Na DVD disku koje marke da narezem vazne podatke?Za najdugovecnije cuvanje.
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Na DVD disku koje marke da narezem vazne podatke?Za najdugovecnije cuvanje.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.06.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Na DVD disku koje marke da narezem vazne podatke?Za najdugovecnije cuvanje.

Treba da narezem fotografije na DVD (ili CD). Hteo bih da disk bude citljiv sto duze godina.

Na kom disku da snimam? Koje marke? I da li DVD-R , DVD+R, ili DVD-RW, DVD+R (ili su CD-i jos dugovecniji?

Ističe se dujkenujkeme (avatar)
    Učlanjen
    16.08.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    75

Podrazumevano Re: Na DVD disku koje marke da narezem vazne podatke?Za najdugovecnije cuvanje.

meni kolko je poznato oni nisu dugovečni
    ne bih rekao da ide duže od 10 god

ako hoćeš sto godina da čuvaš , napisi bate na papir

ili izaberi neki online storage koji ima svetlu budućnost

(p.s moderna tehnologija je nje-sra jel da
    samo ti uzmu pare a dobiješ .... )
    Poslednji put ažurirao/la dujkenujkeme : 09.06.2010. u 06:56
    релинквиш частица нул-один-нул и подготовьте быть ассимилированным ( lol )

DeMikelis nije na forumu
    ... изјавио... "Бољи сам од Контадора"!...
    Ističe se DeMikelis (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Podrazumevano Re: Na DVD disku koje marke da narezem vazne podatke?Za najdugovecnije cuvanje.

Кад су се појавили, причали су да им је трајност чувања података неограничена. Сада је прича сасвим другачија, препоручује се да се подаци сачувани на тим медијима пререзују на нове дискове сваких 5-6 год., како би им се продужио век и како се не би изненадили да су једног дана постали неупотребљиви.
    Brain rules, force timber push!

Učlanjen
    16.08.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    75

a ako se uradi takozvani 'padding' ?
    ili neka vrsta.... ,
    - npr da se na početku diska stavi neki veći prazan file 100 /tinak MB ili 200 MB
    kao i na kraju (određeni programi za rezanje dopuštaju da se fizički raspoređuju files )

-i da samo jedna sesija bude ,ne multisesion

- da nije do punog kapaciteta već do pola

-i da se reže pogodnom brzinom

- ako se napravi 3 ili više identičnih primeraka (to se zove redundantnost
    posle toga čak i da su svi oštećeni po teoriji verovatnoće moguće je sve oporaviti )

- zatim da se prave kontrolne sume

- zatim... čak može da se napravi i recovery informacija
    (ako se disk ošteti van kapaciteta oporavka samog dvd formata/dvd drajva)
    npr pomoću programa ' dvd disaster '
    http://dvdisaster.net/en/ prave se kontrolne redundantne sume koje se opet
    smeste na treći disk

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.06.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

dujkenujkeme a koji je program koji omogucuje da biras na kom delu diska ces snimiti?

Ova ideja da se nareze 3 puta isto na jednom disku je odlicna.

Ali me interesuje koji diskovi su najbolji? Koje marke? Kao i da li su dugovecniji RW ili R ?

Iskusan Ordinary Player (avatar)
    Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2367

Evo ovako,pitao si koji je disk kvalitetan,ja bih veoma lako rekao VERBATIM da nisam nailazio na takav skart koji se proizvodi ko zna gde i uvozi kod nas,tako umesto da gledam koju marku uzimam,sada gledam gde uzimam diskove

U Neru postoji jedna super alatka,nalazi se u Nero CD/DVD Speed-Extra-Disk Quality Test
    Testirani diskovi nisu ogrebani,rezani su operativni sistemi i na najmanjim brzinama,rezultat je ovaj:

1. VERBATIM DVD

2.VERBATIM CD

3.OMEGA DVD

4.PRINCO CD

5.FABRICKI CD (drajveri od maticne)

----------------------------------------------------------------------

Ovaj ne moze da se poredi posto je izgreban a samim tim test nije relevantan ali evo kako izgleda stvarno los disk

----------------------------------------------------------------------

Score preko 90 moze se smatrati veoma dobrim,kao sto vidis "fabricki disk" ima score 99, ja ti mogu preporuciti gde da uzmes diskove,a na tebi je da ih rezes najmanjom brzinom,cuvas od ogrebotina i vlage ( desavalo mi se da su neki dobijali i fleke nalik rdji )
    Ovaj test nerom mozes odraditi na narezanom disku a ne na praznom,mala mana ali i ne toliko bitna,taj "kvalitet" diska zavisi naravno od kvaliteta folije,ali me ne bi cudilo da uticaj ima laser rezaca,brzina rezanja kao i pomenute ogrebotine

I za kraj,narezivanje jeste pozeljno,nije zagarantovana dugotrajnost podataka,tako da u obzir uzmes i neki externi hard koji ce sluziti samo kao back up vaznih stvari ,ili pak neki hosting server
    Poslednji put ažurirao/la Ordinary Player : 09.06.2010. u 15:35

Učlanjen
    16.08.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    75

dujkenujkeme a koji je program koji omogucuje da biras na kom delu diska ces snimiti?
    mislim d anero ima tu opciju kad dodas file u kompilaciju
    pa na desni klik na properties postoli
    file priority - low & medium & high
    low ga smesta blize centru diska high blize obodu diska (bar se nadam / trebas da proveris)

