Грешке на античким кованицама

cebisev

Obećava
Poruka
95
Ево моје кованице Herennius-а Etruruscus-а. На аверсу пише "Q H ETR MES DEC CAVS", а на реверсу "PMS COL VIM / AN XII".
Онај који је правио калуп је грешком уместо "CAES" (скраћеница за титулу цезара) написао "CAVS" (што, колико ми је познато, не значи ништа).
Ово је први римски новчић на који сам наишао да има овакву грешку.
Да ли још неко има римски новац са оваквим правописним грешкама? Колико су чести?
 

Prilozi

  • HerenniusEtruscus_greska.jpg
    HerenniusEtruscus_greska.jpg
    24,6 KB · Pregleda: 30
kod takvih gresaja je moguce da je falsifikat onog vremena, dosta je to npr cesto za nase srednjevekovne kovanice falsifikovane tada u bugarskoj. to je sto je meni palo napamet iz starijih tema gde se to spominjalo u svakom slucaju ima puno clanova koji su mnogo iskusniji pa ce vam njihovo misljenje i izlaganje sigurno vise reci o tome sto vas interesuje. inace novcic je ceo nekako cudan.
pozdrav
 
Ево моје кованице Herennius-а Etruruscus-а. На аверсу пише "Q H ETR MES DEC CAVS", а на реверсу "PMS COL VIM / AN XII".
Онај који је правио калуп је грешком уместо "CAES" (скраћеница за титулу цезара) написао "CAVS" (што, колико ми је познато, не значи ништа).
Ово је први римски новчић на који сам наишао да има овакву грешку.
Да ли још неко има римски новац са оваквим правописним грешкама? Колико су чести?

Mislim da je ovo kopija, e sad, mozda je ovo namerna ili slucajna da nazovemo "greska", kod rimljana je V i U veoma slicno... A mislim da je ovo kopija najvise zbog slova i njegovog plasta odnosno dela tela ispod glave i vrata, nekako ima uzdignut reljef sto ne bi trebalo da je zastupljeno na ovoj kovanici... Al opet ponavljam MISLIM...
Pozzz :)
 
Код римљана не постоји слово U. Нпр. Август се на латинском пише Avgvstvs.
Мени се из прва учинило да ово може бити копија али пар искуснијих људи ми је рекло да је кованица аутентична. Чини се да је заиста у питању грешка ковача.
 
Код римљана не постоји слово U. Нпр. Август се на латинском пише Avgvstvs.
Мени се из прва учинило да ово може бити копија али пар искуснијих људи ми је рекло да је кованица аутентична. Чини се да је заиста у питању грешка ковача.

Znam da ne postoji, hocu da kazem da se slicno pise.
 
Ево моје кованице Herennius-а Etruruscus-а. На аверсу пише "Q H ETR MES DEC CAVS", а на реверсу "PMS COL VIM / AN XII".
Онај који је правио калуп је грешком уместо "CAES" (скраћеница за титулу цезара) написао "CAVS" (што, колико ми је познато, не значи ништа).
Ово је први римски новчић на који сам наишао да има овакву грешку.
Да ли још неко има римски новац са оваквим правописним грешкама? Колико су чести?

Lep novčić i bez brige, pravi je. U stvari još nisam video falš viminacijuma što ne znači da takav ne postoji.

Osim ovog natpisa CAVS poznat je i natpis CAIS, takođe pogrešan. Koliko znam, nijedna od tih varijanti se ne smatra za posebnu retkost ali je zanimljivo imati sve tri...

Imaš li neki ženski lik na novcu Viminacijuma?
 
Интересантно да су правили такве грешке. утолико више што је Виминациум био релативно битан град. Волео бих да набавим и новчић са другим типом грешке.
Што се новчића из Виминациума са женским ликовима тиче, имам један. У питању је Herennia Etruscilla, жена Decius-а и мајка Herennius-а Etruscus-а (иператора са горепостављене кованице) и Hostilian-а.
 

Prilozi

  • IMG_0228.jpg
    IMG_0228.jpg
    36,8 KB · Pregleda: 15
  • IMG_0229.jpg
    IMG_0229.jpg
    37,4 KB · Pregleda: 12
greške su prisutne jer se kalupi režu ručno a graveri su obično robovi ili polupismeni oslobođenici sa raznih strana carstva (i drugih govornih područja) koji ih rade po modelu i verovatno često prezube slovo, okrenu ga ili dodaju pogrešno po intuiciji (jer rimske skraćenice imaju složenu formulu skraćivanja)...baš dosta sličnih slučajeva nalazio sam i na epigrafskim spomenicima gde se ponekad pogrešno skrati ime ili doda slovo koje menja značenje (ili se koristi Ligatura – skraćenica – koja povezuje više slova pa tako dolazi do grešaka jer ona može da nosi i po 5-6 slova u nizu)...
 
koristan spisak! kad smo već kod Viminaciuma, evo još mojih komada(Gordian III, Fillipus, Volusian, Trebonian Gal)...evo saveta za prepoznavanje viminaciuma dok je još blatnjav
1)boja je svetlo zelena ili baš baš tamna (zbog specifične legure) ali je češće tirkizna
2) ivice svih komada su oble i nisu spljeskane, pločice masivne
3)često imaju malo udubljenje u sredini (verovatno od kalupa) (vidi se na ova dva filipa u najdonjem redu)
 
Ево моје кованице Herennius-а Etruruscus-а. На аверсу пише "Q H ETR MES DEC CAVS", а на реверсу "PMS COL VIM / AN XII".
Онај који је правио калуп је грешком уместо "CAES" (скраћеница за титулу цезара) написао "CAVS" (што, колико ми је познато, не значи ништа).
Ово је први римски новчић на који сам наишао да има овакву грешку.
Да ли још неко има римски новац са оваквим правописним грешкама? Колико су чести?

Ovakve gramatichke greshke na kovanicama iz Viminacijumu su najverovatnije posledica toga shto su graveri bili poreklom Grci ili neki drugi ne-rimljani. Pogledati: Dušanic, S. 1961, Novac kolonije Viminacium i datumi iz rimske istorije sredine III veka, ili neku slichnu struchnu literaturu.
Evo sad videh da je kolega MarQss vec dao slichno objashnjenje :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top