Fantazijska novčanica Federativne Narodne Republike Jugoslavije od 50 dinara 1950.

zviscevic

Zainteresovan član
Poruka
162
Fantazijska novčanica Federativne Narodne Republike Jugoslavije od 50 dinara 01.05.1950.

Prema knjizi "Katalog fantazijskog metalnog novca jugoslovenskih zemalja (1934-1990)" autora Ranka Mandića, fantazijski novac (fantasy issues), označava izdanja slična novcu a čija je osnovna karakteristika u tome što ta izdanja nisu odobrena od bilo koje institucije državne vlasti one suverene države u čije se ime, ili za čiju se teritoriju (ili dijelove teritorije) taj “novac” kuje ili tiska. Radi se, jednostavno, o izmišljenom novcu, o lažnim monetarnim izdanjima, ponekad i o vrlo tipičnim falsifikatima. Fantazijski novac, najčešće, ima propagandno-političke karakteristike, a kao izdavači istog često se pojavljuju razni separatistički, “oslobodilački” i sl. pokreti, uglavnom u inozemstvu (politička emigracija). Izdavači su vrlo rijetko privatna lica ili institucije u samoj zemlji za koju se isti izdaje.

Dakle radi se uglavnom o privatnim izdanjima koja nisu sredstvo plaćanja, nego ispunjavaju najčešće propagandnu funkciju (političku ili nepolitičku).

1.jpg


Do prve prave poplave fantazijskog papirnog novca dolazi u kasnim devedesetim godinama 20. stoljeća uoči rata na području bivše Jugoslavije. U svakoj republici bivše Jugoslavije javljaju se novčanice privatnih izdavača koje na sebi nose nacionalna obilježja zemalja u kojima su izdane i predstavljene su kao budući mogući „novac“ tih novih, uskoro (ili već) samostalnih zemalja. U izdavanju fantazijskih zamalja najviše aktivnosti je bilo u Hrvatskoj, pa su tako svijetlo dana ugledale: banice, krune, banovci, tomislavi, trsatike, nin... U Sloveniji se javljaju slovenske lipe; u Bosni i Hercegovini: kulini i une; u Srbiji: srbijanke i dardan (za Kosovo); u Crnoj Gori perper, a u Makedoniji: stateri i makedonke. O ovoj temi više je pisao Ranko Mandić u seriji članaka pod nazivom “Fantazijske novčanice u Jugoslaviji 1990-1992“ koji su objavljeni u časopisu „dinar“. Zanimljivo je da se u tom periodu ne javlja niti jedna fantazijska novčanica Jugoslavije (čak ni u Srbiji ni Crnoj Gori koje su jedine bile politički zainteresirane za opstanak te države).

2.jpg


Prve prave fantazijske novčanice Jugoslavije javljaju prvi put nakon više od 10 godina od raspada te države. Zanimljivo je da te novčanice nisu napravljene na području bivše Jugoslavije nego dolaze iz Njemačke. Njemački numizmatičar Manfred Dietl izradio je čitavu seriju novčanica različitih nominala čiji se dizajn bazira na postojećim jugoslavenskim novčanicama. Neke od novčanica ovog autora objavljene su na stranici Ron Wise Banknotes (pod Collector's notes). Motiv za izradu ovih novčanica nije nikako bio političko-propagandni, nego je autor želio vidjeti i pokazati drugima kako su neke novčanice mogle izgledati da su bile izdane. Zanimljivo je da se sve novčanice odnose na SFR Jugoslaviju.

Da bi se malo osvježilo numizmatičko tržište, osobito područje fantazijskih novčanica, pristupio je autor ovih redova izradi nove fantazijske novčanice čiji se dizajn bazira na neizdanim novčanicama FNR Jugoslavije s kraja 40ih i početka 50ih godina koje su poznate pod imenom „Informbiro serija“. Motiv za izradu ove novčanice je isti kao i u prethodnom slučaju.

