Теби у част, да те увек памте...

Fiamma

Iskusan
Poruka
6.964
Једна романтична тема за данас... :zaljubljena:


Када мушкарац воли жену, често чини дивне ствари да би јој показао своју љубав. :)

Сви смо чули за Алексу Шантића и за ''лијепу Емину'' којој је посвећена једна од најлепших љубавних песама српске поезије. :)

EMINA

Sinoc, kad se vratih iz topla hamama,
Prodjoh pokraj baste staroga imama;
Kad tamo, u basti, u hladu jasmina,
S ibrikom u ruci stajase Emina.

Ja kakva je, pusta! Tako mi imana,
Stid je ne bi bilo da je kod sultana!
Pa jos kada sece i plecima krece...
- Ni hodzin mi zapis vise pomoc nece!

Ja joj nazvah selam. al' moga mi dina
Ne cse ni da cuje lijepa Emina,
No u srebren ibrik zahitila vode
Pa po basti dzule zalivati ode;

S grana vjetar duhnu pa niz pleci puste
Rasplete joj one pletenice guste,
Zamirisa kosa ko zumbuli plavi,
A meni se krenu bururet u glavi!

Malo ne posrnuh, mojega mi dina,
No meni ne dodje lijepa Emina.
Samo me je jednom pogledala mrko,
Niti haje, alcak, sto za njom crko'!...

Емина је, наравно, била стварна особа. Један момак ми је испричао да ју је познавала његова прабаба , али као старију жену, сасвим обичну,:confused: за коју по изгледу нико не би рекао да је то баш ова Емина из песме, :confused: јер је песма из времена када је била млада. Али, јесте, то је била она, Шантићева комшиница која је на њега те вечери оставила тако јак утисак да ју је овековечио у овако дивној песми. :) Емина, сасвим обична жена, која се ни по чему није истицала од наших прабаба, остала је појам женске лепоте тога времена. :)


Исто тако сте чули и за Селму која је путовала на факултет... :)

... а путовала је из Тузле за Сарајево 1961. године, и тиме дала инспирацију једном од чланова Бијелог Дугмета (не знам сада тачно којем) да напише ове свима добре познате стихове... :) Пре неку годину када је ова група правила турнеју по земљама бивше Југославије, неки новинар је нашао ову госпођу која је тада већ била у годинама и удата жена, и дала је интервју везано за ту песму, и чини ми се да је покушала да се убаци да са њима иде на турнеју, али јој није пошло за руком :mrgreen: И она је била ''жена из народа'', али је остала запамћена широм бивше државе. :)

А што се тиче обичних људи, и ту има лепих примера... Ја сам нпр. чула за једног момка који је својој плесној школи дао име по својој девојци, тако да кад год га питају зашто се група тако зове, он са поносом спомиње њу :)

Да ли је вама неко учинио такву част, да вас нечим сличним ''овековечи''?
Или сте ви некоме...?
Знате ли примере из околине?


P.S. Тема је и за мушкарце, нека обрну ситуацију... ;)
 
Poslednja izmena:
Једна романтична тема за данас... :zaljubljena:


Када мушкарац воли жену, често чини дивне ствари да би јој показао своју љубав. :)

Сви смо чули за Алексу Шантића и за ''лијепу Емину'' којој је посвећена једна од најлепших љубавних песама српске поезије. :)

EMINA

Sinoc, kad se vratih iz topla hamama,
Prodjoh pokraj baste staroga imama;
Kad tamo, u basti, u hladu jasmina,
S ibrikom u ruci stajase Emina.

Ja kakva je, pusta! Tako mi imana,
Stid je ne bi bilo da je kod sultana!
Pa jos kada sece i plecima krece...
- Ni hodzin mi zapis vise pomoc nece!

Ja joj nazvah selam. al' moga mi dina
Ne cse ni da cuje lijepa Emina,
No u srebren ibrik zahitila vode
Pa po basti dzule zalivati ode;

S grana vjetar duhnu pa niz pleci puste
Rasplete joj one pletenice guste,
Zamirisa kosa ko zumbuli plavi,
A meni se krenu bururet u glavi!

