Povratak iz inostranstva u Srbiju!

Pa covece, mozda ne shvatas, ali srbija je trenutno na putu sinhronizacije seljackog mentaliteta sa svim kriterijumima i kvalitetima u zivotu....
Malo je manja verovatnoca , cak i da ti prija kopanje nosa,podebavanje komsije, komsike, svalerki, da ce ti prijati drzi vodu dok majstori odu odnos u zdravstvu,biznisu,prosveti, ili da ces imati vise vezica kao dodjos iz inostranstva od nekog ko je ulagao u kafani, muljavinama i na koga se oslanja domaci politicki establisment, a preko njega i dobar oslonac u sudstvu....

U velikoj vecini oblasti vazi pravilo da mogu da te napenale samo tako, a dok ti zacudjen trazis pravdu, ona se uspori zbog nepoznanstva sa dobrim advokatima i vaznim sudijama i tako ti ispravljas krivu drinu, umesto da zivis, ili si u talu sa onima koji ti pridju sa nekim , na prvi pogled vrlo nepostenim ponudama...

I od 2004 mi se cini da zvanicno ide bolje, a nezvanicno se jacaju klanovi i da ide u sustini na gore...

Ustvari boranija i glupi ljudi ovde nista ne primecuju....
Npr , uzmi odluku da ce da se u gradskom prevozu naplacuje prema duzini voznje....
To je kao razumno , koliko se vozis toliko da platis...
To medjutim nece dovesti do snizavanja cene prevoza za sirotinju i radnike, nikako...
To ce dovesti do toga da bogatiji stalez placa manje za prevoz, a oni ga i ne koriste mnogo osim babaca stanodavaca....
Radnici , servis beograda , ce placati vise, jer uglavnom zive po jevtinijem predgradju, ca siti,kaludjerica,banovac i julino i zeleznik...
Mislis da to neko kapira....?

Ili fora da se kod nas zestoko oporezuje butan gas, a drugi se trude da ga popularizuju svom stanovnistvu, a da kod nas spustaju porez na rezervne delove za avione i privatne jahte....
Ne razmislja se kako da se otmu pare od bogatih, vec procenat stanovnistva koji je obuhvacen pa prinos i onda naravno da ti se uvek vise svidi nesto sto pogadja vecinu...Iako se cini da je vecina na ic, to nije toliko ubedljiva inace bi vec uveli porez za one koji se prezivaju na ic....Karikiram , ali nije ni daleko....
 
da malo bolje objasnim:

Rodom sam iz bosne, 17 godina u njemackoj zivim. Ne mogu da se zalim, dobro mi je, uspio sam nesto i da ostvarim, ozenio sam se, dobio sina i poceo da razmisljam o buducnosti mog djeteta. Kada vidim djecu nasih ljudi ovdje, zaboli me srce, prava tuga. Nisu djeca kriva a roditelji mozda jesu. Medjutim kada su trebali da se vrate bio je rat, kasnije djeca posla u skolu i onda dolaze hiljadu razloga zbog cega ne mogu da se vrate. Cinjenica je da ma koliko god roditelji dobri bili i brinuli se za vaspitanje djeteta, djete ce na pola da bude srbin a pola nijemac, dok unuk ce biti sto posto nijemac. Ja ne mogu da zamislim da se to mojoj porodici desi, ne mogu da zamislim da se moje dijete ponasa, razmislja, osjeca, voli kao nijemac. Nijemci bolje vode ekonomiju od nas ali za (meni) vazne stvari su pali vec mnogo puta na ispitu.
Vec godinu dana se vuce misao po mojoj glavi da bjezimo iz ove hladne zemlje. to je opasna misao posto ti uz tu misao sve vise stvari pocinje da smeta.
Mogu da vam pisem satima koje sve stvari nama smetaju ovdje ali nema smisla.

POVRATAK:
ne mozemo i necemo nazad za bosnu posto u nasem rodnom kraju vise nemamo ni rodbine ni prijatelja a ni poznanika.
za srbiju smo uvijek bili vezani i cesto smo u srbiju (istina samo na par dana). cujemo i vidimo kako je u srbiju, procitali smo sve forume koje smo uspjeli naci na ovu temu. veoma malo pozitivnih misljenja, svi pisu da je lud onaj koji se vraca, neka te tu gdje si, mito, korupcija, nema vode, nema struje itd itd.
ali sve to sto sam procitao me ne plasi, srbija ide polako napred i bice bolje
radi se o djeci, nasoj djeci
hocu da mi komsije smetaju, da me ispitivaju ko sta gdje, hocu da imam kafic gdje mogu na kafu otici i ako zaboravim novcanik kuci, nadam se da cete razumiti sta mislim.

