Izbori podigli cenu Sandzackog muftije Zukorlica

Mrdaywalker

Iskusan
Banovan
Poruka
5.006
Lideri vojvođanskih Mađara i Bošnjaka u Sandžaku, Ištvan Pastor i muftija Muamer Zukorlić, potvrdili su se na izborima u nedelju kao neprikosnoveni nacionalni lideri dve najuticajnije manjinske zajednice. Činjenica da oba lidera ističu da su im vladajuća Demokratska stranka, predsednik Boris Tadić i „režim u Beogradu“ bili glavni protivnici vodi Mađare i Bošnjake u „zagrljaj“ naprednjaka Tome Nikolića, ubrzava mogućnost vanrednih izbora, ali otvara i moguću novu političku nestabilnost u Srbiji.

- Pobeda Pastora i Zukorlića na izborima za nacionalne savete potvrdila ih je kao nacionalne lidere sa kojima će i država i vladajuća stranka morati da razgovara ozbiljno, kao sa partnerima, ako ne želi problem. Prvo će se otvoriti pitanje upravljanja i kontrolisanja nacionalnih medija, koje će vladajuća DS morati da im prepusti, a odmah treba očekivati i mnogo snažnije zahteve da se formiraju etnički regioni, da Sandžak bude jedan, nedeljiv region, a da sever Bačke bude etnički distrikt u Vojvodini. Ako ne želi veće probleme, destabilizaciju i radikalizaciju prilika država mora da nađe treći put saradnje sa Mađarima i Bošnjacima - kaže za „Blic“ dobar poznavalac manjinskih zajednica Dušan Janjić, direktor Etničkog foruma.

''Spremni smo na saradnju, ali nema ustupaka oko programskih ciljeva. Pokazali smo da nisu u pravu oni koji su očekivali incidente i destabilizaciju prilika i Beogradu dostavljali lažnu sliku o Bošnjacima. Posle ovih izbora neće imati pravo da se prema Sandžaku tako ponašaju. Ovo je pobeda nad žandarmerijom, Tadićem, režimskim medijima, celim sistemom - kaže za „Blic“ Zukorlić, čiju je pobedu podržao, predsednik LDP Čedomir Jovanović.
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/192863/Izbori-podigli-cenu-Pastoru-i-Zukorlicu
 
Lideri vojvođanskih Mađara i Bošnjaka u Sandžaku, Ištvan Pastor i muftija Muamer Zukorlić, potvrdili su se na izborima u nedelju kao neprikosnoveni nacionalni lideri dve najuticajnije manjinske zajednice. Činjenica da oba lidera ističu da su im vladajuća Demokratska stranka, predsednik Boris Tadić i „režim u Beogradu“ bili glavni protivnici vodi Mađare i Bošnjake u „zagrljaj“ naprednjaka Tome Nikolića, ubrzava mogućnost vanrednih izbora, ali otvara i moguću novu političku nestabilnost u Srbiji.

- Pobeda Pastora i Zukorlića na izborima za nacionalne savete potvrdila ih je kao nacionalne lidere sa kojima će i država i vladajuća stranka morati da razgovara ozbiljno, kao sa partnerima, ako ne želi problem. Prvo će se otvoriti pitanje upravljanja i kontrolisanja nacionalnih medija, koje će vladajuća DS morati da im prepusti, a odmah treba očekivati i mnogo snažnije zahteve da se formiraju etnički regioni, da Sandžak bude jedan, nedeljiv region, a da sever Bačke bude etnički distrikt u Vojvodini. Ako ne želi veće probleme, destabilizaciju i radikalizaciju prilika država mora da nađe treći put saradnje sa Mađarima i Bošnjacima - kaže za „Blic“ dobar poznavalac manjinskih zajednica Dušan Janjić, direktor Etničkog foruma.

''Spremni smo na saradnju, ali nema ustupaka oko programskih ciljeva. Pokazali smo da nisu u pravu oni koji su očekivali incidente i destabilizaciju prilika i Beogradu dostavljali lažnu sliku o Bošnjacima. Posle ovih izbora neće imati pravo da se prema Sandžaku tako ponašaju. Ovo je pobeda nad žandarmerijom, Tadićem, režimskim medijima, celim sistemom - kaže za „Blic“ Zukorlić, čiju je pobedu podržao, predsednik LDP Čedomir Jovanović.
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/192863/Izbori-podigli-cenu-Pastoru-i-Zukorlicu

Negova cena je taman onolika koliki je covek - velika nula1:hahaha::hahaha::hahaha:
 
Турски амбасадор Ахмет Суха Умар поклонио се прошле недеље на Чегру сенима погинулих у чувеном боју. Обраћајући се окупљенима, рекао је: ”Османлијски војници који су овде погинули сада су синови Србије. Има неких догађаја, датума и људи који су веома важни. Синђелић и Чегар су међу њима. Више од 500 година живели смо заједно и ја сам срећан што то чинимо опет.”