Izrađena je novčanica od 50 dinara s datumom izdanja 01.05.1950.

3.jpg


U središnjem dijelu lica novčanice nalazi se oznaka nominale, a lijevo od je prikaz partizana na položaju. U desnom donjem kutu nalazi se datum i potpisi viceguvernera i guvernera. Novčanica sadrži i klauzulu „Narodna banka ... plaća donosiocu“ karakterističnu za novčanice toga vremena. Glavni natpisi su na latinici. Ispod oznake nominale nalazi se serijski broj.

U središnjem dijelu naličja novčanice nalazi se oznaka nominale, lijevo od je traktorist, a desno seljaci u žetvi. Ispod oznake nominale nalazi se klauzula o kažnjavanju krivotvorenja. Glavni natpisi su na ćirilici.

Novčanice imaju crne serijske brojeve koji se sastoje od dva latinična slova i šest znamenki. Slovne oznake koje se javljaju u serijskom broju su: AA, AB, AC, AD, AE, AF, AG, AH, AJ, AK. Prve tri znamenke u serijskom broju označavaju datum kada je novčanica numerirana (245 – 24.05.2010., 255 – 25.05.2010., itd.), ostale tri znamenke su redni broj novčanice (od 100 do 999).

Dimenzije novčanice su: 181 x 70 mm
Glavne boje: smeđa, oker, tamno crvena, plava
Novčanica je tiskana u offset tehnici na 90 gramskom offsetnom papiru.
Datum izrade: 24.05.2010.
Novčanica je nastala kombinacijom više elemenata postojećih novčanica.
Autor: Zlatko Viščević

Zanimljivost motiva i dizajna, te vrlo niska cijena od 2 kn (0,27 EUR) za novčanicu (20 kn / 2,74 EUR za 20 novčanica, te 75 kn / 10,27 EUR za bunt od 100 novčanica) izazvale su vrlo pozitivnu reakciju među numizmatičarima, što je autoru dodatni motiv da u dogledno vrijeme nastavi s izradom novih fantazijskih novčanica slične tematike.

Autor: Zlatko Viščević
Izvori: Ranko Mandić, Katalog fantazijskog metalnog novca jugoslovenskih zemalja (1934-1990), Moneta, Beograd, 1990.; Ron Wise Banknotes

Ključne riječi: papirni novac, fantazijska izdanja, Jugoslavija, 50 dinara, 1950., Informbiro
Keywords: banknotes, fantasy issues, Yugoslavia, 50 dinars, 1950, Informbiro
English title: Fantasy Banknote of Federal People's Republic of Yugoslavia of 50 dinars 01.05.1950

Izvor: http://hrvatskanumizmatika.blog.hr/...ublike-jugoslavije-od-50-dinara-01051950.html
 
Fantazijska novčanica Federativne Narodne Republike Jugoslavije od 50 dinara 01.05.1950.

Prema knjizi "Katalog fantazijskog metalnog novca jugoslovenskih zemalja (1934-1990)" autora Ranka Mandića, fantazijski novac (fantasy issues), označava izdanja slična novcu a čija je osnovna karakteristika u tome što ta izdanja nisu odobrena od bilo koje institucije državne vlasti one suverene države u čije se ime, ili za čiju se teritoriju (ili dijelove teritorije) taj “novac” kuje ili tiska. Radi se, jednostavno, o izmišljenom novcu, o lažnim monetarnim izdanjima, ponekad i o vrlo tipičnim falsifikatima. Fantazijski novac, najčešće, ima propagandno-političke karakteristike, a kao izdavači istog često se pojavljuju razni separatistički, “oslobodilački” i sl. pokreti, uglavnom u inozemstvu (politička emigracija). Izdavači su vrlo rijetko privatna lica ili institucije u samoj zemlji za koju se isti izdaje.

Dakle radi se uglavnom o privatnim izdanjima koja nisu sredstvo plaćanja, nego ispunjavaju najčešće propagandnu funkciju (političku ili nepolitičku).