Mislim da pokrenem manji biznis (moram da budem u blizini beograda). Kad rijesimo stvari ovdje imacemo novca za kucu, zemljiste, pokretanje biznisa i 12-24 mjeseca za zivot.

zelili bi zemljiste u blizini beograda, da bi autom za nekih 30,45,60 min budemo u gradu. da to mjesto ima osnovne stvari koje su potrebne (radnje, skola, obdaniste itd)-

:-)
 
zbog cega nisi zadovoljna?

kakva su to tragicna iskustva?

Administracija, mentalitet, poslovnost, primitivizam, neljubaznost, korupcija, veze.
Moja majka ima razvijen biznis po svetu, to mi je omogucilo da dosta proputujem, pa sam pri dolasku u Srbiju ocekivala da je tranzicija donela i novi model poslovanja. Otvorila sam dva kozmeticka salona, od kojih se sada izdrzavam. Dok sam ih otvorila izgubila sam 6 meseci, a i vise, pre toga da ti ne pricam dok sam te lokale prevela na svoje ime i naplacala se taksi, vise nego sto sam ulozila u posao. Kada sam otvorila salon, doslo mi je oko 100 kojekakvih inspekcija, dok nisam shvatila da moram da ih podmitim, jer su zbog toga dolazili. Jednom su nam napisali kaznu, jer nismo imali korpu za kisobrane (?!). Iskreno da ti kazem, toliko ima nekih gluposti da i ne mogu, a u stvari i ne zelim da se setim. Sta god treba da se uradi, mora da se uzme slobodan dan.
Ugovori, dogovori ne vaze. A dok nekog utuzis za nesto mozes da se slikas. Zaboravis zasto si ga i tuzio. Mentalitet Srba je tragican, cak sam i ja Srpkinja i ne mogu da verujem kakvom narodu pripadam. Dok nekom ne pozajmis pare on ce ti noge lizati, aposle ce se praviti lud, pa cak iako trazis svoje.
Stanarima, kojima iznajmljujes stanove moras ugovorom da predvidis sta ce sve da rade, jer sam se opekla nekoliko puta. A primetila sam da ni stanodavci nisu bolji.
Ne znam sta sve nisam dozivela, srecom imucna sam, pa ne moram da se nerviram, ali u Srbiji ne bih otvorila ni tezgu na pijaci.
Da, kada si zensko, svaki poslovni partner misli i da si laka zena.
 
idealizujes srbiju kao i puno ljudi koji zive negde drugde pa im kvrcnulo da menjaju nesto, a navikli su se na to sto imaju i kako zive i onada kada dodju ovde, sok :neutral: za sve ti treba veza, za sve treba da potplatis, a ako nemas neki krajnje drugaciji i jos uvek neotkriven posao ovde vrlo je verovatno da ces propasti u kratkom roku :neutral: sa druge strane ako imas rodbine,prijatelja,kumova,tetki i ostalih veza mozda se i snadjes...u suprotnom sedi de si. a sto se omladine tice, tek je ovde katastrofa na sta to lici....a da ne pricam da ako su ti se deca navikla tamo da ce ovde doziveti sok kada se pojave...poznajem jednu porodicu koja se slicno tako vratila iz jedne druge evropske zemlje, deca im prezivela traume ovde po skolama, videli koji je svinjac u zemlji i vratise se ljudi opet nazad.
 
Samo vas slusam kako pljujete po otadžbini a niko da mrdne van nje.
Kad vam toliko smeta, sto ne odete napolje gde je bolje?
Jel znate zasto?
Nigde se manje ne radi i lepse ne zivi.
Ovde jeste lepo,e sad kad bi ovo moglo da se spoji sa platama i standardom na zapadu,bilo bi super,samo da se ne mora puno raditi.

Tesko jeste ali bice bolje.
 
Samo vas slusam kako pljujete po otadžbini a niko da mrdne van nje.
Kad vam toliko smeta, sto ne odete napolje gde je bolje?
Jel znate zasto?
Nigde se manje ne radi i lepse ne zivi.
Ovde jeste lepo,e sad kad bi ovo moglo da se spoji sa platama i standardom na zapadu,bilo bi super,samo da se ne mora puno raditi.

Tesko jeste ali bice bolje.
Niko ne pljuje po otadžbini ali kritike su na mestu:cool:
 
djeca su mala, jos nisu posla u skolu.
just men je u pravu,
upoznao sam puno nasih ljudi koji su poslije par mjeseci se vratili u srbiju
ako hoces nesto da ostvaris mozes to bilo gdje da uradis
ali ako hoces da budes medju svojima onda to mozes samo u otadzbini
kad stavis sve na vagu, pogledaj sta ti je vaznije
 
Obicno ne volim da se upustam u ovakve teme, negde sam o tome vec pisala, ali....