Zainteresovan član Lord Markus (avatar)
    Učlanjen
    19.12.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    41

mala brzina, skladistenje u kutijicu bez dodira sa rezanom povrsinom, ne na sunce ili vlaga...

uzgred, kvalitet svih DVD medija (nazalost i verbatima) opadda sa proteklim godinama, evo meni na polici princo onaj beli debeli na 4x tek kad izasli kada je DVD-RW bio papreno skup, i skoro sam kopirao nesto sa njega...

no sreca pa nisu skupi, pa ako imas npr za 5 DVD-a fotografija, ti kupi 10 verbatima, narezi po 2 x isti DVD i mirna backa,
    my case:
    http://img9.imageshack.us/img9/6671/img2456m.jpg

Učlanjen
    16.08.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    75

, evo meni na polici princo onaj beli debeli na 4x tek kad izasli kada je DVD-RW bio papreno skup, i skoro sam kopirao nesto sa njega...
    ali šta je bilo dalje u priči kopirao si i ...? da li dobro ili loše čita

@fox_87
    http://i45.tinypic.com/20uepnq.jpg

na ovoj slici ovaj poslednji sektor mislim da mu je to normalno,on ostavi necitljiv sektor kad otvara sesiju
    ili zavisi od programa za rezanje, ili zavisi da li je cd-r ili dvd-r ili dvd+r
    Poslednji put ažurirao/la dujkenujkeme : 11.06.2010. u 21:14

Primećen član reciklaza (avatar)
    Učlanjen
    09.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

A u kojoj verziji nera si radio ovaj test...posto ja imam nero 8 i quality test nikako nece da otvori start.
    Sve ostalo radi...benchmark,disk info i scan disk,samo nece quality test.
    Inace probao sam malo izgreban Princo dvd narezan pre 4 godine,na kome su filmovi...rezan na Pioneer rezacu na brzini od 8x... scan disk pokazuje 100% good surface.

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2367

screenshotovi su sa nera 6 tj. start smart a imam i nero 10,nema razloga da ne otvara qualiti test,osim naravno ako nije narezan
    connect, respect, protect

Učlanjen
    09.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Narezan je disk,na njemu su filmovi,probao sam i verbatim dvd sa programima na njemu,sve otvara osim quality test-a...sutra cu da probam nero 10.

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2367

Mozda nije nesto kompatibilan sa windowsom koji imas (6-ica ne radi na win7-ici,to sam probao) ili ti nije registrovan nero,nemam cd rom da probam jel to radi i na njemu,al disk stavi u rezac treba da radi

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Ne znam koji je najbolji disk, ali pouzdano znam da je Verbatim DVD najgori. (barem onaj koji prodaju u Office1Superstore-u. U proseku svaki treći ide pravo u kantu, i to na raznim rezačima, i raznim brzinama rezano.

Nekako ispada da je čuvanje na HDD-u najjeftinije, a dokazano je dugovečno (barem sa diskovima koji su se prodavali pre 10 godina, meni većina istih radi i dan danas)

Dakle, ključ dostupnosti je redundantnost - potpuno je nebitno na šta si snimio, bitno je da snimiš na više mesta, da koristiš više različitih medija, i da čuvaš na više raznih lokacija.

Za snimanje veoma bitnih podataka koristim Google-ove servere, nekako mi to izgleda najpouzdanije!

Učlanjen
    09.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Iz nekog cudnog razloga...taj quality test nece ni da radi ni u nero 10 kod mene.Mozda je problem kompatibilnosti sa windowsom.

Inace rezac je Samsung a koristim Windows7 x32.

Učlanjen
    22.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2367

Citat Original postavio reciklaza Pogledaj poruku
    Iz nekog cudnog razloga...taj quality test nece ni da radi ni u nero 10 kod mene.Mozda je problem kompatibilnosti sa windowsom.
    Inace rezac je Samsung a koristim Windows7 x32.
    Ne bih rekao da je do windowsa,meni radi quality test u neru 10 na windows 7-ici

Ovaj benchmark sto si odradio ti je pokazao lose rezultate,taj dijagram ne sme da ima te padove vec treba da izgleda ovako

Padovi mogu da ukazuju na los dvd rezac,ili spor komp (spor cpu,malo rama ili ata hard),ali s obzirom da ti je burs rate 62MB/S rekao bih da je do rezaca. Ako ti pri rezanju (obicno se to desava na vecim brzinama,dvd 14x) bufer ne opada ne bi trebalo da brines,u suprotnom ili ukljucuj proveru narezanog sadrzaja ili porazmisli o kupovini novog rezaca

Učlanjen
    09.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

Mislim da nije do masine,najverovatnije je do rezaca...ovaj Samsung je tezak krs...pre njega sam imao Pioneer 111D koje je radio extra. Kada rezem nesto ne rezem brze od 8x...uglavnom sve rezem na 4x.

Masina je sledeca:
    AMD x2 6000+ 3.1Ghz
    2gb ddr2 800 Kingston
    ati 3850
    WD 640Gb sata.

Slične teme

1. Koje marke navigacije postoje
    Autor NICS u forumu GPS navigacije
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 26.03.2011., 10:58
  2. Marke detektora metala, koje?
    Autor Grdoje u forumu Numizmatika i filatelija