Proizvodnja struje.

buudala

Stara legenda
Poruka
75.198
Razmisljao sam o otvaranju radnog mesta za mene i moje ukucane.

Potrebno mi je nekoliko informacija o tome kako se prodaje struja drzavi ,onosno EPS u?

Racunam da na jednoj njivi napravim parni kotao i pokrecem generator lozenjem poljoprivrednih ostataka iz proizvodnje kukuruza, psenice uljane repice i soje.

Zeleo bih da cujem razmisljanja mojih cenjenih kolega forumasa na ovu temu.
 
Razmisljao sam o otvaranju radnog mesta za mene i moje ukucane.

Potrebno mi je nekoliko informacija o tome kako se prodaje struja drzavi ,onosno EPS u?

Racunam da na jednoj njivi napravim parni kotao i pokrecem generator lozenjem poljoprivrednih ostataka iz proizvodnje kukuruza, psenice uljane repice i soje.

Zeleo bih da cujem razmisljanja mojih cenjenih kolega forumasa na ovu temu.

:zcepanje::zcepanje::zcepanje:


za pocetak ti treba kojih 40 dozvola i tako to :zcepanje::zcepanje::zcepanje:
 
Razmisljao sam o otvaranju radnog mesta za mene i moje ukucane.

Potrebno mi je nekoliko informacija o tome kako se prodaje struja drzavi ,onosno EPS u?

Racunam da na jednoj njivi napravim parni kotao i pokrecem generator lozenjem poljoprivrednih ostataka iz proizvodnje kukuruza, psenice uljane repice i soje.

Zeleo bih da cujem razmisljanja mojih cenjenih kolega forumasa na ovu temu.

Struja se prodaje vrlo lako, napravis Ugovor o kupoprodaji elektricne energije sa EPS-om i prodajes im struju.Ali..., dok dodjes do tog nivoa treba ti min.5 godina vadjenja raznih dozvola i priprema za gradnju te, termoelektrane, prateceg postrojenja, pomocnih objekata i infrastrukture posto pretpostavljam da ti njiva nema upotrebnu dozvolu kao ni gradjevinsku niti urbanisticku saglasnost.

Ne znam gdje si nasao taj projekat, i ko mu je autor, ali dobro bi bilo da se raspitas i koliko bi struje mogao proizvesti i koliko bi te kostala ta investicija.No, ako imas par miliona eura kod sebe, zasto ne probati?Pa jel...

Ovi sto to rade kazu da je investicija otprilike 1MW=1 milion eura, za mini hidroelektrane, za tebe bi bilo bar 1.5 miliona eura, a cijena 1MWh energije je oko 20-25eur sto znaci da bi dnevno mogao zaraditi (ako ti snaga elektrane bude 1 MW) 24h*1 MW=24MWh * 25eur = 600 eur.Ako bi radio svaki dan u godini sto je teoretski skoro pa nemoguce prihodovao bi 219 000 eura sto ce reci da bi ti se investicija isplatila nakon 8 godina sto je odlican uspjeh.

Eto, sad sve znas...
 
Tesko ces ti to ovde otvoriti.Miodrag Kostic je nedavno na b92 izjavio kako talijanska neka firma zeli da uradi vetrenjace u Banatu,kako bi proizvodili el.energiju,pa nikako im ne daju dozvolu,bas zbog silne papirologije.Dok se u pametnijim drustvima okrecu alternativnim vidovima snabdevanja energijom,kod nas ide dijametralno suprotno.Ne daj Boze,da EPS izgubi monopol.
 
Cena (subvencionisana za obnovljive ekoloske izvore-biomasu) iznosi 23 eurocenta po Kwh.
Garantovana otkupna cena struje:


23 c€ po kWh

(prema Uredbi, "Sl. glasnik RS", br. 99/2009)
Milijarde evra investicija za proizvodnju
električne energije

Ministar energetike Srbije Petar Škundrić izjavio da u narednih pet godina u Srbiji očekuje nekoliko milijardi evra investicija u izgradnju pogona za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.

Škundrić je na konferenciji za novinare posle sednice Vlade Srbije kazao da bi dve male hidrocentrale trebalo da budu završene do kraja godine i dodao da je izdato još 10 dozvola za hidroelektrane i šest dozvola za izgradnju vetroparkova kapaciteta 1.000 megavata. Očekuje se da investitori počnu realizaciju tih ulaganja, pošto dozvole mogu da im budu oduzete ukoliko ne počnu da grade u roku od dve godine, dodao je Škundrić. On je rekao da Srbija ima značajan potencijal za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, koji je godišnje ekvivaletan potrošnji 4,3 miliona tona nafte, od čega je 63 odsto iz biomase, a po 14 odsto iz potencijala vode i sunca. Ministar je naveo da je Vlada Srbije današnjim usvajanjem izmena Stretegije energetike od 2007. do 2012. godine i usvajanjem uredbe o podsticija za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora zaokružila pravni okvir za razvoj te oblasti i saradnju sa zemljama regiona.
1 Mwh =0.23x 1000 Kwh = 230 eura/ h