Nostalgija je tihi i sigurni ubica adaptibilnosti, prihvatanja novog u cemu se neko svojevoljno ili prisilom nadje. Koji god da je razlog nalazenja na novom terenu postoji samo jedan recept - Dozvoliti da se novo upije, prihvati, usadi! Neko je jednom izjavio u sali - Boravak ovde (zemlja na zapadu) mi izgleda kao silovanje...Najbolje je da se zazmuri, prepusti i misli o necem lepom kad vec mora da se trpi. Mozda i jeste izgovoreno u sali, mozda jeste susta istina ali cinjenice govore u prilog tome da u svemu lepom uvek ima neceg ruznog i obrnuto. Da ideal ne postoji i da ce u onome ko jednom dosegne granicu svojih zelja biti prinudjen da nesto i pritrpi. Ovakav stav moze da opravda vas povratak u Srbiju, na imanje 60-ak km od Bg-a, u blizini ljudi koji ce biti brizni susedi, kafica sa svirkom do ranih jutarnjih sati i pica na recku, biznis koji daje slobodu svake vrste ali...Srbija nije isto sto je bila, ljudi nisu sto su bili i velika je izvesnost da ce obe stvari jako brzo pasti na ispitu a da se na vrh svega nadoveze ono sto nazalost zivot cini laksim (ekonomija) a sto majcica domovina nikada nece moci ni da usvoji, ni da kupi. Okolnosti menjaju ljude i prilike, a emocije ljudi koji su otisli van zaustavljene su u vremenu i prostoru kada se njihov zivot istumbao. Na to ne treba nikad zaboraviti. Kao ni na cinjenicu da par dana ili nedelja provedenih na rodnoj grudi nije svakodnevno budjenje sa crnim vestima koje samo gluvi, slepi i optimisti mogu da sazvacu.
Svuda je neophodno raditi ali rad mora da bude i cenjen, covek tretiran covekom a ne srafom u glasackoj masini, ispljuvkom koji svako moze da zgazi ili zaobidje, mesom za potencijalnu klanicu. I biva bolje ne onda kada obecaju nego kada dokazu da to biva i jeste.

Da, znam neke koji su dosli u Srbiju, rasprodavsi sve na zapadu, zapoceli posao zudeci samo za mirom, postenim radom od koga moze pristojno da se zivi. I vratili se nazad. Zasto, to oni najbolje znaju a za spoznaju nije potrebno mnogo.


Razumem to osecanje besmisla i ispraznosti ali toplina rodnog ne moze da zagreje tako brzo i lako kako se cini. Jednom ucinjena promena uvek donosi nemir. Ne sumnjajte u to da spokoj ne dolazi povratkom na ono sto je samo i tek vizija.
 
Da li znate nekoga ko se vratio iz inostranstva i zapoceo neki manji biznis u srbiji?
Kakva su iskustva, zbog cega se odlucio na taj korak, da li je zadovoljan?

HVALA!

Znam jedan par. Devet godina su bili napolju i vratili su se jer je njoj nedostajala sestra.
Nisu se pokajali. On je ostavio fantastičan posao tamo i sve što je imao je uložio u biznis ovde. Sad ima svoju firmu (i to prilično uspešnu i veliku) i žive baš dobro.
 
Znam jedan par. Devet godina su bili napolju i vratili su se jer je njoj nedostajala sestra.
Nisu se pokajali. On je ostavio fantastičan posao tamo i sve što je imao je uložio u biznis ovde. Sad ima svoju firmu (i to prilično uspešnu i veliku) i žive baš dobro.
Ma posla uvek ima za onog ko hoce da radi,
Ovde ako se ne obogatis za noć,nisi uspesan privrednik.Ako nemas zaradu na 1.ulozen dinar 2.dinara nemas svrhu da se bavis biznisom.
Mnogo ce ovde vode proteci dok se nas covek dozove pameti.
A to sto su nam male plate,to smo mi sami krivi.
Sindikati nam sluze za nabavku raznih gluposti od PAPRIKA U SIRU ii kako vec pa sve do letovanja u Inostranstvu,ali za zastitu radnika i radnickih prava...mmmmm sta li to bese?
Ko li se time jos bavi???