Турски амбасадор Ахмет Суха Умар поклонио се прошле недеље на Чегру сенима погинулих у чувеном боју. Обраћајући се окупљенима, рекао је: ”Османлијски војници који су овде погинули сада су синови Србије. Има неких догађаја, датума и људи који су веома важни. Синђелић и Чегар су међу њима. Више од 500 година живели смо заједно и ја сам срећан што то чинимо опет.”

„Одавањем поште палима на Чегру амбасадор Турске учинио је леп и мудар гест, поруком да сукобе из прошлости треба оставити историји и историчарима, да све жртве треба људски поштовати, а да односе у савремености и будућности ваља градити с погледом унапред, на основама искреног узајамног уважавања, равноправности и заједничких интереса – каже за ”Новости” др Дарко Танасковић, оријенталиста и бивши амбасадор у Турској.

Није први пут да Умар помиње како су Срби и Турци живели заједно, али и да су Срби били најбољи турски савезници. Да ли овакве изјаве воде историјском помирењу или само рађају нетрпељивост?
„Било би боље да ништа није говорио. Наведена изјава већ одавно је део турске политичке реторике. Идеја о томе да сукобљени ратници припадају земљи на којој су положили животе и у којој почивају потиче од творца модерне Турске Ататурка. Он је својевремено родитељима непријатељских војника погинулих у чувеној Галипољској бици (1915) поручио да су њихови синови, ”издахнувши на нашем тлу, постали наша деца”. Велики део савезничких трупа, које су тада, под британским вођством, ратовале против Османлија, у покушају да заузму Истанбул, сачињавали су Аустралијанци и Новозеланђани. На темељу Ататурковог тумачења поука историје, већ одавно је успостављена традиција заједничког неговања сећања на ту крваву битку.

Турски амбасадор је поменуо и Стевана Синђелића као личност која ”спаја два народа” и која је ”део заједничке историје”. Да ли је тиме изашао из дипломатских оквира и Србима ”гурнуо прст у око”?
„Сама амбасадорова изјава, а Ататуркова мисао, није спорна. Напротив. Оно што је чини проблематичном, а по мени и контрапродуктивном, јесте укупни и специфични контекст њене употребе. У праву је председник Гул кад указује на значај политика које се у наше време уобличавају и спроводе на основу историјских примера и поука. Да Турска данас објективно није напустила начела Ататуркове спољне политике, навођење његових племенитих речи било би сасвим умесно. Овако, оно не само да звучи шупље и патетично, већ у Србији може изазвати и негодовање, услед евидентног раскорака са стварношћу. Јер, ова, као и неке друге реторичке фигуре, део су званичног дискурса турске политике, која је, без обзира на сву пратећу причу, суштински неоосманистичка. А неоосманизам није идеолошка доктрина и спољнополитичка пракса која би имала право да се подупире и легитимише посезањем за средствима из кемалистичког реторичког регистра, а поготово не онима која се тичу многовековног историјата српско-турских односа.

Које би могле да буду последице?
„Таква пракса не само да није логички коректна и да не доприноси садашњем и будућем складу у односима између Срба и Турака већ верујем да може одмоћи чак и у досезању циљева које је актуелна турска политика на Балкану пред себе поставила. Илузорно је на Балкану форсирати модел британско-француско-немачког помирења и заједничког приступа историји, а истовремено настављати неоосманистичку пристрасност у стварима балканске савремености. Кад би се Турска према Србима, Бошњацима или Албанцима уравнотежено односила као према Новом Зеланду и Аустралији, амбасадорова изјава не би била спорна, али он највероватније не би ни дошао на идеју да је изговори. Није, дакле, проблем у ”заједничкој историји”, јер она, и кад је испуњена сукобима, јесте заједничка, већ у њеном тумачењу, а понајвише у томе како се потомци оних који су је стварали данас понашају. Уосталом, нисмо запазили да турски званичници одају заједничку пошту јерменским и турским жртвама из 1915. године.

Стиче се утисак да стране дипломате неретко излазе из дипломатских оквира, понекад, чак, дајући изјаве којима се директно мешају у унутрашња питања Србије. Зашто се то дешава само код нас?
„Пречесто смо сведоци вербалног искакања појединих амбасадора из онога што би се могло назвати ”дипломатским оквирима”, а можда и основним грађанским редом и лепим васпитањем. То себи обично дозвољавају они који мисле да их моћ њихових земаља ослобађа обавезе поштовања достојанства државе пријема и не дешава се само у Србији. Такви при том заправо и нису истински дипломати, већ ситни сервисери великих силеџијских погона. Није, наравно, моје да оцењујем, али у конкретном случају, не мислим да је господин Суха Умар изашао из ”дипломатских оквира”. Он је искусан дипломата и углађен господин, а свој посао у Србији засад ради веома успешно. Мислим само да му функционално тумачење историје није јача страна.

