Pitanje za starije forumase: sta je to bio "zajam za privredni razvoj" krajem 80-ih?

Srborus

Poznat
Poruka
8.219
Ja se toga ne secam, bio sam jako mali a treba mi to sad nesto pa eto hocu da pitam ovde o tome, stvarno ne znam ama bas nista o tome a ne mogu da nadjem nigde na internetu, bilo kakve informacija je dobrodosla ako znate nesto o tome.
Koliko mi je poznato negde valjda krajem 80-ih ili pocetkom 90-ih stedni ulozi u bankama su zamrznuti iz nekog razloga i onda su kasnije emitovane "obveznice stare devizne stednje" sa dospecem valjda od 2002. do 2016, e sad moje pitanje je: kakve veze sa time ima "zajam za preporod Srbije" i da li uopste ima ikakve veze sa time?
 
Koliko se ja sećam taj zajam i stara devizna štednja nemaju veze. Zajam je bilo kao da građani daju pare državi kako bi se podigla privreda, e sad, ne sećam se jesu li se dobijale obveznice za to ili šta. To će neko još stariji, ili ko se bolje seća da objasni. I znam da su pare portošene uludo. Bila je priča, opet koliko se sećam, da je recimo jedna od firmi koja je iskoristila pare od zajma bila i Braća Karić. Neka me neko ispravi ako grešim.
 
Ideja je bila da se te pare daju Socijalistickoj Republici Srbiji,znaci nikakve veze nije imala SFRY,sto je jako lose protumaceno u ostalim republikama.,narocito Sloveniji koja je najvise izdvajala za nerazvijene delove savezne drzave i Hrvatskoj,koja je tkdj.izdvajala i imala snazan osecaj da dok oni izdvajaju Srbija misli samo na sebe.Sama ideja je bila anti-savezno-drzavna,tj.bolje receno,nije bila u skladu sa dotadasnjom idejom da svi zajedno i solidarno zivimo u istoj drzavi.Mirisalo je na cist ekonomski separatizam.Kampanja je bila zestoko medijski pracena,a Milosevic je oznacavan kao glavni pokretac ekonomskog i ostalog preporoda srpskog naroda.Oni koji su dolazili izvana i oni domaci koji su dublje zavukli ruku u dzep da bi dali za Srbiju,ti su ljudi davali glamurozne izjave na TV i po srbijanskoj stampi.Braca Karic su finansirana jednim delom iz tih para,jer je trebalo stvoriti medijsku sliku o Srbima sa Kosova,koji su pametni i poslovno agilni ljudi,samo im Siptari ne daju normalno da zive i ekonomski razvijaju sebe,pokrajinu i republiku.Deo para je otisao u agitaciju Miloseviceve stranke,a najveci deo je otisao za placanje dnevnica za mitinge podrske Srbima na Kosovu.Umesto na posao ujutro,skupljali su se radnici,medijski snazno praceni,na mitnige sirom Srbije,pa i van republike.Dnevnica je bila 50DEM, sendwici su sluzeni,pice i onda se pevalo Srbiji i Milosevicu.Autobusi su bili okiceni srpskim zastavama,sa Slobinim slikama na sofer-sajbnama,sve u svemu nacionalni pokret u nekom neodredjenom obliku krajem 20-tog veka.Kako je sve zavrsilo,dobro je poznato svima,da se sada ne prisecamo i ne pisemo o tome.Taj pokret kod nas,iznedrio je Hrvatima Tudjmana,a muslimanima Izetbegovica.Rapsodija nacionalnih gluposti i snova iz srednjeg veka.Pare je tako potrosio onaj ko ih je narucio,a narod ko narod,nije niti beknuo niti se zapitao da li je mozda ispao glup.
 
