Кокањари или кокчинари

Bastiani

Poznat
Poruka
7.446
Занима ме ко је са форума чуо за ове речи. За оне који не знају, то су "падобранци" који непозвани упадају на свадбена весеља.

То је прерасло у неку врсту обичаја, па домаћини када планирају залихе хране и пића, увек узимају у обзир одређен број тих кокањара. Ови, пак, ако процене да их је домаћин "испоштовао", умеју да дају леп допринос укупној атмосфери на весељу, а у противном богами могу и да га покваре. Омладина по унутрашњости Србије често те упаде на свадбе сматра врхунским проводом.

Е сад, обичај ми изгледа потпуно новог датума, али назив "кокањари" и "кокчинари" ми звучи сасвим архаично. Како су ми објаснили, "кокчина" је заправо коска, кокчинари су дакле они који глођу коске. Кокањари се наводно каже више у Чачку, а у Краљеву на пример, кокчинари.
 
Занима ме ко је са форума чуо за ове речи. За оне који не знају, то су "падобранци" који непозвани упадају на свадбена весеља.

То је прерасло у неку врсту обичаја, па домаћини када планирају залихе хране и пића, увек узимају у обзир одређен број тих кокањара. Ови, пак, ако процене да их је домаћин "испоштовао", умеју да дају леп допринос укупној атмосфери на весељу, а у противном богами могу и да га покваре. Омладина по унутрашњости Србије често те упаде на свадбе сматра врхунским проводом.

Е сад, обичај ми изгледа потпуно новог датума, али назив "кокањари" и "кокчинари" ми звучи сасвим архаично. Како су ми објаснили, "кокчина" је заправо коска, кокчинари су дакле они који глођу коске. Кокањари се наводно каже више у Чачку, а у Краљеву на пример, кокчинари.

Врло могуће, чак верујем да је тако, нарочито за реч КОКАЊАРИ, јер знам да када се код нас кува супа онда се у њу стави ШЕЋЕРНА КОСТ а и тзв.ШУПЉА КОСТ... е сада, та шупља кост има у себи СРЖ која је специјалитет и једе се са љутим реном или сосом од белог лука а зове се КОКАЛО а до тог кокала се долази тако што лупкаш по тој шупљој кости да испадне КОКАЛО. Зато је прилично логично да се за те "падобранце" каже КОКАЊАРИ али то је сигурно веома архаична реч, ја сам је чуо/научио од моје покојне бабе.
 
У Чачку је заиста познат и коришћен израз "кокањар" :)
И то не као бапска реч, већ као сасвим нормална и сваком разумљива...

Као и други чачански специјалитети: "шалин", "рапаљ" и сл... :)
 
У Горњой Гружи, у подрудничких селах се то зове "кокањаши". "Идемо вечерас у кокањаше". И я некада иђах у такве походе. Али тамо се иде обично у каснийе часове, када се први гости разиђу а кокањаши постану за час посла "већина".
 
Прѣ неколико недѣља са сарадником са посла разговарах о появи кокањаштва. Он йе из околине Рашке и користи други израз, кокчинар, мени до тада потпуно непознат. Сам ми казиваше ово што овдѣ прочитах, да назив обичая потѣче од рѣчи "коска", што мени такође не бѣше познато.
 

Back
Top