Maticna ili nesto drugo<?>

mislim da puno verujete programima koji imaju zelene diodice koje trepkaju :think:

zahebite hdd regenerator sa njim se ladno urnisu diskovi

ti JESI imao neke probleme probleme jerbo je taj CRC COUNT
kumulativni parametar, ako bi video detaljniji smart log pre no sto ti se pojavi novi problem znao bi i KADA si imao te probleme

podigni system rescue cd u live modu i odradi

smartctl --all /dev/sda

i dobices veliki listing bitan je ceo listing
http://www.sysresccd.org/Main_Page
 
Poslednja izmena:
Hard je OK probaj sa zamenom napajanja.
Jer sam imao sličan problem tako da su pojedini programi ukazivali na hard da je neispravan a pojedini na memoriju.
A cela istina je da je napajanje povremeno pustalo lošu struju prema određenim komponentama i ploči.
Tako da u momentu računar je radio odlično a u momentu katastrofalno loše.
 
Poslednja izmena:
on jeste u redu fizicki to stoji
ali 19000 crc gresaka (ako hitachi to tacno prikazuje a nema razloga da ne prikaze ) su usled nekog od tog stanja sto kaze cvetko_a
ali to je bilo u toku jednog ili dva dana a posle se popravilo

crc greske su greske u transferu preko serial ata kabla a nastanu iz raznih razloga (tacnije ne mora kabl da bude jer oni pominju 'sata link'
a to nije samo kabli vec ceo proces izmedju memorije , southbridge ,sata contolera , pa i kabli i na kraju prikacen device)

od koristi je informacija da li su one sada nastale za tih dva dana
ili su se nakupile u toku upotrebe , i zato sam teo da pogledas taj
duzi log :think:
e sada ako zna neko program koji taj Potpuni log u windows napravi :think:
 
@ cvetko_a Nisam u mogucnosti da menjem napajanje posto nemam drugo,a da kupujem novo zbog "moguceg" problema tesko,posto je neko solidno oko 3000 a za te pare bi radije uzeo neophodan ram

@ dujkenujkeme Odradio sam smartctl --all /dev/sda valjda ces uspeti da provalis nesto iz ovoga. Pokretao sam i smartctl --test=short(ili long) /dev/sda ali nije radio,stoji i stoji a kratki test bi trebalo da je gotov za minut,ja sam mu dao 20min

Nisam mogao da ubacim log posto ima previse karaktera pa evo ti pogledaj ovde
================================================================
E sad pitao si za program koji pravi log gresaka u windowsu to postoji u control panel-u ,administrative tools-event viewer . On belezi greske kako aplikacija tako i windowsa i td.
Ono sto sam primetio da se ponavlja kao greska od onog mog resetovanja kada je zakucao su ove,pojavljuju se skoro prilikom svakog podizanja sistema i windows ih belezi

2laq15e.jpg


v774n8.jpg
15evfco.jpg



Online help i nije bio od neke pomoci sto me ne cudi. Nego jel mogu te CRC greske da se obrisu formatiranjem,pa onda kad instaliram ponovo OS proverim disk na greske zapamtim broj i gledam hoce li se vremenom povecavati?:think:
 
interesantno imao si neke probleme pre oko 47 dana :think:

po ovome sad kad je grmelo nisi uopste imao probleme u vezi samog dika :D


to je ova stavka
Error 1821 occurred at disk power-on lifetime: 3292 hours (137 days + 4 hours)
When the command that caused the error occurred, the device was active or idle.