1.jpg


Do prve prave poplave fantazijskog papirnog novca dolazi u kasnim devedesetim godinama 20. stoljeća uoči rata na području bivše Jugoslavije. U svakoj republici bivše Jugoslavije javljaju se novčanice privatnih izdavača koje na sebi nose nacionalna obilježja zemalja u kojima su izdane i predstavljene su kao budući mogući „novac“ tih novih, uskoro (ili već) samostalnih zemalja. U izdavanju fantazijskih zamalja najviše aktivnosti je bilo u Hrvatskoj, pa su tako svijetlo dana ugledale: banice, krune, banovci, tomislavi, trsatike, nin... U Sloveniji se javljaju slovenske lipe; u Bosni i Hercegovini: kulini i une; u Srbiji: srbijanke i dardan (za Kosovo); u Crnoj Gori perper, a u Makedoniji: stateri i makedonke. O ovoj temi više je pisao Ranko Mandić u seriji članaka pod nazivom “Fantazijske novčanice u Jugoslaviji 1990-1992“ koji su objavljeni u časopisu „dinar“. Zanimljivo je da se u tom periodu ne javlja niti jedna fantazijska novčanica Jugoslavije (čak ni u Srbiji ni Crnoj Gori koje su jedine bile politički zainteresirane za opstanak te države).

2.jpg


Prve prave fantazijske novčanice Jugoslavije javljaju prvi put nakon više od 10 godina od raspada te države. Zanimljivo je da te novčanice nisu napravljene na području bivše Jugoslavije nego dolaze iz Njemačke. Njemački numizmatičar Manfred Dietl izradio je čitavu seriju novčanica različitih nominala čiji se dizajn bazira na postojećim jugoslavenskim novčanicama. Neke od novčanica ovog autora objavljene su na stranici Ron Wise Banknotes (pod Collector's notes). Motiv za izradu ovih novčanica nije nikako bio političko-propagandni, nego je autor želio vidjeti i pokazati drugima kako su neke novčanice mogle izgledati da su bile izdane. Zanimljivo je da se sve novčanice odnose na SFR Jugoslaviju.

Da bi se malo osvježilo numizmatičko tržište, osobito područje fantazijskih novčanica, pristupio je autor ovih redova izradi nove fantazijske novčanice čiji se dizajn bazira na neizdanim novčanicama FNR Jugoslavije s kraja 40ih i početka 50ih godina koje su poznate pod imenom „Informbiro serija“. Motiv za izradu ove novčanice je isti kao i u prethodnom slučaju.

Izrađena je novčanica od 50 dinara s datumom izdanja 01.05.1950.

3.jpg


U središnjem dijelu lica novčanice nalazi se oznaka nominale, a lijevo od je prikaz partizana na položaju. U desnom donjem kutu nalazi se datum i potpisi viceguvernera i guvernera. Novčanica sadrži i klauzulu „Narodna banka ... plaća donosiocu“ karakterističnu za novčanice toga vremena. Glavni natpisi su na latinici. Ispod oznake nominale nalazi se serijski broj.

U središnjem dijelu naličja novčanice nalazi se oznaka nominale, lijevo od je traktorist, a desno seljaci u žetvi. Ispod oznake nominale nalazi se klauzula o kažnjavanju krivotvorenja. Glavni natpisi su na ćirilici.

Novčanice imaju crne serijske brojeve koji se sastoje od dva latinična slova i šest znamenki. Slovne oznake koje se javljaju u serijskom broju su: AA, AB, AC, AD, AE, AF, AG, AH, AJ, AK. Prve tri znamenke u serijskom broju označavaju datum kada je novčanica numerirana (245 – 24.05.2010., 255 – 25.05.2010., itd.), ostale tri znamenke su redni broj novčanice (od 100 do 999).

