstvenog radara,pitanje je sad kako napraviti plazmu da propusta radarske zrake sa aviona koj je nosi a da apsorguje i odbija zrke koji dolaze sa zemlje ili iz drugog aviona.

Sistem rada ove plazme je isti kao kad posaljes tenisku lopticu u sudjer a ona nema snagu da ti se vrati,tako iplazma prvi nesto slicno plazma ekranima i kad se odbije zrak nema snagu da se vrati.
Kod F117 je sistem malo drugaciji to ti je isto kao kad tenisku lopticu posaljes u zid po uglovima i odbie se od jenog ugla ali ti se ipak varti,tako i zraci posalju se sa jedne radarske stanice,a njih moze da prima ista ili neka druga u blizini.
 
Poslednja izmena:
2-zagrevanje koja plazma pravi u toku rada je veliki ali ne toliko i ne resivi problem uz smestaj i dovod haldnog vazduha bi se moglo resiti.
3-Najveci problem je kod svopstvenog radara,pitanje je sad kako napraviti plazmu da propusta radarske zrake sa aviona koj je nosi a da apsorguje i odbija zrke koji dolaze sa zemlje ili iz drugog aviona.
Bas na ovo sam mislio kad rekoh da mi ne deluje realno da moze da se uvede u upotrebu. Ti rece da su imali uspesnu probu na MiG21 tako da mozda i bude nesto od ovoga... ko zna :)
 
Bas na ovo sam mislio kad rekoh da mi ne deluje realno da moze da se uvede u upotrebu. Ti rece da su imali uspesnu probu na MiG21 tako da mozda i bude nesto od ovoga... ko zna :)

Na avionima starijim kao nasi MIG21,a sad koj su to je pod strogom tajnom samo sto se zna da su avioni bili stariji od 1960.
Usposno je sakriven e sad ova 2 problema je tesko resiti ajde i drugi je moguce da samo radi u trenucima dejstava ali ovaj treci je malo teze.

Ma bice sigurno.
 
Mozda nece biti vestacke inteligencije,ali mogucnost bespilotnih letelica je ogromna...Po meni pilot je resurs koji najvise vredi,ako on nije u avionu,nego hiljadama kilometara daleko,onda su mogucnosti unapredjenja samog aviona ogromne...Razmislite,izbacivanje pilota iz jednacine sledeci je logican korak,pre svega ako izgubite pilota,potrebni su vam meseci da spremite i naucite novog,a njemu ce trebati godine da stekne iskustvo starog pilota,ovako pilot prezivljava i svaki put iz borbe izlazi iskusniji (cak i obaranje postaje jedno iskustvo)...Drugo letelica bez pilota moci ce da podnese daleko veca opterecenja,vece brzine i daleko zahtevnije manevre,a da pritom ne gubi kontrolu...
Po meni bespilotne letelice predstavljaju buducnost...
 
sto kaze jedan veliki naucnik nemogu sad da se setim misilim da je bio Ajnstajn od bilo koje sprave koju pokrece i kojom urpavlja komijuter ili bilo sta drugo jedno bice je uvek pametnije,a to je covek.
U americi imas proekte X45.47 ali nije to to,Ruski buran i ako je leteo pre oko 30 godina ove nove nisu mu ni do kolena,a i buran je bespilotan za one koji neznaju,jos tad su u SSSR imali takav uspesan proekat i ameri tek danas.

Mi ovde pricamo o avionima a ne o letelicama svaka avion koj nema pilota nije avion vec letelica.
 
sto kaze jedan veliki naucnik nemogu sad da se setim misilim da je bio Ajnstajn od bilo koje sprave koju pokrece i kojom urpavlja komijuter ili bilo sta drugo jedno bice je uvek pametnije,a to je covek.
U americi imas proekte X45.47 ali nije to to,Ruski buran i ako je leteo pre oko 30 godina ove nove nisu mu ni do kolena,a i buran je bespilotan za one koji neznaju,jos tad su u SSSR imali takav uspesan proekat i ameri tek danas.

Mi ovde pricamo o avionima a ne o letelicama svaka avion koj nema pilota nije avion vec letelica.

Letelice su sve sto je teze od vazduha, a komandovano leti kroz vazduh, i vestacki je napravljeno, sa ili bez pilota.
I avion i helikopter su letelice, a kad nema pilota onda je to bespilotna letelica.

http://simlab.mas.bg.ac.rs/ZaSkidanje/10-Aerodinamika.pdf
 
AVION-LETELICA
Avion podrazumeva pilota,takodje i helikopter,dok su takozvani avioni bez pilota letelice Mig-SKAT,Buran,X45/47 sve su ovo letelice ali ako bas oces da definisemo onda ok.
napravi poredje izmedju BURANA koj mora da nosi najveci avion na svetu AN225i VRBCA i jedna i druga su bespilotne letelice. Samo nemoj ono Buran je bespilotna letelica , a vrabac je mini bespilotna letelica.
 