After command completion occurred, registers were:
ER ST SC SN CL CH DH
-- -- -- -- -- -- --
40 51 81 2f 88 10 e1 Error: UNC at LBA = 0x0110882f = 17860655


sam disk je u upotrebi oko 4400 časova (ne neprekidno nego dok je upaljen on meri nekako , kumulativno)
9 Power_On_Hours 0x0012 100 100 000 Old_age Always - 4428

47 dana sam dobio tako sto sam oduzeo 4428-3292=1136
i podelio sa 24h (Jack Bauer time unit :per:)
u proseku je od 8 do 16 h dnevno upaljen
znači od 142 dana do 71 dana unazad si imao neki prob ?
(da nije bilo u vezi overcklocka nešto ,to jeste crc error
ona u teoriji se javi i pri overclocku? )


tako da za veće vreme ne može se tačno utvrditi ali da je to bilo pre 5-6 dana znali bi :think: a to znači da nije bilo pre 5-6 dana ništa sa diskom :)
:super:

edit
u windowsovom event logu takođe može dosta da se vidi ,ako je bilo nešto
skoro ;) idi u odeljak system i gledaj crvene x-ove , žuti warning je manje bitan

edit ,
ne praktikujem u stvari puno da puštam testove , samo sam na čitanje informacija išao , moguće da mu ne radi ta funkcija?

ova brojka 'crc error count 19200' mislim da je kumulativna i da ne može da se obriše , bar na neki legalan način .
on to negde pamti :think: možda u HPA , host protected area.

one ne bi trebale da postoje ako je ispravno sve povezano te crc greske , na primer kod mene na IDE disku imam nula tih crc errors , a radi 2-3 godine kuc kuc :dash: :dash:
on je preko IDE kabla
 
Poslednja izmena:
interesantno imao si neke probleme pre oko 47 dana :think:

edit
u windowsovom event logu takođe može dosta da se vidi ,ako je bilo nešto
skoro ;) idi u odeljak system i gledaj crvene x-ove , žuti warning je manje bitan


one ne bi trebale da postoje ako je ispravno sve povezano te crc greske , na primer kod mene na IDE disku imam nula tih crc errors , a radi 2-3 godine kuc kuc :dash: :dash:
on je preko IDE kabla

Ne mogu da se setim da sam pre 47 dana imao neki problem,jedino ako je mozda i tada nestajala struja,stvarno ne znam.
Postavio sam slike iz windows log-a valjda ih vidis, neki drajver SBRE pravi probleme i jos neke gluposti oni su pod ERROR a pod CRITICAL je ova slika

2m2w6dh.jpg
(to je u stvari zbog nestanka struje,datum je pogresan posto nisam namestao sat u biosu)


Neznam sto kabl ne bi bio lepo povezan,jedino ako nije nesto brljao u prenosu podataka jer je ram bio klokovan,nemam pojma
 
nije u stvari 47 to je njegovih 47 power_on_hours dana
u realnosti ti je iskljucen komp u toku dana/noci izvesno vreme ? (bar se nadam :) )

po racunici taj poslednji problem je bio izmedju ~140 i ~70
(realnih) dana unazad
,jedino ako nije nesto brljao u prenosu podataka jer je ram bio klokovan,nemam pojma
najverovatnije je overcklock sistema bio uzrok gresaka na
SATA liniji :think:
(ali nisi ni primetio ili se kocilo ? da ga nisi mozda zakucao
pa da je u biosu moralo na safe setings ?
mada ne mora da znaci jer i da je radilo i da u toku rada
se neprimetno javljaju te greske , jer on ima automatsku
korekciju - kad dodje do crc on samo ponovi taj transfer opet )

sta je u stvari to SBREdrv.sys :think:
on nije mogao da ga ucita , ali za sta je cemu sluzi ?
da nije neki virus ?
ili antivirus ?
http://supportforums.sunbeltsoftware.com/messageview.aspx?catid=24&threadid=340


(to je u stvari zbog nestanka struje,datum je pogresan posto nisam namestao sat u biosu)
ipak je pozeljno da se namesti sat u biosu , ipak pomaze
i tacno vrema u "debugingu" ;) (bar malo)
 
Poslednja izmena:
Ne znaci mi nista sto mi govori pre koliko je dana greska nastala ako mi ne kaze sta je u stvari greska,ovo za SBREdrv.sys nemam pojma,format ce resiti stvar to sigurno,samo nemam nameru jos to da radim.
Da je virus cisto sumnjam,a imam 2 antivirusa,Eset Smart Security i Malwarebytes' Anti-Malware,ovaj drugi mi u zadnje vreme kasni sa boot-om pali se nakon 3 minuta od podizanja os-a,ali kakve veze to ima i drajver
 
Isključi real time na Malwarebytes (ako je uključen) jer eset smart security ima anti malware siste.
Znači jedan ti je dovoljan da se pali zajedno sa OS.
A u slučaju da dođe do nekog zagađenja onda pusti Ručno da skenira Malwarebyte.
.
 