Dimenzije novčanice su: 181 x 70 mm
Glavne boje: smeđa, oker, tamno crvena, plava
Novčanica je tiskana u offset tehnici na 90 gramskom offsetnom papiru.
Datum izrade: 24.05.2010.
Novčanica je nastala kombinacijom više elemenata postojećih novčanica.
Autor: Zlatko Viščević

Zanimljivost motiva i dizajna, te vrlo niska cijena od 2 kn (0,27 EUR) za novčanicu (20 kn / 2,74 EUR za 20 novčanica, te 75 kn / 10,27 EUR za bunt od 100 novčanica) izazvale su vrlo pozitivnu reakciju među numizmatičarima, što je autoru dodatni motiv da u dogledno vrijeme nastavi s izradom novih fantazijskih novčanica slične tematike.

Autor: Zlatko Viščević
Izvori: Ranko Mandić, Katalog fantazijskog metalnog novca jugoslovenskih zemalja (1934-1990), Moneta, Beograd, 1990.; Ron Wise Banknotes

Ključne riječi: papirni novac, fantazijska izdanja, Jugoslavija, 50 dinara, 1950., Informbiro
Keywords: banknotes, fantasy issues, Yugoslavia, 50 dinars, 1950, Informbiro
English title: Fantasy Banknote of Federal People's Republic of Yugoslavia of 50 dinars 01.05.1950

Izvor: http://hrvatskanumizmatika.blog.hr/...ublike-jugoslavije-od-50-dinara-01051950.html

Mene istina ne zanima notafilija, ali ovo sto pisete mi je jako zanimljivo sa stanovista bliske istorije koja nam je svima "skrojila" buducnost i mnogima zagorcala zivot.
Kakvog su kvaliteta stampe, kojom tehnikom su stampane i kakvog je kvaliteta papir na kome su stampane te novcanice koje ste izdali i da li se jos mogu kupiti?
 
Kakvog su kvaliteta stampe, kojom tehnikom su stampane i kakvog je kvaliteta papir na kome su stampane te novcanice koje ste izdali i da li se jos mogu kupiti?

Klasični offset, papir je offsetni, 90 gramski.

Da, mogu se kupiti.
Cijene su:
1 komad - 0,27 EUR
20 komada - 2,74 EUR
100 komada (bunt) - 10,27 EUR
+ poštarina

Javite mi se na e-mail: zlatko.viscevic@ri.t-com.hr

Lp

Zl.
 
Cilj... to sam napravio čisto iz svog gušta. Tako mi je došlo.
Verujem da ste to napravili iz svog gusta zato sam se i raspitivao za kupovinu te novcanice, iako, kao sto sam rekao, me notafilija uopste ne zanima.
Ali je gosp. dilce insuinirao da ste vi napravili tu novcanicu, citiram: Ove fantazijske novčanice nemaju nikakvu vezu sa ozbiljnom i pravom notafilijom. Njihov cilj je jasan. , pa sam gosp dilce-a, kao iskusnog notafilistu pitao sta je po njemu cilj izdavanja takve novcanice.
Iako, ja licno neverujem, da ljudi koji se bave numizmatikom i/ili notafilijom rade takve stvari sa nekim"zadnjim" namerama.
 
Ja sam naglasio da me notafilija ne zanima, ali mi je zanimljiv dizajn.
Molio bih Vas ako nije problem da mi pojasnite koji je po Vama cilj izdavanja ovakvih novcanica.
Govorim samo o ovoj, po kojoj nosi ime tema. Ostale fantazijske novčanice nastajale su u čudna vremena, slaba vremena,neko je tada izdavanjem tih novčanca želio ili se nadao, da će nešto postići. A ova "novčanica" čemu ili kome služi? Pa recimo, neko nije imao šta da radi, nastala je u nekoj zemlji gde nemaju problema, pa nek nas puste na miru i nek prave svoje fantazije. O pravom cilju razmislite svi zajedno sami, da vam pomognem, prodaje se ona na svetskom ebayu još jeftinije nego ovde. U devet oglasa, a ima i jedan Portugalski.
A možda je sve to iz gušta:lol:
 
Meni je žao što Vam se to ne sviđa, ali ok, svatko ima neke drukčije poglede na stvari. Uvažavam to.