Malo ne posrnuh, mojega mi dina,
No meni ne dodje lijepa Emina.
Samo me je jednom pogledala mrko,
Niti haje, alcak, sto za njom crko'!...

Емина је, наравно, била стварна особа. Један момак ми је испричао да ју је познавала његова прабаба , али као старију жену, сасвим обичну,:confused: за коју по изгледу нико не би рекао да је то баш ова Емина из песме, :confused: јер је песма из времена када је била млада. Али, јесте, то је била она, Шантићева комшиница која је на њега те вечери оставила тако јак утисак да ју је овековечио у овако дивној песми. :) Емина, сасвим обична жена, која се ни по чему није истицала од наших прабаба, остала је појам женске лепоте тога времена. :)


Исто тако сте чули и за Селму која је путовала на факултет... :)

... а путовала је из Тузле за Сарајево, и тиме дала инспирацију једном од чланова Бијелог Дугмета (не знам сада тачно којем) да напише ове свима добре познате стихове... :) Пре неку годину када је ова група правила турнеју по земљама бивше Југославије, неки новинар је нашао ову госпођу која је тада већ била у годинама и удата жена, и дала је интервју везано за ту песму, и чини ми се да је покушала да се убаци да са њума иде на турнеју, али јој није попшло за руком :mrgreen: И она је била ''жена из народа'', али је остала запамћена широм бивше државе. :)

А што се тиче обичних људи, и ту има лепих примера... Ја сам нпр. чула за једног момка који је својој плесној школи дао име по својој девојци, тако да кад год га питају зашто се група тако зове, он са поносом спомиње њу :)

Да ли је вама неко учинио такву част, да вас нечим сличним ''овековечи''?
Или сте ви некоме...?
Знате ли примере из околине?

P.S. Тема је и за мушкарце, нека обрну ситуацију... ;)

Lepo, lepo. :) Divne pesme, nastale onako iz duše. Šantiću se treba pokloniti. :worth: Dugmiće svi slušaju. :ok: :)
Mene su jedino ovekovečile u formi trača, i ja sam njima učinio takvu čast, a tako je i u okolini, zaostala sredina, umetničke forme izražavanja nam nisu bliske, samo psovke, kletve i abrovi. :rumenka:
 
Lepo, lepo. :) Divne pesme, nastale onako iz duše. Šantiću se treba pokloniti. :worth: Dugmiće svi slušaju. :ok: :)
Mene su jedino ovekovečile u formi trača, i ja sam njima učinio takvu čast, a tako je i u okolini, zaostala sredina, umetničke forme izražavanja nam nisu bliske, samo psovke, kletve i abrovi. :rumenka:
:hahaha: :rotf: :zcepanje:

Јао, извини што ти се смејем, али ја се таман понадала да ћеш ти као романтичар да даш један светли пример из СЖ. :confused:
 
Provlace se kod mene kroz pisma i price.
Treba da se pamte.
Sve je to lepo sarenilo, ponekad kao na vrtesci previse sareno i vristeci zivo.
Ponekad pozelis i da zaboravis nesto, a mozda i ne treba.

Ljudi, ja sam danas srecna sto sam ziva :)

Nikad ne spominjem imena, niti opisujem kako je stvarno bilo.
Opisujem kako ja osecam i kako ja razumem.
Trudim se da onda ne zasecerim, da ne ispadne jeftino kao secerna vuna.
:kolac:
 
:hahaha: :rotf: :zcepanje:

Јао, извини што ти се смејем, али ја се таман понадала да ћеш ти као романтичар да даш један светли пример из СЖ. :confused:

Romantična crta je nažalost ustuknula pred istinoljubivošću, to je taj dokumentaristički pristup koji negujem. :rumenka: Ne, nisam im dao povoda da me se sećaju, moram biti iskren. :rumenko:
Ponovo ću pohvaliti tvoju temu, pravo je osveženje na ovom učmalom, polustupidnom podforumu. :)
Ne znam ni za neki odgovarajući primer, već odavno materijalno preovlađuje nad duhovnim, jedino da spomenem nekog biznismena koji je suprugi otvorio lokal ne bi li joj skrenuo pažnju sa njegovih švalerskih poduhvata. :think:
 