Poslednja izmena:
Isključi real time na Malwarebytes (ako je uključen) jer eset smart security ima anti malware siste.
Znači jedan ti je dovoljan da se pali zajedno sa OS.
A u slučaju da dođe do nekog zagađenja onda pusti Ručno da skenira Malwarebyte.
.

Iskljucen je real time na Malwarebytes-u i po potrebi kad se setim skeniram sa njim.
Ne znam da li ima neko normalan u toj elektrodistribuciji ali mi nije jasan razlog da struja nestane 3 puta u toku dana na par minuta,to se desilo juce i prekljuce,za divno cudo komp evo radi nije zamrzavao,tako da je verovatno sve to uzrok pada napona i klokova ,al evo danas cu da povecam klok samo procesora i magistrale,ram ce ostati na istom i onda da cekam da mi opet nestane struja ( kako stvari stoje necu dugo cekati :dash: :rtfm: ) dok on bude ukljucen ,pa da vidim simptome
 
Poslednja izmena:
Kao sto sam napisao,klokovao sam cpu na 1920Mhz posto je to granica pri kojoj je ram na 799mhz, i cekao sam da nestane struja dok je bio upaljen. To se desilo 2 puta,za vreme oluje pre neki dan i evo danas,i kompjuter nije imao probleme sa zamrzavanjem kao kada je nestajala struja a ram bio na 833mhz.

Nadam se da sam provalio sta je u pitanju,e sad ako bi neko mogao da mi objasni ovu stvarcicu koju imam kao opciju u bios-u bio bih mu zahvalan (razumem engleski samo mi nije jasno sta ovo radi i da li mozda ima veze sa mojim zamrzavanjem i NESTABILNOSCU sistema)

Kao sto pise u user-u kada sam klokovao stavim disabled,kada nije onda po default-u na enabled (al i tada se desilo da je zamrzao). Sta radi ovo cudo,i da nije mozda uzrok problemu?


noc4lj.jpg


Nisam hteo da davim al mozda je povezano sa ovim problemom,naime kada je klokovan i komp se resetuje ne dize se sistem odmah nego komp bude ugasen 2sekunde pa se onda pali( to mu je valjda takav mod,do maticne je ili cpu-a) ali kako je overklokovan desava mi se da nekad nece da se upali,sve radi ,ali sistem se ne dize,pritisnem restart i onda se podigne. Par puta mi je izbacio nekakvu poruku pri boot-u da nije uspeo da "nadje" odgovarajucu frekvenciju i da izaberem standardne vrednosti ili da nastavim,tj.vracanje cmos podesavanja na default.


Pametan covek bi mi rekao da batalim overklok,i da vratim sve kako jeste,ali tih 20% mi cine razliku pa makar to bilo uzrok ovih problema:roll:
 
pa to mora da se iskljuci ako overklokujes :eek:

taj feature 'izmesa' frekvence koje se emituju u unutrasnjosti
i tako , 'kao', manje salje elektromagnetske smetnje u okolinu

izvodi se tako sto se clock umesto da je cetvrtast , zaobljuje i priblizava donekle sinusoidi.
(efekat na stvaran nivo manjeg EMI zagađena je dubiozan
efekat na stabilnost sistema - ako je overklokovano - postoji)
takođe smeta i Serial ata uređajima -pravi im smetnje :dash:



postoji i takozvano starenje komponenti-
ako ti je ranije prolazo overclock sada posle par godina
usled starenja recimo ne može na istom taktu stabilno :(

(a ovaj nestanak struje u tom slucaju bi bio samo triger - kap koja je prelila casu ? )
 
Poslednja izmena:

Back
Top