O pravom cilju razmislite svi zajedno sami, da vam pomognem, prodaje se ona na svetskom ebayu još jeftinije nego ovde. U devet oglasa, a ima i jedan Portugalski.
Taj portugalski oglas je skuplji. Ostali (koje ja nudim) su po istim cijenama kao i ovdje. Ono što vi insinuirate je to da sam ja napravio te novčanice samo radi stjecanja koristi. Pa neka bude tako, iako mi je motiv bio u tome da napravim nešto sebi za gušt, a što bi se ljudima moglo dopasti. Novčanice se prodaju i na tržištu su kao i svaka druga stvar i na svakome je da odluči da li će nešto kupiti ili ne. Nitko nikoga ne tjera da da kupuje ove novčanice niti išta drugo. Svatko skuplja ono što ga interesira i mislim da to treba uvažavati. Na kraju krajeva ne moraju svi ljudi biti isti, ukusi i stavovi se razlikuju. Neke takve stvari zanimaju, neke su nekim ljudima bezveze. Eto, takvi smo.

Pa recimo, neko nije imao šta da radi, nastala je u nekoj zemlji gde nemaju problema, pa nek nas puste na miru i nek prave svoje fantazije.
Iz ovoga bi se dalo izvući zaključak... nastala u nekoj (Hrvatska) zemlji gdje nemaju problema, pa nek nas (Srbe) puste na miru i nek prave svoje fantazije. Nadam se se da sam u krivu.
 
Poslednja izmena:
Meni je žao što Vam se to ne sviđa, ali ok, svatko ima neke drukčije poglede na stvari. Uvažavam to.


Taj portugalski oglas je skuplji. Ostali (koje ja nudim) su po istim cijenama kao i ovdje. Ono što vi insinuirate je to da sam ja napravio te novčanice samo radi stjecanja koristi. Pa neka bude tako, iako mi je motiv bio u tome da napravim nešto sebi za gušt, a što bi se ljudima moglo dopasti. Novčanice se prodaju i na tržištu su kao i svaka druga stvar i na svakome je da odluči da li će nešto kupiti ili ne. Nitko nikoga ne tjera da da kupuje ove novčanice niti išta drugo. Svatko skuplja ono što ga interesira i mislim da to treba uvažavati. Na kraju krajeva ne moraju svi ljudi biti isti, ukusi i stavovi se razlikuju. Neke takve stvari zanimaju, neke su nekim ljudima bezveze. Eto, takvi smo.


Iz ovoga bi se dalo izvući zaključak... nastala u nekoj (Hrvatska) zemlji gdje nemaju problema, pa nek nas (Srbe) puste na miru i nek prave svoje fantazije. Nadam se se da sam u krivu.

Kod prvog citata ste me pravilno razumeli, ja sigurno neću kupiti takve proizvode, i slažem se sa Vama, a kod drugog ste zaista u krivu. Mislio sam na g.Manfreda Dietla. ...nastala u nekoj (Nemačka) zemlji gde nemaju problema, pa nek nas( ex Jugoslovene) puste na miru i nek prave svoje fantazije.
Bio sam zaista neskoncentriran, pa eto, koliko malo fali, da se prave pogrešni zaključci.
Primite moje opravdanje, želim vam mnogo uspeha na ebaju.
 
