NOVI MAĐARSKI NACIONALIZAM PRETI SUSEDIMA

.-.. .--- ..- -... ---

Elita
Banovan
Poruka
22.671
90 GODINA TRIJANONSKOG SPORAZUMA: NOVI MAĐARSKI NACIONALIZAM PRETI SUSEDIMA

trijanonarticle.jpg


Srbija nije reagovala na promene u mađarskom zakonu o državljanstvu; ona namerava da bude prijatelj sa Budimpeštom jer je srpsko vođstvo rešilo da se evrointegriše, a Mađarska će od 1. januara predsedavati u EU

Pre 90 godina, 4. juna 1920. godine, podkarpatski Rusini, Slovaci, Rumuni, Hrvati, Srbi i njihove dijaspore širom sveta slavili su svoje oslobođenje od vekovnog mađarskog ropstva. Toga dana u Trijanonskoj palati u Versaju između zemalja pobednica u Prvom svetskom ratu i Mađarske potpisan je Trijanonski mirovni sporazum.

Sporazum je fiksirao pravnu situaciju koja je faktički nastala u Podunavskoj niziji posle rata. Mađarska je ostala bez dve trećine svoje teritorije i stanovništva, pored ostalog, i tri miliona etničkih Mađara. Za nju je to bilo vreme nacionalne tragedije i poniženja. Posle dolaska na vlast diktatora Mikloša Hortija, zbog zaključivanja sporazuma u zemlji je proglašena sveopšta žalost i zastave su ostale spuštene na pola koplja sve do 1938. godine. U školama su se svakog dana pre početka nastave đaci molili za ujedinjenje otadžbine.

Ove godine, posle dolaska na vlast u Mađarskoj desničarske partije FIDES, koja je na izborima učestvovala pod izrazito nacionalističkim parolama, događaji u nekadašnjoj kraljevini počeli su da se razvijaju velikom brzinom.

FIDES je 17. maja podneo mađarskom parlamentu paket zakona, među kojima i zakon o dvojnom državljanstvu. O tome je u Budimpešti podrobno govorio potpredsednik FIDES-a Lajoš Koša. Amandmani na zakon o državljanstvu, prema njegovim rečima, olakšavaju davanje dvojnog državljanstva Mađarima koji žive u inostranstvu a nemaju stalno mesto boravka u Mađarskoj. „Licima mađarskog porekla, koja su ranije imala mađarsko državljanstvo, ali su ostala bez istog zbog različlitih međunarodnih sporazuma ili zbog različitih pravnih normi zemalja u kojima sada žive, želeli bismo da omogućimo pojednostavljenje mogućnosti davanja mađarskog državljanstva“.

Mađarski parlament je usvojio amandman na zakon o državljanstvu 26. maja 2010. godine glasovima 344 poslanika uz tri glasa protiv (socijalista bivšeg premiejra Ferenca Đurčanjija), i pet uzdržanih (trojica socijalista i dvojica iz partije Politika može biti drugačija) i nekoliko otsutnih (parlament ukupno ima 386 poslanika). Rezultate glasanja mađarski parlamentarci propratili su aplauzima u stojećem stavu.

REAKCIJE SUSEDA Na donete zakone prvi su veoma bolno reagovali njihovi severni susedi. Kabinet ministara Slovačke hitno je elaborisao nacrt zakona o unošenju izmena u zakon Slovačke o državljanstvu. Sazvana po hitnom postupku, sednica slovačkog parlamenta već je u prvoj redakciji podržala nacrt zakona, uz pretpostavku da će on i usvojen u „po hitnom postupku“.

Kasnije je sve postalo vruće. Na vanrednom zasedanju po „po hitnom postupku“ parlament Slovačke je u celini usvojio amandman o državljanstvu. „Za“ je glasalo 90 od prisutnih 115 poslanika, sedmorica su bila protiv, 17 njih nije učestvovalo u glasanju. Ako zakon potpiše predsednik Slovačke, onda će od 17. jula, u trenutku dobijanja drugog državljanstva, građanin Slovačke automatski ostati bez slovačkog državljanstva... Međutim, može se pretpostaviti da predsednik neće potpisati taj zakon jer bi to značilo grubo kršenje ustava zemlje, kojim se ne predviđa procedura prinudnog lišavanja državljanstva.

A kako stvari stoje u drugim zemljama susedima Mađarske? Novi šef MIP Mađarske Janoš Martoni već je uspeo da poseti sedam susednih država i ni jedna osim Slovačke nije protiv novih izmena u mađarskom zakonu o državljanstvu.

U Sloveniji mađarska manjina čini tek 0,4 odsto, u Hrvatskoj 0,1 odsto, Srbija namerava da bude prijatelj sa Mađarskom jer je aktuelno srpsko rukovodstvo rešilo da se evrointegriše, a Mađarska će od 1. januara predsedavati Evropskom unijom.