Ideja je bila da se te pare daju Socijalistickoj Republici Srbiji,znaci nikakve veze nije imala SFRY,sto je jako lose protumaceno u ostalim republikama.,narocito Sloveniji koja je najvise izdvajala za nerazvijene delove savezne drzave i Hrvatskoj,koja je tkdj.izdvajala i imala snazan osecaj da dok oni izdvajaju Srbija misli samo na sebe.Sama ideja je bila anti-savezno-drzavna,tj.bolje receno,nije bila u skladu sa dotadasnjom idejom da svi zajedno i solidarno zivimo u istoj drzavi.Mirisalo je na cist ekonomski separatizam.Kampanja je bila zestoko medijski pracena,a Milosevic je oznacavan kao glavni pokretac ekonomskog i ostalog preporoda srpskog naroda.Oni koji su dolazili izvana i oni domaci koji su dublje zavukli ruku u dzep da bi dali za Srbiju,ti su ljudi davali glamurozne izjave na TV i po srbijanskoj stampi.Braca Karic su finansirana jednim delom iz tih para,jer je trebalo stvoriti medijsku sliku o Srbima sa Kosova,koji su pametni i poslovno agilni ljudi,samo im Siptari ne daju normalno da zive i ekonomski razvijaju sebe,pokrajinu i republiku.Deo para je otisao u agitaciju Miloseviceve stranke,a najveci deo je otisao za placanje dnevnica za mitinge podrske Srbima na Kosovu.Umesto na posao ujutro,skupljali su se radnici,medijski snazno praceni,na mitnige sirom Srbije,pa i van republike.Dnevnica je bila 50DEM, sendwici su sluzeni,pice i onda se pevalo Srbiji i Milosevicu.Autobusi su bili okiceni srpskim zastavama,sa Slobinim slikama na sofer-sajbnama,sve u svemu nacionalni pokret u nekom neodredjenom obliku krajem 20-tog veka.Kako je sve zavrsilo,dobro je poznato svima,da se sada ne prisecamo i ne pisemo o tome.Taj pokret kod nas,iznedrio je Hrvatima Tudjmana,a muslimanima Izetbegovica.Rapsodija nacionalnih gluposti i snova iz srednjeg veka.Pare je tako potrosio onaj ko ih je narucio,a narod ko narod,nije niti beknuo niti se zapitao da li je mozda ispao glup.

Poewd zajma za preporod Srbije, kako se zvao, zaposleni su davali i bespovratnu pomoc za Srbju u iznosu jedne plate pa navise. Pojedinci su se takmicili ko ce vise dati nepovratno. A tek gastarbajteri koliko su para-maraka dali bespovratno, to je strasno, samo da se dokaze patriotizam. I zajam i nepovratna sredstva su najvecim delom preko Karica otisla na Kipar i Rusiju, a deo i za mitinge i ratove. Naravno da od vracanja zajma nema nista jer je inflacija pojela.Jer je Sloba reko tako treba.
 
....najgore prošli gastarbajteri i ''devizne štediše'',njima obećavana kamata 16 % ako daju lovu za zajam za preporod Srbije...poznavao sam čoveka koji je dao 70.000 DEM,obesio se 1993-e kad je dospeo u bednu situaciju,firma mu propala a ušteđevina ''u banci''...on na ulici a inflacija,u okruženju rat ...ko zna kolko je ljudi ''puklo''..To je preteča Jezde i Dafine,oni su posle roknuli narod još gore....gledamo ja i jedan prijatelj red ispred Karić banke,guraju se ljudi da DAJU pare a on veli:''dok ovce same daju pare neće nam otimati,kad prestanu ovi sami da donose onda smo na****li...,počeće otimanje''...
 
Poewd zajma za preporod Srbije, kako se zvao, zaposleni su davali i bespovratnu pomoc za Srbju u iznosu jedne plate pa navise. Pojedinci su se takmicili ko ce vise dati nepovratno. A tek gastarbajteri koliko su para-maraka dali bespovratno, to je strasno, samo da se dokaze patriotizam. I zajam i nepovratna sredstva su najvecim delom preko Karica otisla na Kipar i Rusiju, a deo i za mitinge i ratove. Naravno da od vracanja zajma nema nista jer je inflacija pojela.Jer je Sloba reko tako treba.
Ne razumem,sto si kvotao moj post,pa skoro da je poruka pisanja identicna???