Poslednja izmena:
Hvala kolegama dilce i zviscevicu na pojasnjenjima.
Ja kao sto rekoh nisam notafilista, ali mi se dizajn te fantaziske novcanice svideo, recimo da mi je "zapala" za oko, pa cu je verovatno kupiti .
A potpuno sam svestan da to nije novcanica, pre bi se moglo reci da je slika, po mom misljenju naravno.
Recimo da je stavim uplasticnu foliju i stavim na pocetku albuma sa metalnim novcicima, posto ja skupljam numizmatiku.
Cesto puta sam u zivotu na nekom buvljaku ili u nekoj antikvarnici kupio nesto sto mi se na prvi pogled svidelo, a da uopste ne skupljam takve stvari. Ali, eto svidelo mi se.
Tako sam nakupio svega i svacega, sto mi klinac kaze tata mogao bi muzej napraviti.
Necu praviti muzej, ali ponekda volim da pregledam takve stvari, ja ih zovem naplavinama mog zivota. Svaka od njih me poseca na situaciju ili zemlju u kojoj sam je kupio i onda opet u mislima predjem sva ta putovanja i mesta na kojima sam bio.
 
Sasvim je jasno što spada u ozbiljnu notafiliju i nikome nije namjera da tu gura nešto što ne pripada. Ali kao i u svakom području društvenog života i tu postoje margine. Tako je interesantno da ljudi skupljaju i propagandne letke koji liče na novac (najpoznatiji su ratni propagandni leci), u numizmatici neki skupljaju i novac od kojeg je napravljen nakit. Jednom sam naletio na manžetne napravljene od ruskih i bolivijskih novčića. Naravno da to nisu ozbiljne stvari i cijena im je nikakva, ali predstavljaju (barem nekima) zanimljivost.
 
Kada sam prosle sedmice bio u BG, dobio sam poziv od jdnog velikog numizmaticara sa kolegom da dodjemo na veceru i poslije toga covjek je pokazao nam album sa samo fantazijskim novcanicama sa pocetka 90-ih, u tom albumu su i bili neki od ratnih propagandnih letaka. Covjek je imao sve, ama bas sve i moram priznati da se moje misljenje o fantazijskim novcanicama promjenilo za 100 %, njihova ljepota dizajna i ostalo stvarno mami poglede.
Bilo je tu i banovaca, civija, perper, dardan, srbijanka, makedonka, ama bas sve nominale i sve novcanice ikad izdane. Najljepsa mi je bila 100 banovaca hrvatskih plavkasta novcanica, stvarno prelijepa za oko.
Najrijedja je bila makedonska 20 statera crvenkasta novcanica koliko me sjecanje sluzi (malo se i popilo pa zato), sa bistom Aleksandra Velikog i vodenim zigom Kire Gligorova, predsjednika Makedonije. Skoro sve ove novcanice od 20 statera su bile strogo zabranjene i unistene, tako da su sada izuzetan raritet, bolji poznavaoci kao sto je zviscevic definitivno znaju o kakvom komadu i kojem nivou rijetkosti govorimo.
Meni je bila velika cast da vidim tu novcanicu kao i sve ostale i stvarno je nesto sto je jako zanimljivo skupljati, u svakom slucaju predstavlja kolekcionarstvo.
Taj gospodin mi je rekao da su neke od tih novcanica primane kao novac u nekom jako uskom podrucju i vremenski kratko ali nebitno, one su na tom uskom prostoru obavljale platnu funkciju a sve sto obavlja funkciju novca je kolekcionarstvo, zar ne?
Tako da kolega Dilce, uvazavajuci svo Vase iskustvo i znanje o notafiliji koje je zaista na zavidnom nivou, moram da kazem da definitivno niste u pravu kad kazete kako ovo nema veze sa ozbiljnom notafilijom i sl, ovo je sve samo ne neozbiljno a tek ce vrijeme pokazati koliko ce da bude ozbiljno.
Taj gospodin je kao sto sam rekao imao sve zivo sto postoji, sve nominale i ama bas sve, samo osim bosanskih kulina (imao je onu novcanicu od 100 una). Tako da pitanje za zviscevica i ostale koji znaju o cemu govorim, sta mislite o bosanskim novcanicama kulini? Mislim nije poznato sigurno koje nominale postoje, nemaju graficke skice ni slike tih novcanica ni nista, morate priznati da je to malo spekulativno, sto jest jest.
Pozdrav svima.
 