Šta?
Mala ti plata?
Samo ti idi, ima ko će da radi za 10-15 000.din. i da mi bude zahvalan.:per:
Naravno odmah se nadje ne jedan nego njih gomila koji ce da rade za tu platu.Privatnik ko privatnik,sto da placa 400-600 evrica kad moze sve to da donbije za 150.:evil:
 
Iskreno da vam kazem, ja sam dosla ovde, jer je moja majka otvorila, filijalu ovde. Dolazila sam u Srbiju, ucila sam srpski, govorim ga bez akcenta, ucila sma srpske price, pesme, narodne umotvorine. Druzila se sa Srbima, koji su u inostranstvu prilicno uzasni, a posebno ovi iz Bosne i Hrvatske, koji i nisu Srbi, nego se tako izjasnjavaju, da bi terali kontru nekom. Medjutim, kada sam ovde dosla pre par godina, mislila sam da je Srbija u normalnom, razvijenom svetu. Svuda ima korupcije i nigde ne cvetaju ruze, ali ovo je zaista bio sok!
 
Sasa, pozdrav, mogu da pokusam da ti priblizim u grubim crtama nedostatke koji su meni bili najuocljiviji. Prvo neprofesionalnost. Tu mislim na sve oblasti u drzavnom i privatnom sektoru. Onda 'neobavestenost', pa neljubaznost. Ako sada postavis sebe, da poslujes i zivis u takvoj sredini, i mozes da zamislis da istrajes, onda u redu.. ali kada zamisljas izbaci iz misli taj kafic :D mislim, taj deo slike.. potkrada se, nije da nije.

Necu detaljisati jer svaciji je zivot drukciji i nemaju svi iste dodirne tacke sa drustvom, zakonom, itd. Ali evo konstruktivan savet, narocito ako dolazis u novu sredinu u smislu gde nemate korene.. prijatelji, rodbina i sl. pazite i bratite paznju s kime sklapate prva prijateljstva i poznanstva, ili bolje da kazem s kime odlucite da produbljujete ta poznanstva. Ja licno smatram da je to jako bitno, jer uveliko odredjuje mnoge stvari. Jos nesto, ne znam kako je u Nemackoj ali ovde je politika odnosno razglabanje o istoj nacionalni sport. Savet, manite se tih ispraznih igara, i cistite samo ispred svog praga. Iskreno mislim da koliko je okolina vazna jos je vaznije kako se covek postavi i samim tim koje mesto zauzme u njoj. Sad, ne bih da zadirem u vasu privatnost ali i bitno je i kojim poslom nameravate da se bavite. A da, budite spremni da uocite i suocite se sa promenama u sebi, mislim na taj celi proces integrisanja u novo drustvo jer nije jednostavan. I naajvaznije, kako ce vase dete/deca prihvatiti novu okolinu. Dobro obratite paznju na to. :)
 
Da li znate nekoga ko se vratio iz inostranstva i zapoceo neki manji biznis u srbiji?
Kakva su iskustva, zbog cega se odlucio na taj korak, da li je zadovoljan?

HVALA!

Zasto doneti drasticnu odluku bez preispitivanja terena...sam kazes da ste odlazili u Srbiju samo na par dana...
Zasto ne osnovati biznis tamo gde jesi a koji ima veze sa Srbijom....pa bi mogao cesce da putujes u Srbiju i upoznas bolje teren, ljude, sklopis nova poslovna poznanstva koja bi ti bila od znacaja...itd...

Deci prepricavaj na sta, koga "nailazis" na tom putu, podstakni ih da provedu odmor duze u Srbiji ako budu zeleli....pa ako im se svidi, mozda i pozele da se vrate...
Nikako ne voditi decu tek tako bilo gde ne samo u Srbiju ako nisu preispitane sve mogucnosti...kako vam ne bi deca jednog dana prebacivala da ste ih bez pitanja odveli...i da, ni po koju cenu ne odricati se pasosa koji imate...;)

P.s. kazes bavio bi se nekim biznisom...licno uopste ne bih razmisljala o povratku da nemam razradjen biznis plan i neku viziju...jer u suprotnom sigurno pucas ko tikva i vracas se nazad...ali ok, razumem...tebe vise vode emocije...

Mada najiskrenije...tu gde je tvoja porodica, tu ti je dom...pa bilo to u Zimbabveju ili u Srbiji...vremena kad su se svi voleli i druzili su prosla...svako manje vise gleda svoja posla....najbitnije je da ste vi zivi i zdravi i da su vam odnosi ok...a a ko se brate uzelis "Srbizma" bar ti je Nemacka puna tih nasih klubova i sl. sranja...pa idi se istresi malo...
 
Poslednja izmena:

Back
Top