kvalitet cd-a ili nesto drugo ???!!!

kolik

Zainteresovan član
Poruka
489
imam cd rw sony,koji radi besprekorno.za sada.
uzeo sam britannicu 2004 neki dan da prerezem od drugara,znaci snimim sva 3 diska na moja 3 diska,namerno spustim brzinu pisanja na 40x. i nakon toga nijedan disk moj drajv nece da cita.muci se jadan.onda u neru te diskove iskopiram na rw koji su 12x i sve ih cita bez greske.da li je u pitanju kvalitet praznih cd-a ili je prljav drajv.
hvala za odgovore!!!
 
kolik:
imam cd rw sony,koji radi besprekorno.za sada.
uzeo sam britannicu 2004 neki dan da prerezem od drugara,znaci snimim sva 3 diska na moja 3 diska,namerno spustim brzinu pisanja na 40x. i nakon toga nijedan disk moj drajv nece da cita.muci se jadan.onda u neru te diskove iskopiram na rw koji su 12x i sve ih cita bez greske.da li je u pitanju kvalitet praznih cd-a ili je prljav drajv.
hvala za odgovore!!!

Meni se čini da si ti sam odgovorio na svoje pitanje tj. ako sa jednim diskovima ne radi a sa drugim posle toga radi (valjda) je logično šta je neispravno, mada ne mora da znači da su diskovi neispravni, ako su to neki noname diskovi moguće je da ne podrzavaju brzinu pisanja 40x probaj na njima da narezes sa 12x ili 16x da vidiš hoce li tad moći da ih pročita.
 
Кулиража:
Iako podrzavaju brzinu na 52x ili 48x, moj savet ti je da svaki prazan CD koji kupis u Srbiji (ma koje marke bio) ne rezes preko 24X.
Razlike u vremenu nije toliko velika, ali ako stalno budes rezao na "velikim" brzinama mnogo CD-ova ce ti propasti.
Do sada sam sve diskove rezao na 48X. Nikad mi ni jedan nije previo problem. I kako se ti problemi uopste ispoljavaju. Znaci na stotine diskova sam narezao i svi rade OK :roll:
 
dollar MC:
Кулиража:
Iako podrzavaju brzinu na 52x ili 48x, moj savet ti je da svaki prazan CD koji kupis u Srbiji (ma koje marke bio) ne rezes preko 24X.
Razlike u vremenu nije toliko velika, ali ako stalno budes rezao na "velikim" brzinama mnogo CD-ova ce ti propasti.
Do sada sam sve diskove rezao na 48X. Nikad mi ni jedan nije previo problem. I kako se ti problemi uopste ispoljavaju. Znaci na stotine diskova sam narezao i svi rade OK :roll:
koje diskove si rezao na 48X i kojim rezacem?
 
Pri rezanju "astronomskim" brzinama, problemi se obično i ne ispoljavaju "na prvu loptu", već nešto kasnije. Rezultat je daleko kraći vek trajanja takvog diska, a meri se mesecima. Ako neki disk, narezan brzinom 52X traje (hipotetički) godinu dana, isti disk, rezan brzinom 16X će trajati barem 5 puta duže. Potvrđeno u praksi. Pritom, pod "trajanjem" ne podrazumevam "netruljenje" i raspadanje medija, već lošu čitljivost, prouzrokovanu mikroskopskim ogrebotinama i oksidacijom, koja prekriva ionako plitak trag koji ostaje pri rezanju velikim brzinama.

Mada, problemi sa tako rezanim diskovima se teško i javljaju na rezaču na kojem su rezani - problem se pre desi "kod nekog drugog", još ako su loši mediji u pitanju, eto cirkusa.

Pozdrav
 

Back
Top