365dana x 24h x 230e=2014800 eura/godisnje
 
Ih brate al ga ti roknu ,pocni sa manjom mikro-centralom tipa 20-100 kw. ,kakvi crni megavati za obicnog civila....Ako je lokacija dobra ,kapacitativnost -upotrebljivost tokom godine bi bila 0,5-0,75.prodavao bi struju preko dana kada je skuplja,a akumulirao vodu nocu. inace su cene 1500 dolara po kw. ako bi koristio svoj rad, zatim generatore nasao jeftino,ako bi centrala koristila male kolicine vode i imala veliki pad ,spustio bi na 1000 .
prosecna potrosnja u srbiji bese 4000-4200 kilovatsati po stanovniku. 1 MW bi bio orjentaciono dovoljan za hiljadu glava stoga i preskup za gradnju obicnog coveka ,kao kada bi pravio soliter a ne kucu. trebalo bi da proracunas ali realni rokovi otplate su 3-5 godina.
bio-gas ,poljoprivredne ostatke (bolje da sameljes i presujes u brikete) sacuvas za grejanje umesto drva ili uglja-isplativije je.
 
U vezi bukve......i sta na bukvi pise...

Pre par godina je bilo zvanicno na sajtu vlade i u zakonu da se olaksava strano ulaganje raznim povlasticama, tipa prvih 7godina ne placanje poreza na dobit 10% nego 5% , upola manja socijalna davanja...
zatim kesh dodatak na ulozene novce u investiciju i slicno...
Od toga nema nista, ako ne das mito da te vodi neki ministar kao svog...
A taj mito je obicno u procentu firme...retko kad u keshu, nisu oni boranija...

Iz iskustva nekih stranih investitora, ono sto pise u sluzbenom glasniku jeste obavezujuce za narod, ali ne i za drzavu...
 
Ustvari hvala sto si me naterao da pronjuskam .

Sve pise na sajtu EPS a http://www.eps.rs/obnovljiviizvori.htm "uredba ll"
23 centa je za solarnu struju po Kwh
Za biomasu je 13,6 centi

Hvala jos jednom.

Ako je tako to je vise nego odlicno, ja ti govorim o cijenama energije na trzistu energije, to su ti neke prosjecene cijene po kojima se energija kupuje i prodaje, sad idu i do 35 eur/MWh.
 
okej ,malo sam se konsultovao vidi sve sto koristi toplotne procese treba sacuvati i koristiti preko zime za grejanje,mala postrojenja imaju velike gubitke i svega 35% energije bi pretvorio u elektricnu energiju.
hidroenergija ili vetar imaju barem duplo vece stepene iskoriscenja ako ne i vise i bolji su za male projekte.
Vidis valjda kolika ti je cena struje na racunu ,oduzmi troskove prenosa 10% i to je to,. skupa struja je preko celog dana , medjutim pitam se kako ce isplacivati tu subvenciju ,i da li ce kasniti sa tim,pdv ,porez na prihod, .... sve mi se cini da je to napravljeno za strance.:(
za generatore mogao bi nabaviti i dzabe sa vojnog otpada jednosmerne struje ,ali bi morao da kupujes tiristorske invertore koji pretvaraju u naizmenicnu ,trofaznu ,ali bi ti otpali troskovi opreme za sinhronizaciju.
 
halo drustvo ja sam novi na ovom forumu i vidim da ima zainteresirani za proizvodnju struje i ja sam jedan od vas ali ja imam jedan izum za proizvodnji struje bez ikakvi izvora .hocu reci da nisu potrebna ni voda ni goriva ni svijetlost to je novi izim i trebami samo donatori za proizvodnju toga projekta .ovo je cudo nevideno sa kojim sam ja otkrio i ovo bi moglo da uzdrma mnoge za proizvodnju struje brez velikih ulaganja a sto je najvaznije bez zagadivanja okolisa molim vas da ako neko zna kome da se obratim za svoj izum hvala molim sto pre odgovore
 
Pokušaj sledeće prodaj struju ,ali ne kao primarni nego kroz proizvod .Raspitaj se u čijoj izradi je neophodno mnogo struje ,i to pravi .

EPS je banda neovejana ,i tu samo kriminalci mogu da uspeju .

Znaš li da Srbija ima 1000000 priključaka nelegalnih (tj narod plaća struju a u EPS se vodi kao gubitak mreže)
 

Back
Top