U Rumuniji, opet, daju prednost uzdržavanju od komentara jer vlasti te zemlje i same izdaju građanima Moldavije i žiteljima Podkarpatske Rusije rumunske pasoše. Rumunija je zapravo i bila detonator mađarskih događaja. Zašto bi Rumuni mogli, a Mađari ne?
http://standard.rs/vesti/41-svet/46...ovi-maarski-nacionalizam-preti-susedima-.html

Dakle, Mađari se bude i okupljaju svoju nacionalnu zajednicu.

Šta mislite, da li događaji u Vojvodini i famozni Statut imaju veze sa ovim, ili je to tek slučajnost ? :per:
 
Mislim da to drzavljanstvo moze samo da steti madjarima u vojvodini jer bi mnogi mogli da odu da zive u Madjarsku ,pa bi se broj madjara koji i onako opada jos vise opao u Srbiji .Sve u svemu mislim da netreba madjari da odlaze iz Srbije i da bez obzira na nesuglasice ovo je i njihova zemlja koliko i srpska .
A taj zakon ce docvesti do toga .
 
Baš juče, negde popodne, stajao sam ispred firme da popljugam cigaru (novi zakon :mrgreen:), kad pored mene prođoše dvojica balavaca, svojih 20-ak godina, obrijani do glave, u kožnim jaknama, a na rukavima im traka, poput onih nacističkih traka, samo je umesto nemačke bila mađarska zastava.
Nisam mogao da verujem svojim očima. Kako je moguće da se takvi likovi tako slobodno šetaju srpskim gradovima?

Neće da valja, ljudi...neće da valja.
 
Baš juče, negde popodne, stajao sam ispred firme da popljugam cigaru (novi zakon :mrgreen:), kad pored mene prođoše dvojica balavaca, svojih 20-ak godina, obrijani do glave, u kožnim jaknama, a na rukavima im traka, poput onih nacističkih traka, samo je umesto nemačke bila mađarska zastava.
Nisam mogao da verujem svojim očima. Kako je moguće da se takvi likovi tako slobodno šetaju srpskim gradovima?

Neće da valja, ljudi...neće da valja.

..ma treba ih preko pičqe razvaliti...oma..šta si čekao...bre...:rtfm:..
 
Baš juče, negde popodne, stajao sam ispred firme da popljugam cigaru (novi zakon :mrgreen:), kad pored mene prođoše dvojica balavaca, svojih 20-ak godina, obrijani do glave, u kožnim jaknama, a na rukavima im traka, poput onih nacističkih traka, samo je umesto nemačke bila mađarska zastava.
Nisam mogao da verujem svojim očima. Kako je moguće da se takvi likovi tako slobodno šetaju srpskim gradovima?

Neće da valja, ljudi...neće da valja.

Pa jel nema nikog da se obrachuna sa tim sljamom kad ih milicija vec ne hapsi? Ja vala da sam ih video perje bi letelo:D
 
Madjari nikad nisu skrivali svoj cilj.Plan im je da vrate teritorije iz vremena Austro_ugarske,dakle,velike delove teritorija Rumunije,Srbije,Hrvatske,Slovačke...za sada.U tome će im podosta pomoći ,,Evropa regiona" gde će uz pomoć nove teritorijalne organizacije EU i njihovih razvojnih fondova,preuzimati region po region.Posle eventualnog odcepljenja vojvodine ili ulaska Srbije u EU,prvo bi stradali Srbi iz Bačke,koja bi ubrzo postala deo Madjarske.Madjarima bih savetovao da masovno glasaju za demokratsku stranku bojana pajtića,oni će taj proces obaviti agilnije i brže od bilo koje nacionalističke madjarske partije.
 
Madjari nikad nisu skrivali svoj cilj.Plan im je da vrate teritorije iz vremena Austro_ugarske,dakle,velike delove teritorija Rumunije,Srbije,Hrvatske,Slovačke...za sada.U tome će im podosta pomoći ,,Evropa regiona" gde će uz pomoć nove teritorijalne organizacije EU i njihovih razvojnih fondova,preuzimati region po region.Posle eventualnog odcepljenja vojvodine ili ulaska Srbije u EU,prvo bi stradali Srbi iz Bačke,koja bi ubrzo postala deo Madjarske.Madjarima bih savetovao da masovno glasaju za demokratsku stranku bojana pajtića,oni će taj proces obaviti agilnije i brže od bilo koje nacionalističke madjarske partije.

...:per: :per: :per:...opet neka frka..a...:hahaha: :hahaha: :hahaha:...čudno je to da se Madjari ne bune u Hrvatskoj...ni ..Židovi...samo Srbi..:hahaha: :hahaha:
 

Back
Top