Izuzetno lijep tekst, ciji je autor ujedno i moj prijatelj, inace nas najveci strucnjak, opcenito se smatra da u BiH on vazi za jedinog priznatog numizmaticara dok su svi ostali potpuni amateri ili sitni trgovci iako ima jos par izuzetnih poznavaoca i strucnjaka koji su pisali tekstove za nas magazin "Novi numizmaticar" tokom 2003.godine. Ako budem i dalje se bavio ovim intenzitetom, mozda im se nekad i pridruzim, ko zna :)
U svakom slucaju Zlatko velika hvala na poslatom linku, znam i gospodina koji posjeduje ove novcanice dolazi u klub stalno, ali zna se da ih jedino on ima i niko vise. Zar to nije malo cudno, jedna jedina poznata serija novcanica..? Sve druge fantazijske novcanice sa ovih prostora su poznate u vise komada, neke su cesce, neke rijedje ali nijedna nije unikatna.
Pozdrav
 
Tako da kolega Dilce, uvazavajuci svo Vase iskustvo i znanje o notafiliji koje je zaista na zavidnom nivou, moram da kazem da definitivno niste u pravu kad kazete kako ovo nema veze sa ozbiljnom notafilijom i sl, ovo je sve samo ne neozbiljno a tek ce vrijeme pokazati koliko ce da bude ozbiljno.

"Govorim samo o ovoj, po kojoj nosi ime tema. Ostale fantazijske novčanice nastajale su u čudna vremena, slaba vremena,neko je tada izdavanjem tih novčanca želio ili se nadao, da će nešto postići. A ova "novčanica" čemu ili kome služi? Pa recimo, neko nije imao šta da radi, nastala je u nekoj zemlji gde nemaju problema, pa nek nas puste na miru i nek prave svoje fantazije. O pravom cilju razmislite svi zajedno sami, da vam pomognem, prodaje se ona na svetskom ebayu još jeftinije nego ovde. U devet oglasa, a ima i jedan Portugalski.
A možda je sve to iz gušta"
@Mehmed Fatih
Pročitajte molim Vas još jednom, šta sam napisao. Govorim o fantazijskoj novčanici po kojoj ova tema nosi ime. Ova "novčanica" je napravljena u ovo vreme, znači gotovo danas i nema baš nikakve veze sa onim, koje ste Vi videli kod uvaženog prijatelja u Beogradu. I napravljena je u takvin količinama i prodaje se u takvim količinama, da mora biti svima jasno, da nije pravljena samo iz gušta.iz gušta se napravi primerak, dva,možda tri. Ali nema veze, neka radi ko šta hoće,neka je kupi ko hoće, ali nemoj mi govoriti, da nisam u pravu, i ne prisiljuj me, da ovu "novčanicu" primim kao numizmatiku ili notafiliju.
Imam i ja neke ideje. Skeniraću večeras po jednu stranu SHS novčanica iz 1919, mislim na "kovača" i "orača", pa ću ih spojiti u jednu. Nastaće moja fantazijska novčanica, možda bi se i nekome svidjela, ali u numizmatiku ne spada!
 
Hmm znam kako tema nosi naziv ali sam mislio da govorimo opcenito o fantazijskim novcanicama sa ovih prostora ukljucujuci i one iz pocetka 90-ih, ali ok.
A ja vas ne prisiljavam da je primite i nijedna moja recenica nije aludirala na to, eto i ja je necu kupiti ne zato sto smatram da je glupost i sl jer zato sto imam dosta ovih regularnih stvari za skupiti tako da...Pozdrav ;)
 
Hmm znam kako tema nosi naziv ali sam mislio da govorimo opcenito o fantazijskim novcanicama sa ovih prostora ukljucujuci i one iz pocetka 90-ih, ali ok.
A ja vas ne prisiljavam da je primite i nijedna moja recenica nije aludirala na to, eto i ja je necu kupiti ne zato sto smatram da je glupost i sl jer zato sto imam dosta ovih regularnih stvari za skupiti tako da...Pozdrav ;)