Zar nije gospodin Miskovic (te '89. nije bio Delta nego vidjeni slobin kadar) kao dokazani socijalista i visoki funkcioner komunisticke partije jugoslavije bio jedan od glavnih organizatora pomenutog "zajma za preporod srbije"?
Zar nam je toliko kratko secanje?

Miskovic se obogatio za vreme sankcija,mislim na njegov najveci deo zaradjenih para.Zatim je iskoristio pauzu izmedju tih prvih i onih drugih sankcija sa povlastenim uvozom.Naravno,da je bio kadar i SKS iz vremena SFRY,a kasnije i Slobin pulen sa raznoraznim jedinstvenim monopolima na uvoz.Sa tom praxom nastavio je i posle 5.ktobra u dilu sa Ds-om,G17,DSS-om i ostalima( zavisno ko je kada participirao u vlasti ) .On je slika i prilika naseg drustva,kakvo ono jeste,koga to narod bira da bude na vlasti,ko se sve hvata u politiku bas da bi vladao i koliko nam je vecina naroda tupava,kad se desava to sto se desava.
 
Zar nije gospodin Miskovic (te '89. nije bio Delta nego vidjeni slobin kadar) kao dokazani socijalista i visoki funkcioner komunisticke partije jugoslavije bio jedan od glavnih organizatora pomenutog "zajma za preporod srbije"?
Zar nam je toliko kratko secanje?
I taj lik je jedan od ''stubova'' demokratije i finansijer skoro svih tzv.demokratskih stranaka,kao i onih drugih anti-zapadnih:neutral:
Za ove druge i razumem ali za prve:roll::roll::roll:
 
I taj lik je jedan od ''stubova'' demokratije i finansijer skoro svih tzv.demokratskih stranaka,kao i onih drugih anti-zapadnih:neutral:
Za ove druge i razumem ali za prve:roll::roll::roll:
Nije problem u Miskovicu,Dinkicu,Milosavljevicu i slicnima( a ima ih na pretek).Problem je sto se u Srbiji i kod srpskih politicara ustalio jedan model ponasanja koji je apsolutno neprihvatljiv,los i odbacen u mnogim naprednim sredinama,...a to je da se politicari tretiraju vaznijim od samog Zakona drzave tj,njihovi postupci imaju prioritet nad bilo cime i kime u drzavi.To je izmislio Stojan Protic,a prihvatio je objerucke Nikola Pasic.Znaci,ponasanje kakvo god hoces,ali bez konsekvenci.Toga ima u nekim nerazvijenim delovima Azije i sirom Afrike,pa se vidi dokle se tako moze dogurati.To je problem.Kada se bude sudski odgovaralo za neke namerno lose uradjene stvari,propuste,mito,korupciju,strancarenje i tome sl.tada ce neko zaglaviti robiju,a ostali ce se brzo nauciti pameti.Ovako ce afera,,Kofer"biti samo jedna u nizu sramota za sve nas koji danas zivimo u Srbiji.
 
Ja se toga ne secam, bio sam jako mali a treba mi to sad nesto pa eto hocu da pitam ovde o tome, stvarno ne znam ama bas nista o tome a ne mogu da nadjem nigde na internetu, bilo kakve informacija je dobrodosla ako znate nesto o tome.
Koliko mi je poznato negde valjda krajem 80-ih ili pocetkom 90-ih stedni ulozi u bankama su zamrznuti iz nekog razloga i onda su kasnije emitovane "obveznice stare devizne stednje" sa dospecem valjda od 2002. do 2016, e sad moje pitanje je: kakve veze sa time ima "zajam za preporod Srbije" i da li uopste ima ikakve veze sa time?
To ti je bila pljačka, to imaš i sada samo u drugom obliku.
Sada imaš pretplatu za RTS (iako zarađuju od reklama), imaš akcize koje čine 60-70 % cene benzina, imaš enormne putarine... i još mnogo toga... :(
 
Ja se toga ne secam, bio sam jako mali a treba mi to sad nesto pa eto hocu da pitam ovde o tome, stvarno ne znam ama bas nista o tome a ne mogu da nadjem nigde na internetu, bilo kakve informacija je dobrodosla ako znate nesto o tome.
Koliko mi je poznato negde valjda krajem 80-ih ili pocetkom 90-ih stedni ulozi u bankama su zamrznuti iz nekog razloga i onda su kasnije emitovane "obveznice stare devizne stednje" sa dospecem valjda od 2002. do 2016, e sad moje pitanje je: kakve veze sa time ima "zajam za preporod Srbije" i da li uopste ima ikakve veze sa time?