Да ли је било сличних ситуација и у свету као прошле недеље на Чегру?
„Недавно је поводом обележавања 95-годишњице битке код Чанаккалеа гувернерка Аустралије посетила турског председника Абдулаха Гула, ради договора о организивању манифестација пригодом стогодишњице Галипољске битке. Гул је, поред осталог, изјавио да је ”историја пуна негативних примера и, уместо да из тих примера данас извучемо пријатељство, многи формирају политику која се заснива на мржњи и непријатељству”, док је премијер Ердоган подсетио на чувене Ататуркове речи о палим душманима као турским синовима. И господин Суха Умар се на Чегру послужио том опробаном стилском фигуром. Верујем да би Платон његово коришћење овим реторичким помагалом оценио као софистичко.
 
Lideri vojvođanskih Mađara i Bošnjaka u Sandžaku, Ištvan Pastor i muftija Muamer Zukorlić, potvrdili su se na izborima u nedelju kao neprikosnoveni nacionalni lideri dve najuticajnije manjinske zajednice. Činjenica da oba lidera ističu da su im vladajuća Demokratska stranka, predsednik Boris Tadić i „režim u Beogradu“ bili glavni protivnici vodi Mađare i Bošnjake u „zagrljaj“ naprednjaka Tome Nikolića, ubrzava mogućnost vanrednih izbora, ali otvara i moguću novu političku nestabilnost u Srbiji.

- Pobeda Pastora i Zukorlića na izborima za nacionalne savete potvrdila ih je kao nacionalne lidere sa kojima će i država i vladajuća stranka morati da razgovara ozbiljno, kao sa partnerima, ako ne želi problem. Prvo će se otvoriti pitanje upravljanja i kontrolisanja nacionalnih medija, koje će vladajuća DS morati da im prepusti, a odmah treba očekivati i mnogo snažnije zahteve da se formiraju etnički regioni, da Sandžak bude jedan, nedeljiv region, a da sever Bačke bude etnički distrikt u Vojvodini. Ako ne želi veće probleme, destabilizaciju i radikalizaciju prilika država mora da nađe treći put saradnje sa Mađarima i Bošnjacima - kaže za „Blic“ dobar poznavalac manjinskih zajednica Dušan Janjić, direktor Etničkog foruma.

''Spremni smo na saradnju, ali nema ustupaka oko programskih ciljeva. Pokazali smo da nisu u pravu oni koji su očekivali incidente i destabilizaciju prilika i Beogradu dostavljali lažnu sliku o Bošnjacima. Posle ovih izbora neće imati pravo da se prema Sandžaku tako ponašaju. Ovo je pobeda nad žandarmerijom, Tadićem, režimskim medijima, celim sistemom - kaže za „Blic“ Zukorlić, čiju je pobedu podržao, predsednik LDP Čedomir Jovanović.
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/192863/Izbori-podigli-cenu-Pastoru-i-Zukorlicu

Ja zelim probleme sa vama Bosnjacima i spreman sam da idem u rat da sprecim kreiranje dzamahirije Sandzak na tlu srpske zemlje

Jedino kako vi mozete da izbegnete probleme sa nama jeste da odustanete od tih vasih snova o dzamahiriji i da prihvatite da nema nikakvog sandzaka, da je Srbija samo jedna i da postujete ovu drzavu i budete njeni lojalni gradjani.

Sve ostalo vodi nas u rat sukobe i stradanja.

A ja sam spreman u taj rat da idem jer bi to bio rat pravde protiv nepravde, dobra protiv zla, svetla protiv tame...

Unistili smo vase sandzake 1912-1913 godine . I sa njima je zavrseno a ako ih zelite moracete da nas porazite na bojnom polju drugacije necete dobiti to sto trazite.

Cak i da vam aktuelna vlast da dzamahiriju ja cu sa ostalom bracom mojom , raditi sve sto je u mojoj moci da je unistim i da jednom za sva vremena raskrstimo sa islamistickim fanaticima i ekstremistima u nasim hriscanskim zemljama
 
Poslednja izmena:
Pa izgleda da je vreme da se počne...dok god mi Srbi budemo davali značaj ovakvim temama koje poturice stavljaju na forum dotle će nam igrati po živcima...pa se posle pitaju što podržavamo Izrael...dakle zajebi me više i Zukorlića i ostalih....pokažimo poturicama da nas nezanimaju...jednostavno ignorišimo ovake gluposti...
 
ne treba dai h ingorisemo nego da pratimo sta rade neprijatelji nase drzave da ih unistavamo i spremamo se za eventualni rat sa njima.

Sve ostalo nas vodi u stradanje poraz i unistenje.

Što im pridajemo veći značaj i dozvoljavamo sebi da komentarišemo svaku glupost koju napišu time se osećaju jači...a za praćenje stoji...samo im nedavati značaj...
 
Pobeda Zukorlica u Sandzaku i lidera Madjara u Vojvodini znace da se desavaju promene u drustvu za koje je najvise krivo ''tudje guranje'' u unutrasnje poslove nacionalnih zajednica u Srbiji.

vi ste manjina . ima vas jedva 100.000 u srbiji i niste u poziciji da bilo sta uslovaljavate i trazite.

imate sva manjinska i verska prava u skladu sa evropskim standardima i to je sto se mene tice kraj price . vise od toga mozete da dobijete samo kroz puscanu cev.
 

Back
Top