Ja poštujem fantazijske novčanice, koje su nastale na ex jugoprostorima krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina, jer je postojao neki logičan razlog za njihovu izradu, a neke su zaista kratko vreme na veoma uskim mestima i vršile ulogu novca.Ja bih odmah glasao za to, da se izraz "fantazijske novčanice " rezerviše za njih, a da se kod izrade nekih drugih predmeta, mislim na ovog, kojeg je sada izradio i predstavio u ovoj temi g. Viščević,taj izraz i termin ne upotrebljava. Kolega Jevdokan je ovaj proizvod pravilno imenovao " slikom".
A i sam g.Viščević je kao razlog za izradu ovog predmeta u svom prvom postu upotrebio rečenicu, citiram-"Da bi se malo osvježilo numizmatičko tržište, osobito područje fantazijskih novčanica,".
Nemam ja ništa od toga, da li ćete vi kupiti i šta ćete kupiti, ali pozdravljam vašu spoznaju, da ima dovoljno pravog numizmatičkog materiala za skupiti, a najvažnije uz to i nešto saznati iz tog vremena.
 
Ja poštujem fantazijske novčanice, koje su nastale na ex jugoprostorima krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina, jer je postojao neki logičan razlog za njihovu izradu, a neke su zaista kratko vreme na veoma uskim mestima i vršile ulogu novca.Ja bih odmah glasao za to, da se izraz "fantazijske novčanice " rezerviše za njih, a da se kod izrade nekih drugih predmeta, mislim na ovog, kojeg je sada izradio i predstavio u ovoj temi g. Viščević,taj izraz i termin ne upotrebljava. Kolega Jevdokan je ovaj proizvod pravilno imenovao " slikom".
A i sam g.Viščević je kao razlog za izradu ovog predmeta u svom prvom postu upotrebio rečenicu, citiram-"Da bi se malo osvježilo numizmatičko tržište, osobito područje fantazijskih novčanica,".
Nemam ja ništa od toga, da li ćete vi kupiti i šta ćete kupiti, ali pozdravljam vašu spoznaju, da ima dovoljno pravog numizmatičkog materiala za skupiti, a najvažnije uz to i nešto saznati iz tog vremena.

g. dilce, složit ću se s Vama. Nakon ovih postova poveo sam raspravu sa drugim svojim kolegama i došli smo do zaključka da "fantazijska izdanja" nije adekvatan naziv (kao što ste i Vi sami naveli) i tu moram priznati da sam pogriješio. Ovakve "novčanice" bi spadale u kategoriju koja se na engleskom jeziku naziva "novelty banknotes" (za primjer, evo o čemu govorim: http://coins.shop.ebay.com/Novelty-/162141/i.html?_catref=1&_jgr=0). Kako ih nazvati na "našem" jeziku, ostaje otvoreno za prijedloge.
 
g. dilce, složit ću se s Vama. Nakon ovih postova poveo sam raspravu sa drugim svojim kolegama i došli smo do zaključka da "fantazijska izdanja" nije adekvatan naziv (kao što ste i Vi sami naveli) i tu moram priznati da sam pogriješio. Ovakve "novčanice" bi spadale u kategoriju koja se na engleskom jeziku naziva "novelty banknotes" (za primjer, evo o čemu govorim: http://coins.shop.ebay.com/Novelty-/162141/i.html?_catref=1&_jgr=0). Kako ih nazvati na "našem" jeziku, ostaje otvoreno za prijedloge.

Zadovoljan sam, da su moji stavovi pali na plodna tla. Pogledao sam ove "novčanice", koje ne zaslužuju ni da su u navodnicama. Još jednom ponavljam, ovakvi predmeti ne spadaju u numizmatiku, a s obzirom, da smo na numizmatičkom forumu-ili se barem trudimo, da ovaj forum to postane, ja neću ni sudelovati kod traženja nekog "našeg" imena za njih.
 

Back
Top