Romantična crta je nažalost ustuknula pred istinoljubivošću, to je taj dokumentaristički pristup koji negujem. :rumenka: Ne, nisam im dao povoda da me se sećaju, moram biti iskren. :rumenko:
Ponovo ću pohvaliti tvoju temu, pravo je osveženje na ovom učmalom, polustupidnom podforumu. :)
Ne znam ni za neki odgovarajući primer, već odavno materijalno preovlađuje nad duhovnim, jedino da spomenem nekog biznismena koji je suprugi otvorio lokal ne bi li joj skrenuo pažnju sa njegovih švalerskih poduhvata. :think:

:lol::lol::lol:
 
Једна романтична тема за данас... :zaljubljena:


Када мушкарац воли жену, често чини дивне ствари да би јој показао своју љубав. :)

Сви смо чули за Алексу Шантића и за ''лијепу Емину'' којој је посвећена једна од најлепших љубавних песама српске поезије. :)

EMINA

Sinoc, kad se vratih iz topla hamama,
Prodjoh pokraj baste staroga imama;
Kad tamo, u basti, u hladu jasmina,
S ibrikom u ruci stajase Emina.

Ja kakva je, pusta! Tako mi imana,
Stid je ne bi bilo da je kod sultana!
Pa jos kada sece i plecima krece...
- Ni hodzin mi zapis vise pomoc nece!

Ja joj nazvah selam. al' moga mi dina
Ne cse ni da cuje lijepa Emina,
No u srebren ibrik zahitila vode
Pa po basti dzule zalivati ode;

S grana vjetar duhnu pa niz pleci puste
Rasplete joj one pletenice guste,
Zamirisa kosa ko zumbuli plavi,
A meni se krenu bururet u glavi!

Malo ne posrnuh, mojega mi dina,
No meni ne dodje lijepa Emina.
Samo me je jednom pogledala mrko,
Niti haje, alcak, sto za njom crko'!...

Емина је, наравно, била стварна особа. Један момак ми је испричао да ју је познавала његова прабаба , али као старију жену, сасвим обичну,:confused: за коју по изгледу нико не би рекао да је то баш ова Емина из песме, :confused: јер је песма из времена када је била млада. Али, јесте, то је била она, Шантићева комшиница која је на њега те вечери оставила тако јак утисак да ју је овековечио у овако дивној песми. :) Емина, сасвим обична жена, која се ни по чему није истицала од наших прабаба, остала је појам женске лепоте тога времена. :)


Исто тако сте чули и за Селму која је путовала на факултет... :)

... а путовала је из Тузле за Сарајево 1961. године, и тиме дала инспирацију једном од чланова Бијелог Дугмета (не знам сада тачно којем) да напише ове свима добре познате стихове... :) Пре неку годину када је ова група правила турнеју по земљама бивше Југославије, неки новинар је нашао ову госпођу која је тада већ била у годинама и удата жена, и дала је интервју везано за ту песму, и чини ми се да је покушала да се убаци да са њима иде на турнеју, али јој није пошло за руком :mrgreen: И она је била ''жена из народа'', али је остала запамћена широм бивше државе. :)

А што се тиче обичних људи, и ту има лепих примера... Ја сам нпр. чула за једног момка који је својој плесној школи дао име по својој девојци, тако да кад год га питају зашто се група тако зове, он са поносом спомиње њу :)

Да ли је вама неко учинио такву част, да вас нечим сличним ''овековечи''?
Или сте ви некоме...?
Знате ли примере из околине?


P.S. Тема је и за мушкарце, нека обрну ситуацију... ;)

a za Betovena i kompozicija "Za Elizu"

 
Svirali pjesme meni posvecene da...ali napisali pjesmu za mene....jok....
Хаха, још си млада, има времена ;)
Како си кренула, верујем да хоће... :ok: :mrgreen:

Znash ovu pjesmu sigurno. :)
Pjesma je posvecena jednoj djevojci iz Bosanske Krupe.
Svi u gradu su znali o kome se radi. :D
Фино! :D
 

Back
Top