Evo ovako, ukratko rečeno, to je bila samo još jedna pljačka sa pokrićem, zakonom oivičena.I nije jedina na žalost.
 
Ja se secam da je bila nevidjena medijska pompa i da su se ljudi stvarno primali na tu pricu. Sve je islo kao "eto mogucnosti da pomognete razvoj republike"i ne mali broj je davao pare i bespovratno sto je citano u cuvenom dnevniku 2 rts(kao na svadbama kad su se citali pokloni) Radnici su davali dnevnice i brzo je poceo rat ,inflacija ,raspad sistema a preporod se jos nije desio.
 
ZAJAM ZA PREPOROD SRBIJE (bili su i bedževi) :mrgreen:
Mislim da su neki baš - baš!!!! davali, ali da je većini to odbijano od plate, tj. nisu davali samo oni koji su hteli... P.S. Izvinjavam se ako grešim, davno beše...
"Dobrovoljno" je oduzimano od plate :mrgreen:
Nešto kao obavezan otkup nakon Drugog svetskog rata
 
Citam ovde o cemu pisete i ne mogu da verujem koliko robujete predrasudama, i glupostima.
Zajam za privredni preporod, je bio zajam kojim se davala pomoc Srbiji za , kako samo kaze : privredni preporod.
Sem zajma, postojalo je i bespovratno davanje novca, koje je takodje bilo prilicno masovno(od pojedinaca, i od organizacija u stilu "dnevnice za privredni preporod").....Medjutim, zajam se davao u dinarima i u devizama.
Oni koji su zajam dali u dinarima, nisu se ovajdili od toga, jer je inflacija sve pojela(a takvih je bilo dosta, ali sume u dinarima nisu bile velike, bas zbog inflacije).....
Oni koji su dali zajam u devizama, su SVI dobili pare nazad sa kamatama, i tu nikome nista nije propalo.
I naravno, zajam nema nikakve veze sa starom deviznom stednjom.
 
Poslednja izmena:
3603435361_d20cb4c684_b.jpg

:lol:
 
Citam ovde o cemu pisete i ne mogu da verujem koliko robujete predrasudama, i glupostima.
Zajam za privredni preporod, je bio zajam kojim se davala pomoc Srbiji za , kako samo kaze : privredni preporod.
Sem zajma, postojalo je i bespovratno davanje novca, koje je takodje bilo prilicno masovno(od pojedinaca, i od organizacija u stilu "dnevnice za privredni preporod").....Medjutim, zajam se davao u dinarima i u devizama.
Oni koji su zajam dali u dinarima, nisu se ovajdili od toga, jer je inflacija sve pojela(a takvih je bilo dosta, ali sume u dinarima nisu bile velike, bas zbog inflacije).....
Oni koji su dali zajam u devizama, su SVI dobili pare nazad sa kamatama, i tu nikome nista nije propalo.
I naravno, zajam nema nikakve veze sa starom deviznom stednjom.

Upravo tako.Da dodam izgrađena je fabrika transformatora dole blizu Kosova,od zajma za preporod,izlagali su na sajmu u Beogradu.Devizna štednja je zakonski opljačkana za vreme dosmanlija.Recimo ko
je imao franak platio je oko 40%sume koju je imao.
 
Postojao je i zajam za EPS Srbije , koji je vracan u nekoliko rata , ali je vracen .

Sto se tice Miskovica , on je bio u Vladi koju je Milosevic poverio Radmilovicu , a Miskovicu , Dusanu Mihajlovicu i profesoru Ziki Stevanovicu mesta podpredsednika krajem 1989 . i to na predlog Milomira Minica .