AVION-LETELICA
Avion podrazumeva pilota,takodje i helikopter,dok su takozvani avioni bez pilota letelice Mig-SKAT,Buran,X45/47 sve su ovo letelice ali ako bas oces da definisemo onda ok.
napravi poredje izmedju BURANA koj mora da nosi najveci avion na svetu AN225i VRBCA i jedna i druga su bespilotne letelice. Samo nemoj ono Buran je bespilotna letelica , a vrabac je mini bespilotna letelica.

Nema sta mi da definisemo, ne shvatam tvoju potrebu da izmisljas novu terminologiju.
A i primeri koje navodis nemaju veze s tim kako mi sta zovemo.
Buran je zamisljen kao pandan Space Shuttle-u, i predvidjeno je da ima pilote, zasto bi imao kokpit uopste? To sto je samo jednom leteo, i to u rezimu autopilota je druga stvar. To njega ne cini bespilotnom letelicom.
Ja sam u predhodnom postu dao link gde covek koji je pisao naucni rad iz aerodinamike pominje rec letelica u kontekstu aviona. Daj ti neki relevantan izvor kojim potvrdujes tvoju tezu da avion nije letelica.
 
Dobro ljudi,hocemo mi da otvaramo novu temu "sta je letelica,a sta avion",ili cemo malo da komentaricemo mogucnosti aviona\letelice bez pilota...Dakle,avion\letelica u punom profilu danasnjeg visenamenskog borbenog aviona u rangu su35bm ali sa pilotom koji sedi zavaljen negde u podnozju Urala,u bunkeru sto metara pod zemljom...Dakle u tom kontekstu me zanima,da li smatrate da ce tehnologia nastaviti da se razvija u takvom smeru...Okarakterisite ovaj pojam kako hocete,ali to nije tema ove diskusije...
I da kakve veze ima Buran sa borbenim avionima...???Sve sto leti moze biti bezpilotno,pa i komercijalni avioni,a najveci potencijal ovakav vid upravljanja ima u vojsci,sto se vec i polako dokazuje kao tacno...
Dakle ne vestacka inteligencija,ne autopilot,ne super kompjuter,vec prakticno avion sa pilotom koji njime upravlja sto bi rekli sa "remote control" opcijom,hiljadama kilometara daleko od konflikta...
Danas bi verovatno najbliza "letelica" prakticno sinonim za ono sto pokusavam da prikazem ovde bila MQ-9 Reaper ili RQ-4 Global Hawk,medjutim neke od ovih spravica (vise neznam kako da ih okarakterisem) poprimaju kao sto sam vec rekao oblike punog borbenog aviona,po meni samo je pitanje vremena kad ce ova tehnologija preuzeti primat na nebu...
 
Nazalost, kod nas zvanicno, prema zakonu, ne postoji izraz letelica nego vazduhoplov (aircraft). ICAO definise vazduhoplov kao: Any machine that can derive support in the atmosphere from the reactions of the air other than the reactions of the air against the earth’s surface. Sto bi reklo, da je gotovo sve sto leti, a sto je napravio covek je vazduhoplov.
Jedna od vrsta vazduhoplova je avion (aeroplane). ICAO kaze: A power-driven heavier-than-air aircraft, deriving its lift in flight chiefly from aerodynamic reactions on surfaces which remain fixed under given conditions of flight.

Poz!
 
Ok da se vratimo na temu, u slucaju da 6. generacija bude generacija bespilotnih leteica/aviona/vazduhoplova/zrakoplova/aircraft/airplane/самолет... kojom "bezicnom" tehnologijom bi se vrsilo upravljanje. veza bi morala da bude dobro kriptovana jer smo vec videli kako se kradu snimci koje predator salje u bazu, sto i nije prevelika steta, ali realno je na ovaj nacin moguce preuzeti avion/vazduhoplov/letelicu/zrakoplov/самолет... ,sto bi bila velika steta u odnosu na snimke predatora. Pored toga neprijatelj potencijalno moze da porusi predajni centar iz koga se kontrolisu aviona, pa bi avion u najboljem slucaju morao po nekom automatskom rezimu da se vrati sa zadatka, ili u najgorem da padne. Postavlja se pitanje i dometa takvog nacina kontrolisanja avina iz bunkera 100m ispod urala, sto nas ponovo vraca na pitanje kakva ce zaista biti komunikacija izmedju aviona i operatora (ja ga ne bih nazvao pilotom)...
 
6-ta generacija, normalno, generacija antigravitacionih letelica, poznate kao NLO, koje vec postoje, ali cekaju ww3. Jel to bilo tesko za pretpostaviti ?
Samo da se "potrose" ove stare andrljevine i evo ih. Setite se samo tehnoloskog proboja u ww2. Mlazna, atomska tehnologija, radari...Pa mi jos nismo daleko odmakli za ovih 60-70 godina. Jos uvek u samoposlugama koristimo RFID citace, bazirane na patentu americke PVO...
 

Back
Top