O tome malo vise ima u knjizi "Povlenske magle i vidici" Dusana Mihajlovica u Prvom tomu ...
 
Ja se toga ne secam, bio sam jako mali a treba mi to sad nesto pa eto hocu da pitam ovde o tome, stvarno ne znam ama bas nista o tome a ne mogu da nadjem nigde na internetu, bilo kakve informacija je dobrodosla ako znate nesto o tome.
Koliko mi je poznato negde valjda krajem 80-ih ili pocetkom 90-ih stedni ulozi u bankama su zamrznuti iz nekog razloga i onda su kasnije emitovane "obveznice stare devizne stednje" sa dospecem valjda od 2002. do 2016, e sad moje pitanje je: kakve veze sa time ima "zajam za preporod Srbije" i da li uopste ima ikakve veze sa time?

Postojao je samo jedan zajam koji je raspisan 20.5.1989. godine pod nazivom: Zajam za privredni preporod Srbije, tj. zvaničnim nazivom: Zajam za privredni razvoj u Socijalističkoj republici Srbiji. Oni koji su uplaćivali sredstva kao zajam dobijali su dinarske i devizne obveznice. Svima koji su uplaćivali u stranim valutama je sve lepo vraćeno, dok onima u dinarima je vraćeno obezvređeno zbog inflacije. Sredstva onih koji su davali kao poklon su uplaćivana u Fond za privredni preporod (otud ovaj marketinški naziv "za privredni preporod Srbije").
Evo zakona koji je uređivao ovaj zajam.
 
Poewd zajma za preporod Srbije, kako se zvao, zaposleni su davali i bespovratnu pomoc za Srbju u iznosu jedne plate pa navise. Pojedinci su se takmicili ko ce vise dati nepovratno. A tek gastarbajteri koliko su para-maraka dali bespovratno, to je strasno, samo da se dokaze patriotizam. I zajam i nepovratna sredstva su najvecim delom preko Karica otisla na Kipar i Rusiju, a deo i za mitinge i ratove. Naravno da od vracanja zajma nema nista jer je inflacija pojela.Jer je Sloba reko tako treba.
S obzirom da je ukupno prikupljeno novca u protivrednosti 50 miliona američkih dolara,teško da se može govoriti o takmičenju ko će više da da.Zajam je propao ne ostvarivši ni 5 % predviđenog i očekivanog prihoda.
 
Devizna štednja je zakonski opljačkana za vreme dosmanlija.Recimo ko
je imao franak platio je oko 40%sume koju je imao.


Koliko sam ja upoznat, a znam prilike odlično, za vreme dosmanlija je vraćena kompletna stara devizna štednja a i pare koje su bile kod jezde i Dafine.
Dug je bio raspoređen na godišnje rate i sve je vraćeno.

Jel možeš da pojasniš ovo o pljački devizne štednje pod dosmanlijama?
 
Koliko sam ja upoznat, a znam prilike odlično, za vreme dosmanlija je vraćena kompletna stara devizna štednja a i pare koje su bile kod jezde i Dafine.
Dug je bio raspoređen na godišnje rate i sve je vraćeno.

Jel možeš da pojasniš ovo o pljački devizne štednje pod dosmanlijama?

Mogu sa garancijom.Recimo imate 100.000 franaka ili milijon ne igra ulogu.Pljaöka je kulturno izvedena na taj način
što je štedišama u Švajarskim francima bez njihove volje pretvorena u euro.Tada je evro imao veliku cenu i jasno
po toj ceni je štedišama i prodat.Sada kada neko zameni te evre za Švajcarski franak dobiće manje franaka nego što
je imao jer je drugačiji kurs.Za menjanje eura za franak verovatno biće i provizije gde jasno moraće štediša da plati.
Svratite u banku i proverite jel to tačno ili ne.Još nešto znam ljude koji su umreli ali nisu dočekali da im se vrate pare
ipak se čekalo 16 godina na celokupnu isplatu.
 

Back
Top